Канадсько-саудівський скандал як тонка гра Оттави проти Вашингтона

Канадці хочуть продемонструвати міжнародній спільноті, що Білий дім закриває очі на порушення прав людини в Саудівській Аравії задля власних інтересів

Канадсько-саудівський скандал як тонка гра Оттави проти Вашингтона
Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо The Associated Press

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Канадці хочуть продемонструвати міжнародній спільноті, що Білий дім закриває очі на порушення прав людини в Саудівській Аравії задля власних інтересів

Днями у відносинах Канади та Саудівської Аравії спалахнув дипломатичний скандал. Міністерство закордонних справ Канади висловило стурбованість щодо арештів у королівстві громадських діячів та активістів із захисту прав жінок, включаючи правозахисницю Самар Бадаві, і зажадав негайно звільнити їх. Управління Верховного комісара ООН з прав людини виступило з аналогічними заявами. Бадаві брала участь в кампанії за дозвіл саудівським жінкам водити автомобіль. У 2012 р. Держдепартамент США присудив їй премію за внесок у розвиток прав жінок. Минулого тижня правоохоронці Саудівської Аравії заарештували Бадаві. Із 2012 р. у в'язниці сидить її брат блогер Раїф Бадаві за критику правлячого режиму. Його засудили до тисячі ударів батогом (в 2015 р. отримав 50 ударів). З травня 2018 р. уряд Саудівської Аравії посилила переслідування правозахисників. За кілька місяців було заарештовано 15 активістів.

Офіційний Ер-Ріяд вибухнув громом і блискавкою. У міністерстві закордонних справ Саудівської Аравії назвали заяви канадських колег образою, що заслуговує жорсткої відповіді, актом втручання у внутрішні справи і порушення суверенітету королівства. Посол Канади в Саудівській Аравії Денніс Хорак оголошений персоною нон-ґрата, і йому дали добу на те, щоб залишити країну. Саудівська Аравія заморозила всі нові торговельні та інвестиційні угоди з канадськими контрагентами. З 13 серпня державні авіалінії Саудівської Аравії скасовують сполучення із Торонто. Планується перевести 7 тис. саудівських студентів з канадських вишів до університетів США, Великої Британії, Австралії та Нової Зеландії, які беруть участь у державних стипендіальних програмах. Антиканадські дії саудитів підтримав Бахрейн. Однак, навіть після відповідних заходів Саудівської Аравії, міністр закордонних справ Канади Христя Фріланд підкреслили, що її країна все одно буде захищати права людини в усьому світі.

Самар Бадаві The Associated Press

Саудівська Аравія: обитель ваххабізму і шаріату

Проблему дотримання прав людини в Саудівській Аравії порушували вже не раз. Неурядова організація Human Rights Watch у своїх доповідях показує Саудівську Аравію як одну з найбільш проблемних країн в сфері дотримання прав людини. У квітні уряд Німеччини розглядав можливість введення заборони на постачання зброї до Саудівської Аравії через порушення прав людини. У минулому році держсекретар США Ніккі Хейлі заявила, що США не підтримують Саудівську Аравію, коли питання стосується дотримання прав людини. Саудівська Аравія є важливим військово-політичним і торгово-економічним партнером, великим постачальником нафти і покупцем американської зброї.

Новини за темою

Фріланд не відкрила Америку, вкотре констатувавши порушення прав людини в Саудівській Аравії. Так було, є і буде в цій близькосхідній країні в силу релігійної і ментальної специфіки. Саудівська Аравія є світською монархією. Проте в конституції прописано, що королівство є ісламською державою, яка захищає права людини згідно з шаріатом. Іслам суннітського толку, особливо його радикальна суспільно-політична течія ваххабізм, має значну роль в способі життя місцевого суспільства. Ваххабізм також сповідують ісламські екстремісти Північного Кавказу, терористичні організації "Аль-Каїда", ІД. Недарма в західних ЗМІ час від часу мусується інформація про те, що королівство спонсорує тероризм, витрачати мільярди доларів на поширення ваххабізму через імамів і мережі мечетей у мусульманських країнах. Саудівськими громадянами була більшість викрадачів літаків під час терактів 11 вересня 2001 р. у США. Родом з королівства були колишній лідер "Аль-Каїди" Усама бен Ладен, польовий командир Амір Хаттаб, який брав участь у другій чеченській війні.

Саудівська Аравія – це патріархальна країна, де ніколи не було рівності між чоловіками і жінками. Там діє система чоловічої опіки: жінка повинна отримати дозвіл від свого чоловіка, брата і навіть сина, щоб виїхати за кордон, отримати паспорт, вийти заміж або вирішити яке-небудь інше життєве питання. Практикуються фізичні покарання, включаючи удари батогом, і навіть смертна кара шляхом відсікання голови. Торік так стратили 50 осіб. Каральні заходи застосовують за інтимні стосунки поза шлюбом. В країні зазнають дискримінації релігійні меншини шиїти й ісмаїліти у сфері освіти, судової системи, на ринку праці. Навіть у трудових мігрантів обмежені права. Саудівські роботодавці можуть вилучити в них паспорти, примушувати до праці проти їхньої волі. Перш ніж поїхати назад на батьківщину, трудовий мігрант має отримати дозвіл від роботодавця.

Влада проводить інформаційну кампанію з дискредитації правозахисників, показує їх як зрадників і загрозу національній безпеці. Сім'я Бадаві – не єдині активісти, які потрапили за ґрати. У 2014 р. суд засудив до 15-річного терміну тюремного ув'язнення активіста Валіда Абу Аль-Хаїра за критику порушення прав людини в королівстві. У минулому році за ґратами опинилися практично всі учасники Саудівської громадянської політичної асоціації з захисту прав людини. У січні 2018 р. на 8 років посадили опозиціонера Надіра Аль-Маджида за участь у протестах 2011 р. проти дискримінації шиїтської релігійної меншини, за спілкування з зарубіжною пресою та правозахисними організаціями. Нещодавно заарештували співзасновника центру захисту прав людини "Аль-Адах" Нассіма аль-Садаха.

The Associated Press

За своїми засадами Саудівську Аравію можна порівняти хіба що з шиїтським Іраном, який також є об'єктом критики з боку поборників прав людини, де також діють закони шаріату і переслідують опозицію. Однак відсутність демократії сприймається звично значною частиною місцевого населення. Близько 94,4% саудитів підтримують сучасний курс в політичній і соціально-економічних сферах. Король Абдул-Азіз Салман і наслідний принц Мухаммед проводять курс на розвиток високих технологій, галузей альтернативного нафтовидобутку і хочуть зробити Саудівську Аравію відкритою економікою для західного капіталу. Дисиденти становлять меншість в саудівському суспільстві. В антиурядових протестах у 2011-12 рр. на хвилі "Арабської весни" брали участь 26 тис. ос. із 32-мільйонного населення Саудівської Аравії. Влада країни просто не усвідомлює, що порушує чиїсь права. Не дивно, чому королівська сім'я дозволила собі ввести обмежувальні заходи щодо Канади у відповідь на заклики дотримуватися прав людини і звільнити дисидентів.

Новини за темою

Гуманітарні крайнощі Канади

Немає нічого дивного в тому, що про порушення прав людини в Саудівській Аравії найбільше говорять у Канаді. Від закінчення Другої світової війни за Канадою закріпився імідж країни-миротворця, обителі лібералізму та мультикультуралізму, суспільства, вільного від дискримінації. Канадці одними з перших стали схвалювати гуманітарні інтервенції – використання військової сили на території суверенної держави заради захисту людей у разі масштабних порушень прав людини. З 50-х Канада послала понад 120 тис. своїх військових в різні куточки земної кулі для участі в миротворчих операціях ООН. У 1962 р. права людини були закріплені як один з пріоритетів зовнішньої політики Канади. Канада обстоює повагу і дотримання прав людини у світі, співпрацюючи з урядами інших країн, міжнародними організаціями, приватним сектором, окремими особами, включаючи правозахисників. Критика порушень прав жінок в Саудівській Аравії повністю вписується в гуманітарні пріоритети зовнішньої політики Канади.

Хоча насадження дотримання прав людини Саудівській Аравії йде врозріз з інтересами канадського бізнесу. Заморожування нових контрактів Ер-Ріядом негативно позначиться на двосторонній торгівлі. В минулому році товарообіг Канади та Саудівської Аравії склав 3 млрд дол. З 2006 р. Саудівська Аравія інвестувала 6 млрд дол. в економіку Канади. Танки, бронетранспортери, запчастини, транспортні засоби склали 45% експорту Канади в Саудівську Аравію. Канада імпортує нафту з Саудівської Аравії та мідну руду.

Тонка гра Оттави проти Вашингтона

Існує думка, що канадці захищають права людини за кордоном виходячи з холодного розрахунку та особистих інтересів. Чомусь Фріланд заговорила про порушення прав людини в Саудівській Аравії саме в умовах зближення США з королівством і похолодання у відносинах з союзниками по НАТО, в тому числі з Канадою. Канадці не підтримують вихід США з Паризької угоди про захист клімату, ядерної угоди з Іраном, політику протекціонізму та посилення міграційного режиму. На саміті "Великої сімки" президент США звинуватив прем'єр-міністра Канади Джастіна Трюдо у запровадженні 270-відсоткових мит на американську молочну продукцію, пообіцявши ужити відповідних заходів. Трамп незадоволений тим, що Канада витрачає менше 2% ВВП на оборону в рамках НАТО. Канадські військовики вважають, що до 2024 р. військові витрати країни складуть всього 1,4% від ВВП. Канадців дратує, що американці вимагають від них і європейців збільшити витрати на оборону і не хочуть приділяти увагу НАТО, але в той же час збираються створювати разом з Саудівською Аравією новий військово-політичний блок на Близькому Сході.

Трамп танцює з королем Саудівської Аравії Салманом арабський танець з мечами The Associated Press

У травні цього року Трамп і наслідний принц Мухаммед обговорювали перспективи створення організації MESA (Стратегічний Альянс Близького Сходу) та укладення нових збройових контрактів на суму 350 млрд дол. в найближчі 10 років. США збираються постачати в країни регіону протиракетні комплекси, військові кораблі, ракети. Американці хочуть створити аналог НАТО на Близькому Сході для стримування регіональної експансії Ірану. Крім США і Саудівської Аравії, членами MESA можуть стати інші країни Перської затоки, Єгипет і Йорданія. Більш детально ця ідея буде обговорюватися в жовтні у Вашингтоні на рівні голів держав і урядів можливих країн-учасниць. США змушені йти на такий крок, оскільки не змогли знайти підтримки серед інших країн-членів НАТО з питання про вихід із ядерної угоди з Іраном.

Канада за допомогою демаршу проти Саудівської Аравії намагається пролити світло на подвійні стандарти США. Мовляв, Штати віддаляються від НАТО, виходять з ядерної угоди з Іраном, який звинувачують у порушенні прав людини і спонсоруванні тероризму, але при цьому створюють військовий блок з Саудівською Аравією, де ситуація в гуманітарній сфері нічим не краща. Оттава псує Вашингтону атмосферу напередодні зустрічі, на якій будуть обговорювати деталі створення MESA. Канадці хочуть продемонструвати міжнародному співтовариству, що Білий дім закриває очі на порушення прав людини в Саудівській Аравії заради своїх інтересів. Останнім часом США не загострюють увагу на цій проблемі, щоб "не псувати малину" у відносинах з Саудівською Аравією. Штати навіть нещодавно вийшли з Ради з прав людини, звинувативши організацію в корупції. Це був сигнал того, що адміністрація Трампа не вважає порушення прав людини вагомим аргументом, щоб утримуватися від співпраці з авторитарними державами. Навряд чи канадські інтриги позначаться на змащених грошима американо-саудівських відносинах, які будуть тільки зміцнюватися на тлі протистояння з загальним ворогом в особі Ірану.

Георгій Кухалейшвілі 

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів