banner banner banner banner

Кабмін консолідує держшахти: До чого призведе реформа у вугільній галузі

Міністерство енергетики та вугільної промисловості підготувало проект постанови уряду про передачу всіх державних вугільних шахт до держпідприємства "Національна вугільна компанія" (НВК). Минулого тижня, як стало відомо 112.ua, документ було направлено на узгодження до виконавчих органів влади. 8 листопада його планують винести на затвердження Кабміну. Створюючи державного вугільного гіганта, Міністерство декларує надобріші наміри: стверджується, що оптимізація структури допоможе поліпшити становище у державній вугільної галузі, яка перебуває наразі в жалюгідному стані і до того ж практично втратила держпідтримку. Водночас у профспілці гірників упевнені, що після створення НВК нинішні "смотрящі", які заробляють на вугільній галузі, нікуди не підуть, а, взявши під контроль компанію, зможуть заробляти навіть більше

Кабмін консолідує держшахти: До чого призведе реформа у вугільній галузі
Фото з відкритих джерел

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Міністерство енергетики та вугільної промисловості підготувало проект постанови уряду про передачу всіх державних вугільних шахт до держпідприємства "Національна вугільна компанія" (НВК). Минулого тижня, як стало відомо 112.ua, документ було направлено на узгодження до виконавчих органів влади. 8 листопада його планують винести на затвердження Кабміну. Створюючи державного вугільного гіганта, Міністерство декларує надобріші наміри: стверджується, що оптимізація структури допоможе поліпшити становище у державній вугільної галузі, яка перебуває наразі в жалюгідному стані і до того ж практично втратила держпідтримку. Водночас у профспілці гірників упевнені, що після створення НВК нинішні "смотрящі", які заробляють на вугільній галузі, нікуди не підуть, а, взявши під контроль компанію, зможуть заробляти навіть більше

Що таке НВК?

Минулого тижня одразу кілька високих чиновників – віце-прем'єр-міністр України Володимир Кістіон і міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик – повідомили про створення держпідприємства "Національна вугільна компанія" (НВК), до якої буде передано всі державні вугільні шахти. Заступник міністра енергетики та вугільної промисловості Анатолій Корзун на міжнародному енергетичному форумі Open Energy Week 2017 заявив, що об'єднання державних шахт у рамках "Національної вугільної компанії" дозволить фінансово збалансувати роботу підприємств галузі, повідомило видання "Энергореформа". Також Корзун сказав, що створення компанії сприятиме підвищенню галузі до того рівня, на який вона заслуговує. "Усі розмови, які точаться довкола того, що після створення цієї компанії буде закрито багато підприємств і звільнено тисячі шахтарів, - це абсолютний популізм. Жодне підприємство не буде за бортом", - процитувало слова заступника міністра видання.

Джерело 112.ua в Міненерговугілля розповіло, що проект рішення Кабміну про створення "Національної вугільної компанії" минулого тижня було направлено на погодження виконавчим органам влади (Мінфін, МЕРТ, Мін'юст). На розгляд Кабміну документ планується винести наступної середи (8 листопада). "Передбачається створення на базі майна діючих вугледобувних підприємств державної форми власності Відкритого акціонерного товариства "Національна вугільна компанія". Після передачі до неї шахти припинять існувати у своєму нинішньому статусі юросіб. Якщо все піде за планом, вже з початку 2018 року НВК повинна розпочати роботу", - розповіло джерело в Міністерстві.

Неофіційно в Міністерстві кажуть, що концепція створення єдиної держкомпанії, до якої можна було б передати всі державні шахти, які існують нині у вигляді розрізнених юридичних осіб та об'єднань, виникла ще в 2016 році. Ідею створення НВК було затверджено на колегії Міністерства в жовтні минулого року. "Ігор Насалик, щойно ставши міністром, у квітні 2016 року запросив фахівців і попросив поради, що робити з держшахтами. Ще в 2005 році всі ці держшахти готували на приватизацію – було заплановано їхню корпоратизацію. У 2006 році було схвалено політичне рішення, і процес корпоратизації призупинився. Так і сталося, що до сьогодні шахти перебувають у держвласності та, по суті, вже нікому не потрібні", - розповіло джерело 112.ua в Міненерговугілля.

Положення про створення НВК, єдиної компанії, яка буде керувати держшахтами, містилося і в Стратегії розвитку вугледобувної галузі, яку Кабмін затвердив наприкінці травня 2017 року. До речі, через цей документ виникло серйозне непорозуміння між Міністерством і Незалежною профспілкою гірників України, яка до ідеї створення НВК ставиться дуже насторожено.

"Два тижні тому міністр Ігор Насалик звернувся до мене з проханням погодити концепцію реформування галузі вугільної промисловості як проект (концепція реформування та розвитку вугільної промисловості України на період до 2020 року, яку уряд оформив розпорядженням №733 від 24 травня, - ред.). Я відмовився і запитав: "Скажіть краще, хто очолить "Національну вугільну компанію", створення якої передбачене концепцією?", - розповів 112.ua голова Конфедерації вільних профспілок України, Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець.

Він розповів, що в розмові з міністром (Ігорем Насаликом) згадав прізвище Максима Федотова, одного з претендентів, за його інформацією, на посаду голови НВК, який у минулому нібито працював у структурі Олександра Януковича (сина екс-президента Віктора Януковича). "Я назвав йому (міністру) прізвище Федотова, він зрозумів, що я в курсі, брехати не став і зам'яв розмову", - повідомив 112.ua Волинець. Голова профспілки гірників уточнив, що, за його інформацією, на посаду голови НВК крім Федотова претендує якийсь Євген Пшеничко.

Волинець каже, що від "профспілки хотіли отримати формальної згоди на створення об'єднаної НВК, щоб потім мати можливість говорити, що це ми просили про створення цієї компанії". "Це буде необхідно, щоб прикрити ті корупційні моменти, які буквально вмонтовані в цю компанію", - сказав він.

Навіщо це треба?

До НВК буде передано 33 шахти, а також шахту "Нововолинська" №10, яку не можуть добудувати вже 27 років. За даними довідника "Енергетика України", наразі держшахти забезпечують 9% усіх постачань вугілля на український ринок (ще 27% від потреби імпортуються, решта виробляється на шахтах, які перебувають у приватній власності).

Низка держшахт має хороші промислові запаси вугілля, але є і шахти, які вже виробили свій ресурс, і, за словами джерела 112.ua в Міненерговугілля, їх об'єктивно треба закрити. Наш співрозмовник уточнив, що після створення НВК можуть ліквідувати 5-7 шахт. "Є підприємства, на яких працюють 800-1000 осіб, а добувають вони 50 т вугілля на добу відбійними молотками. І подальше розроблення цих шахт з причини недостатніх запасів є недоцільним. Усього наразі на державних шахтах працюють близько 50 тис. співробітників", - розповів співрозмовник 112.ua у Міністерстві, підкресливши, що жодна людина з ліквідованих структур не опиниться на вулиці, натомість її працевлаштують в інших структурах і підприємствах НВК.

Зазначимо, що незалежно від наявних запасів вугілля тепер усі держшахти перебувають у жалюгідному стані. "Продуктивність роботи державних шахт є дуже низькою, серед них є такі, на яких вугілля добувають на молотках, як у 30-40-х роках минулого сторіччя. Давно немає жодного резерву обладнання – усе вже розграбували і тричі перепродали", - розповів 112.ua Волинець.

У зв'язку з низькою ефективністю технологій, які застосовують на держшахтах, собівартість виробництва вугілля на них є набагато вищою, ніж на приватних шахтах. "Собівартість виробництва тонни вугілля на державних шахтах у середньому становить 2750 грн, а ринкова ціна вугілля — 2200 грн/т, тобто збиток зазвичай 500 грн на тонні", - розповів 112.ua Михайло Волинець.

У такій ситуації в більшості державних шахт доходів від реалізації продукції не вистачає вже не тільки на забезпечення їхньої роботи, а й на виплату зарплати. Поточна заборгованість на підприємствах становить вже 132 млн грн (з нарахуваннями 206 млн грн). Як відомо, затримання у виплатах час від часу стають причинами страйків гірників.

Раніше цю проблему вирішувалася за допомогою перекриття збитків держшахт за рахунок дотацій з бюджету. У 2013 році на дотації державним вугільним підприємствам було виділено близько 13 млрд грн. У 2014 році планувалося дати 12 млрд грн, але реально було виділено близько 9 млрд. У 2015-2016 роках бюджетні кошти на держпідтримку не було заплановано. Відмову від дотування державних шахт було передбачено коаліційною угодою – обсяг коштів мав поступово знижуватися до 2018 року з одночасним реформуванням галузі та виведенням її на беззбитковий рівень роботи.

У зв'язку зі збуреннями і протестами, які частішали серед шахтарів, вже 31 березня 2016 року Верховна Рада зі статті бюджету "Реструктуризація вугільних підприємств" (загальна сума 350 млн грн) перенаправила на дотації держшахтам 250 млн грн. У проекті держбюджету на 2017 рік за програмою підтримки державних вугледобувних підприємств передбачено лише 870 млн грн, чого, як кажуть у Міненерговугілля, катастрофічно недостатньо. "Відсутність необхідного обсягу коштів на державну підтримку шахт – ще один аргумент на користь створення НВК", - сказало 112.ua джерело в Міністерстві.

Ще одна проблема – велика заборгованість держшахт перед державними і приватними кредиторами. Загальна кредиторська заборгованість держшахт перевищує 20 млрд грн. "Планом заходів щодо створення НВК передбачено розроблення проектів відповідних законодавчих актів і реалізацію інших ефективних заходів, які дозволять або списати, або реструктуризувати наявні борги перед бюджетом, соціальними фондами тощо. Не виключено, що буде схвалено законодавче рішення списати частину боргів", - розповіло джерело 112.ua в Міненерговугілля.

112.ua

Водночас, за його словами, якщо НВК не створити, в короткій перспективі близько половини держшахт просто перестануть існувати – їх розтягнуть кредитори після завершення дії мораторію на банкрутство. "Ми маємо на все це трохи більше року, тому що до 1 січня 2019 року діє мораторій на банкрутство. Нам за рік потрібно оптимізувати держшахти і вийти хоча б на рівень беззбитковості. Наразі збитковими є всі державні підприємства, крім однієї – шахти "Надія", але запасів вугілля на ній вистачить лише на 1-2 роки", - розповіло джерело в Міністерстві.

Усьому виною – розкрадання

Михайло Волинець каже, що ситуація з держшахтами могла бути іншою, якби на них не процвітало злодійство, як от тепер. "Одна зі схем, яка на них використовується, – це заниження вмісту вугілля в гірській масі і завищення вмісту золи і води. Крім того, заробляються гроші на купівлі старого обладнання за ціною нового, до того ж завищеною", - розповів 112.ua голова профспілки гірників.

Ще одна схема розкрадання на шахтах, за словами Волинця, — це завищення рівня зольності при постачанні вугілля на гірничо-збагачувальні фабрики. "Наприклад, при зольності в 22% вона підвищується вдвічі (при цьому половину обсягу вугілля розмішують із золою), що дає можливість безболісно вкрасти половину обсягу якісного вугілля, яке продають на стороні за ціною, не меншою за 5 тис. грн/т, І от порахуйте: якщо, наприклад, на одній з шахт "Лисичанськвугілля" видобувають 50 т вугілля на день, то за день тільки на одній шахті крадуть вугілля на суму 125 тис. грн, а за місяць — майже на 4 млн грн. Крадуть до останнього. Директори працюють за корупційними схемами, а "смотрящі" забирають гроші", - говорить він.

Примітно, що в Міністерстві не заперечують, що подібні проблеми на держшахтах є, і вони пов'язані зі складністю контролювати велику кількість розрізнених підприємств. "Створення компанії завдасть удару по неефективних керівниках шахт і корупційних схемах, які напевно існують через певну залежність місцевих керівників від деяких фігурантів на місцях, які в силу різних причин оточують ці підприємства", - сказав співрозмовник 112.ua в Міненерговугілля.

Як пише "Энергореформа", заступник міністра енергетики та вугілля Анатолій Корзун, виступаючи на форумі, заявив, що на державних шахтах можна видобувати від 15 до 20 млн т вугілля на рік. Водночас реально за весь минулий рік було видобуто лише 5,789 млн т вугілля.

112.ua

Волинець, втім, стверджує, що влада не до кінця є щирою, і це все тому, що реально державною вугільною галуззю керують "смотрящі", наближені до влади.

"Я на зустрічі з прем'єр-міністром Володимиром Гройсманом публічно, в клубі Кабміну називав прізвища "смотрящих", говорив про них. Я ходив на урядовий комітет, який проходив під керівництвом 1-го віце-прем'єр міністра Степана Кубіва. Під протокол називав імена, говорив, що відбувається у вугільній галузі. Порушував це питання перед спікером Верховної Ради Андрієм Парубієм. У підсумку, "смотрящі" залишаються і продовжують грабувати галузь", - заявив Михайло Волинець 112.ua.

"Смотрящі" будуть і після реформи?

У нинішній ситуації створення НВК до кардинальних змін у державній вугільній галузі не приведе, впевнений Волинець. Голова профспілки гірників стверджує, що мета створення компанії — централізація грошових потоків та оптимізація. "Створюється компанія, яку очолить директор, котрий уже керуватиме всіма фінансовими та вугільними потоками централізовано. Не менше 10 тис. осіб буде звільнено, також буде закрито не менше 22 шахт, ліквідовано інфраструктурні підприємства. Міністр проговорився, що залишать лише 11 шахт в якості ефективних", - стверджує Волинець.

Голова профспілки гірників упевнений, що в чистому вигляді новостворену НВК будуть контролювати ті самі "смотрящі", які сьогодні є в галузі.

Співрозмовник 112.ua у Міністерстві зізнався, що в нього також є побоювання, що олігархи спробують взяти під контроль новостворену НВК, просунувши на пост голови компанії свою людину. "Питання з призначенням керівника НВК – це найнезрозуміліший момент. Ось компанії ще немає, а черга з бажаючих на її керівника вже вишикувалася. І, якщо чесно, більшість з цих людей навіть не мають уявлення, яку ідею закладено, які завдання повинна вирішити компанія. Але вони вже готові її очолити. І є побоювання, безумовно, що нечисті на руку люди спробують узяти компанію під контроль", - сказав співрозмовник 112.ua в Міненерговугілля.

Олена Голубєва

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>