banner banner banner

Кабмін Гончарука можуть перетрусити: Які міністри можуть піти у відставку

14 лютого 2020 року в Україні – не лише день закоханих. Це також день фінального звіту уряду, який ляже на стіл президенту Зеленському. Після цього "я зможу вам сказати своє остаточне враження", пообіцяв глава держави. За цими словами – прозорий натяк на те, що якщо враження буде негативним, принаймні частина уряду піде у відставку.

Кабмін Гончарука можуть перетрусити: Які міністри можуть піти у відставку
112.ua

Наталія Лебідь

Журналіст

14 лютого 2020 року в Україні – не лише день закоханих. Це також день фінального звіту уряду, який ляже на стіл президенту Зеленському. Після цього "я зможу вам сказати своє остаточне враження", пообіцяв глава держави. За цими словами – прозорий натяк на те, що якщо враження буде негативним, принаймні частина уряду піде у відставку.

Весь Кабмін чіпати не можна, нагадують 112.ua експерти. Так само, як і звільняти прем’єр-міністра. Відставка прем’єра тягне за собою автоматичну відставку всіх міністрів. Відтак їх доведеться міняти на інших, бо залишатися у статусі "в. о." звільнені чиновники зможуть протягом 60 днів – саме стільки відводить Конституція парламенту на формування нового уряду. Якщо Рада не впорається або не знайде голосів, вона може бути розпущена.

Цей ефект доміно Зеленському аж ніяк не потрібен. Натомість йому потрібно зміцнити соціально-економічний блок. І це зміцнення відбуватиметься у два етапи.

Розділяй і владарюй

Зміни передусім торкнуться кількості міністерств. Ефективні нинішні відомства чи ні, але їх стане більше. А точніше, буде так: після серпнево-вересневого укрупнення в уряді відновлять статус кво. Про це, зокрема, говорив голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія в інтерв’ю виданню "Страна.ua". "Будуть змінювати структури міністерств", – заанонсував Арахамія. 

Роздрібнять Міністерство культури, молоді та спорту: окремо буде культура, окремо – спорт. Міністерство економічного розвитку та сільського господарства розпадеться на дві складові – економічну та сільськогосподарську. З Міністерства у справах ветеранів та окупованих територій також викроять дві відомства – відповідно до назв складових частин.

За словами політолога Кирила Сазонова, четверта новація торкнеться і єдиного (на сьогодні) Міністерства енергетики та екології. Його також розполовинять. "З’являться нові міністри, а старі, можливо, підуть. Це такий лайт-варіант, який планують на зараз", – каже він.

На питання, навіщо робити оцей відкат назад і перекроювати вже перекроєне, директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник відповідає так: "Сенс тут у тому, аби завести до складу Кабміну кількох нових посадовців, які вже будуть людьми Зеленського, а не Гончарука".

Новини за темою

Водночас, додає він, "відправляти у відставку Гончарука, а разом з ним і весь Кабмін, означало би для Зеленського визнати свою помилку та дати старт урядовій кризі, а також погіршити стосунки з західними партнерами, а вони очікують від Гончарука і на приватизацію, і на відкриття ринку землі".

І все таки частиною уряду президент Зеленський пожертвує.

Зона ризику

"Найбільша загроза наразі існує для міністрів, які контролюють соціальний напрям, охорону здоров’я, економіку, юстицію, культуру. Тут два віце-прем’єри можуть залишити свої посади", – продовжує Бортник.

"Залишаться тільки Маркарова (міністр фінансів) і Аваков (очільник МВС). По решті є питання", – каже Сазонов.

"В зоні ризику – 5-6 міністрів. Передусім – Бородянський (міністр культури) та Соколовська (міністр соціальної політики). Їхню долю буде вирішувати вже новий голова президентського офісу", – нагадує керівник центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов.

Згадуваний експертом міністр Володимир Бородянський причетний, як відомо, до створення скандального медіа-кодексу. А у Юлії Соколовської – власний "зашквар": порада людям самим собі збирати на пенсію. Під ударом перебуває і любитель епатажних фото, очільник Мінюсту Денис Малюська. Загалом, резюмує заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко, "підуть ті, хто не досяг зрушень у своїй сфері".              

А таких сфер в українському господарстві чимало. Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов вказує на ще одну з них – агропромислову. "Міністерство агропромислового комплексу саме тому і буде відновлене, що тут Мілованов та його люди не впоралися із земельною реформою. Проблема ж не в тому, що їй чинять супротив в парламенті, а в тому, що ця реформа концептуально сира", – переконаний він. 

Загалом, веде Карасьов далі, "я не виключаю, що буде віце-прем’єр з економічних питань (або навіть перший віце-прем’єр), котрий посилить економічний блок уряду. І це дасть можливість Гончаруку залишитися при посаді. Хтось називав в цьому контексті і Хорошковського, і Тігіпка. Але навряд чи такі важковаговики підуть в уряд Гончарука, знаючи, що сам уряд невдовзі відправиться у відставку".

Що стосується повернення в уряд екс-віце-прем’єр-міністра часів президентства Януковича Валерія Хорошковського, то таку вірогідність Олексій Гончарук вже коментував. "Я не чув про таке", – заявив він місяць тому.

А от прізвище Сергія Тігіпка, віце-прем’єра в уряді Азарова, періодично циркулює в експертних колах. Його називають як потенційним очільником всього економічного блоку, так і можливим наступником Гончарука. В цьому ж контексті звучать й імена Юлії Ковалів – теперішньої заступниці голови Офісу президента (до речі, цікаво, чи збереже вона свою посаду тепер, коли на чолі ОП став Андрій Єрмак?), а також Ірини Верещук, нардепки від "Слуги народу" та колишньої представниці уряду у Верховій Раді. Верещук, до речі, звільнилася з останньої посади у листопаді – через незгоду з політикою Олексія Гончарука.

Втім, самому Гончаруку заміну придивлятися ще зарано. Як підкреслює Руслан Бортник, він єдиний в уряді, хто має імунітет.

Міністр оборони та закордонних справ

Поза економікою та "соціалкою" лишаються ще дві важливі урядові посади, на які варто звернути увагу. Це – крісла міністра оборони та закордонних справ. Про першого з них, Андрія Загороднюка, критично висловлюється Богдан Петренко. "Не бачу конкретної роботи міністра оборони, не бачу, щоб він користувався авторитетом. Його недавня заява про підтягування армії до стандартів НАТО мала продемонструвати, що якісь напрацювання буцімто йдуть", – говорить він.

Втім, уточнює Петренко, Володимиру Зеленському до НАТО глибоко байдуже. "У Зеленського не сформувалося жодного ставлення ані до НАТО, ані до чогось іще. Можна його вважати проросійським чи проєвропейським політиком, але насправді у нього є тільки одна залежність – від власного рейтингу. І якщо завтра для населення раптом стане важливим питання НАТО, він почне відстоювати НАТО. А міністр оборони робить подібні заяви лише для того, щоб це заімпонувало так званим "соросятам", – переконаний експерт.

А є й така точка зору: нинішній очільник оборонного відомства настільки малопомітна фігура, що в цій загубленості серед більш вагомих фігур – його спасіння від дочасної відставки. Про це в коментарях нашому виданню каже Андрій Золотарьов.

Що ж стосується керівника МЗС Вадима Пристайка, котрого, як відомо, "не любить" новий глава президентського офісу Андрій Єрмак, то з ним пов’язана окрема історія.

Новини за темою

"Проблеми з Пристайком виникли ще до того, як Єрмак став головою ОП. Але зараз, за інсайдерською інформацією, Пристайко почав грати "під Єрмака". Чи допоможе це йому – невідомо. Питання ще й в тому, чи є на кого замінити Пристайка. Сюди не годиться просто друг Зеленського чи Єрмака. Потрібна людина з хоча б мінімальним дипломатичним досвідом та вагою. Згадаймо, як Пристайко став міністром – після відмови Олени Зеркаль очолити це відомство. І якщо альтернативи не знайдеться, то у Пристайка є шанс залишитися, варто лише демонструвати Єрмаку свою відданість", – коментує Богдан Петренко.

Пристайка не звільнять, доки триватиме безпекова конференція у Мюнхені, переконаний Андрій Золотарьов (а вона триває просто зараз). В той же час Вадим Карасьов веде зворотній відлік перебування Пристайка на посаді від наступної "нормандської зустрічі".

"Пристайка немає сенсу зараз міняти, бо якщо буде зірвана зустріч у "нормандському форматі", краще звалити відповідальність на старого міністра, аніж на нового", – зауважує Карасьов.

Він же говорить і про можливого наступника Пристайка. "Називають Маркіяна Лубківського. Людина молода, фахова, затята. Заміни в уряді можливі тільки "зі сторони", бо в самій Зе-команді людей дуже мало. Якщо людина компетентна, то вона швидше за все афільована або з Коломойським, або з Пінчуком. В тому-то й проблема, що Зеленському потрібно укріплювати командний дух – звідси й прихід Єрмака на посаду голови ОП", – каже наш співрозмовник.

Хто прийде на зміну?

Але згаданому Карасьовим Коломойському ніякі цікаві ротації в уряді не світять. В тому розумінні, що йому не вдасться провести своїх людей до складу Кабміну. На це в розмові зі 112.ua вказують і Карасьов, і Сазонов. "Інтереси Коломойського ніхто враховувати не стане. Раніше це було можливе, зараз же – після тріумфальної перемоги Трампа – вже ні. Фігура Коломойського стала токсичною", – говорить Карасьов.

А загалом список кандидатів на заміну на Банковій ще не сформовано – в цьому одностайні майже всі політологи. "Називати імена кандидатів складно, бо одна справа, коли цим займався Богдан, а зовсім інша, коли зараз Кабмін збиратиме Єрмак. Йому для цього буде потрібен час", – вважає Карасьов.

"Рішення ухвалюватимуть в офісі президента, буде сюрприз для всіх", – іронізує Кирило Сазонов.

А Руслан Бортник вказує на те, що імена нових міністрів навряд чи щось скажуть пересічному споживачу новин. "Ті, хто зараз обіймає урядові посади, були невідомі широкому загалу, так само й на зміну їм прийдуть невідомі до сьогодні люди", – зазначає він.

Але в цьому з Бортником можна погодитися не цілком. Бо в якості міністра у справах окупованих територій (і можливо, профільного віце-прем'єра) Олексій Гончарук бачить Олексія Резнікова, який з 2019 року працює представником України в Тристоронній контактній групі в Мінську.

А в якості майбутнього міністра агропромисловості в кулуарах влади обговорюють кандидатуру народного депутата 8-го скликання від БПП, нинішнього радника прем'єр-міністра Олексія Мушака. Спортивний же напрямок в уряді може очолити легендарний воротар київського "Динамо" Олександр Шовковський.

Олександр Шовковський 112.ua

Хай там як, а старт ротаціям в Кабміні Гончарука був даний ще 4 лютого. Народні депутати задовольнили заяву про відставку за власним бажанням міністра у справах розвитку громад і територій Олени Бабак. І в той же день народні обранці проголосували за призначення новим міністром (а також й віце-прем'єром) Дениса Шмигаля.

Калейдоскоп з імен та обличь крутитиметься собі й надалі. Але виникає слушне питання, озвучене Богданом Петренком: "За що чинні міністри отримали такі колосальні премії, якщо незабаром частину з них буде звільнено?"

А й дійсно: за що?..  

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>