banner banner banner banner

Ізраїль хоче потіснити Росію та експортувати газ до Європи. Це буде непросто

Ізраїль хоче потіснити Росію та експортувати газ до Європи. Це буде непросто
Reuters

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Днями керівники Греції, Кіпру, Італії та Ізраїлю домовилися розпочати найближчими місяцями реалізацію амбітного проекту - газопроводу EastMed (скорочено від англ. Eastern Mediterranean – регіон Східного Середземномор'я). Газопровід планується побудувати до 2025 р. EastMed може стати найбільш глибоководним трубопроводом у світі і з'єднає ізраїльські газові родовища Левіафан і Тамар на шельфі з європейським ринком. Пропускна спроможність нового газопроводу складе 20 млрд куб. м природного газу на рік і він простягнеться на 2,2 тис. км від родовищ в 170 км від південного узбережжя острова Кіпр дном Середземного моря, через територію острова Крит і континентальну Грецію до порту Отранто на півдні Італії. Мусується інформація, що EastMed може стати панацеєю для скорочення залежності Євросоюзу від російської газової голки і створити конкуренцію морським трубопроводам "Газпрому". Однак бар'єром на шляху реалізації проекту EastMed є не тільки складність будівельних робіт на великих глибинах Середземного моря. Є підводні камені політичного характеру для поставок ізраїльського газу до Європи, обумовлені інтересами третіх сторін.

Спроба зіскочити з російської газової голки

На перший погляд проект EastMed може здатися занадто фантастичним. За своєю протяжністю він значно перевершує російські газопроводи, що будуються: "Північний потік - 2" дном Балтійського моря (1 224 км) і "Турецький потік" дном Чорного моря (1 090 км). Середня глибина Середземного моря становить 1,5 тис. м, а максимальна – понад 5 тис. м. Найбільш непроста ділянка "Турецького потоку" проходить на глибині 2,2 тис. км. Проте лідери Ізраїлю та Греції налаштовані досить оптимістично щодо будівництва газопроводу EastMed. Прем'єр-міністр Греції Алексіс Ціпрас назвав проект знаковим моментом у співпраці його країни з Кіпром та Ізраїлем. Прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу заявив про будівництво "великого альянсу" трьох демократій, підкреслив, що EastMed послужить зниженню впливу арабських країн в Європі, які постачають енергоносії. На думку міністра енергетики Ізраїлю Юваля Штайніца, проект оцінюється в 7,36 млрд дол., ненабагато більше, ніж задекларована вартість будівництва "Турецького потоку" в 7 млрд дол., та істотно менше, ніж ціна "Північного потоку – 2" (11 млрд дол.).

Новини за темою

Напевно, інтерес до проекту EastMed відчувають у Брюсселі. За інформацією ізраїльського телеканалу Hadashot TV, ЄС погодився вкласти 100 млн дол. в обґрунтування доцільності проекту ще до того, як було досягнуто згоди щодо його реалізації. Очевидно, що в поставках ізраїльського газу зацікавлені прихильники скорочення енергетичної залежності Євросоюзу від Росії та диверсифікації напрямів імпорту енергоносіїв. Російський природний газ становить 38% в імпорті "блакитного палива" ЄС. До 2030 р. обсяги імпорту природного газу до ЄС можуть збільшиться на 100 млрд куб. м. Торік європейці імпортували понад 400 куб. м "блакитного палива". Інтереси Німеччини, яка хоче отримувати дохід від транзиту російського газу, і інвесторів, підрядників із 9 країн - членів ЄС, які беруть участь у реалізації проекту газопроводу "Північний потік – 2", це далеко не позиція всього Євросоюзу.

Голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер вважає, що єдиної думки з приводу будівництва газопроводу "Північний потік – 2" в ЄС немає, а деякі країни виступають проти реалізації проекту через небажання посилення впливу РФ на європейську політику. На думку Юнкера, ніхто не має займати домінантне положення, яке завдає шкоди конкурентам, і всі країни Центрально-Східної Європи повинні мати рівний доступ до поставок енергоносіїв. Серед країн - членів ЄС проти будівництва "Північного потоку – 2" виступають Польща, Естонія, Латвія, Литва, Румунія, Данія. В Європарламенті підтримують внесення змін до газової директиви про регулювання морських трубопроводів з третіх країн, таких як "Північний потік – 2" і "Турецький потік", про заборону, щоб одна юридична особа виступала як постачальник і продавець "блакитного палива" (а саме "Газпром"). Президент Європейської ради Дональд Туск переконаний у тому, що "Північний потік – 2" є помилкою і не служить інтересам ЄС.

Можливо, за допомогою проекту газопроводу EastMed прихильники скорочення газової залежності від Росії створюють перешкоди на шляху прокладання другої гілки "Турецького потоку" до Європи. Наприкінці листопада було завершено будівництво морської ділянки "Турецького потоку". Обидві гілки розраховано на поставку по 15,75 куб. м природного газу на рік: перша - на газовий ринок Туреччини, а друга - до Європи (як варіант - через територію Греції та Італії). Раніше Італія брала участь у реалізації скасованого у 2014 р. проекту російського газопроводу "Південний потік". Навіть було розроблено проект італо-грецького газопроводу "Посейдон", який мав проходити морським дном до порту Отранто і здійснювати транзит російського газу.

Новини за темою

Буде реалізовано "Турецький потік" чи ні, Грецію та Італію це тепер мало хвилює, оскільки у випадку реалізації проекту EastMed вони зможуть здійснювати транзит до Європи великих обсягів природного газу. Ізраїльський газопровід зможе замістити другу гілку газопроводу "Турецький потік". Запаси природного газу на родовищі Тамар складають 238 млрд куб. м природного газу, а Левіафан – 535 млрд куб. м. Близько 60% цих запасів вистачить Ізраїлю на те, щоб покривати свої потреби в енергоносіях до 2040 р. 40%, які залишилися, планується експортувати. Цього вистачить, щоб постачати природний газ газопроводом EastMed протягом 15 років.

Побічні ефекти

Будівництво газопроводу EastMed розходиться з інтересами Росії та Туреччини, які можуть втратити джерела прибутку від поставок природного газу до Європи. Ізраїлю, Кіпру і Греції варто готуватися до провокацій військово-морських сил Туреччини у Східному Середземномор'ї, націлених на зрив реалізації проекту. У жовтні президент Туреччини Реджеп Ердоган заявив, що його країна має намір відстоювати свої суверенні права в Егейському морі і Східному Середземномор'ї, де вона має територіальні суперечки з Грецією та Кіпром. Туреччина виступає проти розвідки запасів природного газу Республікою Кіпр у своїй ексклюзивній економічній зоні на шельфі острова, оскільки це нібито порушує права турецьких сепаратистів з невизнаного державного утворення Турецька Республіка Північний Кіпр. Днями Ердоган здійснив черговий антиізраїльський демарш: закликав мусульман захищати мечеті в Єрусалимі та підтримати Палестину.

Міністр оборони Туреччини Хулусі Акар вважає, що його країна не потерпить втручання Греції в Східне Середземномор'я. У лютому 2018 р. турецькі військові кораблі блокували доступ дослідного судна італійської нафтогазової компанії ENI до газових родовищ на шельфі Кіпру. Хоча ізраїльські родовища Левіафан і Тамар не є об'єктом греко-турецьких протиріч, газопровід EastMed проходитиме неподалік від потенційної зони ескалації напруженості. Туреччина може здійснити військові провокації біля берегів Кіпру, щоб підвищити ризики реалізації проекту і змусити відсунути його реалізацію на безрік.

Новини за темою

Неоднозначні наслідки для США

Сумнівно, що перспектива експорту природного газу з шельфу Ізраїлю викличе захват в адміністрації президента США Дональда Трампа. Якщо екс-президент Барак Обама і демократи підтримували ініціативи, подібні EastMed, як, наприклад, ідею будівництва Катарського газопроводу або Транс-адріатичного трубопроводу заради скорочення залежності енергетичної залежності ЄС від РФ, Трамп хоче не просто домогтися скорочення постачання російського природного газу до Європи, але й зайняти нішу. США взяли курс на збільшення видобутку та експорту природного газу. Газопроводи "Північний потік - 2" і "Турецький потік" сприймаються в Білому домі як конкуренти американському природному газу. Проект EastMed створює конкуренцію газовим інтересам республіканців у Південній Європі. Торік американські постачальники експортували скраплений газ до Італії, Іспанії, Португалії, а також до Ізраїлю.

Штати не зацікавлені в тому, щоб їхній давній військово-політичний союзник віднімав у них хліб в Євросоюзі. З іншого боку, скорочення обсягів постачання російського природного газу до Південної Європи в разі реалізації проекту EastMed дозволить усунути спроби Росії закріпитися в цьому регіоні. Росія заграє з керівними партіями в Італії - "Ліга Півночі" і "Рух п'яти зірок". Кремль може посилити вплив на Балканах. Один із маршрутів постачання природного газу до Європи через "Турецький потік" - це територія Македонії та Сербії. Ізраїльсько-європейський газопровід може бути невигідним США з економічних інтересів, але може відповідати політичним інтересам.

Новини за темою

Українська дилема

Поява ізраїльського газу в Європі може обернутися неоднозначними наслідками для України. З одного боку, транзит природного газу з Росії поповнює скарбницю. Торік через газотранспортну систему України було поставлено 93,5 млрд куб. м природного газу до Європи. Дохід України від транзиту російського природного газу склав 3 млрд дол. Незалежно від того, чи будуть побудовані російські газопроводи в обхід нашої газотранспортної системи або реалізовано проекти, націлені на витіснення російського газу з європейського ринку, транзит через територію України буде скорочуватися. На думку експерта в галузі енергетики Леоніда Уніговського, транзит природного газу через територію України буде скорочуватися на 12 млрд куб. м на рік, а щорічні втрати в грошовому вираженні складуть 500 млн дол.

З іншого боку, чисто з політичних міркувань для нас краще реалізація проекту EastMed, ніж російських газопроводів. У разі скорочення частки російського газу на європейському ринку, появи в "Газпрому" нових конкурентів скоротиться приплив грошових коштів у російську економіку, що підсилить ефект антиросійських санкцій. Нафтогазова галузь залишається однією з найбільш прибуткових у РФ. Експорт енергоносіїв є одним з основних джерел поповнення російської скарбниці.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>