Італійська криза: Битва євроскептиків і демократів

Італійська криза: Битва євроскептиків і демократів
Джузеппе Конте і Маттео Сальвіні З відкритих джерел

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

В Італії розгорілася політична криза. У вівторок, 20 серпня, прем'єр-міністр Італії Джузеппе Конте пішов у відставку на тлі розбіжностей з керівною ультраправою партією євроскептиків "Ліга" міністра внутрішніх справ Маттео Сальвіні.

Опозиційна "Демократична партія" робить спроби схилити до нової коаліції "Рух п'яти зірок". Якщо домовитися про коаліцію не вдасться, то Італію чекають позачергові парламентські вибори. Наслідки політичної кризи в Італії можуть мати неоднозначний вплив на ситуацію в Євросоюзі та позначитися на Україні.

Муссоліні 2.0

Уряд Конте припинив своє існування не без впливу Сальвіні, який поєднував посаду голови МВС та одного з віце-прем'єрів. Ще на початку серпня він оголосив про вихід своєї партії з коаліції, закликав парламентаріїв оголосити вотум недовіри прем'єр-міністру і зажадав провести дострокові парламентські вибори. Уся справа в розбіжностях ультранаціоналіста Сальвіні з позапартійним технократом Конте.

Політичні погляди лідера італійських ультраправих пройшли еволюцію від сепаратизму та ідеї створення незалежної держави Паданія на півночі Італії, прагнення вийти з ЄС до наміру залишитися в блоці за умови його реформування.

Сальвіні вважає, що необхідно повернути євроінтеграцію на стадію Європейського економічного співтовариства і звести до мінімуму вплив наднаціональних органів ЄС.

Сальвіні та його партія виступають проти виконання вимог Єврокомісії щодо збільшення пенсійного віку, податку на додану вартість з метою зниження дефіциту бюджету. Держборг Італії становить 130% від ВВП і є другим за величиною в єврозоні після Греції.

Сальвіні зацікавлений запровадити єдиний податок, через який приплив коштів до бюджету в Італії скоротиться на 40 млрд євро. Євросоюз не підтримав посилення міграційного законодавства в Італії з подання Сальвіні. За час його перебування на чолі МВС удалося домогтися скорочення припливу нелегалів до Італії з 42 тис. до 10 тис. Судна з нелегалами, що прибувають до італійських портів, розгортаються у зворотному напрямку.

Новини за темою

Сальвіні не поспішає вживати непопулярних заходів, щоб не розгубити популярності в суспільстві. Вона йому може ще стати в нагоді.

Останнім часом Сальвіні уявив себе мало не другим Беніто Муссоліні, вождем і захисником італійського народу. Європейські ЗМІ влаштували істерію після того, як у липні 2018 року Сальвіні процитував Муссоліні у себе на сторінці у Twitter: "Багато ворогів, багато честі".

У травні цього року він виступив перед своїми прихильниками з балкона будинку в місті Форлі, з якого лідер італійських фашистів спостерігав за стратами. Конте дорікнув Сальвіні в тому, що він ставить особисті амбіції вище за інтереси держави. Щоб реалізувати свої ідеї, Сальвіні потрібен прем'єрський пост і лояльний парламент. Для цього є відповідні умови.

Протягом року популярність "Ліги" злетіла з 17 до 30% завдяки успіхам Сальвіні в боротьбі з нелегальною міграцією. Партія перемогла на останніх виборах до Європарламенту в Італії. За підсумками дострокових парламентських виборів у неї є шанси сформувати ультраправу коаліцію з ідеологічно близькими партіями "Брати італійці" Джорджі Мелоне і "Вперед, Італіє" колишнього прем'єра Сільвіо Берлусконі. Між іншим, Берлусконі вже заявив, що не проти такої перспективи.

Рука Кремля

Прем'єрські амбіції Сальвіні відповідають інтересам Росії. Прем'єр Конте і члени партії "Рух п'яти зірок", яка була старшим партнером "Ліги" по коаліції, неодноразово критикували антиросійські санкції, але до їхнього скасування так і не дійшло.

Навпаки, Конте підтримав їхнє продовження. На зустрічі з президентом РФ Володимиром Путіним у липні 2019 року він підкреслив, що його уряд намагається переконати інші європейські країни колективно скасувати санкції й тому не робить односторонніх дій.

Можливо, Путін бачить у Сальвіні лідера, здатного на ризиковані авантюри. Адже він не тільки підтримує скасування антиросійських санкцій, а й виправдовує анексію Криму, який відвідував у 2014 і 2016 роках.

Путін відвідав Італію за місяць до політичної кризи і вирішив виділити 338 млн доларів на підтримку італійських фірм, зацікавлених займатися бізнесом у Росії. Що би Сальвіні не говорив про те, що не брав у Росії "ні рубля, ні пляшки горілки", відносини з російською владою змащені грошима.

Один з його помічників Джанлука Савойні підозрюється в обговоренні операції з продажу 3 млн т російського палива італійській нафтовій компанії Eni на суму 1,5 млрд доларів у московському готелі "Метрополь" у жовтні 2018 року.

З цієї суми 65 млн доларів планувалося направити на фінансування партії "Ліга", яка в 2017 році уклала угоду про співпрацю з керівною в РФ партією "Єдина Росія". Сам Сальвіні протягом 2018 року побував у Росії 14 разів, у тому числі неофіційно.

Маттео Сальвіні і Володимир Путін З відкритих джерел

Кремль не шкодує грошей на своїх італійських ультраправих, розраховуючи на те, що вони візьмуть владу у свої руки і створять прецедент для скасування санкцій. Адже приклад з Італії можуть взяти інші країни - члени ЄС, такі як Угорщина, Чехія, Словаччина, де антиросійські санкції також не є популярними.

Інтриги демократів

Політичну кризу намагається використовувати на свою користь опозиційна "Демократична партія" Ніколи Зінгаретті й узяти політичний реванш. Нині демократи намагаються переманити на свою сторону "Рух п'яти зірок".

Якщо вони домовляться про коаліцію, тоді доцільність проведення дострокових парламентських виборів зникне, а Сальвіні та "Ліга" опиняться в опозиції. Президент Італії Серджо Маттарелла, будучи членом "Демократичної партії", 22 серпня дав фору в п'ять днів на формування нового уряду.

З'явилася інформація, що вперше в історії прем'єром Італії може стати жінка – заступник голови Конституційного суду Марта Картабія як компромісна фігура. Колишній прем'єр Конте впевнений, що діяльність Сальвіні зашкодить країні та своїм відходом у відставку створив умови для нових коаліційних переговорів.

Такий сценарій є вигідним Єврокомісії, яка не зацікавлена в появі в ще одній країні - члені ЄС ультраправого уряду, аналогічного уряду Віктора Орбана в Угорщині або Анджея Дуди в Польщі.

Сальвіні на чолі уряду Італії зможе сформувати неформальний альянс із керівництвом Угорщини, Чехії, Польщі в противагу франко-німецькому тандему для більш скоординованої протидії нав'язуваної Єврокомісією ліберальної міграційної політики, втручанню у внутрішньополітичні питання країн-членів.

Президент Франції Емманюель Макрон вважає себе противником Сальвіні й днями заявив, що Ді Майо програв, оскільки торік пішов на альянс з ультраправими.

Прем'єрство Сальвіні може спричинити негативні наслідки для єврозони. Якщо він не почне вживати непопулярних заходів економії, то боргове навантаження Італії буде зростати. Адже економіка середземноморської країни зростає слабо, серед молоді поширене безробіття, збільшується рівень бідності серед населення.

Новини за темою

Утім, лідера ультраправих Італії може спіткати така сама доля, як і колишнього прем'єр-міністра Греції Алексіса Ціпраса. Його ліва партія "Сіріза" програла парламентські вибори цьогоріч. Після приходу до влади в 2015 році Ціпрас, як і Сальвіні, відмовлявся дотримуватися заходів жорсткої економії, але вимагав надання макроекономічної допомоги.

Його позиція змінилася, і він став слідувати побажанням Єврокомісії після того, як міжнародні кредитори відклали виділення грошей Греції. ЄС не дозволить італійцям жити в борг. Прем'єрство Сальвіні призведе до зростання роз'єднаності серед країн - членів ЄС.

Хоча популіст Ді Майо, з яким демократ Зінгаретті намагається домовитися про коаліцію, далеко не подарунок. За час перебування на посаді віце-прем'єра він примудрився втрутитися у внутрішньополітичні Франції та зустрітися з лідерами опозиційного руху "жовті жилети", чиї акції протесту призвели до падіння рейтингів Макрона.

Він навіть звинуватив Францію в економічних проблемах Африки, які стали причиною нелегальної міграції до Європи. Левова частка колоній Франції перебувала в Африці. Зінгаретті вимагає від "Руху п'яти зірок" лояльного ставлення до членства в ЄС, визнання провідної ролі парламенту в ухваленні рішень і відмову від жорсткої міграційної політики Сальвіні.

Прес-секретар "Демократичної партії" Граціано Дель Ріо і лідер демократів у сенаті Андреа Маркуччі вже провели перший раунд коаліційних переговорів з "Рухом п'яти зірок" і дійшли висновку, що між ними немає непереборних розбіжностей. Одним з розбіжностей є кандидатура прем'єр-міністра.

За даними газети La Repubblica, Ді Майо зажадав від Зінгаретті залишити на цій посаді Конте як умову для участі його партії в коаліції. "Рух п'яти зірок" підтримує скорочення кількості мандатів в обох палатах парламенту з 950 до 605, тоді як демократи планували провести більш масштабну конституційну реформу і скоротити повноваження Сенату.

Популісти можуть не погодитися з демократами скоротити витрати в бюджеті на 2020 рік, оскільки експлуатують лівацькі гасла про благополуччя італійського суспільства, захист бідних. Також "Рух п'яти зірок" повністю підтримував міграційну політику Сальвіні. Не факт, що якщо демократи і популісти домовляться про коаліцію, то вони зможуть уникнути міжфракційних конфліктів і нерозуміння.

Якщо вони ні про що не домовляться, то Маттарелла може відстрочити проведення дострокових парламентських виборів і доручити сформувати технічний уряд, який займеться формуванням держбюджету на наступний рік.

Наслідки для США та України

Якоюсь мірою Сальвіні не виправдав надій США. З ним працював американський політтехнолог Стів Беннон, який раніше очолював виборчий штаб президента США Дональда Трампа. Вони планували консолідувати ультраправі політичні сили європейських країн у впливову фракцію в Європарламенті, яка б стала противагою традиційним елітам.

За підсумками виборів до Європарламенту цьогоріч ультраправі хоч і збільшили свою присутність у європейському органі, але не змогли позбавити впливу фракції "Європейська народна партія" та "Альянс прогресивних соціалістів і демократів", які сформували більшість з лібералами і зеленими.

Новини за темою

Незважаючи на схожість підходів Трампа і Сальвіні в міграційній політиці, загравання лідера італійських ультраправих з Росією не викликають довіри в американців. З іншого боку, повернення прихильників євроінтеграції на політичний Олімп Італії не вигідно США, які останнім часом перебувають не в найкращих відносинах з ЄС.

Політична криза в Італії має певні ризики для України. За будь-якого розкладу у влади залишаться прихильники скасування антиросійських санкцій і зближення з Росією. Задовго до української кризи пріоритетами зовнішньої політики Італії були відносини з ЄС, США і РФ. Сальвіні є більш реакційним, судячи з його прагнень зміцнити співпрацю з Росією.

Більш поміркованою є коаліція "Демократичної партії" та "Руху п'яти зірок". Демократи підтримували політику антиросійських санкцій, коли перебували при владі. Негативні наслідки санкцій для італійського бізнесу завжди будуть спливати в парламенті й уряді Італії. З 2014 по 2017 рік товарообіг Росії та Італії знизився з 54 млрд до 24 млрд доларів до 2017 року.

При цьому Італія досі є другим за величиною покупцем російського природного газу в ЄС після Німеччини. У 2018 році "Газпром" експортував до Італії понад 22 млрд куб. м газу. Європейці сумніваються в ефективності санкцій, оскільки протягом 5 років вони не зробили Росію більш поступливою.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>