Історії в металі: Про що говорять українські пам'ятні монети

Протягом 21 року свого існування Монетний двір НБУ випустив понад 800 пам'ятних монет у понад 20 мільйонів примірників. Круглі та шестикутні, трохи більше грама і кілограмові, із зображенням квітів і видатних особистостей – викарбувані монети дуже різноманітні. 112.ua побував у Музеї грошей НБУ і дізнався, які образи Україна втілює в своїх металевих грошових знаках.

Історії в металі: Про що говорять українські пам'ятні монети
112.ua

Ксенія Цивірко

Журналіст

Протягом 21 року свого існування Монетний двір НБУ випустив понад 800 пам'ятних монет у понад 20 мільйонів примірників. Круглі та шестикутні, трохи більше грама і кілограмові, із зображенням квітів і видатних особистостей – викарбувані монети дуже різноманітні. 112.ua побував у Музеї грошей НБУ і дізнався, які образи Україна втілює в своїх металевих грошових знаках.

Здалеку сріблясті й золотисті монети, акуратно розкладені під скляними вітринами, здаються майже однаковими. Але з близької відстані від їхнього різноманіття можна розгубитися: понад 800 пам'ятних монет із 34 тематичних серій щороку поповнюються новими екземплярами. Вони, напевно, звикли до цікавих очей глядачів: пам'ятні монети сприймають більше як художні скульптури в мініатюрі, ніж грошові кошти.

Та й номінал у них часто нижчий за фактичну вартість: "платіжна спроможність" деяких золотих монет становить всього 2 гривні. Це пам'ятні та сувенірні монети, призначені для подарунків і колекцій нумізматів.

"Вони мають умовний номінал, який залежить від розміру монети, використовуваного металу, тиражу. Крім того, це залежить від теми монет. Наприклад, серія "Видатні особистості України" повинна популяризувати їх серед українців. Їхній номінал нижчий, матеріал дешевший, а тираж вищий", - розповідає заступник начальника відділу нумізматики НБУ Вікторія Сузанська. Незважаючи на те, що Україна здобула свою незалежність у 1991 році, першу пам'ятну монету було викарбувано через 4 роки, причому на Московському монетному дворі.

Вона присвячувалася перемозі у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років, була зроблена з мельхіору, номінована в 200 000 карбованців і стала засновницею тематичної серії монет "Друга світова війна". Результатом грошової реформи 1996 року стала перша монета номіналом 2 гривні з мельхіору – "Софіївка", присвячена 200-річчю однойменного Уманського дендрологічного парку-заповідника. 

112.ua

Тривалий час монети народжувалися в цехах Луганського верстатобудівного заводу, поки в 1998 році у Києві не відкрили Монетний двір України (генпідрядником якого, до речі, був Австрійський монетний двір). Підприємство було укомплектовано кращим на той час обладнанням, і з-під нових карбованих пресів з'явилася на світ золота монета номіналом 100 гривень "Київський псалтир".

Відтоді виробництво розмінних, обігових, пам'ятних, сувенірних та інвестиційних монет здійснювали в столиці, а торік керівництво НБУ заявило навіть про плани підприємства розпочати карбування монет для інших країн.

Як створюються і про що розповідають українські монети

Перед тим, як металеву заготовку вдарить штемпель і з-під верстата з'явиться унікальний художній рельєф, майбутня монета проходить кілька етапів. І все починається навіть не з ескізу, а з вибору образу, якому її присвятять.

"Спершу ми подаємо запит до Національної академії наук України, де нам пропонують варіанти з темами монет. В обговоренні також беруть участь Інститут історії, Міністерство культури, Міністерство освіти україни, Парламентська бібліотека, окремі громадяни. Протягом першого кварталу ми складаємо план випуску монет на наступний рік. У середньому щороку ми випускаємо по 30-40 пам'ятних монет. Після цього, враховуючи вже запропоновані теми, до роботи залучають художників – тільки 5-6 осіб. Кожен пропонує кілька ескізів, і на експертній раді ми вибираємо найбільш прийнятний, у разі потреби просимо внести правки", - пояснює Вікторія Сузанська.

112.ua

За її словами, останніми роками пішла мода на абстрактні й філософські теми. Наприклад, торік НБУ випустив набір з чотирьох срібних монет, присвячений сторіччю Національної академії наук України: "Людина, час, простір", "Ера світу", "Ера технологій" та "Ера змін". Монети незвичайної шестигранної форми, номіновані в 5 гривень, було випущено тиражем у 4 тисячі штук.

Крім того, є монети, жодним чином не пов'язані з історією і традиціями України, які більше підходять для асортименту езотеричних сувенірних крамниць: серії "Дитячий зодіак" (срібло, номінал 2 гривні), "Знаки зодіаку" (2 види – срібні монети номіналом 5 гривень та золоті номіналом 2 гривні) та "Східний гороскоп" (срібло, номінал 5 гривень). 

112.ua

Є в асортименті монет і такі, які підійдуть завзятим юним натуралістам - серії "Флора і фауна" (двох видів: зі срібла номіналом 10 гривень і нейзильберу номіналом 2 гривні) та "Фауна в пам'ятках архітектури України" (срібло, 5 гривень). Деякі монети з першої серії стали переможцями українського щорічного конкурсу "Краща монета року" в номінації "Найкраще художнє рішення": у 2013 році – "Дрохва", присвячена виду птахів, що зникає, із Червоної книги, у 2014-му – "Цикламен Кузнєцова" із зображенням ніжно-бузкової квітки, яка теж належить до рідкісних видів рослин. Реверс монет з нейзильберу прикрашено кольоровими зображеннями, зробленими за допомогою методу тампонного друку. 

Незважаючи на те, що вибір теми для монет – доволі скрупульозний процес, в який вносять свою лепту вчені з різних сфер, іноді тематичні серії народжуються спонтанно.

"Була в нас у плані колись монета "Вовк". На експертній раді художники запропонували багато ескізів, всі були дуже хороші. Ми їх переглянули, начебто вибрали один і попросили художника внести правки. Хоча це не завжди доречно, тому що художник під час своєї роботи і так вже перепробував багато варіантів і про себе, і на ескізах. А потім подумали: монету "Вовк" випускали майже всі країни, все було, і не повторитися буде важко. Кілька місяців готували ескізи... зрештою художники запропонували інші варіанти, і нова монета "Вовк" поклала початок серії "Фауна в пам'ятках культури України", – ділиться спогадами Вікторія Сузанська.

112.ua

112.ua

Тим не менше переважно Національний банк намагається слідувати традиційній практиці увічнення в монетах пам'ятних для українців дат, подій та особистостей. Наприклад, торік НБУ випустив монети, присвячені нинішнім військовим діям на сході країни: "Захисникам Донецького аеропорту" і "День українського добровольця". Серед монет з недорогоцінних металів (сплав на основі цинку) це перші пам'ятні монети, які мають відносно великий номінал 10 гривень і найвищий тираж – 1 мільйон примірників. Крім того, їхня роздрібна ціна збігається з номінальною вартістю. Усі ці риси не випадкові, адже мають на меті популяризацію ЗСУ серед українців.

У цілому події та особистості часів незалежної України визначили зовнішній вигляд десятків монет: Перша участь у літніх Олімпійських іграх (1996), Перша річниця Конституції України (1997), На рубежі тисячоліть (2000 і 2001), В'ячеслав Чорновіл (2003), На честь візиту до України Вселенського Патріарха Варфоломія I (2008), Фінальний турнір чемпіонату Європи з футболу 2012, УЄФА. Євро-2012 Україна - Польща, Революція гідності, Небесна сотня, Євромайдан (2015, три монети входять до серії "Героїв Майдану"), Богдан Ступка (2016), Конкурс "Євробачення-2017", Надання Томосу про автокефалію Православної церкви України (2019).

112.ua

112.ua

Особливо цікавою є серія "Українська спадщина". Ці монети відобразили образи, з якими асоціюється українська культура: "Українська писанка", "Гопак", "Українська вишиванка", "Косівська" та "Петриківський розпис", "Щедрик", "Острів Хортиця на Дніпрі - колиска українського козацтва" тощо.

Ще одна незвичайна серія монет – "найменша золота монета". З 2003 року в межах цієї серії НБУ випустив 12 золотих монет вагою в 1,24 г і діаметром 13,92 мм. Їх і сьогодні можна придбати в регіональних відділеннях НБУ за офіційною роздрібною ціною – 2387 грн.

Взагалі розробники дизайну намагаються зробити монети ошатними і незвичайними. Наприклад, майже всі монети серії "Східний календар" (крім перших двох – "Рік Собаки" і "Рік Свині") інкрустовано коштовними і напівкоштовними каменями: кубічний цирконій, алпаніт, цитрин, рубін і навіть діамант.

Прикрашають монети також кольоровою емаллю (наприклад, "25 років незалежності України", "Українська лірична пісня"), голографічними зображеннями ("ХХІІІ зимові Олімпійські ігри", "Українська вишиванка"), тамподруком ("Марена дніпровська", "100 років утворення Товариства Червоного Хреста України").

Що поєднує мистецтво, історію і гроші

Завдяки старанням вітчизняних майстрів нумізматичної справи українські монети регулярно беруть участь у міжнародних виставках, після яких повертаються додому з перемогою. Вперше такою стала срібна монета номіналом 10 гривень "Різдво Христове", яка в 2000 році стала переможницею в номінації "Монета року, яка найбільше надихає" на міжнародному конкурсі "Краща монета року", який щорічно організовує американське видання Krause Publication. Наступного року український Монетний двір отримав офіційне членство в міжнародній організації "Конференція директорів монетних дворів".

50-гривнева золота монета "Нестор-літописець" у 2007 році стала кращою в номінації "Золота монета року" на Європейському міжнародному конкурсі "Монетне сузір'я - 2007" (Москва, Росія), розділивши перше місце з монетою "Сокіл-сапсан" Національного банку Республіки Білорусь.

Наступного року на цьому самому конкурсі в номінації "Унікальне ідейне рішення" перемогла 20-гривнева біметалева (золото і срібло) монета "Чиста вода – джерело життя". На аверсі монети в золоті вигравірувано концентричні кола від краплі води, що падає, а на реверсі – людина, котра п'є з долонь на тлі водоспаду. 

112.ua

На міжнародному конкурсі в Італії Vicenza Numismatica — 2009 у номінації міжнародних нагород Vicenza Palladio перемогла золота монета номіналом 50 гривень "Ластівчине гніздо". Вона входить до серії "Пам'ятники архітектури України" і присвячена замку, який, напевно, бачили всі туристи й ті, хто відпочиває на Південному березі Криму.

У 2010 році на російському "Монетному сузір'ї" півкілограмову срібну монету "За твором Гоголя "Вечори на хуторі поблизу Диканьки" було удостоєно звання монети року. На її реверсі по колу, вздовж всього вигину, зображено героїв повісті "Ніч перед Різдвом", а по центру, всередині Різдвяної зірки для колядування, - сапфірове полум'я запаленої свічки. У межах цього самого конкурсу в номінації "Срібна монета року" виграла кілограмова монета номіналом 100 гривень "Міжнародний рік астрономії", яку НБУ випустив роком раніше. ООН оголосила 2009 рік роком астрономії на честь винаходу телескопа, через який 400 років тому Галілео Галілей уперше розглянув зірки поблизу.

Кращою монетою року за підсумками "Монетного сузір'я - 2011" стала срібна монета номіналом 50 гривень "Острів Хортиця на Дніпрі – колиска українського козацтва". У номінації "Сувенірна монета" перемогла срібна монета "Рік Тигра" номіналом 5 гривень. Зображення зроблено в лубочному стилі, а очі тигра – з інкрустованих цитринів.

У 2013-му на цьому самому конкурсі приз глядацьких симпатій здобула срібна монета подвійного номіналу "УЄФА. Євро 2012. Україна - Польща". Наступного року перемогли "900 років "Повісті временних літ" (номінація "Вдале художнє рішення") і "Будинок з химерами" (номінація "Монетна класика"). Після 2014 року українські монети перестали їздити на міжнародний конкурс у Москві. Але вже в 2017 році пам'ятна монета з нейзильберу "Євромайдан" принесла Україні перемогу в номінації "Найкраще художнє рішення" на конкурсі "Краща монета року - 2017". На аверсі монети зображено віче в обрамленні квадрата зі слів однієї зі статей Конституції: "Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ". А на реверсі зображено затиснутий у руці прапор України, який майорить на тлі прапора ЄС. 

112.ua

Варто зазначити, що деякі монети з часу свого випуску значно зросли в ціні. Так, наприклад, унікальна золота монета вагою в півкіло "Фінальний турнір чемпіонату Європи з футболу 2012" спочатку коштувала 350 тис. гривень, а тепер серед нумізматів і колекціонерів її вартість оцінюють в 1 мільйон. Утім, ця монета мала найнижчий тираж – всього 150 штук (спочатку НБУ було заявлено до 500 штук), а тепер вона є найдорожчою в історії незалежної України. Ще одна золота монета, "Оранта 500" вагою 31,1 г, з 2010 року зросла в ціні майже в рази – з 90 тис. до 170 тис. грн.

112.ua

Найдорожча срібна монета – "10 років відродження грошової одиниці України – гривні". Важить вона аж кілограм, а загальний тираж становить 1501 штуку. Сьогодні монета коштує 65 тис. грн, при цьому спочатку в відділеннях НБУ її можна було купити за 18 551 гривню.

Найдорожча монета з недорогоцінних металів – "Щорічні збори Ради керівників ЄБРР у Києві", викарбувана в 1998 році тиражем 10 тис. штук. Половина з них випускалася в сувенірній упаковці й коштувала 7 гривень, решту продавали по 4 грн. Тепер її ціна серед колекціонерів становить 7800 грн. 

Утім, більшість пам'ятних монет досі можна придбати за офіційними цінами в регіональних філіях НБУ, банках-дистриб'юторах ("Ощадбанк" та "Укргазбанк"), через систему онлайн-замовлення або в офіційному магазині НБУ на Контрактовій площі, 2б. Крім того, НБУ виставляє свої пам'ятні монети на публічних аукціонах Універсальної товарної біржі "Контрактовий дім УМВБ".

Ксенія Цивірко

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>