"Ісламська держава" втратила Ракку: Чого чекати далі?

Останнім часом "Ісламська держава" зазнала значних територіальних втрат. Наразі вона контролює приблизно 10% територій, які мала на піку своєї могутності. Також значно скоротилася чисельність бойовиків - як унаслідок втрат, так і в результаті перекриття основних маршрутів переправки нових членів. Загинуло багато основних командирів та ідеологів. Але ІД продовжує залишатись небезпечним і боєздатним противником, і це доводить остання контратака на сирійські війська та їхніх союзників у провінціях Дейр-ез-Зор і Хомс, де останні зазнали значних втрат в особовому складі і втратили ряд територій

"Ісламська держава" втратила Ракку: Чого чекати далі?
CNN

Останнім часом "Ісламська держава" зазнала значних територіальних втрат. Наразі вона контролює приблизно 10% територій, які мала на піку своєї могутності. Також значно скоротилася чисельність бойовиків - як унаслідок втрат, так і в результаті перекриття основних маршрутів переправки нових членів. Загинуло багато основних командирів та ідеологів. Але ІД продовжує залишатись небезпечним і боєздатним противником, і це доводить остання контратака на сирійські війська та їхніх союзників у провінціях Дейр-ез-Зор і Хомс, де останні зазнали значних втрат в особовому складі і втратили ряд територій

У ЗМІ 17 жовтня з’явилися повідомлення про те, що "столиця" "Ісламської держави", місто Ракка, впала. Зокрема, про це повідомила Джихан Шейх Ахмед, офіційний спікер альянсу СДС та операції "Гнів Ефрату": "Наші сили звільнили центр міста і всі центри та об’єкти, де перебували терористи".

Ракка, 200-тисячне місто, столиця однойменної провінції на півночі Сирії, було захоплено повстанцями в березні 2013 року, а в січні 2014 місто перейшло під контроль "Ісламської держави" і стало "столицею Халіфату". На межі VIII-IX сторіч Ракка вже була столицею халіфату Абассидів, тому вибір як столиці ісламістів міг бути зумовлений ідеологічним фактором. Також місто має зручне географічне положення і розвинену транспортну інфраструктуру та виробничі потужності.

Адміністративна карта Сирії, провінція і місто Ракка позначені 112.ua

Власне, Ракка вже не столиця ІД. Після оточення міста ісламісти перенесли столицю спочатку до Дейр ез-Зор, а потім до міста Маядін. Наразі ІД контролює лише частину повністю оточеного Дейр-ез-Зора, а Маядін взято сирійськими урядовими військами за підтримки росіян, іранців та ліванського воєнізованого руху "Хезболла".

Ситуація в районі Дейр-ез-Зор: Загони ІД контролюють до 40% міста і перебувають в повному оточенні урядових військ. Урядові війська просунулися далі на схід і взяли Маядін. Також вони мають два невеликі плацдарми на правому березі Ефрату, які спробують використати для наступу на нафтові поля (позначені чорним). https://syria.liveuamap.com/

Безпосередній штурм міста Ракка здійснювали Сирійські демократичні сили (SDF) за підтримки Глобальної коаліції по боротьбі з ІД, очолюваної США, членом якої є й Україна, про що ви можете пересвідчитись тут.

Глобальна коаліція по боротьбі з ІД http://theglobalcoalition.org

СДС - курдсько-арабський альянс, до якого також входять загони туркоманів, християн-ассирійців, вірмен, черкесів. Основу складають курдські Загони народної самооборони (YPG\YPJ). YPJ - це жіночі підрозділи Загонів народної самооборони, що складаються виключно із жінок і мають окрему структуру і командування. На другому місці за чисельністю - арабські загони, такі як: Jaysh al-Thuwar, Liwa Thuwwar al-Raqqa, ополчення місцевих племен. У складі YPG є кілька "екзотичних" формувань: від анархістів і комуністів до польських добровольців. Загальна кількість оцінюється в 100 тис. осіб.

Відео від польських добровольців можна подивитись тут:

Операція "Гнів Ефрату", в рамках якої й відбувався штурм Ракки, офіційно розпочалася 6 листопада 2016 року в місті Айн Ісса і мала 5 етапів. Перші 3 етапи включали в себе очищення від ІД півночі провінції Ракка та охоплення міста з півночі, заходу і сходу. Четвертий етап включав в себе форсування річки Ефрат із захопленням м. Табка на лівому березі, а також однойменних військової бази та дамби. У результаті цього місто було повністю оточено, і 6 червня розпочався завершальний етап, який і закінчився 17 жовтня падінням Ракки. В операції, за різними даними, брали участь від 25 до 40 тис. осіб, у тому числі до 500 військовослужбовців коаліції, зокрема американські, британські, французькі спецпризначенці.

Власне, місто не було до кінця взято штурмом. СДС заволоділи більшою частиною Ракки і скоротили територію, контрольовану ІД, до двох районів. Втім, остаточно розгромити сили ІД, незважаючи на тотальну перевагу в силах, підтримку авіації коаліції та повне оточення міста, не вдалося. Останні райони перейшли під контроль СДС внаслідок домовленості про вихід бойовиків ІД та їхніх сімей. Близько 2 000 бойовиків разом з родинами відійшли на схід, у райони, все ще підконтрольні "Ісламській державі". Повідомляється про те, що вони попрямували до району міста Абу-Камаль, останнього великого міста в Сирії, що ще перебуває під контролем ІД. У Рацці ж залишилось від 150 до 200 бійців, що дали присягу "на смерть" і, власне, досягли своєї мети. Це в переважній більшості вихідці з Європи та Північної Африки.


Відео виходу бойовиків з Ракки

Втрати сторін

Втрати сторін нам прокоментував Юрій Костюченко, експерт в галузі безпеки.

Юрій Костюченко Радио Свобода

Втрати тих, хто штурмував:

Наразі через ініційовану західним командуванням закритість інформації втрати сторін практично неможливо оцінювати коректно. Наприклад, YPG декларує лише 100 своїх загиблих, хоча навіть на перших етапах операції місцеві спостерігачі вказували на більш як 600 осіб. Загалом, втрати всіх загонів, які входять до YPG, можна оцінювати на рівні 1,7-1,9 тисяч осіб, з яких щрнайменше 700 осіб загинуло від снайперського вогню. Менш точними є оцінка втрат інших загонів, які брали участь в операції. Наприклад, втрати загонів HXP можна оцінювати в межах від 800 до 1-1,3 тисячі осіб, також до 1 000 осіб втратили інші підрозділи, які брали участь в операції. Отже, загальні втрати можна оцінювати в 3,3-4,2 тис. осіб. Втім, зважаючи на закритість інформації щодо втрат, ця інформація потребує уточнення за додатковими даними.

На перших етапах операції основні втрати атакувальні сили несли від підривів смертників та снайперського вогню мобільних груп. Лише за перші два місяці операції ІД провела 26 атак з використанням смертників. Надалі основною тактикою став снайперський вогонь. Середні втрати від таких дій складали понад 130-140 осіб на тиждень. Ще близько 90-100 осіб на тиждень гинули внаслідок потрапляння в засідки в межах міста. При цьому втрати в боях в останні тижні операції може бути окремо оцінено в 1-1,3 тис. Отже, і через такий спосіб підрахунку втрати може бути оцінено на рівні 3,5-4,5 тис. осіб.

Втрати ІД:

В обороні Ракки брали участь, за різними оцінками, сили ІД в кількості від 3,5 до 5 тис. осіб. Із них 1,5-1,6 тисяч – професійні військовики ІД, і 2-3 тисячі – члени місцевого племінного ополчення. Серед професійних військових ІД нараховувалося близько 500 місцевих (уродженців Сирії та Іраку), та понад 1 000 іноземців (переважно уродженців Північної Африки, Франції та Росії). На момент завершення операції в місті залишалося до 850 військовиків ІД і до 1,5 тисячі ополченців. Після домовленостей минулого тижня місто залишили близько 2 тис. оборонців. Близько 200 осіб залишилися. Але слід враховувати, що ІД залишала місто ще наприкінці вересня. Тоді кілька разів по кількадесят бойовиків виходило з Ракки до Дейр-ез-Зора. Отже, загалом ІД втратила трохи менше половини свого контингенту (1,2-1,5 тис. осіб) в місті.

Втрати цивільних:

За офіційними даними коаліції, загинуло близько 3 тисяч цивільних осіб: близько 800 - внаслідок авіаударів та близько 2 тис. - внаслідок бойових дій. Однак щоденні звіти місцевих спостерігачів дозволяють оцінити цю кількість щонайменше в 7,5-8 тисяч загиблих у місті та околицях, з яких переважна більшість (понад 80%) – це жертви авіаційних та артилерійських ударів. Зважаючи, що в цьому конфлікті кількість загиблих нон-комбатантів зазвичай не менша (як правило, більша), ніж комбатантів, є сенс оцінювати кількість загиблих цивільних саме на рівні близько 6-8 тисяч.

До початку активних бойових дій у 2013 році в місті проживало понад 220 тисяч осіб. Протягом війни внаслідок активної вимушеної міграції населення скоротилося до 167-175 тисяч осіб. На момент початку операції зі звільнення місцеві спостерігачі оцінювали кількість населення в 160 тисяч осіб. За інтегрованими даними спостережень та оцінками військовиків коаліції, під час операції місто залишили від 55 до 75 тисяч осіб. Отже, в місті залишалося близько 95 тисяч мешканців протягом операції. Оцінити кількість вцілілих мешканців наразі коректно не є можливим. За попередніми оцінками, понад 60 тисяч мешканців потребують щоденного забезпечення харчуванням та водою, ще близько 15 тисяч потребують евакуації. Отже, має бути 75-80 тисяч...

ІД втрачає території, але з боями

Загалом ситуація зі штурмом Ракки схожа з іншими подібними операціями в регіоні. Якщо "Ісламська держава" має намір утримувати місто, то до штурму готуються заздалегідь: створюють запаси продовольства, води, медикаментів, боєприпасів, а також вибухівки, будують оборонні споруди різних типів, у тому числі барикади, завали, тунелі, підземні сховища, мінують як підступи до міста, так і будівлі в самому місті. Бойовики користуються різноманітним арсеналом невійськових засобів для зменшення темпу наступу й ускладнення дій противника. Це можуть бути особливості рельєфу, погодні умови (як то пилові бурі). Дамби та канали використовують для затоплення території, як це було в Рацці. Також підпалюють нафтові свердловини, сховища, наповнені нафтою рови, що створюють димову завісу, або ж хімічні виробництва, як у випадку із сірчаним заводом на підступах до іракського Мосулу. Часто гарнізони міст складаються з кадрових бойовиків і місцевих ополченців. Тактика при обороні зазвичай активна і поєднує засідки, нічні атаки, снайперський терор, тактику рою з атаками смертників. Смертники, або істшахаді, займають важливе місце в тактиці ІД. Цей вид зброї поставлено на "промислову" основу: згідно з їхніми джерелами, вони використовують 13 різних типів смертників - від смертника з поясом до замінованих танків та бульдозерів. Так, під час штурму Ракки смертники атакували близько сотні разів. Також дуже важливим тактичним прийомом є використання інгімасі. Інгімасі, або "ті, що вриваються", по суті, є штурмовиками з поясами смертників, але вони не зобов’язані їх активувати, якщо операція йде успішно. Підриваються ж вони, опинившись в оточенні, діставши поранення, або коли вважають, що підрив допоможе досягти цілей операції. Тож якщо ІД збирається обороняти місто, штурм триватиме довго, від 2-3 місяців, як у випадку Манбіджа, Аль-Бабу, до 9, як у випадку Мосула. Так, власне, попередній штурм великого міста Манбідж, що здійснювали СДС, також закінчився виходом бойовиків під прикриттям цивільних.

Інколи бойовики покидають міста, які для них не цікаві з якихось причин, без бою. Так було з Дабіком, Пальмірою в Сирії і Рутбою та Хавіджею в Іраку.

Ситуація в Сирії на сьогоднішній день: червоний – урядові війська та їх союзники, жовтий – Сирійські демократичні сили, зелений – опозиція, в тому числі ісламістська, темно зелений – протурецькі повстанці, чорний – Ісламська держава. https://syria.liveuamap.com/

Останнім часом "Ісламська держава" зазнала значних територіальних втрат. Наразі вона контролює приблизно 10% територій, які контролювала на піку своєї могутності. Також значно скоротилася чисельність бойовиків - як унаслідок втрат, так і в результаті перекриття основних маршрутів переправки нових членів. Загинуло багато основних командирів та ідеологів, також надходили повідомлення про загибель лідера Абу Бакра аль-Багдаді, але згодом він виступив з радіозверненням. Попри втрату територій і кадрового складу, ІД продовжує залишатись небезпечним і боєздатним противником, і це доводить остання контратака на сирійські війська та їхніх союзників у провінціях Дейр ез-Зор і Хомс, де останні зазнали значних втрат в особовому складі і втратили ряд територій. Також активно працює Emni — спецслужба ІД. Вона активна як на втрачених територіях, так і за кордоном. Захоплення міста Каретьян у провінції Хомс, скоріш за все, є результатом діяльності Emni.

ІД раптово захопила місто Аль-Каратьян в глибокому тилу урядових сил https://syria.liveuamap.com/

Каретьян було звільнено ще в 2015 р. під час першої операції зі звільнення Пальміри, і він розташований глибоко в тилу урядових військ. Це також свідчить про підтримку ідей ІД частиною населення звільнених територій і наявність там сплячих осередків. Підтвердженням цієї тези є кількість місцевих ополченців, що воюють на боці ІД, як, наприклад, у провінції Хама.

Що буде далі з ІД?

Загалом слід очікувати повної втрати контролю над територією і переходу до партизанської тактики. ІД завжди використовувала партизанські прийоми, ефективно поєднуючи їх з різноманітними тактиками, тож варто очікувати, що з втратою територій, зважаючи на багатий досвід і підтримку частини місцевого населення, партизанська війна триватиме.

Також варто чекати активізації закордонних осередків як у регіонах, де ІД має регіональні відділення — вілайяти, так і в інших країнах, в тому числі країнах Заходу. Відповідальність за більшість організованих терактів в Європі несе саме Emni. Більшу ж частину терактів, за які взяла відповідальність ІД, скоїли так звані "одинокі вовки" - люди, що саморадикалізувалися, в тому числі під дією пропагандистської машини, що продовжує працювати незважаючи на втрати території.

Враховуючи досвід предтечі ІД, "Ісламської держави Іраку", яка зазнала розгрому в 2007 році і змогла відновитися і захопити значно більше територій, та враховуючи нинішню ситуацію на звільнених територіях і протиріччя між силами, що ведуть боротьбу з "Халіфатом", говорити про знищення ІД ще зарано. Говорити ж варто про зміну тактики і нові виклики в боротьбі з терором.

Артем Конопкін

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів