banner banner banner banner banner

Ірландський фактор: Чому м'який Брексит Терези Мей викликав кризу у Великій Британії

Ірландський фактор: Чому м'який Брексит Терези Мей викликав кризу у Великій Британії
Тереза Мей The Telegraph

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Туманний Альбіон занурився в чергову політичну кризу, спровоковану планом "м'якого Брексита" прем'єр-міністра Великої Британії Терези Мей. Британський прем'єр вважає, що торгові правила мають продовжувати відповідати європейським нормам і слід дотримуватися європейського законодавства в частині промисловості та сільського господарства. Вона запропонувала домовитися з Євросоюзом про спільне митне регулювання торгівлі готовими товарами, сільськогосподарською продукцією та морепродуктами, щоб не проводити їх перевірку на кордоні з Ірландією і в перспективі створити зону вільної торгівлі. Замість свободи переміщення між Великою Британією та Євросоюзом Мей пропонує дозволити британцям подавати спеціальні заявки в країнах – членах Євросоюзу для працевлаштування та навчання. Те ж саме стосується громадян країн – членів ЄС, які хочуть працювати або вчитися у Великій Британії. Британським парламентаріям надається право блокувати будь-які норми європейського законодавства.

Новини за темою

Запропонований план "м'якого Брексита" викликав переполох в урядових колах Великої Британії. У відставку пішли міністр з питань Брексита Девід Девіс, міністр закордонних справ Борис Джонсон. У британському парламенті розбрід. План Мей не підтримують як прихильники, так і противники виходу з ЄС серед консерваторів. Не виключено, що в британському парламенті не підтримають план "м'якого Брексита". Проте Тереза Мей продовжує наполягати на тому, що немає кращої альтернативи, ніж її план. Вона попередила британських парламентаріїв, щоб вони дотримувалися прагматизму, інакше Брексит може взагалі не відбутися. Мей вважає, що Брексит не має призвести до відновлення кордону між Північною Ірландією (британська територія) і сусідньою незалежною державою Ірландією і руйнування інтегрованих ланцюжків постачання, від яких залежить існування робочих місць і добробут.

Ірландський фактор "м'якого Брексита"

Невипадково британський прем'єр приділяє стільки уваги Ірландії, намагаючись обґрунтувати важливість "м'якого Брексита". Вся справа в проблемах з територіальною цілісністю Великої Британії та спробах знайти компроміс з населенням Північної Ірландії, яке категорично проти виходу з ЄС. На референдумі 2016 р. більшість населення регіону (56%) проголосувало проти Брексита. Північна Ірландія, або як її ще називають Ольстер, є однією зі складових частин Сполученого Королівства. Територіально Ольстер розташований на одному острові з Республікою Ірландія (острів Ірландія). З 50-х до 1998 р. там точився етнополітичний конфлікт. Місцеві сепаратисти (ірландці-католики) намагалися домогтися виходу зі Сполученого Королівства і об'єднатися з Ірландією. Терористи з "Ірландської республіканської армії" (ІРА), а потім її різних крил ("Офіційна ІРА", "Тимчасова ІРА", "Справжня ІРА") вбивали британських військовиків, поліцейських, політиків та ірландців-протестантів, які підтримують альянс з Лондоном. У 1980-91 рр. ірландські сепаратисти здійснили 120 терактів на території Великої Британії. За весь час конфлікту з обох сторін загинуло понад 3,5 тис. осіб.

Кінець збройному конфлікту поклала Белфастська угода 1998 р. між Великою Британією та Ірландією, згідно з якою Дублін відмовився від територіальних претензій на Північну Ірландію, а Лондон відродив там місцеве самоврядування і парламентаризм, провів амністію ірландських сепаратистів, надав право на подвійне громадянство на території регіону. Белфастська угода скасувала кордон між Північною Ірландією та Ірландською республікою. Реалізації документа сприяло членство Великої Британії та Ірландії в Євросоюзі в умовах свободи переміщення, відсутності митного контролю на кордонах країн-членів. Нині на кордоні Північної Ірландії та Ірландії існує режим спеціальної економічної зони.  На думку Терези Мей, Брексит підриває Белфастську угоду. У разі виходу Великої Британії з ЄС торгівля з Ірландією обкладатиметься митом.

Новини за темою

Такий розклад є невигідним для північноірландських фермерів. Поставки сільгосппродукції складають 35% експорту Північної Ірландії, тоді як в інших регіонах Великої Британії – 10%. У 2016 р. обсяг продажів з Північної Ірландії до Ірландії становив 4 млрд фунтів стерлінгів (15% від загального обсягу). У разі Брексита Євросоюз введе тарифи в розмірі 22,5% на сільгосппродукцію, що позбавить північноірландських фермерів доступу на ринок Ірландії. Аграрний сектор Північної Ірландії втратить 87% доходу після втрати доступу до субсидій Євросоюзу. Близько 9% ВВП Північної Ірландії забезпечуються з європейських фондів програми примирення. З 2014 по 2020 рр. Північна Ірландія розраховувала отримати 3,5 млрд євро з цих фондів. Євросоюз вже витратив 1,5 млрд євро на заходи з підтримки процесу мирного врегулювання в Північній Ірландії, включаючи послуги посередництва та інвестування в найбільш депресивні райони регіону.

На тлі Брексита у Північній Ірландії почала зростати популярність націоналістів, включаючи партію "Шинн Фейн", яка в роки збройного конфлікту підтримувала вихід регіону зі складу Великої Британії та виступала як політичне крило ІРА. На торішніх виборах до Асамблеї Північної Ірландії партія "Шинн Фейн" посіла другу позицію за кількістю місць (27) після партнера консерваторів Демократичної уніоністської партії" (28 місць). Лідер партії "Шинн Фейн" Мішель О'Ніл закликала провести референдум щодо об'єднання Північної Ірландії з державою Ірландія протягом найближчих п'яти років, якщо Велика Британія вийде з ЄС. Націоналісти прагнуть розширити свою електоральну базу, намагаючись піднести Лондон як загрозу для відносин з великою батьківщиною. Нині умови для цього є сприятливими. У Північній Ірландії спостерігається політична криза. "Шинн Фейн" і Демократична уніоністська партія не змогли домовитися щодо коаліції через протиріччя, і посада першого міністра, який керує регіоном, залишається вільною.

Велика Британія і Євросоюз відпрацьовували варіант збереження Північної Ірландії у митному союзі ЄС з доступом до Спільного ринку. Цей регіон міг перетворитися на буферну зону між Великою Британією, Ірландією та Євросоюзом. Однак проти цього рішення виступила лідерка Демократичної уніоністської партії і колишній перший міністр Північної Ірландії Арлін Фостер. Її партія відмовляється розглядати пропозиції, які передбачають створення нового кордону в Ірландському морі, яке розділяє Північну Ірландію та Велику Британію. Виробникам з Північної Ірландії невигідно, щоб їхня продукція обкладалася митами в інших регіонах Великої Британії. У 2016 р. внутрішня торгівля в межах Сполученого Королівства принесла Північній Ірландії більше доходів (65 млрд фунтів стерлінгів), ніж експорт до Ірландії та інших зарубіжних країн (13 млрд фунтів стерлінгів). Вихід Великої Британії з ЄС спричинить негативні економічні наслідки для Північної Ірландії, але вони не настільки катастрофічні, як це підносять противники Брексита.

Дублін запозичує досвід Москви

Цілком можливо, що північноірландська партія "Шинн Фейн" діє в інтересах ірландського уряду в Дубліні, залякуючи британське керівництво новим референдумом про об'єднання з Ірландією, щоб змусити змінити своє рішення з приводу Брексита. Брексит є невигідним для Ірландії. Велика Британія посідає другу позицію після США серед партнерів Ірландії з експорту (13,5% від загального обсягу). У 2017 р. ірландські фірми поставили на британський ринок товарів та послуг на 18,3 млрд дол. Ірландці постачають британцям переважно м'ясо, ліки, продукцію органічної хімії, масла, парфуми, молочну продукцію і яйця. Присутня й харчова та сільськогосподарська продукція, про яку йдеться у плані "м'якого Брексита". У разі виходу Великої Британії з ЄС і введення високих мит ірландський експорт знизиться на 7,7%, а імпорт впаде на 8,2%, у зв'язку з чим ВВП Ірландії скоротиться на 7%.

Для Лондона є небажаною ескалація збройного конфлікту й активізація відцентрових тенденцій у Північній Ірландії, а потім у Шотландії. Терористична організація "Справжня ІРА" не визнає Белфастської угоди і виступає за приєднання Північної Ірландії до сусідньої Ірландії. Колишній солдат-уніоніст Том Елліот не бачить передумов для ескалації конфлікту, але не виключає активізації невеликих терористичних угруповань після Брексита, які здійснюватимуть вбивства.

Певною мірою ірландці запозичують російський досвід на Донбасі та в Криму, щоб вплинути на зовнішню політику своїх сусідів. Росія стримує євроатлантичну інтеграцію України, створивши осередок нестабільності на сході країни за допомогою донбаських і кримських сепаратистів. У відносинах Ірландії та Великої Британії спостерігається щось схоже. Тільки Ірландія, навпаки, намагається вплинути на те, щоб Велика Британія залишилася в ЄС. Хоча загроза ескалації збройного конфлікту в Ірландії є надуманою. На думку колишнього учасника ІРА Томмі Маккірні, Брексит несе загрозу економіці, але не миру та демократії, тому ніхто не хоче знову братися за зброю. Один із супротивників Белфастської угоди Тоні Макфілліпс вважає, що збройний опір з боку ірландців є можливим лише в тому випадку, якщо британські війська буде розміщено на кордоні з Ірландією.

Однак ірландцям, схоже, вдалося нагнати муті на британського прем'єра, оскільки вона запропонувала компромісний план "м'якого Брексита" заради збереження територіальної цілісності Великої Британії. Уряд Ірландії підтримав план Мей і висловив надію на максимально тісні відносини Великої Британії та Євросоюзу після Брексита. Керівник Британсько-ірландської торгової палати Джон Макгрейн заявив, що запропонована в плані вільна торгівля з ЄС товарами, особливо сільськогосподарською продукцією, є життєво важливою. Після того як стало відомо про план "м'якого Брекситп", Ірландію відвідав принц Гаррі зі своєю дружиною Меган Маркл і зустрівся з президентом Майклом Хіггінсом і прем'єр-міністром Лео Варадкаром. Вони приїхали дізнатися, які настрої панують у Дубліні.

Ірландські інтриги на користь євроскептикам

Далеко не факт, що "м'який Брексит" викличе захват в ЄС. Президент Ради ЄС Дональд Туск підтримав відставку євроскептиків Джонсона і Девіса, але схвалює ідею Брексита. Для ЄС набагато зручніше, щоб британські власті остаточно визначилися щодо членства, ніж переглядати систему відносин з Великою Британією згідно з планом Мей. Виникне прецедент для того, щоб уряди євроскептиків в Італії, Австрії, Польщі, Чехії та Угорщині також вимагали для себе особливих умов членства в ЄС. Як і британці, вони можуть вибрати для себе окремі галузі співпраці з ЄС, але відмовитися від спільного врегулювання міграційної кризи і припинити відрахування до європейського бюджету.

"М'який Брексит" Терези Мей поглибить розкол всередині Консервативної партії. Прихильники виходу Великої Британії з ЄС можуть об'єднатися довкола євроскептиків, таких як Борис Джонсон. Джонсон впевнений, що британці голосували за Брексит, щоб збільшити переваги Великої Британії як відкритої економіки і держави, орієнтованої на глобальну торгівлю, але натомість країна продовжить грати за європейськими правилами і рухатися в бік перетворення на колонію Євросоюзу.

Британські євроскептики як партнери є більш прийнятними. Президент США Дональд Трамп назвав Джонсона політиком, який має всі дані для того, щоб стати керівником держави. Трамп став на бік супротивників британського прем'єра з питання Брексита. США зацікавлені розвивати торговельно-економічні відносини з Великою Британією та іншими європейськими країнами без урахування обмежень, які диктує ЄС.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>