ГТС залишається "Нафтогазу"? Чому Кабмін відкладає анбандлінг

Кабмін розглядає можливість передачі акцій "Магістральних газопроводів України" (МГУ, компанію створювали як незалежного оператора для управління ГТС) "Нафтогазу". Це означає, що справжнього анбандлінга в найближчому майбутньому чекати не варто. Нещодавно прем'єр Володимир Гройсман вів кулуарну боротьбу з керівництвом "Нафтогазу", однак тепер іде на поступки і відмовляється від впливу на транзит газу. На це є свої причини. 112.ua з'ясовував, що саме змусило Кабмін передумати

ГТС залишається "Нафтогазу"? Чому Кабмін відкладає анбандлінг
Фото з відкритих джерел

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Кабмін розглядає можливість передачі акцій "Магістральних газопроводів України" (МГУ, компанію створювали як незалежного оператора для управління ГТС) "Нафтогазу". Це означає, що справжнього анбандлінга в найближчому майбутньому чекати не варто. Нещодавно прем'єр Володимир Гройсман вів кулуарну боротьбу з керівництвом "Нафтогазу", однак тепер іде на поступки і відмовляється від впливу на транзит газу. На це є свої причини. 112.ua з'ясовував, що саме змусило Кабмін передумати

Питання анбандлінга – передачі функції транспортування газу від "Нафтогазу" незалежному операторові – гостро стоїть уже кілька років. На відділенні ГТС від "Нафтогазу" наполягає Європа, позаяк розподіл функцій продажу і транспортування газу передбачено вимогами Третього енергетичного пакета. Згідно з постановою Кабміну № 496, активи, які використовуються у транспортуванні природного газу, в рамках анбандлінга має бути передано незалежній компанії протягом 30 днів після остаточних рішень у двох справах, які розглядають у Стокгольмському арбітражі. Зазначимо, що всі передбачені цим документом терміни вже катастрофічно зірвано. Останнє рішення у Стокгольмі було винесено 28 лютого. 

Новини за темою

Нещодавно Європейська комісія, Світовий банк та Енергетичне співтовариство скерували прем'єр-міністру Володимиру Гройсману чергового листа, де вкотре підкреслили, що очікують від України проведення повноцінного анбандлінга, створення повноцінного системного оператора газотранспортної системи, який би було відділено від материнської компанії відповідно до вимог Третього енергетичного пакета.

Кабмін планував передати функції управління ГТС створеній у 2016 році компанії "Магістральні газопроводи України", яка підпорядковувалася Міненерговугілля. "Нафтогаз України" проти. Відомства вели справжні бої за контроль над прибутковим напрямом транспортування газу. У 2017 році "Нафтогаз України" створив філію "Оператор ГТС України" з метою "відпрацювати всі бізнес-процеси та гарантувати безперебійне транспортування газу замовникам після відділення напряму транспортування". Цей крок віце-прем'єр міністр України Володимир Кістіон (виступав за передачу ГТС до МГУ) в інтерв'ю "Економічній правді" назвав "саботажем". Заступник міністра енергетики та вугільної промисловості Ігор Прокопів (також лобіював передачу ГТС до МГУ) заявив, що створення у структурі "Укртрансгазу" нової філії - "Оператор ГТС України" - може затягнути процес анбандлінга на 2-2,5 роки.

Судячи з останніх подій, так і станеться. "Нафтогаз" збереже функцію транзиту газу, а анбандлінга найближчим часом чекати не варто.

Це ще чому? Що все це означає?

Кабмін, схоже, передумав і готовий віддати МГУ під контроль "Нафтогазу". Принаймні про це говорять останні події.

Ігор Прокопів написав заяву про звільнення з посади заступника міністра 27 лютого цього року. Наступного дня, 28 лютого, міністр енергетики і вугілля Ігор Насалик призначив спостережну раду МГУ у складі шести членів. І. Прокопіва серед них не було. І ось сьогодні, 20 липня, у ЗМІ з посиланням на джерела з'явилася інформація щодо звільнення трьох представників топ-менеджменту МГУ: в. о. голови правління Валерія Ноздріна, технічного директора МГУ Ігоря Бурака і директора з юридичних питань Олексія Ланя. 

У коментарі 112.ua Валерій Ноздрін сказав, що з МГУ дійсно пішов Ігор Бурак. За інформацією 112.ua, він написав заяву про звільнення за власним бажанням 18 липня. "Особисто я з компанії найближчим часом йти не збираюся", - запевнив Ноздрін. В. о. голови правління уточнив, що на 25 липня заплановано чергове засідання спостережної ради, на якому вчергове буде винесено питання призначення членів правління. "Якщо наглядова рада ухвалить рішення призначити мене головою правління, то зрозуміло, писати до засідання заяву про звільнення було б безглуздою дією. Якщо наглядова рада призначить головою правління іншу людину, то я повинен буду піти. Мене призначено на посаду в. о. голови правління МГУ наказом міністра енергетики та вугілля до призначення наглядовою радою постійного голови правління. Щодо кандидатури директора з юридичних питань рішення також розглядатимуть на засіданні наглядової ради 25 липня", - сказав 112.ua Ноздрін, зазначивши, що рішення щодо членів правління на засіданні 25 липня наглядова рада може й не ухвалити, а перенести на інше засідання.

Новини за темою

Події, що відбуваються в МГУ, можуть свідчити про те, що нині Кабмін як ніколи близький до ідеї відмови від анбандлінга за участю МГУ і готовий дозволити "Нафтогазу" зберегти контроль над ГТС, кажуть експерти. "Ланцюжок звільнень у МГУ почалася вже давно. Одна з її ланок – звільнення заступника міністра енергетики та вугільної промисловості Ігоря Прокопіва, який був одним із найбільш послідовних лобістів передачі ГТС під контроль МГУ", - зазначив директор ExPro Ukraine Геннадій Кобаль.

Відомо, що відносини у Ігоря Бурака, Олексія Ланя та Валерія Ноздріна з Андрієм Коболєвим не склалися ще з часів їхньої роботи в "Укртрансгазі", сказав 112.ua директор ТОВ "Нафтогазбудінформатика" Леонід Уніговський. За його словами, якщо дійсно є рішення Кабміну щодо тимчасового підпорядкуванні МГУ "Нафтогазу", то не можна виключати, що відхід цих персон є однією з умов Андрія Коболєва (голова правління НАК "Нафтогаз України", - ред.).

Питання передачі "Нафтогазу" в управління акцій МГУ на порядку денному дійсно стоїть, сказав 112.ua Валерій Ноздрін. "29 березня відбулося засідання Координаційної ради реформ в енергетиці, яку очолював Володимир Гройсман. Були присутні представники всіх європейських партнерів, Світового банку, був міністр енергетики, міністр фінансів, віце-прем'єр міністр Володимир Кістіон. З урахуванням рішення, яке виніс Стокгольмський арбітраж, розглядалася можливість передачі корпоративних прав МГУ "Нафтогазу" до моменту закінчення дії транзитного контракту. Це один із варіантів. Нарівні з іншими його  зафіксовано в протоколі цього засідання", - розповів 112.ua в. о. голови правління МГУ. 

За словами Ноздріна, представники європейських інституцій на засіданні Координаційної ради реформ виступили категорично проти передачі МГУ "Нафтогазу". "Вони вважають, що МГУ не можна передавати до НАК. Їхня пропозиція була такою: залишити МГУ в управлінні Міненерговугілля до кінця дії контракту з "Газпромом", готуватися до прийому активів і людей, проводити процес сертифікації. Зараз все це перебуває у стадії обговорення".

Можливо, до моменту ухвалення остаточного рішення уряд вирішив закріпити контроль "Нафтогазу" над МГУ шляхом призначення лояльних до держкомпанії членів правління, вважають експерти. "Ясність у питанні перепідпорядкування МГУ може наступити 25 липня, після затвердження наглядовою радою членів правління. Якщо правління МГУ очолить Павло Станчак (віце-президент, член правління ПАТ "Укртрансгаз") тоді це, на мою думку, підтвердження того, що дійсно виконуються умови Андрія Коболєва. Якщо це буде хтось із Кабміну або голову правління не буде призначено значить питання ще "висить" у повітрі", - сказав Уніговський.

Про те, що Станчак є одним із претендентів на посаду голови правління МГУ, сьогодні повідомили кілька ЗМІ з посиланням на джерела. 

Новини за темою

Уряд можна зрозуміти. Одним з аргументів "Нафтогазу" на користь збереження контролю над ГТС є рішення Стокгольмського арбітражу, який не дозволив змінити сторону транзитного контракту, зазначає Кобаль. За його словами, з урахуванням цього передача ГТС до МГУ була би пов'язана з високими ризиками. На підставі того, що нібито у нього контракт з "Укртрансгазом", "Газпром" міг взагалі припинити розрахунки за транзит, мовляв, ми не знаємо, що це за компанія – МГУ, кому давати гроші. При цьому транзит би тривав, а Україна не ризикнула би його зупинити і залишити європейських споживачів без газу", - каже директор ExPro Ukraine.    

"Я не виключаю, що рішення щодо перепідпорядкування МГУ "Нафтогазу" ухвалювали як компромісний варіант, що забезпечує бодай якийсь рух вперед. Тут ще питання в тому, що МГУ не має грошей (на відміну від "Нафтогазу", компанія не веде господарської діяльності. А ось "Нафтогаз" гроші має). Для МГУ було виділено 20 млн грн, вони закінчуються. І що буде далі – неясно", - зазначив Уніговський.

"У нас дійсно є проблеми з фінансуванням, але якщо порівняти з 2017 роком, коли у компанії фінансування не було взагалі і незрозуміло, як ми виживали, то зараз ситуація інша. Загалом компанія почувається нормально", - сказав 112.ua Валерій Ноздрін. 

І чого тепер чекати?

Події, що відбуваються, на думку експертів, свідчать про те, що мінімум до кінця 2019 року ситуацію буде заморожено в нинішньому вигляді. Іноземного партнера, про що багато говорять у Кабміні в останні роки, до управління ГТС залучено вже не буде. Рішення проблем, схоже, уряд вирішив делегувати тим, хто працюватиме в Кабміні після виборів. 

"Все виглядає так, що уряд критично дивився на всю цю ситуацію з передачею ГТС, зважили всі "за" і "проти". Побачили, що в такому вигляді, в якому це замислювалося в 2016 році, реалізувати не вдасться. Ідея з МГУ виглядає досить правильною. Тоді Кабмін ухвалив рішення… нічого не робити. Передача МГУ під контроль "Нафтогазу" стане підтвердженням цього факту. Наприкінці 2019 року, коли закінчиться дія контракту з "Газпромом", не виключено, що в Україні буде вже інший уряд, і після виборів ці питання вирішуватимуть вже інші люди", - каже Кобаль.

"Всі ці словесні баталії довкола ГТС шкодять країні. Що більше затягується вирішення питання з анбандлінгом, тим більше ми втрачаємо можливість реального залучення іноземного партнера, який нам надзвичайно потрібен, насамперед для переговорів з "Газпромом" щодо транзиту після 2019 року. Час іде, а реальних дій немає. Таймінг з вибору іноземного партнера вже капітально зірвано", - зазначив Леонід Уніговський.

Маніпуляція з анбандлінгом може остаточно підірвати довіру міжнародних партнерів до України, що усуне будь-які перешкоди для будівництва "Північного потоку - 2" - російського газопроводу в обхід України, не виключає директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

Олена Голубєва

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів