Гривня, гудбай? У "ДНР" і "ЛНР" введена мультивалютна система

Те, про що лідери "ДНР" і "ЛНР" говорили з червня минулого року, відбулося. Введення з 25 березня мультивалютної системи – початок поступового відходу від гривні. "Республіканці" запевняють: міра вимушена

Гривня, гудбай? У "ДНР" і "ЛНР" введена мультивалютна система
Фото з відкритих джерел

Те, про що лідери "ДНР" і "ЛНР" говорили з червня минулого року, відбулося. Введення з 25 березня мультивалютної системи – початок поступового відходу від гривні. "Республіканці" запевняють: міра вимушена

Те, про що лідери "ДНР" і "ЛНР" говорили з червня минулого року, відбулося. Введення мультивалютної системи – початок поступового відходу від гривні. "Республіканці" запевняють: міра вимушена.

Дріб'язковість системи

Влітку з "республік" пішли банки, з боку України були закриті держпрограми, зупинилися бюджетні субвенції. Минулої осені Україна остаточно припинила фінансові стосунки з територіями "республік" (в т. ч. виплату зарплат, пенсій, соцдопомоги тощо), що перекрило потік надходження гривні. З України гривня, звичайно, частково приходила через "пенсійний" і "банківський" туризм, через пункти обміну валют, шляхом зарплат "у конвертах" і "чорного трафіку". Але це не покривало повною мірою потреби в грошовій масі.

Паперові ж грошові одиниці мають тенденцію до фізичного "стирання", зношеності. У мирний час банки вилучали з обігу старі купюри і обмінювали їх через Нацбанк України на "свіжі". Останній раз грошові знаки від НБУ в Донецьку область (на території, підконтрольні нині "республіканцям") завозилися рік тому. Тобто за цей час основна грошова маса в регіоні не оновлювалася. Результат став явно помітний у листопаді: тоді в магазинах "ДНР" і "ЛНР" з'явилися оголошення, що при оплаті покупки дріб'язок (монети) приймають в сумі не більше 3 грн. Сьогодні "поріг" знизився до 1 грн.

112.ua

Люди з дріб'язком почали все частіше приходити ще восени. Спочатку я думала, що ось, вже останні скарбнички порозбивали, щоб купити продукти. Не без цього, звичайно, але потім нам директор пояснив: паперових грошей залишається все менше. Зараз ми теж намагаємося не брати у покупців більше 2 гривень дріб'язком. Просто її дівати нікуди: здачу монетами люди беруть неохоче, до скандалів доходить. А мені що з нею робити? Каси в кінці дня у мене приймають тільки паперовими грошима, монети не беруть, – ділиться Ганна Іванівна, продавець невеликого магазинчика побутової хімії в Донецьку.

Та й, взагалі, грошей у мешканців та підприємств "територій" стало набагато менше. В результаті ланцюжок "товар – гроші – товар" стала пробуксовувати. Тому на першому етапі "республіканці" вирішили ввести мультивалютну систему.

Новини за темою

Грошей багато не буває

Отже, з 25 березня в "ДНР" ("ЛНР" – ще з 15 березня) офіційно вводиться мультивалютна система. Правда, вона поки діє в одиничних супермаркетах, однією з кулінарії і на окремих ринкових точках.

У супермаркетах до оплати приймаються гривня, російський рубль, долар США, євро. При цьому здача видається в гривні. В окремих точках поки обмежилися тільки гривнею і копійкою. Розрахунок цінників здійснюється за курсом "центральних республіканських банків", який щодня надходить у торговельні установи.

112.ua

Якщо курс валют стабільний, тоді особливих проблем з цінниками немає. Ми раз отримали інформацію від ЦРЛ, ввели у свою базу, пройшов автоматичний перерахунок, ми надрукували цінники і на наступний день розвісили по полицях. Якщо ж курс буде змінюватися щодня, то ми просто фізично не встигнемо міняти цінники. В такому разі ми залишимо ціни в гривнях, а вже на касі і в "Куточку покупця" будуть зазначені курси, за якими ведеться розрахунок в конкретний день. Звичайно, перший час буде невеликий хаос – і у товарознавців, і у касирів, і у покупців. Але, думаю, руку наб'ємо і звикнемо. Краще вже так, ніж ніяк, – ділиться адміністратор донецького міні-маркету Світлана.

Судячи з усього, в "республіках" з часом гривню "витисне" саме рубль. Частка російської нацвалюти в "ДНР" і "ЛНР" і сьогодні висока. У рублях, наприклад, вже кілька місяців не виплачується заробітна плата на деяких підприємствах, орієнтованих на Росію, багато мешканців "територій" отримують грошові перекази від родичів у цій же валюті, йде і інша фінансова допомога. Після "транспортної блокади" підприємці переорієнтувалися на завезення товарів з Росії, що також "зміцнило" положення рубля в "республіках".

Наповнення фінансового сектора рублем йде швидкими темпами. Природно, цьому процесу сприятиме і виплата пенсій, соцдопомоги і зарплат бюджетним "республіканським" підприємствам у російській валюті. Про таке рішення, яке почне реалізовуватися з квітня, заявив днями керівник апарату глави ДНР" Максим Лещенко. Для організації соцвиплат податкові органи "республіки" вже місяць приймають до бюджету платежі і збори в різних валютах, але підприємства переважно несуть гривню і рублі.

– Оскільки ми почали вести торгівельно-економічні відносини з Російською Федерацією, готівковий рубль у нас вже з'являється. Найближчим часом почнемо видавати зарплати і пенсії саме в рублях. Історично склалося так, що в будь-якій частині України і Росії ходять долари – вони були, є і будуть (за квартири та автомобілі, наприклад, розраховувалися в доларах). Те ж саме було з євро. Зараз ми перейдемо до двох валют: перша – це рубль, друга – гривня. Тобто основне завдання – введення другої валюти, з якою ми зможемо нормально існувати. У нас партнерські відносини з Російською Федерацією – ми туди продаємо і там купуємо. На відміну від України, Росія не робить нам економічну блокаду, – прокоментував "глава ДНР" Олександр Захарченко.

Найближче далеке

Поки "республіки" експериментують з мультивалютного системою, існує і запасний варіант. Так, на складах в Донецьку ще з грудня минулого року припадають пилом "розрахункові знаки", призначені для "ДНР" і "ЛНР". Це такий прототип національної валюти, який ми пережили в Україні початку 90-х років минулого століття у вигляді купоно-карбованців. Грошові знаки "Новоросії" були розроблені та надруковані в необхідному обсязі в Росії.

Щоправда, перехід на власні гроші тимчасово заморожений – "розрахункові знаки" в наявність є, а ось фінансів на виготовлення власної повноцінної валюти, яка має прийти їм на зміну, немає. Але куратори проекту стверджують: приступити до його запуску готові в будь-який момент і за рік впораються.

"В цій системі є одне вузьке місце, яке називається банківська система, яка у нас недостатньо розвинена... При введенні розрахункових знаків передбачається, що за 6-9 місяців буде підготовлена відповідна база (працівники, техніка, програмне забезпечення) для введення власної повноцінної валюти. І ось за 9 місяців, максимум за рік, база може бути створена, і ці грошові знаки почнуть поступово виводитися з обороту і будуть замінюватися нашими власними грошима. Як вони будуть називатися, говорити ще рано. Імовірно, "рубль Новоросії". Але спочатку потрібно запустити грошові знаки", – пояснює депутат "народної ради ДНР" Борис Литвинов.

Фото з відкритих джерел

"Грошові знаки" можуть мати виключно внутрішньо ходіння як тимчасова валюта, тому що для роботи на зовнішньому ринку, по-перше, цю "валюту" нічим підкріпити, по-друге, з-за невизнання "республік" немає інтеграції у світову фінансову систему. Тим не менш, в "ДНР" вже розроблений вихід і з цієї гіпотетичної ситуації. Як варіант, можливе створення власного фінансового "республіканського" підприємства "Корпорація розвитку Новоросії". Воно буде зареєстровано на території іншої держави, і через нього буде проходити вся зовнішньоекономічна діяльність.

Загалом, планів багато, будемо стежити, куди вони заведуть "республіканців".

Ліна Грач, спеціально для 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів