banner banner banner

Грип наступає: Чи далеко до епідемії?

Відповідно до даних МОЗ, за минулий тиждень на ГРВІ захворіли 142 659 людей, із них 60,3% — діти. Зазначається також, що інтенсивний показник захворюваності на 21,7% менший за епідемічний поріг по Україні. Але поки лікарі, посилаючись на ці цифри, говорять, що про епідемію наразі не йдеться, з жовтня і станом на 22 січня зафіксовано 11 летальних випадків внаслідок грипу (підтверджені методом ПЛР), також велика кількість українських шкіл закривається на карантин. 112.ua розповідає, які штами грипу виявлено в Україні цього епідсезону, чи є серед них особливо небезпечні та чи варто говорити про епідемію.

Грип наступає: Чи далеко до епідемії?
112.ua

Ірина Шостак

Журналістка

Відповідно до даних МОЗ, за минулий тиждень на ГРВІ захворіли 142 659 людей, із них 60,3% — діти. Зазначається також, що інтенсивний показник захворюваності на 21,7% менший за епідемічний поріг по Україні. Але поки лікарі, посилаючись на ці цифри, говорять, що про епідемію наразі не йдеться, з жовтня і станом на 22 січня зафіксовано 11 летальних випадків внаслідок грипу (підтверджені методом ПЛР), також велика кількість українських шкіл закривається на карантин. 112.ua розповідає, які штами грипу виявлено в Україні цього епідсезону, чи є серед них особливо небезпечні та чи варто говорити про епідемію.

На початку епідемічного сезону 2019-2020 років Центр громадського здоров'я (ЦГЗ) розраховував прогноз можливих випадків захворюваності на грип в Україні у 4,8-6,7 млн осiб. Хвилі підйому очікувались у грудні та наприкінці січня — на початку лютого, з можливим піком на 4-му тижні. Але вже від початку січня спостерігається зростання кількості хворих. До прикладу, у Києві за останній тиждень показник захворюваності на грип та ГРВІ збільшився на 35,2%.

За інформацією ЦГЗ, загалом із 30 вересня 2019 року до 19 січня 2020 року на грип захворіли понад 2,2 млн осіб (6,2% населення України), 67,113 тис. осіб госпіталізовані, з них 78,7% – діти віком до 17 років.

Штами грипу епідсезону 2019-2020 років в Україні

Новини за темою

"Практично на моїх очах у здорового, міцного чоловіка за кілька годин від початку грипу розвинулася пневмонія. Медики зрозуміють – пневмонія ця була вірусна. А це означає, що грип у цьому році злющий", — попереджає про небезпеку лікар-імунолог Хмельницької обласної лікарні Галина Грановська.

Цього року, за розрахунками ВООЗ, у Північній півкулі циркулюють віруси грипу, подібні до A/Brisbane/02/2018(H1N1)pdm09, A/Kansas/14/2017(H3N2), B/Colorado/06/2017 (лінія B/Victoria/2/87), B/Phuket/3073/2013 (лінія B/Yamagata/16/88). Іншими словами, в Україні можливі 4 штами грипу: "Брісбен" (Австралія), "Канзас" (США), "Колорадо" (США), "Пхукет" (Таїланд) — мають назву тих міст, де були зареєстровані вперше.

До одного з них українці вже мають імунітет. До прикладу, "В-Пхукет" циркулював минулого року, а отже багато хто вже встиг на нього перехворіти. Особливу увагу слід звернути на перші два види — найнебезпечніші. Вони можуть стати причиною таких ускладнень, як енцефаліт (запалення мозку), менінгоенцефаліт (запалення оболонок мозку), міокардит (запалення м’яза серця), пневмонія (запалення легень) тощо. Варто також зазначити, що ці штами здатні вражати не лише людей, але й ссавців та птахів.

За словами завідувача відділу респіраторних та інших вірусних інфекцій Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Громашевського НАМН України Алли Мироненко, "Брісбен" є найбільш небезпечним для людей працездатного віку, у зоні найбільшого ризику — люди з хронічними захворюваннями. А "Канзас" небезпечний для людей похилого віку (від 65 років), вагітних, людей з ожирінням та патологіями.

За результатами лабораторних обстежень, в Україні превалює саме штам "Брісбен", унаслідок штаму "Канзас" поки не було зафіксовано летальних випадків, проте позаминулого сезону саме через нього Америка втратила близько 80 тисяч громадян.

Ймовірність епідемії в Україні

"Епідемічний поріг — це інтенсивний показник захворюваності на грип і ГРВІ. Його розраховують на основі даних про захворюваність за багато років. Цей усереднений показник допомагає визначити початок епідемічного підйому захворюваності, який за певних умов може перерости в епідемію. Тобто це певною мірою сигнал для вжиття заходів, щоб не допустити епідемії грипу", — зазначається на сайті МОЗ.

Епідемічний поріг для України та окремо для кожної області розраховують щороку. Для нинішнього епідемічного сезону поріг становить 476,7 на 100 тисяч населення.

Розрізняють такі рівні інтенсивності епідемічного підйому захворюваності на грип:

 • середня — 649,71 на 100 000 населення;
 • висока — 845,25 на 100 000 населення;
 • дуже висока — 921,59 на 100 000 населення.

Станом на 22 січня в Україні зафіксовано 11 випадків смерті внаслідок грипу. Лікарі зазначають, що так сталось через те, що хворі не своєчасно звернулись до лікарень, а також не мали щеплень.

Зокрема, найбільше загиблих зареєстровано у Житомирській області. Під час лабораторних досліджень протягом останніх 4 тижнів в області обстежено 75 таких хворих, із них в 31 випадку лабораторно підтверджено грип - у мазках із зіву визначено вірус грипу А (H1N1) пандемічний — "свинячий грип". Тиждень тому рівень захворювання в Житомирі був на 32% нижчий за епідемічний поріг. А станом на 21 січня рівень підвищився до 11%.

В інформаційному бюлетені "Грип та ГРВІ в Україні" за 13-19 січня було визначено, що у більшості регіонів активність грипу та ГРВІ перебуває на неепідемічних рівнях, за винятком Тернопільської області, де було зареєстровано низьку епідемічну активність.

Розподіл рівнів епідактивності захворюваності на грип та ГРВІ за регіонами Мінздоров'я

Але як довго подібний висновок зможе проіснувати з огляду на те, що у низці міст показники рівня захворюваності починають наближатись до епідемічного рівня, а в деяких - навіть перевищувати його? Зокрема, у Чернігівській області рівень захворюваності ще тиждень тому був на 38,8% нижче за епідемічний поріг, а зараз вже на 24%. Або, наприклад, у Вінницькій області, де рівень захворювання лише на 9% нижчий за епідемічний поріг.

"Є два піки підйому епідемічної захворюваності. Перший відбувся наприкінці листопада, другий — наприкінці січня.
На разі ми вже фіксуємо перевищення порогів у 6 регіонів країни" — зазначає в.о. генерального директора Центру громадського здоров’я України Ігор Кузін.

За його словами в деяких регіонах вже відбулися відповідні засідання комісій, які відповідають за оголошення надзвичайної ситуації, або приймають рішення про певні обмежувальні заходи: "Якщо у закладі освіти відсутні щонайменше 20% учнів — заклад зачиняється на карантин. Такі заходи вже запроваджено у 4 регіонах країни".

У низці областей України школи закриваються на карантин. Зокрема, це: 59 шкіл Донецької області, 7 шкіл Волинської області, всі школи та дитячі садки Бердянська, 39 шкіл Рівненщини та 15 шкіл Сумщини.

Експерт зазначає, що після запровадження таких заходів орієнтовно в середині лютого-на початку березня епідемічна крива буде сходити на звичайний рівень.

Новини за темою

Проте у МОЗ заспокоюють, пояснюючи, що перевищення епідемічного порогу захворюваності на грип не означає початок епідемії грипу. Найчастіше це типовий для зимової пори року та цілком очікуваний епідемічний підйом захворюваності.

"Епідемію грипу фіксують, коли показники захворюваності на грип і ГРВІ перевищують епідемічний поріг середнього, високого або дуже високого рівня інтенсивності. Тобто цьогоріч про епідемію грипу можна буде говорити після того, коли інтенсивний показник захворюваності на грип досягне позначки 649,71 на 100 000 населення", — йдеться на сайті МОЗ.

Профілактика грипу та ГРВІ

З року в рік з початком нового епідемічного сезону лікарі наголошують на важливості профілактичних заходів (вакцинація), а також дій, які зможуть уберегти українців від хвороб. Одними з найбільш частих та дієвих є такі буденні поради:

 1. Частіше мийте руки з милом, особливо після контакту з поручнями, предметами загального використання, якщо ви не маєте можливості помити руки, використайте антисептик на основі спирту;
 2. Одягайтеся відповідно до погоди й тримайте ноги в теплі (у ЦГЗ також наголошують, що перегрів так само небезпечний, як і переохолодження);
 3. Харчуйтеся збалансовано, вживайте вітамінізовані продукти;
 4. Уникайте контактів із хворими особами, тримайте дистанцію не менш як 1 м від людини з ознаками захворювання;
 5. Частіше провітрюйте приміщення, робіть вологе прибирання (віруси не люблять свіже повітря і швидко гинуть у ньому);
 6. Повноцінно спіть.

Як розпізнати хворобу

Для того щоб вчасно розпізнати хворобу, потрібно орієнтуватися у її симптомах, адже різні типи штамів мають свої особливості впливу на організм людини. До прикладу, штами групи А ("Канзас" та "Брісбен") окрім ознобу, болі в суглобах, у горлі, втрати апетиту та підвищення температури тіла до 40 ºC (ознаки, що притаманні й вірусам групи В ("Колорадо" та "Пхукет") характеризуються болем в очах, світлобоязню, а також в окремих випадках нудотою та діареєю.

Симптоми грипу та ГРВІ ЦГЗ

Варто пам’ятати й про основні відмінності ГРВІ та грипу, які допоможуть вам вчасно і цілеспрямовано розпочати лікування.

"Пам'ятайте – для грипу не характерний кашель. Покашлювання просто через трохи роздратоване горло – так, але не кашель. Якщо ви закашляли – є ймовірність, що інфекція починає діставатися легень", — зазначає на своїй сторінці у Facebook лікар Галина Грановська.

До прикладу, ще кілька відмінностей: поступовий початок хвороби у разі ГРВІ та гострий та різкий початок хвороби у разі захворювання на грип; характерний нежить, який найчастіше й стає ознакою захворювання на ГРВІ у порівнянні з вираженим відчуттям сухості у носі та горлі, що є симптомами грипу та інші.

Задля убезпечення себе та своїх близьких від ускладнень та летальних випадків, МОЗ нагадує одразу телефонувати на 103, якщо помітили небезпечні симптоми:

 • задишка;
 • висипи на шкірі;
 • кровохаркання;
 • синюшний відтінок шкіри;
 • блювання та пронос;
 • біль у грудях;
 • зниження тиску;
 • сповільнений пульс;
 • аритмія;
 • порушення свідомості;
 • судоми.

"Симптоми, які повинні насторожити і змусити людину звернутись до лікаря: недостатність повітря (важко дихати), синюшність (ціаноз, виникнення синюшного забарвлення шкіри, слизових оболонок)", — попереджає президент асоціації анестезіологів України, професор-анестезіолог Сергій Дубров.

Затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого.

Ірина Шостак

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>