banner banner banner banner

Готуйте гаманці: Хто у 2021 році отримає більше грошей, а кому доведеться затягнути паски

Готуйте гаманці: Хто у 2021 році отримає більше грошей, а кому доведеться затягнути паски
112.ua

Юлія Сергеєва

Журналіст

Українців з 1 січня "накрила" хвиля соціальних змін: підвищення прожиткового мінімуму, мінімальної заробітної плати, соцвиплат і пенсій. Однак крім "пряника", чиновники підготували і "батіг": у 2021-му будуть рости податки, ціни на продукти харчування і комунальні платежі. При цьому на допомогу від держави можуть претендувати дедалі менше громадян.

Чи чекає на людей поліпшення життя або доведеться ще тугіше затягнути паски, далі в матеріалі.

 Прожитковий мінімум: спробуй проживи

Ще в грудні в уряді визначили, що мінімальна сума, яку українці на місяць витрачають на купівлю одягу, їжі та інших непродовольчих товарів, з 1 січня становитиме 2 189 грн. Сюди ж входить оплата різних послуг, в тому числі комунальних платежів. З липня 2021 року прожитковий мінімум піднімуть на 105 грн, а в грудні - ще на 99 грн, до 2 393.

Для дітей до 18 років у січні сума становитиме 1 921-2 395 грн. А до кінця року її піднімуть до 2 100-2 618 грн.

Для працездатних осіб: 2 270 грн на початку року і 2 481 грн - наприкінці. Для непрацездатних прожитковий мінімум у 2021 році становитиме 1 769 та 1 934 грн відповідно.

Однак чи відповідають встановлені в бюджеті цифри реальним показникам?

Новини за темою

Міністерство соціальної політики щомісяця на своєму сайті публікує розмір реального прожиткового мінімуму в Україні. При його формуванні враховується вартість товарів, а також сума комунальних платежів. Фактичний розмір прожиткового мінімуму у цінах листопада 2020 р. в розрахунку на місяць на одну людину становить 3 922 грн, з урахуванням обов'язкових платежів - 4 494 грн. Для працездатних осіб з урахуванням обов'язкових платежів сума становить 5 059 грн.

За словами виконавчого директора Економічного дискусійного клубу Олега Пендзіна, "офіційний" прожитковий мінімум приблизно втричі нижче дійсного.

"Цифри істотно занижено. Реальний прожитковий мінімум на сьогодні наближається до 5 000 грн. У бюджеті ж встановлено 2200. Так об'єктивно, що ця цифра не відображає фактичного прожиткового мінімуму", - сказав Олег Пендзін 112.ua.

+1000 гривень до "мінімалки"

Українцям 1 січня 2021 року підвищили мінімальну зарплату до 6 тис. грн. Порівняно з минулим місяцем, громадяни стануть багатшими на 1 тис. грн. Крім того, в грудні 2021 року "мінімалку" запланували підвищити ще на 500 грн - до 6 500.

При цьому майже на 7 грн було збільшено погодинну оплату: з 1 січня українці повинні отримувати від 36,11 грн/год, а з 1 грудня суму планують збільшити ще до 39,12 грн.

Економічні експерти розійшлися в думках, наскільки така зміна поліпшить життя українців. Олександр Охріменко вважає, що добробут громадян зросте. Однак Олег Пендзін з ним не згоден. Він переконаний, що "розплачуватися" за підвищення "мінімалки" доведеться власникам бізнесів, які й так постраждали за час карантину.

"Фактична мінімальна заробітна плата наближається до прожиткового мінімуму. Підвищити її можна, але в реальній дійсності витрати на підвищення мінімальної заробітної плати ляжуть на плечі бізнесу. Чи згоден буде бізнес сьогодні "витягнути" це підвищення, при тому що економіка України впала на 5%?"- ставить питання Пендзин.

Що стосується вчителів, то у 2021 році їхні заробітні плати уряд пообіцяв підвищити більш ніж на чверть. За словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, витрати на Міністерство освіти і науки у 2021 році зростуть на 26 млрд грн, тобто на 20% в порівнянні з 2020 роком.

"Вчитель без категорії зараз отримує 7 580 грн, після підвищення буде отримувати 9 511 грн. Це після університету. Вчитель вищої категорії в середньому отримує зараз 10 600 грн, а після підвищення буде отримувати 13 400 грн", - пояснив міністр фінансів Сергій Марченко.

Очікується, що зарплату освітянам підвищать двічі - у січні та грудні.

Якщо для підвищення заробітних плат вчителям Кабмін ще знайшов кошти в бюджеті, то для лікарів цього не передбачено. На програму медичних гарантій, куди входить оплата праці медперсоналу, в бюджеті на 2021 рік виділили на 173 млрд грн менше, ніж очікувалося. 

"Виходячи з тієї вартості, яку закладено на фінансування медицини на наступний рік, зарплата лікаря буде на рівні 9 тис. на місяць. Тобто те, що лікар отримує зараз, те саме він буде отримувати і наступного року. На більше сьогодні грошей немає", - сказав Степанов.

 Пенсії-2021: "Більше грошей немає"

Не менш цікава ситуація у 2021 році склалася з пенсіями. До другого читання бюджету Пенсійному фонду виділили на 8 млрд менше, ніж планували. Незважаючи на це, прем'єр-міністр Денис Шмигаль запевнив, що розмір виплат знижувати не будуть. Ба більше, у зв'язку з підвищенням мінімальної зарплати, від січня пенсії зросли до 2 400 грн (+300 грн), а з грудня до цієї суми пообіцяли додати ще 200 грн. Однак це стосується тільки незайнятих пенсіонерів віком від 65 років. При цьому їхній робочий стаж повинен становити щонайменше 30 років для жінок і 35 років - для чоловіків.

У березні цього року очікується традиційна індексація. Вона торкнеться тих пенсіонерів, які вже вийшли на пенсію за віком і мають страховий стаж. В інфографіці Мінсоцполітики зазначили, що індексація очікується на рівні 11%. Щоправда, керівниця Міністерства Марина Лазебна заявила, що поки стосовно суми невідомо.

"Ми зараз думаємо над варіантами індексації, тому що, по-перше, ми ще не знаємо індексу, на який відсоток буде підвищено", - сказала Лазебна в інтерв'ю "Радіо Свобода".

Наступне підвищення очікується в липні, але торкнеться воно також не всіх. Щомісячну доплату в розмірі 400 грн почнуть отримувати пенсіонери віком від 75 до 80 років. Крім того, їхню мінімальну пенсію буде збільшено до 2 500 грн за умови, що стаж становить щонайменше 20 років для жінок і 25 років - для чоловіків.

Якщо ж ви не встигли напрацювати необхідний стаж для отримання пенсії, вам нададуть соціальну виплату в розмірі 1 769 грн. Протягом року її двічі підвищать, проте всього на 80-85 грн:

  • з 1 липня-з 1 769 до 1 854 грн;
  • з 1 грудня - з 1 854 до 1 934 грн.

Чиновники стверджують, що більш істотно підвищити пенсії на цьому етапі неможливо, адже їх розмір прямо впливає на рівень заробітних плат українців.

"Пенсія - це похідна заробітної плати. І у нас одні з найнижчих заробітних плат. Якщо ми не маємо заробітної плати – ми не маємо відрахувань до Пенсійного фонду. Це питання і рівня економіки, і тінізації. Велика частина зарплат - у тіні", - пояснив радник міністра соціальної політики Микола Шамбір в ефірі телеканалу "Дом".

При цьому з кожним роком вийти навіть на мінімальну пенсію українцям буде дедалі  складніше. Нині для виходу на пенсію в 60 років знадобиться щонайменше 28 років стажу. Якщо ж вам вдалося накопичити від 15 до 18 років, то пенсія "світить" тільки до 65 років. Надалі ситуація зі стажем буде тільки ускладнюватися. За два роки для того щоб вийти на заслужений відпочинок, пенсіонерам знадобиться 30 років стажу, а до 2028-го цей мінімум буде збільшено до 35 років.

112.ua

Якщо ж говорити про інші соцвиплати, у 2021 році люди з інвалідністю 1 групи отримають рівно вдвічі більше: 3 282,5 грн для підгрупи А і 2 189 грн для підгрупи б.

У зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму виросте допомога на дітей, над якими встановлено опіку або піклування. З 1 липня 5 033 грн передбачено на дітей до 6 років і 5 988 грн - для дітей від 6 до 18 років. Порівняно з груднем 2020-го, сім'ї отримуватимуть на 1 230 і 287 грн більше відповідно. Наприкінці року суму виплат ще раз підвищать трохи більш ніж на 200 грн. 

 Грошей додали - готуйтеся їх витрачати

У новому році на українців очікує підвищення цін на деякі товари і послуги. Зокрема, індексація на 2021 р. спричинить  збільшення ставок акцизного податку в середньому на 12%. Унаслідок цього зростуть ціни на алкоголь, сигарети, нафтопродукти та інші підакцизні товари. Крім цього, подорожчання вже торкнулося деяких продуктів харчування і мобільного зв'язку.

Минфин

Очікується, що після індексації найбільше зростуть ціни на горілку і коньяк (на 2,95 грн), а найменше подорожчає пиво (на 16 коп.).

Що стосується сигарет, то в січні акцизи зросли на 20%. Очікується, що в середньому українські сигарети коштуватимуть близько 50 грн, а імпортна пачка преміум-класу - близько 66,8 грн. Сигарети з фільтром середнього класу виростуть у ціні приблизно до 58 грн. Порівняно з листопадом минулого року, у 2021-му українці купуватимуть сигарети на 7-10 грн дорожче. Стіки для нагрівальних пристроїв і рідини для електронних сигарет від січня також подорожчають. Податкове навантаження на один стік становитиме приблизно 1,45 грн.

Мобільний зв'язок також подорожчає. Зокрема, "Київстар" з 1 січня підвищив вартість тарифу "Безлім" майже вдвічі - з 95 грн на місяць до 175 грн. Однак на користувачів чекають значні поліпшення: збільшення кількості хвилин для дзвінків, доступних SMS, а також до пакету увійде послуга "Домашній інтернет".

Vodafone підняв вартість тарифних планів ще 28 грудня - на 10-20 грн, проте набір послуг не змінюється. У компанії це пояснили збільшенням витрат на обслуговування.

"З моменту запуску тарифів зросло споживання і збільшилося навантаження на мережу, відповідно зростають витрати на підтримку інфраструктури і розширення ємності як у великих містах, так і в невеликих населених пунктах", - пояснили агентству "Інтерфакс-Україна" в прес-службі Vodafone.

Lifecell від січня підвищив деякі тарифні плани на 10 грн. Наповнення пакетів також не змінилося. У компанії підвищення пов'язали з розширенням ємності 4G-мережі та підключенням нових населених пунктів до швидкісного мобільного інтернету.

Подорожчають деякі продукти харчування. Оскільки уряд збільшує розмір мінімальної зарплати, таке підвищення буде закладено в собівартість товарів і послуг. Якщо у 2020-му ціни росли на 5,5-6%, то у 2021-му зростання становитиме 7,5%. Причин для паніки немає: така інфляція є прогнозованою. Крім того, зростання цін наступного року пов'язано і з подорожчанням зерна на 20%. За словами гендиректора Асоціації "Українського клубу аграрного бізнесу" Романа Сластьона, за хліб українцям доведеться платити на 1-1,5 грн більше.

Також найближчі кілька місяців очікується помітне зростання цін на м'ясо свинини. В Асоціації тваринників України пояснили, що однією з головних причин може стати зниження врожайності у 2020 році. Це вже спричинило подорожчання сої та соняшнику на 20-40%, а вони є основними компонентами в годуванні свиней. Ще одним фактором подорожчання свинини фахівці назвали підвищення собівартості вирощування тварин за низьких закупівельних цін.

Також у 2021 році очікується подорожчання палива: на це безпосередньо впливає зростання курсу іноземних валют.

"На бензини ціна може підрости на 1,9 грн/л, а на "дизель" – на 1,35 грн/л. Якою мірою оператори ринку реалізують ці передумови - сказати важко. Але однозначно, ціни підростуть, позаяк роздрібна ціна залежить від цін зовнішніх котирувань і курсу НБУ, адже у нас акцизи платяться в євро, плюс ще на все це – ПДВ", - розповів UBR.ua експерт паливного ринку Леонід Косянчук.

 Як зміниться оплата комунальних послуг

З нового року разом зі зростанням мінімальної зарплати і пенсій в Україні підвищується вартість комунальних послуг.  Зокрема, зросли ціни на газ, опалення та холодну воду. Крім того, було скасовано пільги на електроенергію, у зв'язку з чим суми в платіжках також збільшаться.

Українці, як і раніше, за газ отримають дві платіжки: Ціна за саме паливо і за його доставку. Нагадаємо, з 1 серпня запрацював ринок газу для населення, завдяки чому клієнт сам може вибирати постачальника в залежності від ціни і сервісу.

У січні в середньому ціни на газ коливаються від 7,22 до 10,89 грн за кубічний метр. Найнижчий тариф на січень встановила компанія "Газ АП" (6,99 грн за куб. м), а найвищий - "Львівенергозбут" (10,8 грн).

За доставку газу українці також платитимуть по-різному. Ціну встановлює Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Ціна відрізняються залежно від регіону, проте в середньому тарифи за розподіл газу у 2021 році збільшилися на 40% на вартість доставки газу впливає довжина газотранспортної системи: що вона більша в перерахунку на одного абонента, то дорожче.

Найбільше за доставку блакитного палива змушені платити жителі Вінницької області. Компанії "Газовик" і "Вінницягаз", які обслуговують там користувачів, встановили ціну в 3,060 і 2,016 грн за кубометр відповідно. Найнижча вартість у компаній "Київгаз" (0,372 грн за куб.м), "Харківміськгаз"(0,420 грн за куб. м) і "Кременчукгаз" (0,468 грн за куб. м).

112.ua

НКРЕКП переглянула тарифи на виробництво теплової енергії для населення та інших споживачів. Таким чином, з 1 січня 2021 року тарифи підвищили для 23 ТЕЦ і когенераційних установ, пояснивши це як зниженням виробництва енергії, так і збільшенням фінансових витрат.

"Основними чинниками зміни тарифів на виробництво теплової енергії у 2021 році є суттєве зниження обсягів виробництва теплової енергії та зміна відпуску електричної енергії ТЕЦ та когенераційними установками, зростання середньомісячної заробітної плати штатних працівників, зростання цін на паливно-енергетичні ресурси, зростання витрат на послуги розподілу природного газу, зростання інших операційних витрат", - зазначили в прес-службі НКРЕКП.

Однак ціни на тепло залежно від регіонів істотно відрізняються. Найбільше платитимуть жителі Луганської області (1471,54 грн/Гкал, Сєвєродонецька ТЕЦ), а найнижчий тариф - 653,99 грн/Гкал у ТОВ "ДВ нафтогазовидобувної компанії" (Харківська область). 

Це обумовлено тим, що різні компанії використовують різні енергоносії для генерації теплової енергії: природний газ або енергетичне вугілля. Ця генерація має різну собівартість залежно від того, яку технологію для генерації електричної енергії використовують.

При цьому кінцевий тариф на опалення визначають органи місцевого самоврядування.

"Існує тариф на централізоване теплопостачання, який враховує ціну теплової енергії, плюс ще до цього додається тариф на передачу цієї теплової енергії та інші витрати компанії, які забезпечують населення цією послугою. Тобто ціна цієї послуги буде вищою, ніж ціна гігакалорії теплової енергії, а наскільки вищою - визначають не в НКРЕКП, а в органах місцевого самоврядування. Саме вони визначають вартість тарифів на централізоване теплопостачання", - розповів експерт Комітету ВРУ з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Геннадій Рябцев.

Тарифи на електроенергію теж зростуть. Раніше кожен споживач платив за перші 100 кіловат-годин електроенергії 90 коп., а за понад 100 кіловат-годин платив 1,68 грн. Однак з 1 січня 2021 року уряд прибрав пільгову ціну і встановив фіксований тариф на електроенергію. Тепер і за перші 100 кіловат-годин, і за другі й далі українці платитимуть однакову ціну - 1,68 грн.

В уряді ухвалення відповідної постанови пояснили прагненням уникнути стрімкого зростання тарифу для населення більш ніж у 2,5 рази. Проте вже зараз після встановлення єдиного тарифу суми в платіжках українців збільшаться в кілька разів. Експерт Комітету ВРУ з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Геннадій Рябцев вважає, що позитивним рішенням було би просто продовжити спеціальні обов'язки до закінчення опалювального сезону.

Новини за темою

За попередньою інформацією, фіксований тариф на електроенергію в Україні протримається до 31 березня цього року. Після чого, за словами експерта, спеціальні обов'язки може бути скасовано і ціна визначатиметься за іншою методикою. Якою саме, уряд поки не повідомляє.

Тариф на поставку і відведення холодної води в Україні щорічно переглядають. Причинами цього є як збільшення витрат для надання послуг, так і зростання цін на електроенергію. 

Останній фактор суттєво вплинув на зміну тарифів у 2021 році. В Асоціації водоканалів України відзначити, що вартість електроенергії займає понад 40% у собівартості послуг із постачання та відведення води для населення. Через це  вартість холодної води підвищиться в середньому на 10-20% залежно від регіонів. Найбільше поставка води подорожчала в Миколаєві (+25,2%), Полтаві (+21,7%), Луцьку (+19,1%), Кропивницькому (+18,3%) і Херсоні (+18,2%). Середній тариф по країні становить приблизно 23,6 грн за кубометр води, без урахування податку.

Те, що суми в платіжках громадян продовжують зростати, не дивує. За словами експерта Геннадія Рябцева, підвищення тарифів у 2021 році обумовлено відмовою України від спеціальних обов'язків, що є одним із зобов'язань, взятих українським урядом перед Міжнародним валютним фондом.

Незважаючи на підвищення тарифів, житлові субсидії та пільги на оплату комунальних послуг у 2021 році отримають далеко не всі. Про виплати можуть забути власники великих будинків або квартир, нових автомобілів.

Чи зросте кількість боржників у 2021 році? Тут думки економічних експертів розділилися. Олександр Охріменко вважає, що скорочення субсидій жодним чином не вплине на це, адже "на сьогодні не платять дуже часто ті, хто можуть заплатити". Однак Олег Пендзін переконаний, що заборгованість за комунальними платежами в Україні однозначно зросте, але не через субсидії. Основна причина цього - зростання тарифів на електроенергію і цін на газ.

Податки в 2021 році

Ще одне "новорічне" підвищення - податок. З 1 січня єдиний соціальний внесок (ЄСВ) для підприємців 1 групи збільшиться до 1320 грн, а з 1 грудня - до 1430 грн. Єдиний податок становитиме 227 грн. Тобто з початку року ФОП платитимуть 1547 грн (на 220 грн більше), а до кінця року податкове навантаження підвищиться до 1678,1 грн. Таким чином, за рік підприємці платитимуть податків на 351 грн більше.

Крім того, із січня по травень 2021 року I група зовсім звільняється від сплати єдиного податку та ЄСВ, що не стосується підприємців II і III груп.

Ба більше, єдиний податок для підприємців II групи зросте до 1200 грн, а мінімальний ЄСВ - до 1 320 грн на місяць, а з 1 грудня додасться ще 110 грн. Таким чином, вже з початку року підприємці II групи платитимуть на 420 грн більше (2 520 грн), ніж минулого місяця. А всього за рік сума податків зросте на 630 грн/міс.

Для підприємців III групи з 1 січня ЄСВ становитиме 1320 грн, а з 1 грудня - 1430 грн. Зміни в єдиному податку залежатимуть від їхніх доходів (5% доходу або 3% доходу + ПДВ).

Як бачимо, у 2021 році на українців чекають як приємні, так і "не дуже" зміни. З хорошого - підвищення прожиткового мінімуму, зарплат і соціальних соціальних виплат різним категоріям населення. З іншого боку, в розпал пандемії ще більше посилюється тиск на деякі групи підприємців. При цьому зростають комунальні тарифи, а також дорожчають окремі товари та послуги. Чи вдасться бізнесу витримати податкове навантаження, а громадянам впоратися із зростанням цін і новими платіжками - дізнаємося з часом.

Юлія Сергєєва

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>