Готовий відповідати на гострі запитання: Про що говорив Порошенко на прес-конференції

Президент України Петро Порошенко 14 травня дав велику прес-конференцію після майже річної перерви. Акредитувалися понад 190 представників ЗМІ, а глава держави на початку заходу сказав, що готовий відповідати на найгостріші і каверзні запитання, а їх накопичилося чимало. У підсумку прес-конференція гаранта тривала майже дві години. 112.ua зібрав головне з висловлювань глави держави

Готовий відповідати на гострі запитання: Про що говорив Порошенко на прес-конференції

Президент України Петро Порошенко 14 травня дав велику прес-конференцію після майже річної перерви. Акредитувалися понад 190 представників ЗМІ, а глава держави на початку заходу сказав, що готовий відповідати на найгостріші і каверзні запитання, а їх накопичилося чимало. У підсумку прес-конференція гаранта тривала майже дві години. 112.ua зібрав головне з висловлювань глави держави

Про переваги безвізу

Найлегше оцінити практичні перші моменти безвізу, їх дуже легко проілюструвати цифрами, оскільки понад 3 млн 300 тис. українських громадян вже отримали біометричні паспорти і в очікуванні зараз історичного рішення. Ще мільйони мають на руках звичайні закордонні паспорти з раніше виданими візами. Я хотів би сказати, що якщо у когось є відкрита віза, то такі документи також діють, їздити з ними до країн ЄС можна без будь-яких перешкод. У 2016 році понад 15 млн разів українці перетинали нашу кордон з країнами ЄС, і тепер, я сподіваюся, зникнуть вже черги в посольствах, консульствах та візових центрах... Зараз громадяни України мають можливість подорожувати без віз до 52 країн. У червні цього року додається відразу 34 європейських держави, і це ще не все. Тому запровадження безвізового режиму для українських громадян відкриває шлях до його лібералізації ще з трьома десятками країн так званого "білого шенгенського списку".

Крім того, Порошенко зазначив, що потрібно здешевити витрати на поїздки для українців до країн ЄС, зокрема він зауважив щодо залізничного сполучення з країнами Європи і прихід до країни лоукостів.

Ще одне з важливих завдань – здешевити витрати на дорогу для більшості українців, щоб якомога більша кількість наших громадян могло подорожувати до країн ЄС. УЗ налагоджує залізничне сполучення з країнами-членами ЄС. Наше Міністерство транспорту та інфраструктури допускає на український ринок цілий ряд лоукостерів, які повинні забезпечити українців відносно дешевими і доступними авіаперельотами.

"Геть від Москви, дайош Європу"

У двох словах те, що з нами зараз відбувається, можна висловити крилатою фразою Миколи Хвильового: "Геть від Москви, дайош Європу".

Президент зазначив, що "тепер хіба що божевільні можуть вважати Україну частиною так званого "русского мира". Україна, як я вже говорив, це частина об'єднаної Європи, від Лісабона до Харкова. Ми поділяємо спільні цінності. І при цьому, ми, українці, зберігаємо свою національну ідентичність".

Послання до Ради вже готується

Порошенко сказав, що зараз суспільство цікавиться, як буде виглядати подальша траєкторія руху до Євросоюзу, якими будуть тепер особливості та нюанси його втілення в життя, та пообіцяв дати детальні відповіді на ці запитання на початку осені у щорічному посланні до Верховної Ради про внутрішнє і зовнішнє становище. Робота над цим документом вже розпочалася.

Справа Сущенка

За словами президента, під час останньої телефонної розмови з Путіним він порушував питання звільнення журналіста Романа Сущенка.

Уся українська влада робитиме все можливе, щоб якомога швидше повернути додому не тільки Романа, а й усіх, кого незаконно тримають як у російських тюрмах, так і в тюрмах на окупованих територіях.

Непоставлене запитання про вбивство Шеремета

У залі сиділи журналісти у футболках з написом: "Хто вбив Павла?", і президент вирішив сам порушити тему вбивства Шеремета.

Я бачу футболки "Хто вбив Павла?". Я б хотів висловити свою позицію з цього приводу. По-перше, я дуже знав і любив Павла і можу сказати, що ми з ним товаришували. Для мене, як і для більшості з вас, були шоком і терористична атака, цинічне вбивство, яке відбулося.  Востаннє живим я його бачив, коли ми мали можливість поговорити після попередньої прес-конференції, а потім - під час прощання. Мої перші кроки після його вбивства були такими: ми повинні залучити кращих світових фахівців для розслідування цієї справи. Я звернувся до низки посольств. Дякую тим, хто відгукнувся. Представники Федерального бюро розслідування (як експертів-вибухотехніків, так і криміналістів було залучено) На жаль, я чекав кращого результату і незадоволений, що досі у нас немає вбивці і його не притягнуто до відповідальності. Я хотів подякувати журналістам, які провели своє розслідування. Відразу після цього розслідування я зателефонував Князєву, попросив, щоб він зустрівся з журналістами, і всі матеріали, які є в розпорядженні журналістів та експертів, було долучено до справи. Мені доповіли, що зустріч відбулася.

Президент поінформував, що на допит у справі про вбивство Шеремета викликано екс-співробітника СБУ Устименка.

Голова СБУ (це те, що я читав за підсумками розслідування) доповів мені, що пан Устименко, якого було згадано, звільнився з СБУ в квітні 2014 року разом з 2 тис. інших співробітників СБУ після Революції гідності. І я маю ту ж інформацію. Хочу підкреслити, що розслідування веде Нацполіція, і СБУ буде максимально відкрита для проведення будь-яких слідчих дій. Мене поінформували, що на понеділок (тому що наш КПК передбачає три дні повідомлення перед тим, як викликати на допит) пана Устименка викликана на допит, і його буде допитано. Те, що можна буде знати ЗМІ, я впевнений, ви повинні знати.

Про відставку Гонтаревої та кандидатів на посаду глави НБУ

Голова НБУ не звільнилася місяць тому, вона заявила про те, що написала заяву. Згідно з українським законодавством, звільняти голову НБУ може ВР, і тільки ВР. Я глибоко переконаний, що це голосування має відбутися тоді, коли ми будемо мати кандидатуру, яка матиме підтримку ВР, пройде це голосування, і найважливіший фінансовий регулятор країни перебуватиме під новим керівництвом. Я маю кілька кандидатів, але без того, щоб я їх не обговорив з представниками ВР, я вважаю буде некоректно оприлюднити їхні прізвища. Але я виходжу з критеріїв професіоналізму і патріотизму.

За словами гаранта, нового голову НБУ може бути призначено і до початку літніх парламентських канікул.

Я не виключаю, що це може статися і до літніх парламентських канікул, щоб ми не чекали осені.

Плівок Онищенка не слухав

Президент сказав, що так звані "плівки Онишенка" не слухав і не збирається.

Якщо пану Онищенку є що-небудь повідомити, він повинен був прийти до правоохоронних органів, до суду, дати пояснення і в суді захищати себе. Якщо у нього є додатково, що передати слідчим, НАБУ, прокуратурі, американцям або кому-небудь іншому, я вважаю, що це правильний крок. Поряд з тим, щоб дати свідчення щодо своїх злочинів, він може передати що-небудь, що він має.

Другий президентський термін

Щодо висунення на другий термін: ще майже два роки президентських повноважень, і треба багато зробити. Я сказав, що стратегію розвитку країни на наступні роки я представлю суспільству в своїй доповіді до ВР у вересні. Що стосується другого терміну, то, відповідно до Конституції України, кожен громадянин України, щоправда, з певними обмеженнями (ті, кому вже є 35 років, мені вже є 35 років) має право балотуватися в президенти. Я думаю, що у нас на сьогоднішній день поки рано говорити про склад потенційних президентських кандидатів. Що стосується мого оточення, я підтверджую, що в оточенні ведуться розмови про конституційні зміни, тому що моє оточення - це 45 млн українців.

Армія ботів

Порошенка запитали про армію ботів, яка нібито працює в інтернеті проти критиків влади. На це він відповів так: "Я абсолютно переконаний, що такий рівень свободи, який є зараз, в тому числі й для громадянського суспільства, цей рівень є безпрецедентним. Ніколи за всю історію України Україна не мала такого рівня свободи, в тому числі щодо журналістів, у тому числі щодо громадських діячів. Якщо ви подивитеся телевізор, це буде найяскравішим доказом, що ви можете показувати те, що вважаєте за потрібне, керуючись виключно своїм розумінням журналістських стандартів та етики.

Ви задоволені роботою Луценка?

Рік – це достатній термін, коли потрібно звітувати про результати. Я б радив генпрокурору провести публічний звіт у парламенті. Думаю, це буде корисно, і думаю, що є з чим звітувати. Якщо вимірювати за кількістю кримінальних справ та вироків, які передано до суду, є досить хороша статистика щодо кількості справ, які скеровано: і у справах Майдану, і у справі проти корупціонерів, і у головній справі – Януковича. Це не означає, що ми підштовхуємо або прискорюємо. Але чекати 3, 5, 7, 10 років ні я як український президент, ні українське суспільство не збирається. І той факт, що днями суд України почав розгляд справи проти Януковича за державну зраду, це перший прецедент за 25 років існування незалежної української держави. І я вважаю, що це величезне досягнення ГПУ. Я впевнений, що ми повинні забезпечити абсолютно прозорий процес, але нехай пояснить світові й українському народові, що означає запрошення російських військ на суверенну незалежну територію України. Цьому немає прощення, і має бути не просто політична оцінка, яку вже зробила Верховна Рада, а й юридичний висновок, який зроблено під керівництвом генпрокурора.

Путін і мінські угоди

Ви дійсно вважаєте, що четверо загиблих на Донбасі – через мінські угоди? Або через Путіна? Собі дайте відповідь. Вчорашні 120 обстрілів – через мінські угоди? Або через Путіна? Що на сьогоднішній день ми використаємо всі інструменти, які перебувають у нашому розпорядженні. Але мінські угоди є і увійшли до рішення Радбезу ООН, санкції проти Путіна застосовуються за невиконання та неімлементацію мінських угод, і ми не можемо здобути мир, чого я хочу більше всього, саме тільки тому, що Путін мінських угод виконувати не хоче і не збирається. Але мінські угоди дозволяють продемонструвати всьому світу, хто винен у цьому, йти до суду, притягти злочинця до відповідальності, щоб Росія в рамках міжнародного права заплатила ціну за те, що вона саме їх порушує.

Зустріч з Трампом і майбутнє "нормандської четвірки"

Що стосується наших контактів зі США, я можу сказати, що у мене було кілька телефонних розмов, абсолютно блискучих, з президентом Трампом, у мене була дуже хороша зустріч і телефонні розмови з віце-президентом Пенсом, і міністр за моїм дорученням вів ґрунтовну розмову з ним під час візиту до Вашингтона. Я мав дуже докладну бесіду з держсекретарем Тіллерсоном. За моїм дорученням міністр багаторазово мав досить ефективні переговори з Макмастером, радником з питань національної безпеки. Ми досить ефективно співпрацюємо з Конгресом.

Президент зазначив, що США вже залучено до "нормандського формату" і, крім того, виберуть спецпредставника для координації співробітництва з Україною.

Можу відзначити, що найближчим часом планується обрати спеціального представника США, який відповідатиме за координацію дій з Україною. Також можу сказати, що наприкінці наступного тижня, рівно за тиждень, я матиму багатогодинні переговори в Берліні з канцлером Німеччини для підготовки засідання "нормандського формату".

Про скандал з футболкою сина

Я дійсно побачив цю фотографію, я не бачив її раніше, це фотографія з Instagram, вона стосується ночі на Гелловїн, і це був вертеп. Вертепна природа: хтось малювався чортом, хтось надів цю футболку. Там зображено 14-15-річних хлопців, які на Гелловїн вирішили можливою подібну поведінку. Вони не є політиками. Я розцінюю,. що навіть у вертепі, навіть на Гелловїн така поведінка є абсолютно неприйнятною. З цього приводу у мене була розмова з моїм 15-річним сином. Я вас запевняю, я знайшов правильні слова для того, щоб він все зрозумів. Але це не його футболка, він її не використовує в звичайному житті. Але навіть на Гелловїн я вважаю, що це недобре.

Позбавлення нардепа Артеменка громадянства

На допиті в ГПУ пан Артеменко показав, що він має інше громадянство, яке він добровільно прийняв. Генеральна прокуратура подала клопотання до міграційної служби. Міграційна служба, перевіривши цю інформацію, внесла пропозицію до комісії з питань громадянства, де представлено всі відомства. І комісія одноголосно проголосувала, щоб внести президенту на підпис проект указу про припинення громадянства.

Про враження від Євробачення і скандалі з сідницями

Проблема не тільки в тому, яку картинку з Києва, з України побачив світ. Проблема в тому, як Україну побачили, як Київ побачили десятки тисяч гостей. І це абсолютно важлива інформація, яку зараз буде донесено до наших європейських країн-партнерів. Я вчора не відмовився від поїздки, хоча там були мої друзі, ветерани АТО, Марина (Порошенко - ред.) запросила воїнів з військового госпіталю, і вони відправили дуже зворушливі повідомлення нам звідти. Думаю, що їм вдалося організувати свято. У той час ми проводили переговори з Жебрівським, Аброськіним і з'ясовували, яким чином можна було б допомогти тим, хто постраждав. І настрій, відверто кажучи, був не той.

Глава держави також прокоментував інцидент з журналістом, який оголив сідниці під час виступу Джамали.

Я думаю, що дуже погано, коли таким чином люди знаходять можливість самовиражатися. 200 млн дивляться Україну, десятки тисяч людей, включаючи волонтерів, доклали зусиль, щоб не просто зробити це свято, а показати Україну світові. Тут вилазить одна дупа, яка думає, що це те, що світ повинен бачити з України. Я розчарований, але вважаю, що цим нам враження від свята не вдалося зіпсувати.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...