Гонконгський прецедент: Чим загрожує Україні втручання США у справи Китаю

Гонконгський прецедент: Чим загрожує Україні втручання США у справи Китаю
З відкритих джерел

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Акції протесту в Гонконзі переросли в нову фазу. Минулого тижня керівник спеціального адміністративного району Керрі Лам виконала головну вимогу протестувальників: скасувала непопулярний законопроект, що передбачає норму про надання будь-якій державі жителів Гонконгу, підозрюваних у скоєнні злочинів.

На поточний момент питання, пов'язані з екстрадицією, вирішуються в Гонконзі в рамках двосторонніх угод з 20 країнами світу. Тим не менш, гонконгці не збираються розходитися по домівках і минулої неділі вони влаштували мітинг біля будівлі консульської установи США. Активісти закликали президента США Дональда Трампа підтримати законопроект "Акт про дотримання норм демократії і прав людини в Гонконзі" і зробити регіон "знову великим".

З відкритих джерел

Даний законопроект буде розглядатися у Конгресі США цього тижня і в якійсь мірі розходиться з принципами міжнародного права. Також протестуючі вимагають від Пекіна амністії всіх затриманих жителів Гонконгу, незалежного розслідування випадків жорстокого поводження поліції з громадянами, надання регіону права самостійно обирати місцеву владу.

Ситуація в Гонконзі загострюється і може призвести до подальшого погіршення американо-китайських відносин і створити прецедент для легалізації втручання одних держав у політичні процеси інших країн, що створює певні ризики для України.

Американська гарантія

Акції протесту проти законопроекту про екстрадицію стали уроком для багатьох жителів Гонконгу. Ніхто не застрахований від репресій китайської влади, якщо мова йде про зміцнення автономії регіону в розріз потугам Пекіна поступово привести самобутню політичну і правову систему Гонконгу у відповідність з нормами китайського законодавства, перетворити його в звичайний мегаполіс на зразок Шанхаю або Шенчженя.

За 14 тижнів акцій протесту китайські правоохоронці заарештували понад тисячу гонконгців. Китайська влада діє жорстко і застосовує проти протестувальників гумові кулі, сльозогінний газ, водомети. Поранення отримали понад 2 тисяч місцевих жителів.

Коли влада Великої Британії передавалиаГонконг до складу Китаю в 1997 році, після закінчення 99-річного договору оренди, була досягнута домовленість про те, що протягом найближчих 50 років регіон буде зберігати широку автономію і розвиватися за моделлю "дві системи – одна держава".

Основний закон Гонконгу гарантує захист політичних свобод і прозорість законодавства у комерційній сфері.

Гонконг розвивається як неоліберальна ринкова економіка, в той час як в інших частинах КНР спостерігається втручання держави в економічні процеси.

Новини за темою

До закінчення домовленостей про автономію Гонконгу залишилося 27 років. Самі гонконгці вважають, що Китай вже давно втручається у внутрішні справи автономії. У Компартії КНР хочуть посприяти, щоб протягом найближчих років Гонконг став ближчим до інших регіонів Китаю в політико-правовому плані.

Законопроект про екстрадицію і репресії проти його супротивників є не єдиною спробою обмежити самостійність автономного регіону. Невдоволення місцевих жителів викликало рішення Пекіна віддати під юрисдикцію поліції КНР високошвидкісні пасажирські залізничні лінії між Китаєм і Гонконгом.

Китайська влада вимагає від місцевої влади Гонконгу переслідувати опозиційні партії, які виступають за більш широку автономію від КНР, прийняти закон про захист національного гімну. На території Гонконгу працюють китайські спецслужби в суперечність з Основним законом.

Керівниками Гонконгу призначаються угодні Пекіну люди. Керрі Лам є прихильницею централізації. Інше питання, що ліберальний Гонконг став гаванню для різних кримінальних елементів. Однак місцеві жителі вважають, що це не привід для обмеження автономії.

Недавня акція біля американського консульства говорить про те, що гонконгські протестувальники зацікавлені залучити США як гаранта своєї автономії. Не випадково увагу протестувальників привернув американський законопроект "Акт про дотримання норм демократії і прав людини в Гонконзі", вперше запропонований в 2015 році.

Відповідно до законопроекту, уряд США зможе визначати відповідальних за придушення основних свобод в Гонконзі, вводити проти них персональні санкції (заморожування рахунків в американських банках, заборону на в'їзд в США).

Держсекретар США буде щорічно перевіряти, наскільки істотна автономія Гонконгу, чи немає яких-небудь порушень, і звітувати про це перед Конгресом.

У законопроекті прописано, що США підтримують проведення демократичних виборів керівника Гонконгу та місцевого законодавчого органу, що також є однією з вимог протестуючих.

Якщо обидві палати Конгресу США проголосують за "Акт про дотримання норм демократії і прав людини в Гонконзі" і його підтримає Трамп, то китайський регіон виявиться під опікою Америки. Компартії КНР доведеться діяти з оглядкою на США перед тим, як приймати будь-які рішення, що стосуються Гонконгу, щоб уникнути санкцій.

Фактично, американські законодавці пропонують обмежити суверенітет Китаю над Гонконгом, припиняти спроби скасувати самобутню політико-правову систему регіону, сформовану під впливом британських традицій. Конгрес США хоче стати арбітром дотримання демократії в Гонконзі.

Більшість гонконгців проти інтеграції в правове поле Китаю і воліють розвиватися як "держава в державі". За даними університету, у 53% жителів регіону немає китайського самосвідомості.

Вони вважають себе гонконцями. Близько 70% жителів Гонконгу не вважають китайське громадянство приводом для гордості.

В основному таких поглядів дотримується гонконгська молодь віком 18-27 років, яка складає кістяк протестувальників.

Дилема Білого дому

У США немає однозначного ставлення до "Акта про дотримання норм демократії і прав людини в Гонконзі" і конфлікту місцевих жителів з центральною владою. З одного боку, законопроект спрямований захистити британсько-китайські домовленості, що гарантують автономію Гонконгу.

Законопроект підтримують лідер демократичної більшості в Конгресі Ненсі Пелосі і лідер демократичної меншості в Сенаті Чак Шумер. Серед прихильників законопроекту є і республіканці: конгресмен Кріс Сміт, сенатор Марко Рубіо. Американські законодавці діють в інтересах американського бізнесу в Гонконзі.

Там працюють понад 1,3 тисяч фірм з американським капіталом, постійно проживають 85 тисяч громадян США. Гонконг є 9-м за величиною імпортером товарів з США.

Американці зацікавлені в збереженні в Гонконзі існуючої ліберальної моделі розвитку і не бажають зростання впливу Пекіна, посилення законодавства в сфері ведення бізнесу. Китайська влада лобіює інтереси національних держпідприємств і віддає їм найвигідніші замовлення.

З іншого боку, влада США усвідомлює, що юридично не має ніякого відношення до повернення Гонконгу до складу КНР.

Бо законопроект йде в розріз із принципом невтручання у внутрішні справи держав, згідно п. 7 ст. 2 Статуту ООН, конкретизованому в "Декларації про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав, про захист їх незалежності і суверенітету" 1965 року (будь-яка держава в праві вибирати політичну систему без втручання іншої держави).

Голова КНР Сі Цзіньпін вважає, що події в Гонконзі є внутрішнім питанням Китаю і закликав США і Велику Британію утриматися від втручання.

Новини за темою

Якщо законопроект буде прийнятий, то і без того складні відносини між США і Китаєм в умовах торговельної війни досягнуть точки кипіння. Всякі надії торгпреда Роберта Лайтхайзера і міністра фінансів США Стіва Мнучина переконати китайців погодитися на умови проекту торгової угоди накриються мідним тазом.

У нинішніх умовах більш пріоритетним завданням для США є не захист демократії в Гонконзі, а домогтися від Сі Цзіньпіна звільнення американських компаній від обов'язкової передачі технологій та комерційної інформації китайській владі в обмін на отримання дозволу на ведення бізнесу в Китаї.

Американці зацікавлені наростити обсяги експорту своєї продукції в Китай, скоротити торговий дефіцит. Адміністрація Трампа підвищила імпортні мита на китайські товари, розв'язала торговельну війну, щоб схилити Пекін до поступок.

Напередодні нового раунду торгових переговорів китайська сторона висловила бажання купити невелику партію сільгосппродукції американських аграріїв у тому випадку, якщо США знімуть обмежувальні заходи з фірми Huawei і утримаються від підвищення мит на китайські ноутбуки та іншу електроніку на суму 250 млрд доларів.

Позиція Білого дому щодо ситуації в Гонконзі відрізняється від настроїв, які панують в Конгресі. Трамп досить стримано реагує на застосування сили проти протестувальників, обмежується коментарями про те, що ситуація в Гонконзі напружена, закликає сторони протистояння вести себе стримано і стверджує, що Сі Цзіньпін знає, що потрібно робити.

Недарма Пелосі критикувала Трампа за те, що він не приділяє достатньо уваги даному питанню. Як досвідчений бізнесмен, Трамп розуміє, що політична ідеологія та економічні інтереси не завжди йдуть рука об руку.

На відміну від колишніх президентів-демократів на кшалт Джиммі Картера або Барака Обами, Трампу не властиво піаритися на критиці авторитарних режимів, що порушують права людини.

Стиль Трампа – це відкритість до переговорів з лідерами, у яких є вплив на прийняті рішення, незалежно від їх ідеологічної орієнтації. Про це свідчить активізація переговорного процесу з Північною Кореєю, з ісламістським рухом "Талібан" до останніх терактів в Афганістані і можлива зустріч Трампа з президентом Ірану Хасаном Роухані на полях щорічної сесії Генасамблеї ООН у Нью-Йорку.

США не вигідно приймати "Акт про дотримання норм демократії і прав людини в Гонконзі", оскільки це може зіпсувати клімат триваючих торгових переговорів з Китаєм.

Гонконгський прецедент для України

Ситуація в Гонконзі створює небезпечний прецедент для країн, у яких є проблеми з територіальною цілісністю, які підігріваються сусідніми країнами. У першу чергу це стосується України, Грузії і Молдови, де існують невизнані республіки, спонсоровані Росією.

Свій бунтарський "Гонконг" є в Боснії і Герцеговині у вигляді автономії боснійських сербів Республіка Сербська, яка тяжіє до Сербії і Росії. Мітинг гонконгців біля будівлі американського консульства це наочний приклад, коли окремий регіон відкрито закликає іншу державу втрутитися у внутрішні справи своєї країни.

Щось з розряду "російської весни" на південному сході України початку 2014 року, коли проросійські сепаратисти на своїх мітингах закликали президента РФ Володимира Путіна ввести війська.  

Порівнювати сепаратистів з "ДНР", "ЛНР", Придністров'я, Абхазії і Південної Осетії з жителями Гонконгу, одного зі світових фінансових центрів, язик не повертається. Однак сам процес втручання у внутрішні справи незалежних держав може реалізовуватися за схожою схемою.

Новини за темою

Військово-політичний оглядач Ілля Пономаренко вважає, що останнім часом в Україні активізувалися дискусії про завершення війни в осяжному майбутньому. Однією з передвиборчих обіцянок Володимира Зеленського було принести мир на українську землю.

Планується новий раунд переговорів у "нормандському форматі". Дії Конгресу США і протестуючих Гонконгу можуть бути використані Кремлем і лідерами донбаських сепаратистів для того, щоб вимагати від України великих поступок.

Гонконгський прецедент може бути використаний Росією, щоб вимагати не тільки особливий статус для "ДНР" і "ЛНР" з можливістю ветувати законопроекти у Верховній Раді, але і право спостерігати за дотриманням прав російськомовного населення Донбасу.

Під кальку "Акта про дотримання норм демократії і прав людини в Гонконзі" російські законодавці можуть розробити правові підстави для легалізації свого втручання в політичні процеси України.

У Кремлі зацікавлені, щоб Київ був підзвітний Москві як в роки СРСР. Мета Росії – зміцнити свій вплив у колишніх радянських республіках і Україна не виняток.

Політична ситуація в Гонконзі приймає небезпечний поворот для України та інших пострадянських країн, де існують відцентрові тенденції.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>