banner banner banner

Гонка озброєнь 2.0: Наслідки виходу США і РФ з ракетного договору

Гонка озброєнь 2.0: Наслідки виходу США і РФ з ракетного договору
З відкритих джерел

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

США і Росія не змогли домовитися про дотримання "Договору про заборону ракет середньої і малої дальності". Даний договір, підписаний у 1987 році екс-президентом США Рональдом Рейганом і генсеком СРСР Михайлом Горбачовим, зобов'язував сторони знищити арсенал ракет наземного базування дальністю польоту 500-5500 км, здатних нести ядерні і без'ядерні заряди, і відмовитися від подальшої розробки і виробництва.

Даний договір став одним із стовпів політики скорочення наступальних озброєнь на заході "холодної війни". Однак, 1 лютого президент США Дональд Трамп і держсекретар Майк Помпео оголосили про припинення участі своєї країни в договорі, оскільки Росія протягом багатьох років безкарно порушувала його умови. У відповідь президент РФ Володимир Путін 2 лютого також оголосив про вихід з даного міжнародного механізму.

Російсько-американські переговори зайшли в глухий кут. Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров поклав усю відповідальність за порушення договору РСМД на США, підкресливши, що американці ігнорують ініціативи російської сторони з питання скорочення ядерної зброї.

Новини за темою

Лавров висловив побоювання зриву продовження договору про заходи щодо подальшого скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь (СНО-3), строк дії якого закінчується в 2021 році. Гостроти питанню додає той факт, що ракети середньої і малої дальності дозволяють вражати цілі на відносно малій відстані на відміну від міжконтинентальних балістичних ракет. 

Можливо нанесення високоточних ядерних ударів по столицях держав, де знаходяться урядові установи і генштаб, щоб дезорганізувати та дезорієнтувати армію, спровокувати паніку в суспільстві, уникнувши масштабних руйнувань. Вашингтон і Москва повертаються до концепції "удару, що обезголовлює", одного з найбільш небезпечних сценаріїв застосування ядерної зброї, яка стала спадщиною "холодної війни".

Білому дому потрібен глобальний ракетний договір

Вихід США з договору РСМД цілком закономірний. Що б Лавров не говорив про прихильність політиці скорочення наступальних озброєнь, у 2008-17 роках на російському полігоні Капустін Яр проводилися випробування розробленої в конструкторському бюро "Новатор" крилатої ракети 9М729 дальністю польоту 2000-2500 км (за даними The New York Times) або 5000-5500 км (за даними "Новини ВПК"), здатної нести як ядерні, так і звичайні боєголовки, що суперечить умовам договору РСМД.

Дана ракета створювалася для наземних мобільних оперативно-тактичних ракетних комплексів "Іскандер" та за офіційною інформацією дальність її польоту не перевищує 500 км. Цю позицію росіяни озвучили американцям на переговорах в Женеві 16 січня з приводу дотримання договору РСМД і запропонували "на власні очі у цьому впевнитись".

Тим не менш, в ЗМІ спливала інформація, що під час перших випробувань ракети в 2008 році вона пролетіла дистанцію, яка виходить за рамки допустимих обмежень.

На думку заступника директора російського "Інституту політичного і військового аналізу" Олександра Храмчихина, Росії потрібно було першою вийти з договору РСМД і відновити виробництво ракет середньої дальності, оскільки вони стоять на озброєнні у багатьох держав і в принципі потрібні Пентагону для стримування Китаю в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні.

У 2007 році тодішній міністр оборони РФ Сергій Іванов назвав помилкою укладення договору РСМД, дав зрозуміти, що заборонені ракети є в арсеналі Індії, Пакистану, Північної Кореї, Китаю, Ірану, Ізраїлю, ряду інших країн.

Однак, у США зовсім інші плани на цей рахунок. Інакше б американські чиновники не вимагали від російських колег ліквідувати ракети 9М729. Американцям потрібна нова багатостороння угода на базі договору РСМД, що зобов'язує країни з ракетами середньої і малої дальності відмовитися від даного виду озброєнь.

На другий день після виходу з РСМД Трамп заявив, що був би радий разом з Росією підписати новий документ в "красивому кабінеті". Американцям потрібні нові міжнародно-правові підстави для тиску на Північну Корею та Іран, щоб переконати ці країни добровільно відмовитися від розробки балістичних ракет.

Обидві країни знаходяться під тиском американських санкцій. В кінці лютого плануються переговори Трампа і вищого керівника КНДР Кім Чен Ина щодо денуклеаризації Корейського півострова, на яких американський президент може торкнутися питання відмови Північної Кореї від балістичних ракет і ядерних зарядів.

В глухому куті знаходяться переговори з Іраном, який у грудні 2018 року випробував нову крилату ракету "Ховейзе" дальністю польоту 1350 км. Вашингтон поховав договір РСМД з Москвою для того, щоб дати поштовх новим багатостороннім переговорам.

Логіка Кремля

Проте, Путін вирішив почекати з переговорами про майбутній договір РСМД нібито для того, щоб американці "дозріли" для "рівноправного" і "змістовного" діалогу з РФ. Раніше Росія сама підтримувала ідею багатостороннього договору РСМД, що підтверджує російський посол в США Анатолій Антонов.

У 2007 році в рамках 62-ї сесії Генасамблеї ООН РФ і США запропонували зробити договір РСМД глобальним, але тоді ця ініціатива не отримала підтримки. Зараз Кремль прагне використовувати вихід США з договору РСМД для того, щоб легалізувати розробку ракет середньої і малої дальності.

Логіка Кремля проста. Основою збройних сил Росії є сухопутні війська. Росія не є морською державою, порівнянною по своїй потужності з США. З ВМФ США навряд чи може позмагатися хто-небудь ще в світі по мобільності і за кількістю есмінців і крейсерів з керованою ракетною зброєю.

Новини за темою

На озброєнні американців 86 кораблів, здатних запускати крилаті ракети, а у Росії – лише 9-11 одиниць (кількість підводних човнів, здатних запускати балістичні ракети, у США і Росії однакова – близько 18). Американцям не потрібні ракети середньої і малої дальності наземного базування, оскільки у них досить надводних кораблів з крилатими ракетами "Томагавк" на борту.

Якщо мова заходить про їх розробку, то маються на увазі ракети з ядерними боєголовками для стримування Китаю в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні. Росія не бажає повертатися до виконання договору РСМД, оскільки він сприймається як поступка США часів "перебудови", оскільки документ не забороняє ракети морського базування, які використовують американці.

Кремль буде нарощувати виробництво ракет середньої і малої дальності наземного базування, щоб розмістити їх біля кордонів країн-членів НАТО і посилити тиск на американських союзників в ЄС.

Не дивно, чому в останні дні в російських ЗМІ почалася антиамериканська істерія і стала поширюватися інформація про те, що розміщені в Європі системи протиракетної оборони США можуть оснащуватися пусковими установками для запуску крилатих ракет середньої дальності "Томагавк" (дальністю польоту 2400 км).

"Перший канал" послався на думку президента бельгійського "Центру геополітичних досліджень" П'єра-Еммануеля Томанна, який вважає, що США розмістили військові бази з протиракетними комплексами по всій Євразії, щоб взяти в оточення Росію і Китай. Самі американці спростовують дані висновки.

Представник Держдепартаменту США Ванесса Аскер повідомила, що неможливо запускати крилаті ракети "Томагавк" з протиракетних комплексів у Польщі та Румунії, оскільки на цих пускових установках немає необхідного програмного забезпечення та додаткових компонентів.

Росії потрібно для обґрунтування витрат з держбюджету на виробництво заборонених ракет формування образу ворога в особі Америки для російського суспільства.

Міжнародний прецедент

Вихід США і Росії з договору, що забороняє використання ракет дальністю польоту 500-5500 км, підстьобує інші країни до їх використання. Даний різновид ракет грає роль фактора стримування і складає основу арсеналу низки країн, у яких непрості відносини з сусідами.

З допомогою міжконтинентальних балістичних ракет дальністю польоту понад 5500 км прикордонним країнам буде непросто тримати один одного в прицілі, а ракети з меншим радіусом дії більш зручні.

Особливо це стосується Індії та Пакистану, в яких історично склалися непрості стосунки через територіальні суперечки. Те ж саме стосується Китаю, у якого були прикордонні конфлікти з Індією, В'єтнамом у роки "холодної війни".

КНДР аргументує доцільність наявності ядерної зброї для стримування сусідньої Південної Кореї. Керівництво Ірану обзавелося балістичними і крилатими ракетами радіусом дії до 2000 км, щоб тримати на прицілі американські військові бази на Близькому Сході і Ізраїль, в яких режим аятолл бачить загрозу своєму існуванню.

Гонка озброєнь 2.0

Рішення Трампа і Путіна вийти з договору РСМД якоюсь мірою означає повернення геополітичної ситуації в Європі на середину 80-х, коли відносини між Москвою і Вашингтоном були напружені до межі в умовах "холодної війни" і протиборчі сторони розмістили на континенті ракети середньої дальності, що викликало занепокоєння міжнародного співтовариства. Ситуація повторюється.

Міністр закордонних справ Німеччини Хайко Маас, генеральний секретар уряду Японії Єсихиде Суга заявили про порушення Росією умов договору РСМД. Канцлер Німеччини Ангела Меркель і генсек ООН Антоніо Гуттериш підкреслили важливість збереження договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності.

Німецькі депутати Родер Кізеветтер і Рольф Мютцених висловили зацікавленість в тому, щоб Росія розмістила ракети 9М729 на значній відстані від західних кордонів, щоб вивести Європу з зони ураження.

Виникли передумови повернення двох ядерних держав до гонки озброєнь. Росіяни в цьому плані налаштовані рішуче. Після консультацій з міністром оборони РФ Сергієм Шойгу, Путін схвалив розробку гіперзвукової ракети середньої дальності. За інформацією російського видання "Коммерсантъ", за основу Росія може взяти модифікації корабельних ракет "Циркон" і "Калібр" (дальність польоту 2600 км).

На думку головного редактора видання "Арсенал Вітчизни" Віктора Мураховського, ракета, що цікавить Кремль, може бути виготовлена на основі знятої з озброєння радянської ракети середньої дальності РС-10 "Піонер".

Новини за темою

Заново винаходити велосипед не доведеться і американцям. У 1983-1988 роках на озброєнні США перебував самохідний ракетний комплекс "Грифон" на базі військового вантажного автомобіля, який вважався сухопутною версією крилатої ракети "Томагавк" з ядерною боєголовкою.

Завданням "Грифонів" було забезпечити запуск ядерних ракет у будь-яких умовах. Здатність крилатих ракет летіти на малій висоті, огинаючи рельєф місцевості, повинна була забезпечити раптовість ядерного удару. У 80-х американці розмістили 304 ракет "Грифон" у Західній Європі (одна пускова установка передбачала запуск 4 ракет) для стримування СРСР. Дані ракети були зняті з озброєння після підписання договору РСМД.

Крах договору РСМД зайвий раз підтверджує, що США вже давно пора ввести новий пакет санкцій проти Росії, проти її нафтогазового сектора, суверенного боргу, газопроводів "Північний потік - 2" і "Турецький потік".

Штатам потрібно надати вплив на європейських партнерів, щоб вони диверсифікували напрями закупівлі енергоносіїв та скоротили обсяги імпорту російського природного газу і нафти заради скорочення прибутку Кремля. Зараз для цього відповідні політичні умови.

Вихід Росії з РСМД викликав стурбованість у Німеччині, яка зацікавлена в реалізації проекту газопроводу "Північний потік - 2" і збільшенні транзиту російського природного газу через свою територію. Враховуючи досвід "холодної війни", гонка озброєнь може затягнутися не на один рік.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>