banner banner banner

Голосувати головою чи серцем? Що пишуть у Британії перед референдумом про вихід з ЄС

До референдуму, який британські ЗМІ називають найважливішим волевиявленням народу за останні 40 років, залишається менше двох діб. 23 червня Велика Британія скаже своє слово: чи хоче вона залишитися у складі ЄС, чи хоче вийти із союзу і назавжди піти власним, незалежним шляхом

Голосувати головою чи серцем? Що пишуть у Британії перед референдумом про вихід з ЄС
Фото з відкритих джерел

Емілія Дєнєжна

журналіст

До референдуму, який британські ЗМІ називають найважливішим волевиявленням народу за останні 40 років, залишається менше двох діб. 23 червня Велика Британія скаже своє слово: чи хоче вона залишитися у складі ЄС, чи хоче вийти із союзу і назавжди піти власним, незалежним шляхом

Згідно з останнім опитуванням The Telegraph, "залишитися" прагнуть приблизно 53% британців, близько 46% хочуть "вийти". Британські ЗМІ не залишаються осторонь цього вибору. Щодня на шпальтах найвпливовіших видань – нові колонки із закликом голосувати "за" вихід чи "проти" і поясненнями для тих, хто сумнівається, як правильно вчинити. Днями залишитися в ЄС британців просив Голова Європейської Ради Дональд Туск, а сьогодні це зробив і один з найбільших євроскептиків Євросоюзу – угорський прем’єр Віктор Орбан. Він купив рекламу на цілу сторінку у найвпливовішому британському таблоїді Daily Mail, де написав, що "угорці пишаються бути разом із британцями у ЄС". Що іще пишуть про референдум британські ЗМІ та чому він є важливим для України – розбираємося далі.

Новини за темою

Протягом усієї кампанії з підготовки до референдуму обидва табори, прихильників та противників ЄС, мали приблизно однакову підтримку британців. Останніми тижнями противники Брюсселя добре відірвалися від своїх суперників, втім днями несподівано ситуація змінилася. Чимало людей доволі різко вирішили "залишитися". Можлива причина – у трагічній загибелі депутатки Джо Кокс, яку вбили 16 червня, пише видання Mirror. Джо була затятою прихильницею ЄС, і вочевидь, після кричущого випадку її вбивства, багато хто став на бік тих, кого підтримувала ця жінка. Взагалі протягом останнього тижня вся підготовча кампанія проходить у тіні цього вбивства. Чи не кожне поважне британське видання закликало політиків до толерантності та делікатності, аби ця жертва референдуму стала останньою.

112.ua

Тим часом одне з найвпливовіших видань Великої Британії The Guardian оприлюднило "шпаргалку" під назвою "Що таке референдум про вихід Британії з ЄС і чому він важливий?". Автор статті Майкл Вайт пояснює, що Британія вже давно втомилася від правил, які нав’язують чиновники з Брюсселя, від кризи з біженцями, від мігрантів з бідніших країн ЄС, які "відбирають" робочі місця, та економічної кризи в Європі. До того ж, у британців прокинулося бажання "відстояти" національний суверенітет. Масла у вогонь підливають ті, хто твердять, що Лондон щороку перераховує у фонди ЄС до 8 млрд фунтів (прим. ред. - Щоправда, достовірність цієї суми постійно ставлять під сумнів). Мовляв, якщо ці гроші залишити британцям, то можна стільки всього корисного зробити! Головний меседж тих, хто хоче вийти з Євросоюзу, такий: "МИ ХОЧЕМО СВОЮ КРАЇНУ НАЗАД! Ми роздратовані, нам все набридло, і ми прагнемо всім це продемонструвати. Ми також невдоволені своїм урядом і політичними елітами, і хочемо, аби вони всі пішли у відставку". З іншого боку, прем’єр Девід Кемерон та його прихильники закликають "залишитися" в ЄС. Бо вихід, мовляв, загрожує збитками для економіки, втратою інвестицій, робочих місць, ринку збуту та панікою на фінансових ринках.

112.ua

Про економічні наслідки виходу Британії з ЄС пише найвпливовіше видання країни у сфері бізнесу та фінансів Financial Times. Із посиланням на дані МВФ газета попереджає, що такий крок призведе до невідворотного падіння доходу британців. Журналісти FT услід за міжнародними організаціями та впливовими фінустановами світу вважають вихід фінансовою катастрофою, яка завдасть удару не лише економіці Об’єднаного Королівства, але й інших країн. У Банку Англії (прим. ред. - Центробанк Об’єднаного королівства) назвали ризик виходу Великої Британії з ЄС - найбільшою на сьогодні загрозою світовій економіці. А в МФВ наслідки оцінюють як "погані" або "дуже погані". Згідно з найбільш оптимістичним прогнозом фонду, ВВП країни впаде на 1.4% до 2021, за найбільш песимістичним – на 4.5%.

112.ua

Також журналісти Financial Times "пішли в люди" і розпитали пересічних британців, як і чому вони проголосують на референдумі. Відповіді представили у статті "Почуй виборця", об’єднавши їх з основними тенденціями голосування. Найбільшу підтримку кампанія "Залишитись" в ЄС має у Північній Ірландії, яка отримує значну фінансову допомогу від ЄС, а також у Шотландії та Лондоні, у найбагатших регіонах країни. Ось що каже 44-річна Клер Віттл: "Ми сильніші, коли ми частина Союзу. Вийти – було б нашою помилкою. Потрібно буде багато часу, щоб домовитися про нові торгівельні угоди". Ті, хто сумніваються, переважно живуть у центральній частині країни та на сході. Це слова фрілансера Джоан Хокінз: "Мене неабияк непокоять залякування, що в разі виходу економіка постраждає, і ми знову можемо опинитися у рецесії. Моя донька працює на себе, але її чоловік – робітник компанії. Якщо почнуться скорочення, наша сім’я зазнає добрячого удару". Найбільше євроскептиків – на сході Великої Британії, у найбідніших регіонах і там, де найбільша кількість мігрантів. Ось що думає Глін Бут, менеджер з роботи з персоналом на пенсії: "Ми – Велика Британія, і можемо стати великими знову. Не хочу, аби Ангела Меркель диктувала нам, що робити. Ми не голосували за Євросоюз, ми голосували за спільний європейський ринок".

Новини за темою

112.ua

В агітаційну інформаційну війну втрутилися дві впливові британські газети – The Sun та The Times.

Тиждень тому впливовий таблоїд The Sun на першій шпальті опублікував редакційну статтю "BeLeaveinBritain". (Прим. ред. - Це гра слів. З одного боку, назва перекладається як "Повірити у Британію", з іншого – закликає Leave, тобто вийти). Автори закликали британців підтримати вихід з ЄС, бо, на їхній погляд, відділившись від Євросоюзу, Британія стане багатшою, безпечнішою і незалежною. А Євросоюз представили жадібним, марнотратним диктатором, абсолютно некомпетентним у вирішенні криз.

112.ua

За кілька днів після цього проти виходу з ЄС виступили редактори The Times. Статтю назвали Remaking Europe, тобто у перекладі – "Створити оновлену Європу". Представники видання вважають, що найкраще британцям буде в оновленому Альянсі незалежних країн ЄС, який базуватиметься на вільній торгівлі та реформах. Рішення "залишитися" у ЄС буде прагматичним, зробленим "головою", а не імпульсивним, зробленим "серцем", - запевняють редактори The Times.

112.ua

Тим часом відомий британський історик та політолог Тімоті Гартон Еш, власник Оруелівської премії та премії Сомерсета Моема, в авторській колонці The Guardian обурюється, що британські ЗМІ здебільшого друкують статті, що мотивують "ЗА" вихід з ЄС. Наводить дані аналізу експертів Університету Лафборо. Останні підрахували, що до цього закликають 82% матеріалів британських видань, тоді як до "залишитися" підбурюють лише 12%. Сам Тімоті Еш агітує не залишати ЄС. Кампанії "залишитися" в ЄС і "вийти" порівнює з демократією та маніпуляцією, здоровим глуздом та істерією, фактами та брехнею. Він закликає всіх, хто за Євросоюз, вийти на вулицю та поговорити з десятьма людьми, пояснити свої аргументи. Якщо немає можливості поговорити особисто, то пропонує зателефонувати чи написати листа.

112.ua

Тим часом журналіст видання Independent Чарлі Купер розмірковує над подальшою долею прем’єр-міністра Великої Британії після референдуму. Автор статті вважає, що незалежно від результату, Brexit становить смертельну загрозу кар’єрі очільника британського уряду. Про те, що він не збирається балотуватися на третій строк, нінішній прем’єр повідомив ще торік. Нині більшість експертів схиляються до думки, що якщо британці проголосують за вихід із ЄС, Кемерон негайно піде у відставку. Натомість автор статті розглядає інші варіанти. Навіть якщо британці проголосують за вихід, лідери табору "за вихід" захочуть бачити нинішнього прем’єра на цьому посту й надалі, адже Кемерон буде потрібен для стабілізації країни. Якщо ж британці проголосують за те, щоб залишитися в ЄС, і різниця між кількістю голосів "проти" виходу і "за" буде значною, кар’єра Кемерона надовго буде у безпеці. Якщо різниця між тими, хто "за" і "проти" буде мінімальною, то загроза вотуму недовіри залишиться, і колеги по партії разом з опонентами потроху будуть тиснути на прем’єра, аби той пішов у відставку.

Новини за темою

112.ua

На відміну від нещодавнього референдуму у Нідерландах про долю Асоціації між Україною та ЄС, у контексті референдуму про вихід Британії з Євросоюзу Україну не згадують. Не схоже, щоб зближення України з ЄС якимось чином лякало британців чи підштовхувало їх прийняти рішення про вихід із союзу. Просто чимало британців вже дуже давно стали євроскептиками, і якоїсь миті ці настрої знайшли вихід у референдумі, вважає професор Тімоті Гартон Еш. Водночас значення результатів цього голосування для України не можна недооцінювати. Якщо британці захочуть "вийти", Євросоюз стане ще більш розрізненим, і тоді про подальше розширення ЄС взагалі навряд ми можна буде говорити, каже Еш.

Емілія Дєнєжна

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>