banner banner banner banner

Гірше, ніж Росія і США. Наскільки постраждає економіка України, на думку МВФ

Економічний розвиток країни або здоров'я народу? Влада країн в усьому світу опиняється перед нелегким вибором, а дехто намагається всидіти на двох стільцях. Але, якими б не були дії країн з порятунку своїх економік під час епідемії коронавірусу, їхній добробут неминуче падає. Аналітикам доводиться в авральному порядку переписувати свої прогнози на 2020 рік.

Гірше, ніж Росія і США. Наскільки постраждає економіка України, на думку МВФ
112.ua

Ганна Пєшкова

Журналістка

Економічний розвиток країни або здоров'я народу? Влада країн в усьому світу опиняється перед нелегким вибором, а дехто намагається всидіти на двох стільцях. Але, якими б не були дії країн з порятунку своїх економік під час епідемії коронавірусу, їхній добробут неминуче падає. Аналітикам доводиться в авральному порядку переписувати свої прогнози на 2020 рік.

Після обговорень з епідеміологами та інфекціоністами оновлений прогноз опублікували і в Міжнародному валютному фонді. Згідно з ним, світова економіка впаде на 3% після торішнього зростання на 2,9%. Це може бути найсильніше падіння з часів Великої депресії 1930-х років. Українська економіка впаде на 7,7%.

Що означають такі показники, як країни світу, згідно з прогнозом фонду, будуть виходити з кризи?

Скільки втратить економіка України

Якщо зростає ВВП, країна виробляє більше товарів та послуг, тобто збільшується сумарний дохід країни та багатшими стають її жителі. Ще кілька місяців тому в української економіки були всі шанси встановити п'ятирічний рекорд зростання. Уряд Гончарука ж і зовсім замахнувся на збільшення зростання ВВП країни на 40%.

Новини за темою

Але коронавірус зруйнував усі плани. МВФ припускає, що наша економіка покаже -7,7%. Таким чином, експерти вважають, що криза виявиться більш жорсткою, ніж у 2014 році. Нагадаємо, що тоді падіння економіки склало лише -6,6%.

При цьому в новому бюджеті країни закладено набагато більш оптимістичний прогноз: -3,9%. І тут відразу виникає питання: поки документ не підписав гарант, чи не варто його відправити на доопрацювання?

Щоправда, Світовий банк за 5 днів до публікації МВФ називав приблизно таку ж цифру, хоча зазвичай їхні з МВФ прогнози не надто відрізняються. Де ж істина?

Експерти в один голос говорять про те, що в обох інституціях проявляють зайвий оптимізм. Банкір Олександр Савченко в коментарі 112.ua ділиться більш лячною оцінкою падіння економіки 15%. Економічний експерт Олег Пендзин називає цифру 10%.

"Ці 7,7% - це вкрай оптимістично. На мою думку, буде близько 10%. Цифри Шмигаля я взагалі не коментую - це зовсім смішно. Торік промисловість впала на 5,5%. Про коронавірус тоді ніхто навіть не чув. Сільське господарство зросло на 0,8%. Роздрібна торгівля та послуги показали зростання, і то багато в чому за рахунок переказів заробітчан. Цього року промисловість буде падати і далі: звучать оцінки про -10%. Також цей рік буде неврожайним, нам загрожує посуха. Залишається єдиний драйвер - роздрібна торгівля, яка в цих умовах не підніметься", - пояснює Пендзин.

А експерт Growford Institute, фінансовий аналітик Олексій Кущ нагадує, що економіка лише за місяць карантину падає на 4%. Плюс ще 5% ми втратимо за рахунок зниження сировинних ринків. Тому ті 7,7%, які називають у фонді - це, найпевніше, те, що ми вже втратили станом на сьогодні. Приблизно на цьому рівні наша країна зупиниться, хіба що, якщо у травні раптом винайдуть вакцину від коронавірусу. Насправді ж все може виявитися набагато гірше.

Не менш, ніж зростання або падіння ВВП, важливий показник інфляції, адже і люди, і підприємства в умовах високої та непередбачуваної інфляції витрачають зароблене швидше, вкладаються не в розвиток, а у валюту.

Торік інфляція склала 4,1%. Це був найнижчий показник за останні 6 років. А на початку цього року показник зупинився на рівні 2,4%. У результаті, за оцінкою МВФ, інфляція складе 7,7%.

Найочікуваніший у прогнозі МВФ - показник безробіття, бо саме він найбільше впливає на кишені українців. Щодо багатьох країн прогнози не сформульовано, але щодо України кожний десятий працездатний залишиться без роботи, припускають у фонді. У 2021 році безробіття має знизитися до 9,3%.

Для порівняння, у Німеччині передбачуване безробіття - майже 4%, у Росії - майже 5%. Нижче, ніж в Україні, показники пророкують Чехії та Польщі. Тому, якщо експерти мають рацію, цілком можливо посилення відтоку наших заробітчан у ці країни. Більший, ніж в Україні, рівень безробіття в Італії, Португалії, Туреччині та Іспанії (в останній він досягне 20,8%).

Втім, щодо цього прогнозу теж є великі сумніви, оскільки вже станом на сьогодні рівень безробіття становить 13,7-15,4%, за даними Торгово-промислової палати України. І це тільки "білий" фонд оплати праці, а про неофіційно працевлаштованих взагалі не йдеться.

Судячи з усього, у МВФ не враховують те, що в нашій країні влада вкрай низькоефективна в боротьбі з безробіттям. Прем'єр Шмигаль, наприклад, обіцяє створити 500 тисяч нових робочих місць, але експерти кажуть, що це щось неймовірне

"Експерти фонду розраховують на раціональні дії влади, але насправді рівень безробіття досягне приблизно 30%. Ті ж робочі місця, які в нашій країні створюються - це проїдання грошей без їх мультиплікації. На створення найпростішого робочого місця потрібно 5 тисяч доларів. Навіть щоб стати за прилавок магазину, треба закупити в Китаї матеріали, а багатьом доводиться платити хабарі. Щоб конкурувати всередині країни, потрібно 25-30 тисяч доларів. Якісне робоче місце коштує 100 тисяч доларів. Грошей у нас немає. Тому зараз треба створювати робочі місця, а не дати руйнуватися вже створеним", - каже Савченко.

Державна служба зайнятості

Олексій Кущ ж пояснює такий прогноз тим, що у фонді відштовхуються від поточної ситуації в країні і не вносять до прогнозу можливість появи додаткових проблем, тобто тієї снігової кулі, з якою зазвичай доводиться стикатися під час криз в українській економіці. Окрім того, є занадто багато невідомих: тривалість, глибина кризи. Навіть ті країни, які поступово виходять з карантину, можуть повернути жорсткі обмеження. Будь-який прогноз на цьому етапі досить умовний, і його, найімовірніше, робили ще в березні. Що ж стосується прогнозу Світового банку, експерти припускають, що його ще буде оновлено і скорельовано з прогнозом МВФ.

Новини за темою

"Цей прогноз передбачає оцінку поточної ситуації з екстраполяцією факторів, які моделюють ситуацію на сьогоднішній день. Ризики, які будуть активовані влітку або восени, можуть і не грати ролі через деякий час. Тут як в анекдоті про динозаврів: вони або живі, або ні, тобто 50% на 50%", - розповідає аналітик.

Що стосується курсу долара, то у фонді мають представити окремий прогноз. Але вже сама собою аналітика, представлена фондом, має спричинити панічні настрої і, відповідно, девальвацію гривні.

Що буде з іншими країнами

Світ давно стояв на порозі економічної кризи, а коронавірус прискорив рецесію. Згідно з прогнозом МВФ, світова економіка цього року просяде на 3%. Приблизно така ж оцінка й у Bloomberg. А от експерти ООН більш оптимістичні - говорять про падіння лише на 1%.

Хоча прогнози фонду щодо України не можна назвати точними, вони є показниками в частині порівняння з іншими країнами. У Бразилії прогнозоване зростання ВВП становить 5,3%. У Росії - 5,5%. Сполученим Штатам Америки МВФ пророкує падіння на 5,9%, хоча багато експертів роблять і більш песимістичні прогнози.

Канаді, Великій Британії, Мексиці, на думку фонду, доведеться гірше. Серед лідерів падіння - Німеччина (7%), Франція (7,2%). Тільки потім йде Україна з показником у 7,7%. Її випереджає, хай як парадоксально, Латвія зі спадом у 8,6%. І, звичайно, в лідерах країни - осередки коронавірусу в Європі: Іспанія з 8% падіння та Італія з 9,1%. Цікаво, що випереджає Італію Греція з -10%.

Експерти вважають таке співвідношення досить обґрунтованим. Найбільше постраждають ті країни, які живуть за рахунок туризму, ресторанного бізнесу. Великі гроші буде втрачено на скасуванні зйомок фільмів.

Найістотніше падіння економіки має показати Венесуела (-15%). Схоже, коронавірус вплине на країну позитивно: згідно з прогнозом МВФ, країну чекає 15% спад після 35%. В економістів щодо цього різні погляди. Можливо, причина в тому, що країна падала занадто довго. Ця криза - можливість випросити допомогу. Хтось бачить причину в тому, що США закуповують венесуельську нафту, а хтось і зовсім передбачає можливість помилки.

Якщо з лідерами економічної депресії все зрозуміло, то чому в України падіння більш істотне, ніж у цілої низки сусідів?

Фото з відкритих джерел

У нашої країни спрощений профіль економіки. Це слабка країна сировинного спрямування, й останні 10 років складність української економіки тільки знижується. Ємного ринку в України немає: є тільки націленість за кордон, не без вигоди для олігархів. Ми не виробляємо той кінцевий продукт, яким користуються громадяни. Але на світових ринках імпорт в епоху кризи падає, й Україна відчуває це на собі.

Новини за темою

"У чому-чому, а в падінні ми не втрачаємо лідерство. Наша економіка падала глибше за інших під час фінансових криз. Як показують дослідження того ж МВФ, ціни на продукцію з високою доданою вартістю (наприклад, літаки), під час пандемії знижуються на 5%. Ціни на сировину падають на 15%. Україна як експортер кукурудзи не може розраховувати на м'яку посадку", - каже Олег Пендзин.

Для порівняння, Китаю та Індії доведеться не так сумно. Ці країни, згідно з прогнозом МВФ, продовжать зростати на 1-1,5%.

"Тенденції цієї кризи будуть відрізнятися від кризи 2009 року. Тоді добре працювали ендогенні моделі, тобто економіки з високою питомою вагою ринку, з розвиненим сектором послуг, який легко стимулювати за рахунок державних вливань і який не залежить від зовнішньої кон'юнктури. Ті ж країни, які працювали на експорт, падали. Цього року спостерігаємо двофакторну модель падіння. Є падіння на фінансових ринках і пандемія, яка вдарила по страхувальному внутрішнього сегменту економіки. Тому зараз виграють країни, які розвивають баланс внутрішнього ринку і зовнішнього експорту, як-от Китай, Індія", - говорить Кущ.

Савченко, щоправда, не настільки оптимістичний щодо Китаю. Він вважає, що економіка країни насправді впаде на 0 –2%. Окрім того, він підкреслює, що країна все одно втрачає пристойні гроші: зростання Китаю раніше становило 6,5%.

Як будемо виходити з кризи

Хоч МВФ переглянув прогноз щодо ВВП у гіршу сторону, але він все одно вкрай оптимістичний у відновленні економіки. У фонді вважають: якщо в 2008 році криза виникла через крах фінансових компаній і різкі шоки на фінансовому ринку, то зараз причиною стала адміністративна зупинка виробництв. Тому нібито відновлення буде швидким. Країни намагатимуться активніше нарощувати власні економічні процеси.

Польщі прогнозують вихід із рецесії вже на початок наступного року, Великій Британії - в середині, Німеччині - вже в третьому кварталі цього року. Латвії після падіння на 8% прогнозують зростання ВВП на 8,3% - найбільше серед Балтійських країн. Україні МВФ пророкує зростання в 3,5% у 2021 році. Передбачається зростання, яке можна порівняти зі зростанням після кризи 2014 року.

Найімовірніше, на практиці все, як і з прогнозом щодо 2020 року, буде не так райдужно. Відскок у світовій економіці в 2021 році буде слабшим. Щодо низки країн, включаючи й Україну, і Росію, все може виявитися гірше. Стимулів для зростання економіки дуже мало.

Якщо американці збираються заливати в економіку 2 трильйони доларів, німці - до трильйона, то Україна виділила лише 2,2 мільярда євро на боротьбу з коронавірусом. Потрібно розуміти, що ці гроші не є прямою допомогою бізнесу. Тому Україна, найпевніше, найдовше буде виходити з кризи.

Савченко вважає, що в наступному році ми хіба що вийдемо в 0%, що після падіння на 15% вже цілком добре. Оскільки в нас інертна економіка, в 2022 році зростання може становити 1-2%.

Експерти впевнені, що в найближчі місяці буде погіршено прогноз. Навіщо ж фонд спочатку дає такий м'який прогноз?

"У фонді говорили, що буде V-подібний стрибок. Є ще W-подібний стрибок, який передбачає повторний період падіння і знову зростання. Я припускаю L-подібний відскок: серйозне падіння і так званий "бічний тренд", відновлення на вкрай низькі темпи розвитку. Для групи країн, які розвиваються, це 2-3% зростання, для розвинених - до 1%. Але МВФ просто зобов'язаний випромінювати оптимізм. Не може він все подавати в справжніх фарбах, інакше всі країни закуплять труни", - говорить Кущ.

А деякі експерти бачать у прогнозі ознаки політизації ситуації.

МВФ очікує, що будуть зростати Бангладеш, Бруней, В'єтнам, Єгипет, Індія, Лаос, Непал, Нігер, Руанда, Сенегал, Таджикистан, Танзанія, Того, Туркменістан, Уганда, Узбекистан, Філіппіни, ЦАР, Еритрея, Ефіопія, Південний Судан.

"В Африці ніхто взагалі не буде звертати увагу на пандемію - паніка на 99% штучна. Країни продовжать примітивний експорт кави, бананів", - розповідає Савченко.

Але перелік країн з планованим зростанням ВВП підозріло багато в чому перетинається з переліком країн, яким МВФ спише борги. Це, наприклад, Гвінея, Мадагаскар, Малаві, Малі, Мозамбік, Непал, Нігер, Руанда. Всього боргове навантаження полегшать для 25 країн за рахунок трастового фонду. Але найголовніше - серед них немає України. Чому ж так вийшло?

Вибіркова підтримка фонду

"МВФ - це політики. Їхня діяльність супроводжується висновком меморандумів, які мають політичний характер. Тому я завжди говорив, що і МВФ, і Світовий банк, - не просто фінансові, а фінансово-політичні організації. МВФ оголосив список країн, які отримають фінансову підтримку, як-от Афганістан, Ангола. Україна в цей список не потрапила, тобто з нас ще можна щось вичавити", - розповідає Олег Пендзин.

Новини за темою

Економіст упевнений: якщо б у фонді написали, що наша економіка впаде на 15%, важко було б обґрунтувати, чому країну не внесли країну до переліку тих, кому фонд прощає кредити. Тому важливо сказати, що все в 2020 році буде погано, але потім стане добре, й Україна зможе розрахуватися з боргами.

А фінансовий аналітик Олексій Кущ вважає, що серйозно впливає те, хто конкретно веде переговори.

"Якщо приїжджає міністр фінансів Афганістану в піджаку із жорсткого сукна, МВФ дивиться на нього і розуміє, що це бідна країна попри прогнозоване економічне зростання. Коли приїжджають українські політики в Бріоні, у яких рахунки у світових банках, маєтки по 200-300 мільйонів євро, в головах представників з високою вірогідністю виникає думка: продайте 20% своїх активів і врятуйте економіку. Це ключова причина, чому нам не дають гроші в такому форматі. У МВФ дійсно є програми для бідних країн, але до таких, як-от Україна, - раціональне ставлення", - пояснює експерт.

Що ж у такому разі робити Україні, яка виявилася аутсайдером міжнародної допомоги?

Оновлений закон про державний бюджет передбачає пряму підтримку фонду. Тобто, виходячи зі стратегії нашої влади, якщо фонд не хоче тимчасово списати з нас відсотки за обслуговування боргу, необхідно взяти у нього новий транш. Для цього ми ухвалюємо законопроекти про ринок землі і про банки, міняємо регламент, щоб розібратися з рекордними 16 тисячами поправок.

Фото з відкритих джерел

Але насправді чіткої впевненості в тому, що нам потрібен саме транш МВФ, немає. Допомогу нам зазвичай надають в обмін на стиснення соціальних зобов'язань. Більшість отриманих грошей одразу піде на оплату старих боргів, і тоді може повторитися ситуація 2014-го року, коли Україна віддала в стані війни кредиторам 14 мільярдів доларів, а отримала - 12 мільярдів. Окрім того, саме на тлі співпраці з МВФ у нас історично спостерігаються найнижчі надходження прямих іноземних інвестицій.

"Наш дефіцит бюджету - 300 мільярдів гривень, що складає третину всіх доходів, які має отримати країна в 2020 році (980 мільярдів гривень). Це те ж саме, що у вас є гроші тільки на буханець хліба, але ви берете в кредит новий автомобіль. Як можна в цій ситуації назвати господиню, яка веде такий бюджет? Але в ситуації з країною всі на це спокійно реагують, і ми продовжуємо брати кредити кожен рік", - наводить приклад Пендзин.

Можливо, Україні варто було б домагатися реструктуризації. Але чи буде на це політична воля - окреме питання.

Але повернемося до прогнозів фонду. Якщо зіставити їх із реаліями за останні 20 років, стане зрозуміло, що далеко не завжди вони відповідають дійсності. Достовірно оцінити втрати не можуть ні у фонді, ні в уряді, ні навіть українські експерти зі стажем. Чи мали рацію в МВФ - дізнаємося через півроку, коли буде можливість звірити реальні дані. Але насамперед негативні оцінки фонду - сигнал про те, що Україні необхідна суб'єктна влада, яка зможе вивести країну з кризи і мінімізувати її наслідки.

Анна Пєшкова

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>