Генерал-губернатор у відставці: Чим запам'ятається Георгій Тука

Георгій Тука 10 місяців очолював підконтрольну Україні частину Луганської області, але сьогодні змушений покинути свій пост

Генерал-губернатор у відставці: Чим запам'ятається Георгій Тука
Фото з відкритих джерел

Сергій Звиглянич

Журналіст, 112.ua

Георгій Тука 10 місяців очолював підконтрольну Україні частину Луганської області, але сьогодні змушений покинути свій пост

Президент Петро Порошенко 22 липня 2015 року здивував неординарним кадровим призначенням – вирішив поставити керувати областю, в якій йде війна, не "запеклого" чиновника, не військового, а звичайного волонтера. Вірніше, не зовсім звичайного, але все ж людину, яка не варилася в казані української бюрократії. Сьогодні, не пропрацювавши на посаді і рік, Тука був звільнений президентом. Ми нагадаємо, хто такий Георгій Тука і чим він займався на посаді ЛВЦА.

* * *

Тука народився 24 листопада 1963 р. у Києві. Зараз йому 51 рік. У 1980 р. закінчив загальноосвітню середню школу №32 в столиці, а у 1982-1986 рр. навчався в Київському політехнічному інституті на факультеті АСУ. На офіційному сайті Луганської ВЦА зазначено, що в 1991 році Тука закінчив Севастопольський приладобудівний інститут за спеціальністю "інженер-механік".

Рання біографія Георгія Борисовича - таємниця. Трудову діяльність розпочав у 1986 році електромеханіком, а в період навчання у ВНЗ працював буфетчиком у Києві, потім працював у комерційних структурах. Відомо, що сфера діяльності Туки – IT-технології.

У 2009-2010 рр. він керував відділом продажів у ТОВ "Ен-Ті Телеком". А в 2010-2012 роках у ТОВ "Зеніт-Телеком" був директором. Потім, за його ж словами, заснував свою власну компанію. "У мене була своя невелика IT-компанія, яка поставляла обладнання для операторів мобільного зв'язку", - говорить він. Зараз компанія ліквідована.

Фото з відкритих джерел

Новини за темою

Під час Євромайдану Тука брав активну участь у протестах, за його словами, був поранений 18 лютого, потрапив у лікарню. "На барикадах стояв, пляшки з камінням кидав, медикаменти возив", - говорить він. Після Майдану зайнявся волонтерством.

Новини за темою

"Тут же почався Крим. У мого товариша з Майдану в Криму виявилися знайомі військовослужбовці, потрібно було їм поповнювати картки мобільних телефонів. Потім почали збирати гроші по друзях. Виходило не бог зна як, звичайно. Почали писати про це в Facebook. А потім вже пішла преса", - згадує Тука події початку 2014 року.

Під час військового конфлікту на Донбасі Георгій Тука і IT-шник Роман Синіцин заснували громадську організацію "Народний тил", у  якій Тука став головою. З початку травня 2014 р. кожен з них займався збором грошей самостійно, а в кінці серпня волонтери об'єдналися в єдину ініціативу, створили сторінку у Facebook. Зняли офіс на вулиці Жилянській у Києві. До них приєдналися відомі волонтери Дана Ярова, Олексій Сихурилідзе та інші активісти. Зараз у "Народному тилу" постійно працює сім осіб і ще близько двадцяти допомагають час від часу.

Фото з відкритих джерел

Розмір зібраних на потреби армії грошей обчислюється десятками мільйонів гривень. Команда займається всім – від закупівлі форми, бронежилетів, шоломів, термобілизни і спальників до формування аптечок для бійців та поставок нічної оптики. Також волонтери змогли пригнати на фронт кілька десятків машин, обладнавши їх під "швидкі".

Новини за темою

Разом з ведучою Соломією Вітвіцькою "Народний тил" організував фонд зі збору грошей на кровоспинний препарат Celox. Також волонтери регулярно збирали продукти для військових у великих київських супермаркетах.

У червні 2014 року на питання "Яку політичну партію ви підтримуєте?" Тука відповів: "Відповідь проста і категорична – ніяку! Ми поза політикою, оскільки українська політика – суцільний бруд, зрада і торгівля національними інтересами. Особисто мені невідома жодна політична партія, позбавлена родимих плям корупції, торгашества, протекціонізму та рейдерства. Жодна!"

Але вже восени 2014 року Тука спробував себе у політиці. Волонтер був зареєстрований під №5 у виборчому списку партії журналіста Данила Яневського "Україна - Єдина країна" на виборах у Верховну Раду. Там же виявився і ще один відомий волонтер Олексій Мочанов.

Новини за темою

"Серед нас немає політиків. Серед нас люди, яких об'єднує, мабуть, одне ємне, але нелітературне слово - "зає...алі"! Всіх нас дістала колода політиків, яка тусується 20 років!" - коротко пояснив він тоді своє рішення йти в парламент. Втім, партія в Раду не потрапила – 20-е місце і 0,12% голосів виборців.

Після виборів Тука продовжив свою волонтерську діяльність. У квітні 2015 року після перевірки солдатської їдальні міністр оборони Степан Полторак доручив волонтерам перевірку об'єктів побуту і складів речового забезпечення. Проект отримав назву "Волонтерський ревізор", керівником був призначений Георгій Тука.

Фото з відкритих джерел

Новини за темою

У червні 2015 року Тука був обраний головою консультативно-волонтерської ради при Головній військовій прокуратурі Генеральної прокуратури України.

У липні 2015 року взяв участь у зустрічі волонтерів з президентом України та нараді в Адміністрації президента, присвячених боротьбі з корупцією і контрабандою. Результатом цих зустрічей стало створення мобільних груп по боротьбі з контрабандою, до складу яких входять волонтери, працівники СБУ, ДФС, МВС, прикордонної служби та військової служби правопорядку.

Тука 23 серпня 2014 року отримав від Петра Порошенка орден "За заслуги" III ступеня. При цьому не стримував себе в критиці президента: "І не треба блеяти про те, що "під час війни владу не критикують"! З такою владою ми війну ніколи не виграємо! Ми програємо навіть, якщо на нас нападе Люксембург! Чим більше я дізнаюся, тим більше бажання застрелитися".

Facebook Петра Порошенко

"Я, як громадянин своєї Батьківщини, не визнаю ніяких "особливих статусів", ніяких "мирних діалогів" з вбивцями, ґвалтівниками, зрадниками й окупантами! Я, як громадянин України, з перших днів допомагав своїй українській армії. Допомагаю і буду допомагати! Я обіцяю, що в обов'язковому порядку буду допомагати і тим добровольчим партизанським групам, які вирішать продовжити знищення ворога нашої Батьківщини!" - написав Тука в блозі про свою позицію про війну і мінські угоди.

Або ще: "Вата!.. Я буду допомагати вашому знищенню до останнього!"

"Побачивши, як Георгій (Тука - ред.) ефективно працює, тиждень тому я сказав у своєму інтерв'ю, що у мене є 3 кандидати (на посаду голови ЛВЦА, - ред.). Зараз я можу розкрити: це були колишній підприємець з Луганщини, бюрократ і волонтер. І тільки Георгій сказав, що його місце - на передньому краї. Я зробив вибір, і мій вибір - іноді кажуть, дуже ризикований - а я вважаю, що це нове покоління, новий вид народного політика... Поки ми летіли, Кабінет міністрів схвалив призначення Георгія Туки головою Луганської обладміністрації. Приймаю рішення про призначення Георгія Туки головою Луганської обласної державної адміністрації", - сказав, представляючи нового губернатора, Порошенко.

112.ua

Новини за темою

"Це людина з нестандартним мисленням та нетерпимістю до корупції", - так Порошенко охарактеризував Туку, представляючи його на посаду в Сєвєродонецьку. Першим завданням у роботі нового керівника регіону президент визначив викорінення корупції на лінії розмежування в зоні проведення АТО.

Тука почав роботу зі створення семи зведених мобільних груп для боротьби з контрабандою у прифронтовій зоні, куди увійшли співробітники різних спецпідрозділів та волонтери.

Однак перших вироків контрабандистам довелося чекати майже рік. 28 квітня 2016 року Тука розповів про перші вироки суду стосовно громадян, які займалися незаконним переміщенням товарів у галузі через лінію розмежування. "За весь минулий час процес в основному гальмувався співробітниками прокуратури, місцевої СБУ, безглуздими рішеннями судів. І лише тільки від третього отримано два реальних вироки. Дві людини, які займалися незаконним переміщенням товарів через лінію розмежування, були засуджені до трьох років позбавлення волі умовно. Прецедент є, і процес буде продовжуватися ", - підкреслив Тука.

Заступник міністра України з питань тимчасово окупованих територій і тимчасово переміщених осіб Георгій Тука, архівне фото Фото з відкритих джерел

В цілому, за словами глави ВЦА, створення зведених мобільних груп дало результат – обсяг контрабанди зменшився, проте потім був розстріл групи Ендрю, яка займалася перекриттям каналів поставок. "Повністю побороти контрабанду – це ілюзія. Жодній країні світу не вдалося. Тому коли ми говоримо про боротьбу з контрабандою, давайте говорити про певний рівень – більше або менше. За останні півроку рівень знизився, але, за моїми оперативними даними, тепер він знову почав зростати", - заявив Тука через місяць після розстрілу групи Ендрю.

До речі, у контрабанді Тука підозрював військових. З людьми зброї Тука просто таки вступив у відкритий конфлікт. Він відзначився неодноразовими звинуваченнями на адресу військовослужбовців. Так 3 вересня 2015 році, разом з Дмитром Корчинським, звинуватив бійців 92-ї бригади в причетності до розстрілу борців з контрабандою, а 9 вересня заявив, що батальйон "Айдар" "перетворився на одну велику банду". Це, до речі, стверджував і попередник Туки Геннадій Москаль. Звинувачення Туки викликали обурення командира і бійців 92-ї бригади, вони стверджували, що глава області поширює неправдиву інформацію. Особливо старається екс-міністр Дмитро Булатов, який стверджує, що "губернатор Тука не виправдав надій: ні президента, ні суспільства, ні військових, оскільки результати роботи наближені до нуля, а величезний вплив на Туку має Дмитро Корчинський, батальйон якого ("Свята Марія") оберігає губернатора не гірше, ніж ДСО – президента".

Фото з відкритих джерел

Також Георгій Тука закликав Україну влаштувати певну торговельну блокаду окупованої бойовиками території на Донбасі за прикладом того, як діяли активісти на адмінкордоні з анексованим Росією Кримом.

Останнім часом на Донбасі часто перекривали КПВВ на лінії розмежування – через обстріли. Особливо страждали пункти в Золотому і Станиці Луганській. "Створюється враження, що "кремлівські об...и" цілеспрямовано роблять все, щоб змусити нас закрити всі пункти перетину. Поширення дурниць про примусовий, під загрозою використання зброї, збір підписів під вимогою до мене про закриття пункту в Станиці. Створення моєї фейкової сторінки в ФБ. Поширення неправдивих заяв від мого імені про створення концентраційних таборів, про вилучення житла та надання його "карателям". Маячня про мою відставку", - заявив на це Тука.

Також глава ВЦА вступив у конфлікт з компанією ЛЕО Костянтина Григоришина, звинувативши ту у небажанні перереєструватися на підконтрольній Україні території. "Виникла ситуація, коли споживачі, які можуть і бажають розрахуватися за електроенергію, зробити цього не можуть, тому що проплати просто блокуються казначейством", — розповів Тука.

Новини за темою

Фото з відкритих джерел

"Більшого занепаду, ніж на Луганщині, я ніде і ніколи не бачив", - заявив губернатор.

"З кожним днем я стаю все більш затятим прихильником не демократії, а диктатури", — говорить Тука.

Сьогодні Порошенко звільнив губернатора Георгія Туку. До речі, Булатов повідомляв, що "це вже вирішене питання" ще минулого тижня. У конфлікті губернатора і військових, схоже, перемагають люди зі зброєю.

Сергій Звиглянич, 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>