banner banner banner

Газова інтрига Орбана: Як Угорщина грає на суперечностях Росії і США

Угорці і американці вибудовують відносини за принципом "послуга за послугу". Будапешт допоможе ExxonMobil вийти з румунським природним газом на ринок країн Центрально-Східної Європи і потіснити позиції Росії, а Вашингтон підтримає угорців в суперечці з ЄС з будь-яких питань

Газова інтрига Орбана: Як Угорщина грає на суперечностях Росії і США
Віктор Орбан Фото з відкритих джерел

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Угорці і американці вибудовують відносини за принципом "послуга за послугу". Будапешт допоможе ExxonMobil вийти з румунським природним газом на ринок країн Центрально-Східної Європи і потіснити позиції Росії, а Вашингтон підтримає угорців в суперечці з ЄС з будь-яких питань

Днями прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що незабаром буде підписано контракт на поставку природного газу з Румунії терміном на 15 років. За словами Орбана, три угорські фірми виграли відповідний тендер в Румунії. Угорщина купуватиме у Румунії 4 млрд куб. м природного газу на рік, що дорівнює половині обсягів щороку споживається блакитного палива. У 2015 р. Угорщина використала 7,5 млрд куб. м природного газу, з яких імпортувала 6,8 млрд куб. м. Угорський прем'єр вважає, що постачання природного газу з Румунії почнуться після 2022 р. Орбан наголосив, що епоха газової монополії Росії в Угорщині підійде до кінця. Заява Орбана про постачання румунського газу відповідає позиції США і Європарламенту про необхідність скорочення залежності Євросоюзу від російського газу.

Новини за темою

У минулому році Орбан виступав за поглиблення енергетичного співробітництва з Росією. У 2016 р. "Газпром" поставив Угорщині 5,54 млрд куб. м природного газу (81,5% від загального обсягу імпорту природного газу). Влітку минулого року угорський уряд і "Газпром" домовилися про продовження ділянок російського газопроводу "Турецький потік" до Угорщини. У 2017 р. Віктор Орбан двічі зустрічався з президентом РФ Володимиром Путіним і вони обговорювали перспективи співпраці в різних сферах, в тому числі в галузі енергетики. Орбан негативно ставиться до антиросійських санкцій і вважає, що вони завдали шкоди економікам Угорщини і Росії у розмірі 6,5 млрд дол. У 2015 р. він стверджував, що США чинили тиск на Угорщину через енергетичні зв'язки з Росією і участь країни в проекті російського газопроводу "Південний потік", який вже не актуальний.

Газові інтереси США в Європі і Угорщина

Карта газопроводів в Угорщині Global Energy Network Institute

Скорочення залежності європейських країн від поставок російського газу відповідає інтересам США. Наприкінці січня цього року держсекретар США Рекс Тіллерсон заявив, що Росія буде використовувати енергоресурси як політичний інструмент, якщо розширить пропускну здатність свого газопроводу, який проходить по дну Балтійського моря до Німеччини, минаючи країни Центрально-Східної Європи. На його думку, Європі потрібно диверсифікувати напрямки закупівлі енергоресурсів, оскільки введення в експлуатацію другої гілки газопроводу "Північний потік" підірве енергетичну стабільність і безпеку. Друга гілка дозволить подвоїти пропускну здатність існуючого газопроводу (зараз становить 27,5 млрд куб. м газу в рік). Також Росія реалізує проект газопроводу "Турецький потік" (дві гілки потужністю 15,75 млрд куб. м) по дну Чорного моря і територію Туреччини в ЄС. Оскільки існує потенційна загроза введення санкцій США щодо зарубіжних компаній, які інвестують великі суми грошей у будівництво російських газопроводів, у компанії "Газпром" не виключають варіанту фінансування "Турецького потоку" за свій рахунок.

Заступник голови правління компанії "Газпром" Олександр Медведєв вважає, що частка РФ на європейському газовому ринку може збільшитися до 40% після 2025 р. За 9 місяців 2017 р. частка "Газпрому" на ринку ЄС склала 34%. Маючи стабільний дохід від продажу природного газу, Кремль продовжить здійснювати агресію в Україні, розробляти нові види звичайних і стратегічних озброєнь, підтримувати сепаратистські режими в пострадянських країнах, партії євроскептиків в Євросоюзі і витрачати великі гроші на інформаційні кампанії, щоб впливати на політичні процеси в Америці і Європі.

Новини за темою

Очевидно, США вирішили створити умови для ослаблення позицій Москви на газовому ринку в ЄС і одночасно отримати з цього економічну вигоду. Тіллерсон пообіцяв Польщі допомогти скоротити енергетичну залежність від Росії за рахунок поставок зрідженого природного газу зі США. Для Угорщини американці придумали іншу альтернативу російському газу. Не випадково Орбан заговорив про постачання природного газу саме з Румунії. У квітні минулого року американська нафтова компанія ExxonMobil, де Тіллерсон обіймав посаду голови ради директорів з 2006 по 2017 рр.., переглядала можливість інвестувати 942 млн. дол. у розробку глибоководного газового родовища на блоці "Нептун" на чорноморському шельфі Румунії. Домовленості про розробку даного шельфу були досягнуті з румунською нафтогазовою компанією OMV Petrom в 2008 р. Розробку румунського родовища планувалося почати в 2018 р. Запаси природного газу на родовищі оцінюються до 84 млрд куб. м. Гіпотетично, цих обсягів вистачить на те, щоб повністю замінити поставки природного газу компанії "Газпром" для потреб Угорщини, Словаччини, Чехії та Польщі на 3-4 роки. Цього часу достатньо для того, щоб завдати істотної шкоди російській економіці від скорочення експорту природного газу. У 2016 р. "Газпром" поставив в ці країни 24,84 млрд куб. м природного газу, що становить близько 14% від загального обсягу поставок у Європу (178,3 млрд куб. м).

Газ на шельфі Чорного моря Фото з відкритих джерел

США лобіюють інтереси компанії ExxonMobil в Європі, для якої "Газпром" є конкурентом. Недарма США розмістили свою систему протиракетної оборони в румунському населеному пункті Девеселу. Зазвичай американці створюють військові бази і опорні пункти в тих країнах, де у них є економічні інтереси. Американському бізнесу потрібні гарантії у сфері безпеки, перш ніж інвестувати великі суми грошей у амбітні проекти. Інтереси американських конгресменів, які зацікавлені перекрити Росії кисень і змусити відійти від агресивної зовнішньої політики, і інтереси американських нафтовиків, які не проти нажитися на видобутку природного газу, зійшлися в Румунії та Угорщині.

Угорщина є зручним для ExxonMobil напрямком для початку поставок природного газу з чорноморського шельфу Румунії. Обидві країни межують одна з одною. У 2010 р. Румунія і Угорщина відкрили 47-кілометрову ділянку газопроводу "Набукко" за маршрутом Арад-Сегед, який з'єднує угорську та румунську газорозподільні системи. Проект газопроводу "Набукко" для транспортування природного газу з каспійських родовищ в ЄС так і не був реалізований. Однак, існуючі напрацювання можуть стати в нагоді. До 2020 р. Румунія планує побудувати газопровід, який з'єднає Угорщину, Болгарію, Австрію зі своїм чорноморським родовищем. Даний газопровід вартістю 220 млн євро дозволить поставляти в Угорщину 4,4 млрд. куб. м природного газу в рік. У жовтні минулого року Угорщина і Словаччина домовилися про будівництво газопроводу "Північ-Південь" в рамках проекту Eastring. При сприятливому збігу обставин, в Угорщині є шанс здійснювати транзит румунського природного газу словацьким споживачам. Угорщина може створити прецедент добровільної відмови від російського природного газу і поставити під сумнів доводи про те, що нібито інших альтернатив для забезпечення енергетичної безпеки ЄС крім газопроводів "Північний потік" і "Турецький потік" немає.

Політичні інтриги Орбана

Орбан йде назустріч США, пообіцявши придбати великі обсяги природного газу з Румунії, всупереч раніше досягнутим домовленостям з "Газпромом". Можливо, він йде на такі жертви заради того, щоб налагодити відносини з президентом США Дональдом Трампом. Орбан не уподібнився керівникам Німеччини і Туреччини, не став критикувати Трампа за те, що він в односторонньому порядку визнав Єрусалим столицею Ізраїлю в грудні минулого року. Тоді Угорщина блокувала спільну заяву 28 країн-членів ЄС  з критикою позиції Трампа щодо єрусалимського питання. Під час передвиборної кампанії Орбан підтримав республіканця Трампа, а не демократа Гілларі Клінтон. Під час телефонної розмови з Орбаном в 2016 р. Трамп підкреслив, що дуже поважає Угорщину. Орбан зацікавлений у підтримці Трампа у спорах з ЄС. Угорська влада є затятим противником плану Єврокомісії щодо розміщення мусульман-біженців з Італії та Греції за квотами в інших європейських країнах. З передбачених квотами 1294 біженців, Угорщина нікого не розмістила. Уздовж державного кордону з Сербією та Хорватією, через територію яких в Угорщину просочуються біженці, були побудовані спеціальні огорожі, укомплектовані засобами відеоспостереження. У минулому році влада Угорщини побудувала 4 військові бази з контейнерів, де будуть розміщуватися військові для патрулювання прикордонних районів і своєчасного затримання біженців для подальшої депортації. Існує загроза, що Єврокомісія продовжить наполягати на своєму і введе санкції проти Угорщини.

Новини за темою

Росія не в змозі посприяти Угорщині в суперечці з ЄС. Кремль підтримує ультраправу партію євроскептиків "Йоббік", яка будує свій імідж на антимігрантських настроях і ксенофобії і є політичним конкурентом партії "Фідес" Віктора Орбана. Зате США можуть допомогти. Як би негативно до Трампа не ставилися в Єврокомісії та Раді ЄС, за США останнє слово у забезпеченні євроатлантичної безпеки. До думки США європейці будуть прислухатися до тих пір, поки існує НАТО, а американці будуть більше всіх вкладати в бюджет організації. Під час свого візиту до Варшави у минулому році Трамп заявив про те, що поляки мають право не пускати мусульман. Як і Орбан, американський президент проводить жорстку міграційну політику. Угорці і американці вибудовують відносини за принципом "послуга за послугу". Будапешт допомагає ExxonMobil вийти з румунським природним газом на ринок країн Центрально-Східної Європи і потіснити позиції Росії, а Вашингтон підтримає угорців у спорах з ЄС з будь-яких питань.

Не виключено, що Орбан намагається зіграти на протиріччях США і Росії для того, щоб виторгувати у "Газпрому" знижку в ціні на природний газ. У бізнесі це поширена практика, коли клієнт починає виражати намір знайти нового постачальника тільки заради того, щоб старий постачальник знизив ціну. В даному випадку роль "нового" постачальника відведена Румунії. Без природного газу Угорщина не залишиться в будь-якому випадку. Поява на ринку Угорщини румунського газу значно знизить можливості Росії використовувати енергоресурси як важіль тиску на країни-члени ЄС. Підвищення вільної конкуренції на газовому ринку ЄС дозволить Угорщині та іншим країнам "викручувати руки" "Газпрому" і відстоювати свої інтереси.

Георгій Кухалейшвілі

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>