Газетний демарш: Як демократи риють яму Трампу

Газетний демарш: Як демократи риють яму Трампу
З відкритих джерел

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

У понеділок, 10 грудня, в американській газеті The Washington Post було опубліковано незвичайне звернення. 44 колишні американські сенатори закликали Сенат США (верхня палата Конгресу США) стати на захист Конституції, влади закону, національної безпеки, які, на їхню думку, постають перед серйозними викликами. Ветерани американської політики вважають, що напередодні завершення спецпрокурором Робертом Мюллером розслідування втручання Росії у президентські вибори 2016 року і початку нових розслідувань Палатою представників США щодо президента Дональда Трампа та його адміністрації регіональні конфлікти і конфронтація світових центрів сили поставлять під удар американську безпеку, економіку та геополітичну стабільність.

Новини за темою

Колишні законодавці вважають, що настав момент, коли президент і Сенат мають діяти спільно. Вони підкреслюють, що в найбільш складні моменти історії, коли виникала загроза конституційної кризи, Сенат вставав на захист демократії. Екс-сенатори закликали своїх чинних колег, незалежно від партійної приналежності, залишатися захисниками демократії та не ставити партійні та особисті інтереси вище за національні. Все ж колишні американські законодавці навряд чи б напучували нинішніх сенаторів і втручалися в політичний процес, якби не хотіли отримати політичні дивіденди перед початком підготовки до президентських виборів 2020 року.

Політична акція демократів

Демарш колишніх сенаторів на сторінках The Washington Post має виразний політичний підтекст. Складається враження, що цю публікацію було зроблено в інтересах Демократичної партії, яка судячи з усього вже почала готуватися до президентських виборів 2020 року і риє яму Трампу, котрий цілиться на другий строк. Варто звернути увагу на склад колишніх законодавців, які підписалися під зверненням. Із 44 осіб найбільше виявилося демократів – 33. Серед них відомий політик Джон Керрі, колишній сенатор зі штату Массачусетс і держсекретар США в адміністрації Барака Обами. Він не виключає можливість своєї участі в президентській кампанії-2020. У 2004 році Керрі програв на президентських виборах Джорджу Бушу-молодшому і тепер може поборотися з Трампом за крісло в Овальному кабінеті в 2020-му.

Джон Керрі у часи президентства Барака Обами був державним секретарем США З відкритих джерел

Республіканців під цим зверненням підписалося набагато менше – 9 осіб. Їх запросили для того, щоб сформувати видимість солідарності Демократичної та Республіканської партій. Більшість з них пішли з політики в середині "нульових", і багатьом уже за 80 років. Серед них є критики Трампа, як, наприклад, республіканець Ларрі Преслер, який вважає, що Гілларі Клінтон більш ефективно могла б реагувати на терористичні загрози, ніж нинішній президент, або Джон Данфорт, на думку якого чинний господар Овального кабінету нездатен об'єднати американське суспільство. Не обійшлося і без участі колишнього сенатора-республіканця з Небраски Чака Гейгеля, який у 2013-15 роках обіймав посаду міністра оборони США в демократичній адміністрації Обами.

Мета їхнього звернення полягає в тому, щоб донести до Сенату США, де більшість місць мають республіканці, що їм не варто заважати новому складу Палати представників шукати приводи для звинувачення президента в порушенні закону і не блокувати їхні законодавчі ініціативи. Без консенсусу в обох палатах Конгресу США повноцінна законотворча діяльність є неможливою. Після листопадових проміжних виборів у США більшість місць у нижній палаті перекочувала до демократів. Тепер опоненти Трампа очолять усі комітети Палати представників і розпочнуть роботу з 1 січня 2019 року. Демократи через своє звернення у The Washington Post готують ґрунт для цькування президента перед виборчою кампанією-2020. Недарма у зверненні колишніх сенаторів згадується про заплановані розслідування щодо Трампа, які проведе Палата представників.

Ще до проміжних виборів демократи планували розпочати розслідування міграційної політики Трампа, довести протизаконність заходів щодо поділу родин мігрантів. Лідер демократів у Палаті представників Ненсі Пелосі вважає, що треба з'ясувати, чому Трамп не надав податкову декларацію під час передвиборчої кампанії. Демократів цікавить інформація про надходження Трампа від особистого і корпоративного податку. Вони мають намір відновити розслідування втручання Росії у президентські вибори 2016 року, яке республіканці завершили в березні 2018-го. Новий голова комітету з розвідки Палати представників Адам Шифф уже розробив план цього розслідування. Він має намір робити запити на інформацію фірми, пов'язані з адміністрацією Трампа та його родичами. Йдеться про фірму The Trump Organization, яку очолює син президента Дональд Трамп-молодший, віце-президента, про девелоперську компанію Kushner Properties, в якій зять президента Джаред Кушнер обіймає посаду виконавчого директора. Демократи хочуть вивести на чисту воду радника Трампа з політичних питань Стіва Беннона, який брав участь у розробці його передвиборчої кампанії. Шифф допускає, що через бізнес Трампа відмивалися  російські гроші та Кремль використовує це як важіль тиску на президента.

Колишній адвокат президента США Дональда Трампа Майкл Коен З відкритих джерел

Демократи вибрали слушний момент для демаршу. В кінці листопада колишній адвокат президента Майкл Коен зізнався в Манхеттенському суді в неправдивих свідченнях комітету з розвідки Сенату США в 2017 році щодо планів Трампа побудувати готель у Москві, які він виношував з 80-х. Тоді він заперечував всілякі зв'язки Трампа з Росією. Коен зізнався у фінансових злочинах в інтересах свого колишнього боса, включаючи ухилення від сплати податків і надання неправдивої інформації фінансовим структурам, підкуп порноактриси Стеффані Кліффорд і фотомоделі Карен Макдугал, щоб вони тримали в секреті інтимні стосунки з Трампом. Резонансною стала інформація про те, що до кінця року у відставку піде голова адміністрації президента Джон Келлі, після того як він свідчив спецпрокурору Мюллеру у справі про втручання Росії в американські вибори. За чутками, між Трампом і Келлі відносини були напруженими, він сумнівався в адекватності дій 45-го президента, а питання відставки визрівало давно. Наступником Келлі може стати Нік Аєрс, голова апарату віце-президента Майкла Пенса. Тим не менш усе має такий вигляд, ніби Трамп спеціально палить мости з людьми, які можуть знати про його секрети або спроби обійти закон.

Перспективи імпічменту Трампа

Конгресмен Шифф не виключає ймовірності імпічменту президента. Сенатор-республіканець Джон Тьюн вважає, що демократична більшість у Палаті представників може домогтися відставки верховного судді США Бретта Кавано, підозрюваного у зґвалтуванні, і спробувати влаштувати імпічмент Трампу. Його колега з демократичного табору сенатор Кріс Мерфі вважає, що підстави для імпічменту Трампа є. За даними опитування CNN, 40% виборців, які голосували на проміжних виборах, підтримують імпічмент Трампа. З них 77% є прихильниками демократів. Ключову роль у реалізації процедури імпічменту грає Сенат, який висуває обвинувальний вирок кваліфікованою більшістю після того, як Палата представників висуне звинувачення президента. За допомогою свого звернення в газеті The Washington Post демократи готують американське суспільство і сенаторів-республіканців до того, що такий сценарій розвитку подій є можливим, якщо під час своїх досліджень вони знайдуть відповідні аргументи. Імпічмент – це якраз і є один із заходів захисту демократії, про яку говорили колишні сенатори.

Спецпрокурор Роберт Мюллер З відкритих джерел

Щоб донести цю ідею до суспільства, демократи підключили газету The Washington Post, яка в 2016-му підтримувала кандидатуру Гілларі Клінтон на президентських виборах і однією з перших почала публікувати матеріали, присвячені втручанню Росії у виборчу кампанію. Редакція видання має напружені відносини з Трампом, який звинувачував журналістів у брехливій інформації, казав на їхню адресу образливі речі. Серед журналістів, на адресу яких американський президент не поскупився на міцне слівце, була колишній кореспондент The Washington Post Еббі Філіп. Це видання має досвід проведення інформаційних атак на екс-президентів. На думку незалежного журналіста Роберта Перрі, зазначена газета свого часу публікувала недостовірну інформацію про екс-президента Білла Клінтона, аргументувала доцільність його імпічменту після сексуального скандалу "Монікагейт". Колишній омбудсмен The Washington Post, журналіст Патрік Пекстон вважає, що газета підтримувала кандидатів-демократів на 9 різних виборах.

Однак переконати Сенат підтримати імпічмент Трампа, якщо до цього дійде, буде не так уже й просто. Для того щоб процедура імпічменту відбулася, необхідна підтримка 67 зі 100 сенаторів. На сьогодні кістяк Сенату становлять республіканці, серед яких ідея імпічменту Трампа є не надто популярною. Після проміжних виборів у листопаді вони збільшили свою присутність і тепер контролюють 53 місця. Лідер республіканської більшості в Сенаті Мітч Макконнелл вважає, що нові розслідування демократів тільки зміцнять позиції президента перед виборами 2020 року. Ідею імпічменту Трампа підтримують лише 5% виборців Республіканської партії. Тому сенаторам-республіканцям немає сенсу йти проти інтересів левової частки свого електорату на догоду політичним опонентам.

Усі скандали за участю Трампа, починаючи від романів з дамами вільних вдач, закінчуючи бізнес-інтересами в будівельному секторі Росії, мусують давно, але за два роки вони не стали приводом для імпічменту. Розслідування втручання Росії у вибори 2016 року ще не завершено. Ймовірно, наступний рік буде спекотним для Конгресу США, де будуть палати баталії республіканців і демократів щодо розслідувань різних сфер діяльності президента. До імпічменту справа може і не дійти до завершення першого президентського строку Трампа, але посилення суперечностей між двома палатами Конгресу нічого доброго Україні не принесе. Законодавці не зможуть приділяти належної уваги питанню посилення антиросійських санкцій через внутрішні суперечності і підготовку до наступних президентських виборів.

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>