Газ у борг, або Енергонезалежність по-українськи

Україні вдалося накопичити необхідний мінімум газу для нинішнього опалювального сезону. Але зроблено це було, по-перше, за рахунок отриманої від Росії знижки, по-друге, шляхом витрачання власних золотовалютних резервів і, по-третє, завдяки кредитам міжнародних фінансових інститутів. І найбільш ймовірно, що - до тих пір, поки це можливо, – ця схема залишиться в силі

Газ у борг, або Енергонезалежність по-українськи
Фото з відкритих джерел

Олена Герасимова

Журналіст

Україні вдалося накопичити необхідний мінімум газу для нинішнього опалювального сезону. Але зроблено це було, по-перше, за рахунок отриманої від Росії знижки, по-друге, шляхом витрачання власних золотовалютних резервів і, по-третє, завдяки кредитам міжнародних фінансових інститутів. І найбільш ймовірно, що - до тих пір, поки це можливо, – ця схема залишиться в силі

У майбутньому році, згідно з проектом закону "Про державний бюджет України на 2016 рік", уряд країни передбачає закуповувати природний газ за середньою ціною 225 доларів за 1 тис. куб. метрів. При цьому, швидше за все, в числі його головних постачальників в Україну залишиться і Російська Федерація (РФ). Так, голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв заявив, що компанія чекає від "Газпрому" офіційної пропозиції по ціні на цей вид палива на I квартал 2016 року. А заступник голови правління "Газпрому" Валерій Голубєв повідомив, що розрахункова ціна газу для України в цей період – без урахування можливої знижки – становитиме 230 доларів за 1 тис. куб. метрів.

Нагадаємо, що в березні, перед початком підготовки до опалювального сезону цього року, у Кабінеті міністрів України припускали, що для проходження цього періоду державі буде достатньо накопичити в своїх підземних газосховищах (ПГС) не більше 14-15 млрд куб. метрів газу. При цьому представники Європейського Союзу (ЄС) наполягали на тому, що Україна повинна зарезервувати не менше 20 млрд куб. метрів цього виду палива. В результаті український уряд таки прийняв рішення закачати в ПСГ країни 19 млрд куб. метрів газу.

На той момент – до початку квітня – обсяг запасів цього виду палива в Україні становив трохи більше 7,7 млрд куб. метрів, і, відповідно, їй необхідно було докупити ще 11,3 млрд. Це означало, по-перше, що, поряд із закупівлями газу на європейському ринку, країні доведеться імпортувати його з РФ, а, по-друге, що для накопичення додаткових 5 млрд їй буде потрібно приблизно 1,5 млрд доларів, яких у неї, зрозуміло, не було. А тому держава розраховувала, насамперед, на надання Росією знижки в розмірі експортного мита, що при ціні газу в 333,3 долара за 1 тис. куб метрів і вище становить 100 доларів, а при ціні нижче 333,3 доларів – 30% від початкової вартості, але, головним чином, – на фінансове сприяння ЄС.

Новини за темою

1 квітня уряд РФ прийняв рішення про продовження пільгового режиму для України продажу газу, в результаті чого вона таки отримала відповідну знижку. А 4 червня представники ЄС пообіцяли надати їй допомогу в оплаті того газу, який вона буде накопичувати для опалювального сезону 2015-2016 року, а також того, що вона буде закуповувати в цей період в Росії. При цьому надати країні якісь фінансові гарантії у ЄС відмовилися. Як прогнозував тоді член Наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук, на ділі ЄС не стане оплачувати газ, що купується Україною, а буде лише сприяти отриманню нею нових кредитів від міжнародних фінансових інститутів.

Дійсно, 23 жовтня Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) і "Нафтогаз" підписали угоду про надання під державні гарантії поновлюваного кредиту для закупівлі газу в розмірі 300 млн доларів. Поряд з цим Міжнародна фінансова корпорація (IFC) з групи Світового банку висловила готовність здійснювати протягом року торговельне фінансування європейської компанії ENGIE, що поставляє газ "Нафтогазу", в розмірі 200 млн доларів. Таким чином, Україні вдалося знайти приблизно 30% мінімального обсягу необхідних їй коштів, або 500 млн доларів з 1,5 млрд.

"Крім цього держава використала для оплати газу кошти з власних золотовалютних резервів (ЗВР) і з кредиту Міжнародного валютного фонду (МВФ). При цьому, оскільки у влади відсутнє бачення того, яким чином її власні ресурси, в тому числі – ЗВР, можуть бути заповнені, а позики – повернуті, в кінцевому рахунку, погашення боргів, швидше за все, буде відбуватися за рахунок наявного майна. В даному випадку – газотранспортної системи (ГТС) і ПГХ", – пояснює Корольчук.

Новини за темою

Як би там не було, але за даними прес-служби ПАТ "Укртрансгаз", протягом січня-листопада цього року Україна імпортувала 16,2 млрд куб. метрів природного газу. При цьому, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, обсяг поставок цього виду палива з Європи виріс в 2,5 рази – до 10 млрд, а з Росії скоротився у 2,2 рази – до 6,2 млрд. Тобто, протягом цього року структура імпорту газу в країну радикально змінилася – якщо раніше майже весь обсяг цього виду палива вона купувала в Росії, то у минулі 11 місяців частка ЄС у загальному обсязі поставок досягла 62%, а РФ – скоротилася до 38%.

Як констатує Корольчук, настільки різким перетворенням спочатку сформованого статус-кво Україна зобов'язана, насамперед, рішучій політичній підтримці США і особисто віце-президента Джозефа Байдена. "Мова йде про технічну сторону організації реверсних поставок газу через Словаччину по газопроводу "Вояни-Ужгород", – уточнює експерт. – Однак, переорієнтація на так званий "реверсний" газ є лише сурогатом досягнення країною незалежності від Росії".

Новини за темою

І тим не менш... До 5 грудня, за даними "Укртрансгазу", обсяг запасів газу в ПГС України склав 15,812 млрд куб. метрів. Це дозволило міністрові енергетики і вугільної промисловості України Володимиру Демчишину висловити припущення про те, що для проходження цього опалювального сезону країні буде досить накопиченого обсягу, поповнюваного тільки поставками з ЄС. У свою чергу прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк висловився більш категорично: "В цей період Україна зможе обійтися без закупівлі газу в Росії".

Дійсно, з грудня країна припинила купувати цей вид палива в РФ. Коболєв пояснив це рішення тим, що ціна, запропонована "Газпромом", є неконкурентною порівняно з усталеною на європейському ринку. Зі свого боку керівництво "Газпрому" висловило іншу думку. "На сьогодні "Нафтогаз" не має коштів для того, щоб зробити передоплату продукції, що надається, а тому – до кінця року її постачання, швидше за все, відновлені не будуть", – заявив голова правління "Газпрому" Олексій Міллер.

Новини за темою

Як би там не було, але зараз є всі підстави припускати, що, принаймні, у другій половині нинішнього опалювального сезону питання поставок газу в Україну буде вирішене за усталеною схемою. А саме: по-перше, за даними прес-служби "Газпрому", обидві сторони мають намір узгодити взаємоприйнятну ціну, а, крім того, уряд України буде клопотати про надання традиційної знижки. І, по-друге, за інформацією Арсенія Яценюка, країна планує домовитися з ЄС про надання нових кредитів на закупівлю цього виду палива. А значить – емансипація України в цьому питанні як від РФ, так і від ЄС буде відкладена на повсякчасне "завтра", яке, швидше за все, у доступному для огляду майбутньому залишиться.

Олена Герасимова

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>