Газ тільки для своїх: Чому в Україні не зростає видобуток блакитного палива

Підсумки діяльності газодобувної галузі впродовж останніх трьох років в Україні показують непривабливу картину. Попри декларації влади, за останні роки в країну не вдалося увійти жодному великому іноземному інвестору. Дозволи на кращі родовища зосередили у своїх руках українські олігархи і державні компанії, при цьому близько третини з них потрапили до рук спекулянтів. Підсумок сумний, відзначають експерти: урядову програму досягнення енергетичної незалежності країни і відмови від імпорту газу до 2020 року вже практично провалено

Газ тільки для своїх: Чому в Україні не зростає видобуток блакитного палива
Фото з відкритих джерел

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Підсумки діяльності газодобувної галузі впродовж останніх трьох років в Україні показують непривабливу картину. Попри декларації влади, за останні роки в країну не вдалося увійти жодному великому іноземному інвестору. Дозволи на кращі родовища зосередили у своїх руках українські олігархи і державні компанії, при цьому близько третини з них потрапили до рук спекулянтів. Підсумок сумний, відзначають експерти: урядову програму досягнення енергетичної незалежності країни і відмови від імпорту газу до 2020 року вже практично провалено

Поле тільки для своїх

Вітчизняна газовидобувна галузь у змозі запропонувати іноземним партнерам різні об'єкти для інвестицій та привабливі умови для роботи, сказано в прес-релізі до представленого днями інвестиційного дослідження Ukraine: Natural Gas Production. Playbook 2018. Як пояснили автори буклету, його мета – залучення до газовидобувної галузі України іноземних інвесторів.

Але ж декларацій про наміри вже було чимало за останні роки. А підсумок? Протягом трьох років потрапити в нашу країну не вдалося жодній новій газодобувній компанії, тим паче іноземній. З 2014 року не було укладено жодної нової угоди про розподіл продукції, сказав в інтерв'ю 112.ua директор ExPro Ukraine Геннадій Кобаль: "Залишаються тільки нинішні на шельфі Чорного моря з компаніями Exxon, ДТЕК (став стороною угоди замість Vanco International). Вони не ведуть ніяких робіт через близькість окупованого Криму та військової загрози з боку Росії". 

Новини за темою

"Протягом останніх років Україна не виходила з інвестиційними пропозиціями. Конкурсів практично не було. Подивіться на кількість спецдозволів (на розроблення перспективних нафтогазових площ), виданих протягом останніх років. Навіть якщо (спецдозволи) видавалися, то далеко не іноземним компаніям. Нині це будуть перші пілоти, коли ми вперше виходимо з пропозиціями", - визнала на презентації Playbook 2018 глава офісу Національного інвестиційного ради при президентові України Юлія Ковалів. 

Згідно з представленими в Playbook 2018 даними, практично 80% натурального газу в Україні видобувають державна "Укргазвидобування" і напівдержавна "Укрнафта" (контроль над компанією зберігає Ігор Коломойський). На приватні компанії припадає не більш ніж 20% видобутку. Причому серед них ті самі особи: ДТЕК Ріната Ахметова, компанії, підконтрольні Ігорю Коломойському, компанія Regal Petroleum, що входить до "Смарт-Холдинга" Вадима Новинського, "Гео Альянс" Віктора Пінчука, Burisma Миколи Злочевського. До галузі газовидобутку увійшли й компанії, які на ринку заведено пов'язувати з нинішнім міністром МВС Арсеном Аваковим.

Ще частину спецдозволів зосереджено в руках перекупників – компанії, які отримали собі їх, притримують до часів, коли можна буде їх вигідно перепродати. Водночас ніяких робіт на площах не ведеться. Кількість "сплячих" спецдозволів становить близько третини, повідомив голова Державної служби геології та надр України Олег Кирилюк. За його словами, анулювати видані спецдозволи можна тільки на підставі порушень, виявлених під час перевірки. На перевірки в Україні три роки діяв мораторій. Вони відновилися лише з березня. Проте процедура "дуже складна", пояснив Кирилюк. У разі виявлення порушень компанії видається припис і дається час на виправлення. У разі якщо порушення не виправляються, тільки тоді дію дозволу можна припинити і звернутися до суду для анулювання. Глава Держгеонадр запевнив, що процес виявлення недобросовісних власників спецдозволів може зайняти не один день, але за рік його відомство впорається. "Я думаю, що за рік у нас не залишиться сплячих спецдозволів", - запевнив Кирилюк. 

А що в нас зі спецдозволами?

Серед головних причин, які стримують вихід у нафтогазову видобувну галузь компаній, зокрема іноземних, експерти відзначають відсутність аукціонів з продажу спецдозволів. "Вже рік в Україні не проводилося торгів. Водночас поза аукціону було видано близько 90% всіх ділянок, що свідчить про домінування подвійних стандартів", - йдеться в буклеті Асоціації газодобувних компаній України. За інформацією Ассоціації та Державної геологічної служби у 2015 році на аукціонах продали 7 спецдозволів і стільки ж видали поза ними, у 2016 році це співвідношення складало 11/20, в 2017 - 0/18. 

При цьому в 2015-16 рр., коли ще проводилися аукціони, великі газові площі не продавалися, заявляє Геннадій Кобаль. "Українські олігархи вже давно забрали найкращі площі", каже він і зазначає, що в газодобувній галузі за останні роки було створено "практично ідеальні умови, мабуть, найкращі в Європі". Користуються ними поки, щоправда, тільки наші олігархи. "У нас відмінні фіскальні умови. Торік знизилася рента для видобутку газу, а з 2018 року – на видобуток нафти. З нового року має ще більше знизиться рента на видобуток газового конденсату. Для потенційних інвесторів у нас дуже хороші умови, але немає нових родовищ, щоб їм запропонувати", - сказав директор ExPro Ukraine.

"Ще один важливий момент, який загальмував розвиток газодобувної галузі, – проведення оцінки впливу на довкілля (ОВНС). Галузь цілком підтримує дотримання екологічних стандартів та гармонізацію українського законодавства з європейським. Але, на жаль, через бюрократію та неналежну підготовку Міністерства екології до цієї процедури трапилися затримки з проведенням ОВНС і було заблоковано роботу облдержадміністрацій. Це призвело до того, що багатьом газодобувним компаніям довелося переносити терміни буріння свердловин і реалізацію своїх проектів. Нині процедура проведення оцінки на довкілля працює, але, як і раніше, забирає досить довгий проміжок часу – до 6 місяців", - розповів агенції 112.ua виконавчий директор Асоціації газодобувних компаній України Роман Опимах.

У багатьох компаніях виникли проблеми з отриманням оцінки впливу на довкілля, погоджується Кобаль: "Зокрема, словацька компанія Nafta змушена була перенести на більш пізні терміни буріння першої свердловини на Ужгородській газовій площі". Зазначимо, що Nafta також зацікавлена увійти в угоду про розподіл продукції на Юзівській площі замість Shell. Компанія звернулася щодо отримання необхідних узгоджень до Кабміну ще 4 серпня 2016 року. Остаточного рішення стосовно цього питання немає досі.

Геологічна інформація досі недоступна

Важливою складовою для приходу нових гравців на ринок є відкриття геологічної інформації, зазначає Роман Опимах. "Жодна іноземна видобувна компанія не ухвалить позитивного рішення щодо реалізації нафтогазового проекту без вивчення й аналізу геоданих", каже він. Водночас в Україні геологічна інформація в сучасному розумінні недоступна. "На сьогодні всі геологічні дані, а це 175 тисяч томів звітів, більшість з яких радянських часів, зберігаються в Держінформі в друкованому вигляді. Для зовнішнього світу цієї інформації практично не існує. Звісно, будь-яке підприємство може подати заявку та ознайомитися з цією інформацією безпосередньо в архівах, але потенційний інвестор із-за кордону не може цього зробити, сидячи онлайн за комп'ютером. Це, безумовно, є великою проблемою, адже багато країн світу вже давно перевели свої геодані в електронний формат. Те саме потрібно зробити і в нашій країні – відібрати, оцифрувати й опрацювати інформацію, розмістивши її на онлайн-ресурсах", - сказав Опимах, додавши, що "про рівень непрозорості процесу надання доступу до геологічної інформації в Україні свідчить недавній скандал з одним із чиновників, якого прокуратура підозрює в торгівлі геологічною інформацією".

"Близько 70% всієї наявний геологічної інформації у нас є тільки в паперовому вигляді. Весь цей обсяг необхідно оцифрувати. Навіть за умови належного фінансування цей процес забере щонайменше рік-два. Наскільки мені відомо, на ці цілі було виділено іноземні гранти і за рахунок них частину роботи зробили, але роботи ще дуже багато", - погоджується Геннадій Кобаль.

У липні уряд ухвалив зміни до постанови № 423, що передбачає відкриття геологічної інформації та лібералізацію її обігу (питання передачі іншим суб'єктам). Згідно з документом, державна геоінформація надаватиметься безкоштовно, а її вартість інвестор компенсує вже після перемоги на аукціоні та отримання спецдозволу, розповів Опимах. "Це важливий документ для галузі, але на жаль, він поки не опублікований", - зазначив він.

Іноземці не втрачають надії

Незважаючи на ситуацію в газодобувній галузі, інтерес до неї з боку іноземних компаній не знижується, зазначила Юлія Ковалів.

"На тлі законодавчих змін, зокрема запровадження стимулювальної ренти на буріння нових газових свердловин, полегшення дозвільних процедур, інтерес іноземних газодобувних компаній до України значно зріс", - сказав Роман Опимах.

На підтвердження своїх слів він наводить таке: на презентацію пілотного проекту "Укргазвидобування" PEC (production enhancement contract, передбачає співпрацю УГВ з газодобувними і сервісними компаніями на виснажених родовищах) прийшли представники близько 20 компаній, половина з яких – іноземні.

Щоправда, великих сподівань стосовно навіть такої форми доступу іноземців до українських газових свердловинах плекати не варто, переконаний Кобаль. "Ми бачимо, що інтерес з боку інвесторів є, але такі проекти будуть реалізовуватися нешвидко. До того ж починати працювати з державною компанією, коли до президентських виборів залишається 5 місяців… Гадаю, що компанії враховуватимуть політичні ризики і вичікуватимуть, поки не настане визначеність. І що ближче до виборів, тим примарнішими будуть всі ці заявлені проекти", - зазначив він.

112.ua

Голова фонду Sigma Bleyzer в Україні Вадим Бодаєв розповів про заснування іноземними інвесторами, які зацікавлені в газовидобутку в Україні, інвестиційного фонду на суму 250 млн дол. Водночас почати роботу йому поки не вдалося. "Коли іноземний інвестор, прочитавши всі рекламні проспекти, приїжджає в Україну, він ставить одне питання: з ким мені вести переговори, щоб почати (газодобувний) бізнес? У нас немає точки входу, щоб можна було прийти, почати інвестувати гроші й чесно працювати", - сказав Бодаєв на презентації Playbook 2018. 

Держгеонадра, своєю чергою, продовжують "годувати" обіцянками щодо проведення нових аукціонів на спецдозволи, зокрема й електронних. Олег Кирилюк заявив, що Держслужба геології та надр України до кінця року проведе три аукціони з надання ділянок для видобутку нафти й газу. Найближчий аукціон призначено на 25 жовтня. Поки це будуть аукціони без електронних торгів: вони ще не почали діяти. Такі аукціони обіцяють провести наприкінці грудня, в січні та лютому.

Програму-2020 провалено?

Зрештою Україна дійшла невтішних результатів, кажуть експерти. Досягти зростання обсягів видобутку газу в країні, незважаючи на численні декларації з боку влади, не вдалося. Розпіарена урядом програма досягнення енергетичної незалежності та відмови до 2020 року від імпорту газу опинилася на межі провалу.

Поки влада цього не визнає. Відзначимо, що навіть у вступному слові прем'єр-міністра Володимира Гройсмана, опублікованому в Playbook 2018, йдеться про плани реалізувати стратегічну мету і зробити Україну енергетично незалежною, відмовившись від імпорту газу до 2020 року. 

"На жаль, виконання програми вже приречено, і найменших шансів виконати її немає. У принципі, вже від самого початку було ясно, що очікування, м'яко кажучи, є завищеними. Коли таку задачу декларувалося, вже було ясно, що виконати її буде надзвичайно важко, а нині вже ясно, що це абсолютно неможливо. Заявлені обсяги видобутку мали рости на рівні 8-10% на рік. За останні 3-4 роки в жоден рік не вдавалося вийти на такі темпи", - розповів агенції 112.ua директор ExPro Ukraine Геннадій Кобаль.

112.ua

"Відповідно до урядової Концепції розвитку газодобувної галузі, планувалося, що Україна стане енергетично незалежною в 2020 році. Навіть якщо це не відбудеться в 2020 році, то відбудеться в 2022 році", - більш оптимістичним є Опимах.

Про те, що програма "опинилася під ризиком через блокування видачі державному "Укргазвидобуванню" спеціальних дозволів", у недавньому інтерв'ю інтернет-порталу "Цензор.нет" заявив і голова правління держкомпанії Олег Прохоренко. 

Досягти енергонезалежності можливо тільки "шляхом збільшення частки приватних компаній у видобутку, але через дійсно справедливі аукціони та справедливу процедуру видачі ліцензій на видобуток газу, вважає начальник відділу досліджень ринків газу та енергетики ДП "Держзовнішінформ" Любомир Васюнник. "Водночас операційну ефективність державних видобувних компаній можна істотно підвищити, і заходи в цій галузі потрібно проводити постійно. З огляду на успішність реалізації цих заходів, фактичні обсяги видобутку газу до 2030 року в Україні можуть наростити від 15 до 24 млрд куб. м". Нині щороку в країні видобувається близько 20 млрд куб. м газу. Імпорт - на рівні 14 млрд куб. м (за підсумками 2017 року). 

Олена Голубєва

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>