banner banner banner banner

Газ пішов на зростання. Чому дорожчає паливо і якими будуть ціни цього опалювального сезону

Підземні сховища газу в Україні забито під зав'язку, але саме паливо дорожчає. Найближчими місяцями його вартість може досягти 7-8 тис. грн за 1 тис. кубометрів. Це не може не тішити компаній-видобувачів, які навесні-влітку працювали зі збитками. А ось на пересічному споживачеві зміни можуть відбитися негативно, адже він побачить в платіжках нові, не найприємніші цифри.

Газ пішов на зростання. Чому дорожчає паливо і якими будуть ціни цього опалювального сезону
З відкритих джерел

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Підземні сховища газу в Україні забито під зав'язку, але саме паливо дорожчає. Найближчими місяцями його вартість може досягти 7-8 тис. грн за 1 тис. кубометрів. Це не може не тішити компаній-видобувачів, які навесні-влітку працювали зі збитками. А ось на пересічному споживачеві зміни можуть відбитися негативно, адже він побачить в платіжках нові, не найприємніші цифри.

У чому причина зміни вартості блакитного палива і до яких відміток може дійти його ціна цієї зими - у нашому матеріалі.

Чому зростають ціни на газ

Аномально тепла зима різко обвалила ціну на газ. У травні ціна опускалася нижче за 2 тис. грн, розповів 112.ua директор ExPro Consulting Геннадій Кобаль. Нинішньої осені зростання цін відновилося: у жовтні тисячу кубометрів палива можна придбати вже за 6 тис. грн (з ПДВ), а ресурс листопада продається в ціновому діапазоні до 6,5 тис. грн.

"Найбільше ціна зросла за останній місяць - приблизно на 20%. Якщо брати для порівняння часовий лаг з початку серпня, то ціна вже зросла на близько 40%. Такий тренд демонструють і європейські біржі, і український ринок", - повідомив президент асоціації "Газові трейдери України" Андрій Мизовець.

Про те, що ціни на газ почали зростати, каже і голова Експертної ради з питань розвитку газової промисловості та ринку природного газу Леонід Уніговський.

 "Якщо порівнювати вартість сьогодні і станом на початок серпня, то на хабах у категорії "на день вперед" (day ahead) розцінки зросли майже втричі. На хабі TTF (ціни цього хаба є бенчмарком для розрахунку ціни на газ, що продається тепловикам в Україні в рамках PSO) спотова ціна була 5,17 євро за 1 МВт/год 1 серпня, а станом на 20 жовтня зросла до 14,89 євро", - повідомив Уніговський.

Ціни на газ в Україні зростають за європейськими.

Новини за темою

Мизовець підкреслює, що об'єктивних передумов для зростання цін немає: навіть трейдери до кінця не розуміють причин. Експерт розповідає: з одного боку, у всіх містах починається опалювальний сезон, але з іншого - значного похолодання поки не спостерігається, сховища газу у Європі заповнені практично на 100%. В українські сховища також закачано рекордні обсяги газу.

Такими заповненими, як нині, ПСГ в Україні були тільки 10 років тому (28,5 млрд куб. м – з цього обсягу реально підняти майже 24 млрд куб. м). Це набагато більше, ніж потрібно для споживання України: щорічно країна видобуває близько 20 млрд куб. м, а споживає близько 30 млрд куб. м.

За підрахунками Кобаля, якщо весь газ зі сховищ буде направлено на внутрішній ринок, його вистачить не менше ніж на два роки. При цьому створювали всі ці запаси, закуповуючи паливо за низькими цінами (2-5 грн за кубометр)

"Газ подорожчав, тому що знизилася його пропозиція на ринку країн Євросоюзу. Зокрема, скоротила постачання газу Норвегія - там з початку жовтня проходив страйк профспілок і було зупинено видобуток на декількох родовищах у Північному морі. США також скоротили постачання скрапленого газу до ЄС в цьому періоді", - вважає CEO незалежного провайдера енергії ETG.UA Володимир Шведкий.

Про проблеми з постачанням газу з Норвегії розповів і директор ExPro Consulting. Завод LNG Hammerfest буде зупинено до кінця року через страйк на газопереробному заводі Nyhamna.

Європа ж, за словами експерта, наразі дещо збільшила обсяги споживання газу, зокрема і для потреб виробництва електроенергії. Вони заміщають обсяги вироблення електроенергії "зеленою генерацією", яка знизилася з настанням осені. До того ж у зв'язку з безвітряною погодою впало виробництво електроенергії ВЕС у Німеччині та інших країнах. Оскільки імпорт газу переважно здійснюється з ЄС, тенденція подорожчання відіб'ється і на українських споживачах.

Додатковим фактором подорожчання газу стало і відновлення економіки в Азії, яка відтягнула на себе значні обсяги LNG.

Як підвищення цін на газ відобразиться на людях

Після 15 вересня "Нафтогаз" підвищив ціни на газ для населення в рамках річного контракту. Клієнти "Нафтогазу", які не встигли підписати контракт за тарифом "Річний" (оплачується рівними частинами протягом року) до 15 вересня, замість ціни 4,73 грн за куб. м були змушені платити 5,24 грн. Прайси на листопад ще не опубліковано, але логічно очікувати, що їх буде підвищено - як форвардні, так і ціни на умови щомісячного постачання.

А недержавні постачальники, на відміну від "Нафтогазу", підвищили ціни для населення радикальніше.

"У серпні фактична вартість газу для фізосіб-споживачів ETG.UA становила 3728 грн/1 тис. куб м. У вересні вона була на рівні 4845/1 тис. куб. м, у жовтні досягла 5898 грн/1 тис. куб. м. Незабаром ми оприлюднимо вартість ресурсу на листопад. Ціна перевищить 7000 грн/1 тис. куб. м", – прогнозує Володимир Шведкий.

Прямо кажучи, ціни недержавних постачальників стримує цінова пропозиція для населення державних, а саме від монополіста "Нафтогазу". На адресу "Нафтогазу" і раніше неодноразово звучали звинувачення в демпінгу під час продажу газу населенню. Приватним трейдерам і промисловим підприємствам держмонополіст продає газ за цінами, прив'язаними до імпортного паритету. Це створює ситуацію з перекосом, який ми і спостерігаємо нині.

ГазПравда

Що стосується цін на тепло, складно сказати, як на них у підсумку відіб'ється ціна на газ. У двох сусідніх будинках на одній вулиці розцінки можуть бути найрізноманітніші, не кажучи вже про різні міста. Суми в платіжках можуть залежати і від нежитлового приміщення. Розміри його різні, тепловтрати різні. Теплоносії можуть давати різну температуру в різний час і в різних будинках. Суми також залежать і від того, чи встановлено загальнобудинкові лічильники.

Те, чи зростуть ціни на тепло і наскільки, залежатиме від тарифів, повноваження щодо формування яких форсовано делегуються на місця. Кабмін вніс до Ради законопроект № 4215, за допомогою якого перекладає відповідальність за непопулярні рішення на регіони.

За допомогою цього закону уряд виконає вимогу МВФ про приведення тарифів до економічно обґрунтованого рівня і збереже політичний рейтинг, вважають експерти.

Своєю чергою, місцева влада не перший рік опиняється перед дилемою – підвищувати тарифи до економічно обґрунтованого рівня або ж продовжувати дотувати виробників тепла з міського бюджету. Дотації сьогодні виділяє не менше як 80% українських міст.

Для тепловиків же на цей рік збережено PSO (механізм покладання спеціальних зобов'язань).

"Однак не варто забувати, що формула, за якою розраховується ціна газу, що продається за PSO, також прив'язана до імпортного паритету. Залежно від змін ціни на хабі TTF, ця ціна може змінюватися", - нагадав президент асоціації "Газові трейдери України".

Якою буде вартість газу взимку

Експерти кажуть, що об'єктивних передумов для зростання цін у зимові місяці поки немає. Втім, як бачимо, їх не було і для осіннього стрибка цін. На ситуацію впливатиме температура повітря і ситуація з Covid-19.

Новини за темою

"Передумов для подальшого стрімкого зростання цін ми наразі не бачимо. Підземні сховища заповнені як ніколи раніше. Надалі все буде залежати від розвитку ситуації із зимовими температурами. Згідно з прогнозами, які викликають довіру, оптова ціна на хабах у Європі в четвертому кварталі 2020 року очікується в діапазоні від 105 до 133 дол. за 1 тис. куб. м", - сказав 112.ua Леонід Уніговський.

Кобаль же підкреслює, що ціна на газ в Україні почне зростати, якщо зростуть ціни у Європі і трейдери будуть зацікавлені експортувати газ з українських сховищ на ринки ЄС.

"Але якщо зима буде теплою, цього не станеться. Ціни можуть і обвалиться. Погода буде визначальним фактором для формування цінових трендів: залежно від температур коливатимуться і обсяги споживання для потреб обігріву приміщень", - підкреслив експерт.

На думку директора ExPro Consulting, якщо стрімкого падіння цін не відбудеться, а ситуація не вийде з фарватеру, в якому розвивається сьогодні, швидше за все, зимовий період ми пройдемо з ціною 7-8 тис. грн за 1 тис. куб. м.

Подорожчання може бути і серйознішим.

"Наразі передумов для різкого зростання цін на газ взимку ми не бачимо. Виходячи з тих реалій, що є сьогодні, ціна може зміцнитися до 8-8, 5 тис. грн з ПДВ за 1 тис. куб. м. Такого зміцнення ціни взимку ми очікували і влітку. З доларом 24 ми говорили, що ціна буде близько 7 тис. грн за 1 тис. куб. м без ПДВ. Зараз долар 29, і логічно, що скорегувати цінові очікування на бенчмарк в межах 8 тис. грн", - сказав 112.ua Мизовець.

А Володимир Шведкий з ETG.UA прогнозує, що вартість природного газу на ринках ЄС взимку стабілізується.

"Ми очікуємо, що вона не буде перевищувати EUR 200/1 тис. куб. м з урахуванням транспортування і маржі постачальників, відпускна ціна для населення може коливатися в межах 6500-7500 грн/1 тис. куб. м з ПДВ", - прогнозує він.

Ціна на газ може стрімко обвалитися, у разі якщо нинішня зима буде такою ж аномально теплою, як і попередня. Ослабленню цін може сприяти і посилення карантину у зв'язку з розвитком пандемії, хоча розраховувати на це особливо не варто. З гіркого досвіду українці знають: навіть якщо це станеться, зниження цифр у платіжках відбуватиметься набагато повільніше, ніж відкат цін у прайсах газових трейдерів.

Знизити ціни: місія нездійсненна

В Україні з 1 серпня запустився роздрібний ринок газу, який теоретично повинен був убезпечити українців від зловживань. Ціна на ринку газу для населення все ще відстає від цін, пропонованих промисловості. Це в певному сенсі парадоксально, з урахуванням обсягів споживання населення, які незрівнянно менші за обсяги споживання підприємств, зазначив Мизовець. За його словами, на ціни для населення чинять тиск низькі пропозиції від великих постачальників і їх фіксація на місяць у зв'язку з розрахунковим періодом:

"З цієї причини говорити про велику конкуренцію на ринку газу нині не доводиться: основні гравці, як і очікувалося, - "Нафтогаз" і облгази. Про всіх інших можна сказати, що вони, імовірніше, тренуються, ніж працюють як повноцінні конкуренти на ринку постачання газу населенню".

Шведкий також вважає, що здешевити газ в Україні могло б скасування монополії НАК "Нафтогаз України" на продаж газу, що видобувається "Укргазвидобуванням" (близько 70% у всеукраїнському видобутку газу, - ред).

"Поки ця компанія буде безроздільно володіти українським газовим ресурсом самостійно, гідної альтернативи імпорту не буде. Монополія "Нафтогазу" на український газ стримує створення біржі як індикатива, а також газового хаба в Україні", - сказав 112.ua Володимир Шведкий.

З ним згоден і Леонід Уніговський.

"Якщо хоча б частина газу "Укргазвидобування" (10-15%) продаватиметься на біржі, це значною мірою сприятиме деякому зниженню ціни. Влада, втім, в цьому напрямку продовжує не діяти", - говорить він.

Та й що стосується тарифів на тепло, влада, передаючи право на тепло регіонам, нічого не зробила для прийняття механізму, який би дозволив їм гнучко перераховувати ціни в бік зниження. Парламент так і не ухвалив законопроект, що дає можливість застосовувати під час формування тарифів на тепло ціну газу нижчу, ніж та, за якою рахували тарифи у 2018-му, заявляв у середині жовтня мер Києва Віталій Кличко. А донедавна поточна ціна газу була на 35% меншою, ніж у 2018-му. Тож теоретично за опалення ми могли б платити набагато менше.

Аналогічна проблема мала місце і в минулому опалювальному сезоні, але тоді за постановою уряду діяла так звана газова знижка на природний газ для теплопостачальних підприємств України. У КМДА стверджували, що завдяки знижці кияни заощадили 1,5 млрд грн. Але нинішнього року у місцевої влади, як і раніше, немає законодавчого механізму, який би дозволяв їм застосовувати знижки в разі коливань цін на газ у бік зниження.

Тож цього опалювального сезону тарифні сюрпризи від влади для українців будуть, імовірно, неприємними.

Олена Голубєва

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>