Фундаменталісти проти реформаторів: Чого чекати від президентських виборів в Ірані

Підсумки президентських виборів в Ірані дозволять зрозуміти, який зовнішньополітичний курс буде проводити ісламська республіка в найближчі роки, і якою буде обстановка на Близькому Сході

Фундаменталісти проти реформаторів: Чого чекати від президентських виборів в Ірані
Аятолла Хаменеї, президент Рухани, а позаду екс-президент Ахмадінежад Регнум

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Підсумки президентських виборів в Ірані дозволять зрозуміти, який зовнішньополітичний курс буде проводити ісламська республіка в найближчі роки, і якою буде обстановка на Близькому Сході

Сьогодні в Ірані обирають президента. Для участі в них зареєструвалися понад 1,6 тис. кандидатів. Основними претендентами на посаду глави держави є діючий президент-реформатор Хасан Роухані і кілька впливових кандидатів-консерваторів, наближених до рахбара (верховний лідер) Алі Хаменеї (був президентом у 1981-89 рр.). Президент в Ірані - це друга особа після рахбара і він координує розвиток країни, на нього покладаються представницькі функції. Рахбар є главою ісламської республіки і визначає загальну політику Ірану, є верховним головнокомандувачем, призначає командувачів силових структур, голову судової влади, телерадіокомпанії, має право втручатися в прийняті рішення всіх гілок влади. Президент повністю підзвітний рахбару.

Новини за темою

Умовно, на політичній арені Ірану конкурують між собою два табори суспільно-політичних діячів – консерватори ("принципіалісти") і реформатори. Консерватори підтримують поглиблення впливу ісламу на політичну систему Ірану і зміцнення лідерських позицій ісламської республіки на Близькому і Середньому Сході. Вони проводять обережну лінію щодо Заходу, протистоять Ізраїлю, існування якого заперечують. Консерватори зміцнюють збройні сили Ірану. Реформатори більш ліберальні порівняно з консерваторами. Вони підтримують збереження теократичного ладу в Ірані, не сприймають повернення світського режиму шаха (Іран був світською монархією до Ісламської революції 1979 р.). У той же час вони більш схильні до діалогу з Заходом і досягнення компромісів.

Хасан Роухані: непроста битва за другий термін

З часів президентства Алі Хаменеї, президенти в Ірані переобираються на другий термін. Приклад своїх попередників вирішив наслідувати чинний президент Хасан Роухані, який зареєструвався для участі у виборах. Роухані в чомусь можна назвати "іранським Обамою". Під час передвиборної кампанії 2013 р. він позиціонував себе як прогресивний кандидат-реформатор, більш ліберальний, ніж його попередник Махмуд Ахмадінежад. Його підтримувала молодь і жінки. Він обіцяв поліпшити соціально-економічне становище іранців, провести амністію політв'язнів. Роухані зробив спробу налагодити відносини із Заходом і домогтися скасування міжнародних санкцій, які були введені проти Ірану у відповідь на розробку збагаченого урану, який, на думку США, міг використовуватися для виготовлення ядерної зброї. У 2015 р. Роухані та країни "шістки" (США, Франція, Великобританія, Німеччина, Китай і Росія) досягли угоди щодо ядерної програми. В обмін на заморожування іранської ядерної програми Захід зобов'язався покроково зняти санкції з Ірану. ЄС повністю зняв санкції з Ірану. США у 2015 р. скасували ембарго на закупівлю нафти з Ірану і розморозили половину іранських активів (50 млрд дол.). Дана ядерна угода в Ірані підносилася як передумова економічного буму. За перші 10 місяців 2016 р. видобуток нафти в Ірані зріс на 30%.

Хасан Роухані Reuters

Однак не варто однозначно пророкувати Роухані другий президентський термін. В суспільстві існує невдоволення його внутрішньою політикою. Іранський президент не зміг поліпшити ситуацію на ринку праці. Безробіття в Ірані зросло з 10,7% до 12,5%, починаючи з другої половини 2016 р. Незважаючи на це, прогнозується збільшення робочої сили на 2,5% в рік до 2020. В Ірані проблематично створити нові робочі місця, відкрити дрібну або середню приватну фірму через сильний вплив держави на економіку. На ринку домінують державні та напівдержавні підприємства. Процвітає корупція. Чверть іранської економіки контролюють представники елітного військово-політичного формування Корпус Вартових Ісламської революції (КВІР або "іранський спецназ"). Іранці незадоволені Хасаном Роухані через репресії. На думку професора політології Тегеранського університету Задеха Зібакалама, президент не виконав свою обіцянку звільнити політв'язнів. За час президентства Роухані в Ірані стратили 3 тис. людей. У 2014 р. в Ірані стратили 773 людей - більше, ніж за останній рік президентства Махмуда Ахмадінежада (530 осіб у 2013 р.).

Новини за темою

Прихильники Хасана Роухані переконані, що президента можуть переобрати на другий термін за те, що він домігся скасування міжнародних санкцій. У червні минулого року в Ірані проводилося соцопитування, яке продемонструвало, що більшість іранців підтримують ядерну угоду, незважаючи на розчарування в економічній політиці чинної влади. Однак порівняно недавно Роухані почав втрачати свій основний козир. У відповідь на триваючу розробку балістичних ракет США в лютому ввели санкції стосовно 13 осіб, у тому числі іранських резидентів. У Білому домі розглядається питання введення нових санкцій проти Ірану. Держсекретар США Рекс Тіллерсон зазначив, що, незважаючи на те, що Іран дотримується умов ядерної угоди 2015 р., ісламська республіка спонсорує міжнародний тероризм. Іран підтримує терористичну організацію "Хезболла". Іранський спецназ бере участь в сирійському конфлікті на боці Росії і режиму президента Башара Асада. Президент США Дональд Трамп критикував ядерну угоду з Іраном. Мабуть США вирішили знову вдатися до санкцій проти Ірану, щоб змусити керівництво ісламської республіки відмовитися від загравань з Москвою, Дамаском і ракетної програми. Масла у вогонь підливають опоненти з консервативного табору. У січні голова судової системи Ірану аятолла Садих Ларіджані заявив, що передвиборну кампанію Хасана Роухані в 2013 р. фінансував засуджений до смертної кари бізнесмен Бабак Занджані, причетний до корупції. Обставини грають не на користь Роухані.

Машхадське тріо: люди рахбара

В Ірані сильні позиції у деяких кандидатів на президентський пост з консервативного табору. Серед них виділяються троє кандидатів: колишній генеральний прокурор Ірану Ібрагім Раїзі, мер Тегерана Моххамед Галібаф і екс-секретар Верховної Ради національної безпеки в Ірані, колишній дипломат Саїд Джалілі. Вони мають репутацію наближених до рахбара Алі Хаменеї. Всі троє родом з м. Машхад – батьківщини Алі Хаменеї. Усі вони брали активну участь у військовому та політичному житті Ірану в перші роки становлення ісламської республіки.

Одним з фаворитів передвиборчої гонки є юрист Ібрагім Раїзі, якому пророкували посаду майбутнього рахбара. Він має репутацію послідовника Алі Хаменеї. В 1988 р. як прокурор Ібрагім Раїзі брав участь у судових розглядах проти членів опозиційної ліворадикальної "Організації моджахедів іранського народу", яка веде озброєну боротьбу проти ісламської республіки. Протягом кількох місяців були страчені 30 тис. іранських політв'язнів. Алі Хаменеї довіряє Ібрагіму Раїзі. Протягом 10 років Раїзі входив до правління холдингової компанії Setad (фармацевтика, нерухомість, телекомунікації, енергетика), з капіталом близько 95 млрд дол., яка знаходиться під контролем Хаменеї. У 2014-16 рр. Раізі обіймав посаду генерального прокурора. У минулому році Хаменеї призначив Раїзі на почесну посаду зберігача усипальниці восьмого шиїтського Імама Резі в м. Мешхед (місце паломництва). На думку Раїзі, відносини Ірану з різними державами залишаться такими ж, за винятком Ізраїлю, який він вважає "країною-окупантом". За даними видання Washington Post, Ібрагім Раїзі не стане "другом для Заходу" і буде слідувати вказівкам Алі Хаменеї, який вважається перешкодою для проведення прагматичної політики. Аналітик Алі Ваєза з неурядової організації International Crisis Group переконаний, що Ібрагім Раїзі не буде розривати ядерну угоду із Заходом без схвалення Алі Хаменеї.

Ібрагім Раізі Reuters

Новини за темою

Сильним кандидатом є Мохаммед Галібаф, мер Тегерана (з 2005 року). Він зробив кар'єру кадрового військового і брав участь в ірано-іранській війні 1980-89 рр. В 90-х Мохаммед Галібаф обіймав посади начальника штабу сухопутних сил, заступника керівника збройової фірми Khatam Al-Anbia Construction Company, командувача аерокосмічних сил КВІР. За його ініціативою кількість ракетних військ КВІР збільшилася з трьох підрозділів до п'яти бригад. Він сприяв розробці в Ірані балістичних ракет. Балістична ракета "Шахаб-3" здатна вразити територію Ізраїлю. Терористична організація "Хезболла" має близько 30 некерованих ракет "Зільзаль-2" іранського виробництва. Мохаммед Галібаф користується авторитетом в іранському суспільстві. У 2000 р. Алі Хаменеї призначив Мохаммеда Галібафа на посаду глави державної поліції Ірану. Він двічі брав участь у виборах на посаду президента Ірану в 2005 і 2013 р. На президентських виборах 2013 р. за кількістю голосів він зайняв друге місце. За даними видання Critical Threats, Моххамед Галібаф має репутацію прагматичного консерватора, який підтримує ядерну угоду із Заходом.

Мохаммед Галібаф Reuters

Кандидат у президенти Саїд Джалілі протягом 18 років обіймав різні дипломатичні посади, був заступником міністра закордонних справ по країнах Європи і Америки. У роки президентства Махмуда Ахмадінежада, Джалілі мав репутацію одного з провідних іранських дипломатів. До 2013 р. він суміщав посади секретаря Верховної Ради національної безпеки і головного переговірника за іранською ядерною програмою. Якщо Джалілі стане наступним президентом Ірану, то це означає, що в Ірані готові протистояти Заходу і відновити ядерну програму. Він займає жорстку антиамериканську позицію. Під час виступу в Бушерському університеті в 2015 р. Саїд Джалілі заявив про те, що Іран не зможе налагодити відносини з США, оскільки Америка прагне добитися міжнародного лідерства з позиції сили і є військовою загрозою.

Саїд Джалілі Reuters

До речі, колишньому президенту Ахмадінежаду балотуватися не дозволили, хоча той хотів.

Новини за темою

Від кандидатів-консерваторів з оточення Алі Хаменеї можна очікувати посилення підтримки терористичної організації "Хезболла", яка періодично обстрілює ізраїльські міста з ліванської території. Спадкоємною залишиться підтримка режиму Башара Асада у Сирії. Іран продовжить військово-політичне співробітництво з Росією в противагу Заходу. Тегеран може загрожувати США відновити ядерну програму, якщо режим санкцій щодо Ірану буде відновлено через розробку балістичних ракет, спонсорування тероризму та участь в сирійському конфлікті. Існує думка, що слабким місцем іранських консерваторів є те, що у них немає єдиного кандидата. Їх не підтримують абсолютно всі іранці. Консерватори програли останні парламентські вибори. На минулорічних парламентських виборах в Ірані консервативна "Велика коаліція принципіалістів" зайняла друге місце за кількістю місць (84 з 290 місць), поступившись першістю "Широкій коаліції реформаторів" (119 місць) в Ісламській консультативній асамблеї.

Мехді Хазалі: один у полі воїн

У президентській гонці в Ірані бере участь представник позасистемної опозиції -політичний дисидент, доктор Мехді Хазалі. За свої політичні погляди він провів багато років в іранських в'язницях. Мехді Хазалі народився в сім'ї аятолли Аболгассема Хазалі, консерватора і впливового іранського релігійного діяча. Він брав участь у ірано-іракській війні. На відміну від свого батька, Мехді Хазалі є переконаним противником консервативної лінії в розвитку Ірану. Він виступає за тотальну лібералізацію суспільно-політичного життя в країні та скорочення впливу релігії на державу. На його думку, існуючий лад перешкоджає модернізації Ірану. Хазалі послідовно критикував політику Ахмадінежада щодо Заходу. Дисидент переконаний, що немає підстав для протистояння з Заходом і необхідно проводити взаємовигідне співробітництво з усіма країнами світу.

Мехді Хазалі Reuters

Хто б не переміг на президентських виборах в Ірані, очевидно одне – поки іранські лідери будуть створювати напруженість на Близькому і Середньому Сході, Захід і сусідні країни будуть сприймати ісламську республіку як непередбачувана держава. Іранські духовні лідери і політики, які мобілізують суспільство шляхом пошуку уявних зовнішніх загроз, власноруч створюють приводи для відновлення міжнародних санкцій, які гальмують соціально-економічний розвиток країни.

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...