Зустріч Дональда Трампа і Еммануеля Макрона в Парижі
"РИА Новости"

Напередодні телефонних переговорів країн-учасниць "Нормандської четвірки" президент США Дональд Трамп побував з офіційним візитом у Франції 13-14 липня. Крім питань двосторонніх відносин і міжнародної безпеки, президенти Дональд Трамп і Еммануель Макрон обговорили ситуацію в Україні.

Схожість позицій з українського питання

Дональд Трамп і Еммануель Макрон не повідомили, що конкретно обговорили з українського питання. У своїх попередніх заявах лідери двох країн висловлювали схожу думку з питання мирного врегулювання на сході України. Обидва президенти не мають наміру скасовувати антиросійські санкції до тих пір, поки РФ не припинить агресію в Україні. За інформацією видання Politico, Дональд Трамп заявив, що не буде скасовувати антиросійські санкції і не збирається цього робити до тих пір, поки в Україні та Сирії не відбудуться зміни, що задовольнять інтереси США. Еммануель Макрон під час останнього саміту "Великої сімки" констатував, що Франція та інші країни погодилися з тим, що економічні санкції проти Росії повинні залишатися в силі до тих пір, поки Володимир Путін не припинить війну на сході України.

Новини за темою: "Українське питання" було однією з головних тем під час зустрічі Трампа і Макрона

Трамп і Макрон не вважають, що мінські домовленості є єдиним способом врегулювання конфлікту на Донбасі. За даними видання Liga.net, американський президент готує свій план врегулювання конфлікту і не вважає, що мінські домовленості є єдиним варіантом мирного врегулювання для України і Росії. Думка Трампа перегукується з позицією спецпредставника США по Україні Курта Волкера, який має репутацію антикремлівського "яструба". На його думку, мінські домовленості не є повноцінним мирним договором, який може послужити врегулюванню конфлікту в Україні. Для початку потрібно домогтися припинення вогню та вирішити весь блок питань з безпеки мінських домовленостей, оскільки без цього не вдасться врегулювати політичні та інші питання.

Новини за темою: У Трампа підкреслили, що на зустрічі з Путіним не вирішувалося конкретних питань

Еммануель Макрон конкретизував і доповнив положення мінських домовленостей. На його думку, сторони конфлікту повинні припинити вогонь, відвести важку техніку з лінії зіткнення. У районах, де найчастіше відбуваються сутички, слід провести повне роззброєння (демілітаризацію). Потім сторони конфлікту повинні надати спостерігачам ОБСЄ доступ до зони конфлікту і звільнити заручників. Росія повинна скасувати указ про видачу документів жителям ОРДЛО і повернути Україні контроль над усіма захопленими підприємствами. В українській пресі даний підхід відомий як "формула Макрона" або "план Макрона". Це альтернатива "формулі Штайнмаєра" (на честь екс-міністра закордонних справ Німеччини Франка-Вальтера Штайнмаєра), яка передбачає одночасне прийняття поправок в Конституцію України про особливий статус Донбасу і місцеві вибори і виведення російських військових і озброєнь з території ОРДЛО.

Новини за темою: Порошенко допускає врегулювання конфлікту на Донбасі за "формулою Макрона"

Напередодні зустрічі Трампа і Макрона був оприлюднений текст законопроекту "Про особливості державної політики щодо відновлення державного суверенітету України над тимчасово окупованою територією Донецької і Луганської області". Даний законопроект підготували не у Верховній Раді, а в Раді національної безпеки і оборони (РНБО). У документі пропонується закріпити на законодавчому рівні відповідальність Росії за окупацію окремих територій Донбасу, підкреслюється, що Кремль порушує міжнародно-правові норми, мінські домовленості. Як повідомляє Liga.net, "союзники" України "в курсі деталей" законопроекту.

Франко-американський тандем у "нормандському форматі"

Складається враження, що президенти Дональд Трамп і Еммануель Макрон могли домовитися про взаємодію в "нормандському форматі" та обговорити стратегію майбутніх переговорів з Володимиром Путіним у "нормандському форматі". США не є учасниками "Нормандської четвірки". У той же час, Дональд Трамп зацікавлений відновити довіру серед європейських партнерів, з якими існують розбіжності з питань клімату та трансатлантичної торгівлі. Це стосується перш за все Німеччини, яка протягом попередніх років грала роль першої скрипки в "Нормандській четвірці" і не змогла переконати Росію виконати мінські домовленості. Канцлер Німеччини Ангела Меркель вважає, що ЄС не має сенсу розраховувати на США, поки Дональд Трамп буде знаходитися у владі. Європа незадоволена виходом США з Паризької угоди, протекціоністськими заходами американської влади і вимогою Трампа збільшити витрати на оборону на 2%. Більш активна участь США в урегулюванні конфлікту на Донбасі дозволить Дональду Трампу продемонструвати ЄС, що США, як і раніше, гарантують безпеку в Європі і сприяють врегулюванню локальних конфліктів біля кордонів ЄС.

Оскільки Дональд Трамп сконцентрувався на врегулюванні сирійського конфлікту і північнокорейської проблеми, він вирішив розділити відповідальність за підтримання безпеки в Європі зі своїм французьким колегою Еммануелем Макроном. Макрон підходить нинішньому керівництву США на роль партнера по українському питанню. Президент Франції вважає, що незважаючи на існуючі розбіжності з питань торгівлі та клімату, США і ЄС можуть співробітничати з питань безпеки. Позиції Трампа і Макрона сходяться по Сирії (боротьба з ІДІЛ, протидія хімічним атакам). Еммануель Макрон критикує Росію за кібератаки і втручання в політичні процеси країн-членів ЄС. Для французького президента участь у врегулюванні конфлікту на Донбасі - це іспит на роль лідера ЄС, який здатний вирішувати проблеми регіональної безпеки.

Історично склалося так, що американці і французи допомагали один одному у війні за незалежність США, в Першій світовій війні. На цей раз Вашингтон і Париж вирішили допомогти один одному у врегулюванні конфлікту на Донбасі. Еммануель Макрон і Дональд Трамп спробують реанімувати "нормандський формат", де роль першої скрипки перейде від Німеччини, яка не має впливу на Кремль, Франції, за спиною якої стоїть Білий дім.

США і Франція не йдуть в лобову атаку з Росією з питання мирного врегулювання в Україні. На переговорах з Володимиром Путіним на саміті "Великої двадцятки" Дональд Трамп не загострював уваги на українському питанні. Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров повідомив, що врегулювання конфлікту на Донбасі буде тривати в рамках мінських домовленостей і ніякого альтернативного сценарію США не пропонували. На полях саміту "Великої двадцятки" Дональд Трамп перевірив Володимира Путіна на здатність домовлятися. США розраховують на "джентельменську угоду" з Росією по Україні. Дональд Трамп врахував інтереси Кремля під час переговорів у Гамбурзі, погодившись на створення зон безпеки на півдні Сирії, які будуть патрулюватися російською військовою поліцією і фактично знаходитися в сфері впливу Кремля. В якості відповідного жесту Росії варто погодитися на врегулювання військового конфлікту на Донбасі, вивести свої війська з України і повернути Києву контроль над кордоном.

Новини за темою: Підсумки саміту G20: Сирія, Україна і "спільна мова" Путіна-Трампа

Інформація в мас-медіа про плани Трампа і Макрона, про законопроект РНБО по Донбасу, це цілеспрямована підготовка грунту до майбутніх телефонних переговорів в "нормандському форматі". Україна, США і Франція заздалегідь дають зрозуміти російському керівництву, що марно гальмувати процес мирного врегулювання на Донбасі і намагатися диктувати свою волю, заперечувати присутність російських військових і терористів на українській землі. Україна має повне право на відновлення територіальної цілісності, скасування нелегітимних органів влади "ДНР" і "ЛНР", тому що виступи донбаських сепаратистів навесні 2014 р. - це просто спланована провокація Росії. РФ є країною-агресором і ніяк не може бути посередником у конфлікті на Донбасі, який сама розпалила.

Від поразки ніхто не застрахований

Не виключено, що за підсумками переговорів у "нормандському форматі" за участю Еммануеля Макрона Росія не буде міняти тактику поведінки на Донбасі. Кремль свідомо не виконує мінські домовленості і продовжує обстріли на Донбасі для того, щоб провокувати суспільно-політичну нестабільність в Україні. Відсутність прогресу у врегулюванні конфлікту на Донбасі є однією з причин для невдоволення чинною владою в окремих верствах українського суспільства. Володимир Путін живить надії на реставрацію в Україні політичного режиму, орієнтованого на вступ у Євразійський економічний союз (ЄАЕС) і зближення з Росією.

На прес-конференції за підсумками саміту "Великої двадцятки" російський президент у фривольній формі заявив про те, що чинна українська влада "торгує русофобією", а в Росії і українського суспільства нібито спільні інтереси у багатьох сферах. "Господар Кремля" зацікавлений в реалізації в Україні молдавського сценарію, щоб українці обирали проросійських політиків на тлі нездатності проєвропейської коаліції вирішити нагальні економічні проблеми і домогтися відновлення територіальної цілісності. Нещодавно обраний президент Молдови Ігор Додон підтримав вступ своєї країни до ЄАЕС. Він скептично ставиться до Угоди про асоціацію з ЄС і зацікавлений провести федералізацію Молдови, надати широку автономію сепаратистському утворенню Придністров'я, де, як і на Донбасі, розміщені російські війська.

Новини за темою: Сирійський маневр Макрона та його цілі

Володимиру Путіну не вигідно виводити російські війська з Донбасу до того, як на окупованих територіях будуть проведені місцеві вибори, а в Конституції України внесено поправки про "особливий статус" регіону. Значна частина російського суспільства сприйме такий крок як військово-політичну поразку Росії. В умах некритично мислячих росіян засів стереотип про те, що Україна нібито повинна першою виконати політичну частину мінських домовленостей і сама їх порушує. Напередодні президентських виборів у РФ в 2018 р. Володимир Путін продовжить розігрувати спектакль із захистом російськомовного населення Донбасу, режимів Захарченка-Плотьницького від "злих укрофашистів".

Якщо Володимир Путін не буде поступливим щодо українського питання, Дональд Трамп і Еммануель Макрон опиняться перед вибором. Вони можуть повторити долю екс-президентів Франсуа Олланда і Барака Обами і "висловити стурбованість" з приводу відсутності прогресу в "нормандському форматі". Або ж діяти в дусі яструбів-атлантистів часів "холодної війни". Дональд Трамп може посилити антиросійські санкції, згідно із законопроектом "Про протидію російському впливу в Європі та Євразії", який був схвалений в Сенаті США. Законопроект передбачає поширення обмежувальних заходів на нафтогазовий сектор, заборону іноземного фінансування будівництва нових російських газопроводів. Дональд Трамп і Еммануель Макрон повинні бути готові до посилення тиску на Росію у разі провалу переговорів у "нормандському форматі".

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник