Франко-американський тандем у "Нормандії" і його завдання

Еммануель Макрон і Дональд Трамп спробують реанімувати "нормандський формат", де роль першої скрипки перейде від Німеччини, яка не має впливу на Кремль, до Франції, за спиною якої стоїть Білий дім

Франко-американський тандем у "Нормандії" і його завдання
Зустріч Дональда Трампа і Еммануеля Макрона в Парижі "РИА Новости"

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Еммануель Макрон і Дональд Трамп спробують реанімувати "нормандський формат", де роль першої скрипки перейде від Німеччини, яка не має впливу на Кремль, до Франції, за спиною якої стоїть Білий дім

Напередодні телефонних переговорів країн-учасниць "Нормандської четвірки" президент США Дональд Трамп побував з офіційним візитом у Франції 13-14 липня. Крім питань двосторонніх відносин і міжнародної безпеки, президенти Дональд Трамп і Еммануель Макрон обговорили ситуацію в Україні.

Схожість позицій з українського питання

Дональд Трамп і Еммануель Макрон не повідомили, що конкретно обговорили з українського питання. У своїх попередніх заявах лідери двох країн висловлювали схожу думку з питання мирного врегулювання на сході України. Обидва президенти не мають наміру скасовувати антиросійські санкції до тих пір, поки РФ не припинить агресію в Україні. За інформацією видання Politico, Дональд Трамп заявив, що не буде скасовувати антиросійські санкції і не збирається цього робити до тих пір, поки в Україні та Сирії не відбудуться зміни, що задовольнять інтереси США. Еммануель Макрон під час останнього саміту "Великої сімки" констатував, що Франція та інші країни погодилися з тим, що економічні санкції проти Росії повинні залишатися в силі до тих пір, поки Володимир Путін не припинить війну на сході України.

Новини за темою

Трамп і Макрон не вважають, що мінські домовленості є єдиним способом врегулювання конфлікту на Донбасі. За даними видання Liga.net, американський президент готує свій план врегулювання конфлікту і не вважає, що мінські домовленості є єдиним варіантом мирного врегулювання для України і Росії. Думка Трампа перегукується з позицією спецпредставника США по Україні Курта Волкера, який має репутацію антикремлівського "яструба". На його думку, мінські домовленості не є повноцінним мирним договором, який може послужити врегулюванню конфлікту в Україні. Для початку потрібно домогтися припинення вогню та вирішити весь блок питань з безпеки мінських домовленостей, оскільки без цього не вдасться врегулювати політичні та інші питання.

Новини за темою

Еммануель Макрон конкретизував і доповнив положення мінських домовленостей. На його думку, сторони конфлікту повинні припинити вогонь, відвести важку техніку з лінії зіткнення. У районах, де найчастіше відбуваються сутички, слід провести повне роззброєння (демілітаризацію). Потім сторони конфлікту повинні надати спостерігачам ОБСЄ доступ до зони конфлікту і звільнити заручників. Росія повинна скасувати указ про видачу документів жителям ОРДЛО і повернути Україні контроль над усіма захопленими підприємствами. В українській пресі даний підхід відомий як "формула Макрона" або "план Макрона". Це альтернатива "формулі Штайнмаєра" (на честь екс-міністра закордонних справ Німеччини Франка-Вальтера Штайнмаєра), яка передбачає одночасне прийняття поправок в Конституцію України про особливий статус Донбасу і місцеві вибори і виведення російських військових і озброєнь з території ОРДЛО.

Новини за темою

Напередодні зустрічі Трампа і Макрона був оприлюднений текст законопроекту "Про особливості державної політики щодо відновлення державного суверенітету України над тимчасово окупованою територією Донецької і Луганської області". Даний законопроект підготували не у Верховній Раді, а в Раді національної безпеки і оборони (РНБО). У документі пропонується закріпити на законодавчому рівні відповідальність Росії за окупацію окремих територій Донбасу, підкреслюється, що Кремль порушує міжнародно-правові норми, мінські домовленості. Як повідомляє Liga.net, "союзники" України "в курсі деталей" законопроекту.

Франко-американський тандем у "нормандському форматі"

Складається враження, що президенти Дональд Трамп і Еммануель Макрон могли домовитися про взаємодію в "нормандському форматі" та обговорити стратегію майбутніх переговорів з Володимиром Путіним у "нормандському форматі". США не є учасниками "Нормандської четвірки". У той же час, Дональд Трамп зацікавлений відновити довіру серед європейських партнерів, з якими існують розбіжності з питань клімату та трансатлантичної торгівлі. Це стосується перш за все Німеччини, яка протягом попередніх років грала роль першої скрипки в "Нормандській четвірці" і не змогла переконати Росію виконати мінські домовленості. Канцлер Німеччини Ангела Меркель вважає, що ЄС не має сенсу розраховувати на США, поки Дональд Трамп буде знаходитися у владі. Європа незадоволена виходом США з Паризької угоди, протекціоністськими заходами американської влади і вимогою Трампа збільшити витрати на оборону на 2%. Більш активна участь США в урегулюванні конфлікту на Донбасі дозволить Дональду Трампу продемонструвати ЄС, що США, як і раніше, гарантують безпеку в Європі і сприяють врегулюванню локальних конфліктів біля кордонів ЄС.

Оскільки Дональд Трамп сконцентрувався на врегулюванні сирійського конфлікту і північнокорейської проблеми, він вирішив розділити відповідальність за підтримання безпеки в Європі зі своїм французьким колегою Еммануелем Макроном. Макрон підходить нинішньому керівництву США на роль партнера по українському питанню. Президент Франції вважає, що незважаючи на існуючі розбіжності з питань торгівлі та клімату, США і ЄС можуть співробітничати з питань безпеки. Позиції Трампа і Макрона сходяться по Сирії (боротьба з ІДІЛ, протидія хімічним атакам). Еммануель Макрон критикує Росію за кібератаки і втручання в політичні процеси країн-членів ЄС. Для французького президента участь у врегулюванні конфлікту на Донбасі - це іспит на роль лідера ЄС, який здатний вирішувати проблеми регіональної безпеки.

Історично склалося так, що американці і французи допомагали один одному у війні за незалежність США, в Першій світовій війні. На цей раз Вашингтон і Париж вирішили допомогти один одному у врегулюванні конфлікту на Донбасі. Еммануель Макрон і Дональд Трамп спробують реанімувати "нормандський формат", де роль першої скрипки перейде від Німеччини, яка не має впливу на Кремль, Франції, за спиною якої стоїть Білий дім.

США і Франція не йдуть в лобову атаку з Росією з питання мирного врегулювання в Україні. На переговорах з Володимиром Путіним на саміті "Великої двадцятки" Дональд Трамп не загострював уваги на українському питанні. Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров повідомив, що врегулювання конфлікту на Донбасі буде тривати в рамках мінських домовленостей і ніякого альтернативного сценарію США не пропонували. На полях саміту "Великої двадцятки" Дональд Трамп перевірив Володимира Путіна на здатність домовлятися. США розраховують на "джентельменську угоду" з Росією по Україні. Дональд Трамп врахував інтереси Кремля під час переговорів у Гамбурзі, погодившись на створення зон безпеки на півдні Сирії, які будуть патрулюватися російською військовою поліцією і фактично знаходитися в сфері впливу Кремля. В якості відповідного жесту Росії варто погодитися на врегулювання військового конфлікту на Донбасі, вивести свої війська з України і повернути Києву контроль над кордоном.

Новини за темою

Інформація в мас-медіа про плани Трампа і Макрона, про законопроект РНБО по Донбасу, це цілеспрямована підготовка грунту до майбутніх телефонних переговорів в "нормандському форматі". Україна, США і Франція заздалегідь дають зрозуміти російському керівництву, що марно гальмувати процес мирного врегулювання на Донбасі і намагатися диктувати свою волю, заперечувати присутність російських військових і терористів на українській землі. Україна має повне право на відновлення територіальної цілісності, скасування нелегітимних органів влади "ДНР" і "ЛНР", тому що виступи донбаських сепаратистів навесні 2014 р. - це просто спланована провокація Росії. РФ є країною-агресором і ніяк не може бути посередником у конфлікті на Донбасі, який сама розпалила.

Від поразки ніхто не застрахований

Не виключено, що за підсумками переговорів у "нормандському форматі" за участю Еммануеля Макрона Росія не буде міняти тактику поведінки на Донбасі. Кремль свідомо не виконує мінські домовленості і продовжує обстріли на Донбасі для того, щоб провокувати суспільно-політичну нестабільність в Україні. Відсутність прогресу у врегулюванні конфлікту на Донбасі є однією з причин для невдоволення чинною владою в окремих верствах українського суспільства. Володимир Путін живить надії на реставрацію в Україні політичного режиму, орієнтованого на вступ у Євразійський економічний союз (ЄАЕС) і зближення з Росією.

На прес-конференції за підсумками саміту "Великої двадцятки" російський президент у фривольній формі заявив про те, що чинна українська влада "торгує русофобією", а в Росії і українського суспільства нібито спільні інтереси у багатьох сферах. "Господар Кремля" зацікавлений в реалізації в Україні молдавського сценарію, щоб українці обирали проросійських політиків на тлі нездатності проєвропейської коаліції вирішити нагальні економічні проблеми і домогтися відновлення територіальної цілісності. Нещодавно обраний президент Молдови Ігор Додон підтримав вступ своєї країни до ЄАЕС. Він скептично ставиться до Угоди про асоціацію з ЄС і зацікавлений провести федералізацію Молдови, надати широку автономію сепаратистському утворенню Придністров'я, де, як і на Донбасі, розміщені російські війська.

Новини за темою

Володимиру Путіну не вигідно виводити російські війська з Донбасу до того, як на окупованих територіях будуть проведені місцеві вибори, а в Конституції України внесено поправки про "особливий статус" регіону. Значна частина російського суспільства сприйме такий крок як військово-політичну поразку Росії. В умах некритично мислячих росіян засів стереотип про те, що Україна нібито повинна першою виконати політичну частину мінських домовленостей і сама їх порушує. Напередодні президентських виборів у РФ в 2018 р. Володимир Путін продовжить розігрувати спектакль із захистом російськомовного населення Донбасу, режимів Захарченка-Плотьницького від "злих укрофашистів".

Якщо Володимир Путін не буде поступливим щодо українського питання, Дональд Трамп і Еммануель Макрон опиняться перед вибором. Вони можуть повторити долю екс-президентів Франсуа Олланда і Барака Обами і "висловити стурбованість" з приводу відсутності прогресу в "нормандському форматі". Або ж діяти в дусі яструбів-атлантистів часів "холодної війни". Дональд Трамп може посилити антиросійські санкції, згідно із законопроектом "Про протидію російському впливу в Європі та Євразії", який був схвалений в Сенаті США. Законопроект передбачає поширення обмежувальних заходів на нафтогазовий сектор, заборону іноземного фінансування будівництва нових російських газопроводів. Дональд Трамп і Еммануель Макрон повинні бути готові до посилення тиску на Росію у разі провалу переговорів у "нормандському форматі".

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини партнерів

Загрузка...