banner banner banner

Форум Голокосту: Міжнародний скандал замість жалоби

Форум Голокосту: Міжнародний скандал замість жалоби
Haaretz

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

У меморіальному комплексі "Яд Вашем" в Єрусалимі 23 січня відбувся 5-й Всесвітній форум пам'яті Голокосту, організований президентом однойменного фонду В'ячеславом Моше Кантором і президентом Ізраїлю Реувеном Рівліном. Подібні форуми проводять з 2005 р. і вони присвячені подіям із життя 6 млн євреїв, які стали жертвами репресій і масових вбивств за ініціативи спецслужб нацистської Німеччини в 1933-45 рр. Цьогоріч форум відбувся на честь 75-ї річниці визволення в'язнів концтабору Аушвіц. У 2006 р. аналогічний форум відбувся в Києві під керівництвом тодішнього президента України Віктора Ющенка і був присвячений 65-й річниці трагедії Бабиного Яру.

Захід має не тільки історичне, а й політичне значення, оскільки в ньому крім живих свідків, жертв злочинів нацистів, представників громадянського суспільства, науковців беруть участь глави держав та урядів. Учасники форуму обговорюють події Голокосту, приділяють увагу проблемі боротьби з антисемітизмом, захисту прав євреїв. Цього року Всесвітній форум пам'яті Голокосту супроводжувався міжнародними скандалами, а ряд високопоставлених учасників виступів використовували його як майданчик, щоб продемонструвати свої геополітичні амбіції.

Антиіранський унісон

У своїх виступах віце-президент США Майк Пенс і прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу зосередилися на критиці Ірану. Обидва лідери порівняли Іран з нацистською Німеччиною в плані ставлення до єврейського народу, назвали ісламську республіку найбільш антисемітською державою у світі, враховуючи неодноразові погрози іранських політиків і військовиків стерти Ізраїль з лиця землі. Вони закликали міжнародне співтовариство об'єднатися для протидії агресивній політиці Ірану, згадали про його ядерну програму. Пенс зазначив, що США підтримують Ізраїль з моменту його появи на карті світу в 1948 р. Бракувало лише присутності господаря Овального кабінету – Дональда Трампа, який не пропускає нагоди розкритикувати режим аятолл. Нині всю увагу американського президента прикуто до розгляду Сенатом США справи про його імпічмент.

Мабуть, навіть визнання президентом Німеччини Франком-Вальтером Штайнмаєром відповідальності його країни за Голокост здавалося чимось буденним порівняно з риторикою Пенса і Нетаньягу, які піднесли режим аятолл мало не як Четвертий Рейх. Заяви Пенса і Нетаньягу, які перегукуються між собою, були розраховані на те, щоб справити враження на європейські країни. Більшість європейських політиків та представників громадянського суспільства вкрай негативно ставляться до всього, що асоціюється з нацизмом, антисемітизмом та іншими ідеологіями, які відштовхуються від ідей расової, етнічної та релігійної дискримінації та переваги одних народів над іншими.

Американці та ізраїльтяни хочуть домогтися від європейських партнерів відновлення політики санкцій проти Ірану. Тегеран розширює свій вплив на Близькому Сході, спираючись на шиїтські громади Іраку, Лівану, Ємену, Сирії, втручається у внутрішні справи цих країн подібно до німецьких нацистів, які прагнули перетворити Європу на свій життєвий простір і зробили своєю соціальною базою фольксдойче в окупованих державах. Жорстка риторика Пенса і Нетаньягу звучала в контексті тривалої гібридної війни на Близькому Сході між Іраном, з одного боку, і США, Ізраїлем і світськими арабськими державами, з іншого. Іран і союзні збройні угруповання з "Народного ополчення Іраку" не припиняють своїх провокацій. Від жовтня 2019 р. вони випустили понад 109 реактивних снарядів і ракет по цивільних і військових об'єктах США в Іраку.

Останній обстріл урядового кварталу в Багдаді, де міститься американське посольство, стався 21 січня. Іран вийшов з ядерної угоди та обстріляв американську базу в Іраку у відповідь на ліквідацію генерала Кассема Сулеймані, відмовляється від діалогу зі США. Підвищена бойова готовність Ірану несе загрозу для громадян інших країн. Іранські зенітники збили помилково 8 січня український пасажирський літак. Європа обмежується критикою режиму аятол. Америка та Ізраїль зацікавлені у відновленні Європою політики економічних санкцій, яка проводилася до 2015 р.

Пенс і Нетаньягу хотіли зіграти на почуттях перських євреїв напередодні позачергових парламентських виборів в Ізраїлі в березні та президентських виборів США в листопаді цього року. Євреї проживали в Ірані з часів правління династії Ахеменідів. З приходом до влади ісламістів у 1979 р. їх чисельність скоротилася зі 100 до 8 тис. Вони емігрували переважно до Ізраїлю і США. Перські євреї досить впливові в ізраїльському суспільстві. Екс-президент Ізраїлю Моше Кацав і член партії "Лікуд" Беньямін Нетаньягу є представниками цієї громади. Американські євреї хоч і голосують переважно за Демократичну партію, але основний електорат Республіканської партії і Трампа представлено протестантами-євангелістами, які здебільшого підтримують Ізраїль к протистоянні з Іраном і сприймають ісламський екстремізм як загрозу. Антиіранські настрої сильні серед членів команди Трампа, зокрема держсекретаря Майкла Помпео, членів Сенату США (на зразок республіканця Ліндсі Грема).

Антисіонізм дійсно властивий іранським політикам, які не визнають існування Ізраїлю як держави. Вони підносять Ізраїль як зовнішню загрозу. Водночас влада Ірану толерантно ставиться до всіх релігій та етносів, і євреї не є винятком. В іранському парламенті закріплено одне місце за представником єврейської громади, якк з 2008 р. займає Сіамак Море Седк, відомий як жорсткий критик Ізраїлю. В Ірані є синагоги. У 2015 р. іранські правоохоронці повернули сувій Тори (юдейське духовне письмо), викрадений із мечеті в Ширазі, а екс-президент Ірану Мохаммад Хатамі відвідав у 2003 р. синагогу Юсеф Абад – одну з найбільших в Тегерані.

Те саме можна сказати і про ставлення американців та ізраїльтян до іранців. У США проживає до 1 млн американців іранського походження. У Лос-Анджелесі є навіть іранський квартал Тегеранджелес, де проживає 50 тис. осіб. Трамп схвально висловлювався про іранців, підтримує антиурядові протести на їхній батьківщині. Нетаньягу й зовсім записав цикл відео, в яких відгукувався про іранців як про талановитих людей, яких обмежує власна влада.

Стурбований русофобією

Відзначився президент РФ Володимир Путін. Під час виступу на форумі він запропонував провести у 2020 р. у будь-якому місці зустріч керівників США, Великої Британії, Франції, Росії, Китаю, які є постійними членами Ради безпеки ООН, щоб обговорити різні питання, зокрема ситуацію в Лівії. На думку директора Російської ради з міжнародних справ Андрія Кортунова, Путін хоче обговорити на зустрічі стан сучасної системи міжнародних відносин, проблему відсутності єдності в Радбезі ООН.

Фактично російський президент запропонував провести альтернативне засідання Ради безпеки ООН на рівні глав держав та урядів, а не постпредів. Путін спробував донести з трибуни форуму Голокосту своє бачення Росії як глобального гравця, здатного змінити систему міжнародних відносин і змінити правила гри. Росія поряд з Індією, Китаєм, ПАР просуває ідею багатополярного світу, де немає конкретного домінантного полюса. Росія претендує на домінування в Євразії, виступає за зменшення впливу США і тому використовує будь-який привід для нав'язування свого бачення міжнародних процесів. Путін користується роз'єднаністю Заходу, похолоданням у відносинах США та ЄС, що виявляється в розбіжності з питань фінансування НАТО, ядерної угоди з Іраном, проблемі захисту клімату, торгівлі, а також через слабкість команди Трампа в галузі зовнішньої політики, схильності до ізоляціонізму.

Путін заявив, що антисемітизм стоїть в одному ряду з шовінізмом і русофобією, під час відкриття в Єрусалимі меморіалу героям і захисникам оборони Ленінграда "Свічка пам'яті". На думку господаря Кремля, жителі Росії та Ізраїлю нібито однаково стурбовані спробами заперечувати Голокост, переглянути результати Другої світової війни, реабілітувати злочинців. Він спробував відвернути увагу міжнародної громадськості від тривалої агресії Росії в Україні, виставити свою країну як мученицю і жертву. У Кремлі вважають проявом шовінізму і русофобії будь-яке критичне ставлення до насаджування Росією свого впливу на пострадянському просторі, спонсорування сепаратистських рухів, широкого розуміння Другої світової війни, під час якої зароджувався процес деколонізації і національно-визвольних рухів, а не однобоке сприйняття конфлікту як перемоги росіян над нацизмом. Російська влада часто звинувачуєь в русофобії і шовінізмі власті України, Польщі, країн Балтії, Грузії за часів президентства Міхеїла Саакашвілі, Молдови за часів прем'єрства Павла Філіпа, Майї Санду.

Конфліктний потенціал

На форумі знайшов відображення недавній конфлікт Росії і Польщі на історичному ґрунті. Президент Польщі Анджей Дуда на знак протесту відмовився відвідати Єрусалим. На відміну від Путіна, йому не надали слово на церемонії відкриття. На знак солідарності з польським колегою поїздку до Ізраїлю скасував президент Литви Гітанас Науседа. Дуда хотів відповісти Путіну на образливі для поляків заяви на щорічній прес-конференції в грудні 2019 р. Господар Кремля заявив, що передумовою Другої світової війни стали не пакт Молотова – Ріббентропа, а Мюнхенська угода, звинуватив польське керівництво тих років у підготовці до анексії Тешинського району Чехії, співучасть у Голокості.

Путін підтримав сторону Ізраїлю в історичному спорі з Польщею. Ізраїль вже давно вимагає від Польщі виплатити компенсації родичам євреїв, які втратили майно під час Голокосту. На території Польщі містилися великі концтабори Освенцім, Треблінка, Майданек, Хелмно, Белжец та Собібор. Польща заперечує причетність до Голокосту і навіть ухвалила закон про правову відповідальність за звинувачення громадян у цьому злочині.

Позиція Зеленського

Україна вчергове опинилася в епіцентрі міжнародного скандалу. Чи то із солідарності з Польщею – одним з основних партнерів України в ЄС і НАТО, чи то з огляду на інші обставини, але президент України Володимир Зеленський не взяв участі в роботі форуму. Він відвідав інші офіційні заходи в Єрусалимі, зустрівся з прем'єр-міністром Беньяміном Нетаньягу. За офіційною версією, українська делегація не пішла на форум, щоб поступитися місцем тим, хто пережив Голокост. Однак вчинку Зеленського не зрозуміли організатори форуму і висловили обурення. Скидалося на те, що лідер України, на території якої містилося 200 концтаборів, 50 гетто і було вбито нацистами 1,5 млн євреїв, просто проігнорував обговорення питань, які цікавлять самих українських євреїв – його одноплемінників. Або ж як прояв слабкості й спроба уникнути провокаційних заяв Путіна.

Певною мірою ізраїльські власті могли сприйняти такий хід як банальну неповагу або політичну безграмотність. Не зовсім коректною є версія, що український президент не відвідав форум нібито через виступ Путіна. Форум, присвячений Голокосту на території Ізраїлю, не має ніякого стосунку до проблем україно-російських відносин. Це майданчик для обміну думками з конкретного питання. Якщо дотримуватися такого підходу, то тоді можна відмовитися брати участь навіть в ООН, ОБСЄ та інших міжнародних організаціях, де бере участь Росія, що ніяк не вплине на припинення агресії на сході України.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>