banner banner banner

Формула високих тарифів: Між обіцянками Зеленського та сумною реальністю

Формула високих тарифів: Між обіцянками Зеленського та сумною реальністю
112.ua

Ліга корупції

Програма "112 Україна"

Справедливі тарифи, знизимо ціну газу вдвічі, гарантую зниження ціни на газ учетверо... Чого лише не обіцяли нам кандидати в президенти. Знали, що турбує народ. Обурювався темою і Зеленський. А коли став до керма, то зібрав журналістів і знову пообіцяв, навіть гарантував: "Люди ніколи не будуть платити 50-70% чи 80% за комуналку від свого доходу або доходу сім'ї. Це я можу гарантувати". Щоправда, коли таке станеться, не уточнив. З 1 січня 2020-го в Україні діють страхова та ринкова ціни на газ. Що це означає? Чи стали наші платіжки дешевшими? Від чого взагалі залежить ціна блакитного палива? Та за які заслуги чиновники із "Нафтогазу" отримують фантастичні зарплати?

* * *

Село Василів Київської області. Баба Оля вже третій рік не користується газом. Опалює хату дровами. Ольга Тимофіївна чи не перша в селі проводила газ у свою хату. А тепер від цивілізації довелося відмовитись. Діти їй заготували на зиму дрівець та хмизу.

У двір до сусідів, сім’ї Павленків, також завезли машину обрізків. Господар обходить купу – міряє, рахує, на який час запасів вистачить для обігріву домівки, якщо за півдня випалив вже два мішки. Субсидій у них зроду-віку не бувало. Бо вдома прописано ще 4 дорослих дітей.

"Ціна газу піднялася на 15%. Це буде повний капець! Жінка не працює. Й пенсії в неї ще немає. А на мою одну пенсію ми не зможемо прожити, щоб протопити таку хату – 12 на 12 – 92 і 8 кв. м. А буде далі дорожчати, то буде ще гірше", - скаржиться пенсіонер Валерій Павленко. Арифметика в пана Павленка проста: якщо топити газом, то віддаси все, що заробив улітку.

Три роки тому комбайнер вдався до інженерії – переобладнав систему опалення під два котли. Газовий горить на фітілі, а поряд спарений, в якому можна топити дровами. Не нахвалиться на свій винахід. У системі 80 градусів. У домівці тепленько. Від чого залежать цифри у їхніх платіжках, люди здебільшого не розуміють. Але рахувати вже навчилися.

Пенсіонерка Ганна Білик колись працювала у Василькові головою колгоспу, тож непогано орієнтується у тому, як влада гендлює із тарифами. У 1995 році проводила газ до села, шукала труби, за бартером за цукор везла котли для всіх селян. Тепер заздрить сусідам, у яких залишилися печі чи грубки.

"Я у себе в домі зробила утеплені вікна, поставила нові двері, від’єднала половину будинку, поставила крани на батареї, поставила нову автоматику на газ. І таким чином я скоротила використання газу. Думала, що зробила економію, то буде чим утеплити ще й стіни. А виявилося, що економію я зробила для чиновників "Нафтогазу", - говорить пенсіонерка.

У селі, каже, всі люди загартовані: у оселях не більше 18 градусів тепла. Економлять.

"Хіба український народ не заслужив отой газ, який видобувають зі своєї землі? Адже ж у нас пенсії не рівняються до пенсій і зарплат Європи. А ціни рівняємо", - говорить пані Білик.

Президент Зеленський під час прес-марафону завзято анонсує тарифну відлигу за умови, якщо в Україні будуть ринкові ціни на газ, як того вимагає МВФ: "Я говорив з Міжнародним валютним фондом і з нашим урядом, і ми домовлялися: якщо ми відкриємо ринок і якщо у нас будуть ринкові ціни, відсоток на сплату комунальних тарифів від доходу сім’ї повинен зменшитися. І це ми гарантуємо людям".

Та вже незабаром Володимир Зеленський у своєму відеоблозі з бігової доріжки оголосив, що в уряду з’явилася нова програма, яка допоможе населенню сплачувати за опалення менше: "Уряд ухвалив програму "Гарантована ціна на газ". Ціна знизилася ще на 7%. Працюємо над тим, щоб зниження було ще більшим".

З 1 січня 2020 року уряд Гончарука запроваджує страхову ціну, яка становить 6 962 гривні за тисячу кубометрів. Вона буде зафіксована до кінця кварталу, тобто до 1 квітня 2020-го. Тепер споживачі можуть вибирати, як платити за газ: за гарантованою ціною або за ринковою.

Новини за темою

"Ця ціна є форвардною, яку зафіксував "Нафтогаз" як ринковий інструмент. Якщо ми говоримо про відкриття ринку, то такі інструменти є. Вони дивляться на котирування, на те, як пропонується постачати газ через місяць-три, і фіксують цю ціну. Це ринковий механізм. Він дозволяє в реальному часі дати відповідну довгострокову пропозицію", - пояснює міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель.

А тим, хто боїться ринкових коливань, мовляв, платіть, як платили.

Свою думку висловив народний депутат Олексій Гончаренко: "Якщо ти не погоджуєшся з цією ціною, ти маєш звернутися, і тоді для тебе вона не буде діяти – оця ціна у 8 гривень. Але тоді вони кажуть: ти ризикуєш тим, що далі ціна може бути і 12, і тобі доведеться платити. Ну, це якась ідіотська система. Ось таке вони просувають".

Народні депутати зазначають: знову споживачів обдирають, як липку.

"Це ціна на газ, яка абсолютно не відповідає видобутку власного газу, яка не відповідає змішаному власному і імпортованому газу. Це ціна, яка зросла протягом останніх 5 років водинадцятеро. Тобто от кожен може взяти свою платіжку, подивитися, скільки сплачував, наприклад, там 10 років тому, 5 років тому, і сьогодні подивитися, яка платіжка у вас приходить. І ми одразу побачимо, скільки це є", - говорить народний депутат Сергій Соболєв.

Експерти ж пояснюють: розповіді про вимоги МВФ - це байки. Міжнародний валютний фонд не регулює ціни на газ.

"Там була принципова позиція, що, зокрема, тарифи на газ має бути лібералізовано. Мають визначатися ринком. Не може бути жодних урядових рішень чи рішень регулятора або чогось іншого. От і все. І вона не змінилася. Вони в принципі за вільне ціноутворення в будь-якому сегменті", - пояснює експерт з енергетики Дмитро Марунич.

"Тут уся проблема не в МВФ, а це проблема української влади. І не лише цієї, а й всіх попередніх. Вся економічна політика будувалася від траншу до траншу. І весь час отримання кредиту - це національне свято", - говорить його колега Віктор Скаршевський.

Міжнародний валютний фонд не цікавить ані розвиток нашої промисловості, ані економічне зростання країни, ні, тим більше, соціальні питання. Для МВФ найголовніше, щоб Україна розрахувалася з усіма зовнішніми боргами.

Народний депутат 8-го скликання Дмитро Добродомов висловив свою думку щодо впливу МВФ на тарифну політику: "Що насправді відбувається? Чому ці тарифи в нас такі високі? Кажуть: приходить МВФ і просить підвищити тарифи на газ! Це трішечки не правда. МВФ нам не каже підвищувати тариф на газ. МВФ нам каже: збалансуйте бюджет. Тобто ви маєте жити за ті гроші, які ви заробляєте".

* * *

Але цьогоріч балансу не вийшло. На кінець року "слуги народу" залишили величезну дірку в бюджеті - 51 млрд грн.

Уряд Гончарука заморозив усі асигнування, окрім соціальних – грошей немає. Скоротилося і фінансування субсидій. На цю статтю цьогоріч заклали на 14% менше.

Найбільше державної субсидії потребують пенсіонери і пільговики. Разом таких незахищених верств у "єдиному реєстрі субсидіантів" нарахували 5 млн. 

Заступник міністра соціальної політики Віталій Музиченко порівнює суми, передбачені державою на минулий і поточний роки: "В 2019 році законом "Про держбюджет" було передбачено 55 млрд гривень. У травні ця сума була відкоригована, і, відповідно, на 2020 рік станом на сьогодні передбачено трошки понад 47 млрд гривень".

Вадим Філіппов - лікар-невролог. На субсидії ані він, ані його батьки не претендують. Нібито мають чималий дохід - понад 10 тисяч гривень на усю родину. (Вадим Філіппов не має субсидії, а має пеню за платіжками.) Та на трьох дорослих людей тих грошей, кажуть, кіт наплакав.

"Шикують" Філіппови без гарячої води, хоча сплачують на повну. Як і за опалення. Бо й загальнобудинковий лічильник зламався.

Цьогоріч у отриманні субсидій відмовили щонайменше мільйону громадян. Пенсіонерка Ганна Білик теж серед них.

"Я вже подивилася платіжку в інтернеті – потрібно платити 4 тисячі. А в мене пенсія 4 тисячі", - говорить вона.

У її помешканні зареєстровані діти, які з нею не живуть, та вважається, що вони можуть заплатити: "У нашому селі дуже багато дітей працюють і живуть у Києві. Але немає квартир, то прописані тут. Але ж то зовсім інша сім’я. У них свої діти, і зовсім інший бюджет. Чому ж я повинна збирати документи про те, де вони живуть, де вони працюють, скільки вони отримують. Я ж не на їхньому утриманні. Я собі заробила пенсію!"

У львів’янки Іванни Серенкової епоха бідності, вочевидь, теж минула. Субсидію не дають.

"Я субсидію вже не отримую 2 роки. Нам зняли за те, що двоє синів прописано. Кажуть "зніміть, випишіть". Я виписувати відмовлялася, і на тому кінець. У мене була субсидія на все - і на світло, і на опалення, і на воду, і на газ. Тепер уже ми платимо повністю - 100%", - скаржиться пенсіонерка.

За квартиру в 66 кв. м подружжя Серенкових змушене віддавати на комірне одну з пенсій. Якби не діти, бідкаються, то й не знати, як вижили б.

Попри чималі цифри у платіжках централізоване опалення ледь обігріває квартиру. Грілися б від духовки, та випічка надто дорого коштує - накручує до 3 тисяч у холодні місяці. Довелося звернутися до спеціалістів теплокомуненерго.

Адміністрування субсидій покладено на Міністерство фінансів. Органи соціального забезпечення приймають від заявників декларацію, а вже з нею звіряють інформацію з іншими реєстрами.

Заступник міністра соціальної політики Віталій Музиченко розповів, кому можуть відмовити в субсидії: "Коли сім’я на загальних підставах не має права на субсидію? Приклад: купила автомобіль або здійснила придбання якогось товару на понад 50 тисяч гривень, або є працездатні члени сім’ї, які не працюють. Але в кожній із цих ситуацій можуть бути індивідуальні рішення".

3 грудня 2019 року Верховна Рада ухвалила закон "Про верифікацію та моніторинг державних виплат". Тобто тепер право на субсидію перевірятимуть ще прискіпливіше.

"Я хочу звернутися до президента України публічно. Я вимагаю від нього, якщо він говорив про завершення епохи бідності, негайно накласти вето на цей закон! - виступила з вимогою народний депутат Юлія Тимошенко.

Попри обурення опозиції Зеленський закон таки підписав. Тепер не дай Боже вам засвітити витрати на дороге утеплення чи здати куток в оренду. Чекай облави перевіряльників. І тоді державну допомогу доведеться повернути. 

"У цьому разі це все призведе до збільшення заборгованостей і чергових якихось там "статистичних заяв": дивіться, людям потрібна субсидія, яка є фактично перекладанням грошей з бюджету в карман цим монополістам і олігархам. Тому я вважаю, що всі ці субсидії та субвенції потрібно скасовувати. Надавати обґрунтовані тарифи та якісні комунальні послуги", - стверджує адвокат Ростислав Кравець.

* * *

Бажаєте заощадити, купуйте "газ про запас" - у вересні компанія "Нафтогаз" заохочувала закупити наперед блакитне паливо зі сховищ за літньою ціною. Бо вона начебто на 25% нижча, ніж минулорічна. Та експерти кажуть, це не що інше, як лохотрон.

Практика купівлі газу наперед існує на багатьох розвинутих ринках, заявили в "Нафтогазі". Але в жовтні заощадлива ціна зрівнялася з поточною, і вигода з пропозиції зникла, сезон знижок минув.

Дмитро Добродомов вважає цю пропозицію не такою вже й вигідною: "Це система не нова, це система двоставкового тарифу, який, до речі, діяв у кількох містах щодо оплати комуналки. Мовляв, ви влітку заплатіть менше на 15%, а взимку будете мати. Але за тих півроку ці гроші, які ви заплатили, насправді вони вже зароблять. Або заробили б, якби ви наприклад поклали в банк. Тому це така прихована форма кредитування, яка не має нічого спільного з реальною ціною, а має лише психологічний ефект для споживача".

Протягом місяця, коли діяла програма "Газовий запас", нею скористалися понад 55 тисяч українських родин. Вони викупили 67,5 млн куб. м газу, звітують у "Нафтогазі".

У Львові, наприклад, запасалися газом здебільшого господарі приватних будинків. У вересні пропозицією "Твоя енергонезалежність" скористалися аж 13% із 800 тисяч споживачів. Літня ціна становила 5995 гривень за тисячу кубів. Це без усіх надбавок тарифу.

Дмитро Левик, голова одного із львівських ОСББ, у себе, каже, систему не запроваджував. Мешканцям будинку вона не сподобалась. Ані ціну не передбачиш, ані погоду.

"Двоставковий тариф, коли люди платять за опалення і влітку, наскільки я знаю, теплогенерувальні компанії дуже рідко цим користуються. Їм закрити борги за минулий період треба. Щоб закупити газ наперед, про таке навіть не йдеться", - говорить він. Та й субсидіантам і пільговикам кошти наперед не платять.

Прибутки хед-офіс "Нафтогазу" закладає в основу "креативної бухгалтерії". Завдяки чому акціонерна компанія посідає перші місця в топі платників податків.

"Але як формуються ці податки? От шляхом застосування креативної бухгалтерії. Тому що ніщо не видобувається більше, ніщо не транспортується більше, а завдяки підвищенню ціни. Необґрунтованому, на мою думку, підвищенню ціни, адже вартість газу в Україні прив’язана до спекулятивних європейських котирувань. Тобто до того ринку, на якому реалізуються надлишки природного газу, а не до ринку середньо- чи довгострокових контрактів", - вважає експерт з енергетичних питань Геннадій Рябцев.

* * *

Аби зрозуміти, як формується ціна газу в Україні та яка роль самого "Нафтогазу", давайте трішки повернемося в історію.

Український газ найдавніший у Європі. Його перший промисловий видобуток розпочали сто років тому з Дашавського родовища, що на Львівщині. Після Другої світової війни газовики проклали газогони до Києва та Москви. Тоді за кубічний метр блакитного палива платили 40 копійок! Він йшов у Польщу, Білорусь, Литву, Латвію, Австрію. Всього в 11 країн. Україна була прикладом в експортуванні.

Науковий директор Інституту газу Борис Ільєнко згадує: "На початку 60-х років у нас почав різко знижуватися вихід газу з наших родовищ. У цей час уже пішов Уренгой - це був Радянський Союз - цей газ. І взагалі ставилося питання, щоб закрити українське нафтогазовидобування".

Відтоді Росія підсадила Україну на газову голку. Тобто змусила купувати блакитне паливо у неї. Зазвичай, за завищеними цінами. Так тривало до жовтня 2015-го, коли Росія припинила постачання начебто через борг.

Тоді ринкова ціна газу для населення становила понад 7 гривень за куб, влада запропонувала соціальну пільгу: споживаєш менше - платиш половину. Тобто 3,60. Розрахунки пояснював сам прем’єр-міністр Яценюк.

Ця норма була корисною для багатоквартирних будинків, а для приватних будинків - замалою.

Наступний прем’єр Володимир Гройсман торік підняв вартість кубу газу ще на півтори гривні. Усе заради чергового кредиту Міжнародного валютного фонду. Гройсман кивав на попередників та обіцяв, що гроші підуть на розвиток власного видобутку.

"За цей час в "Укргазвидобування" зайшло 40 млрд гривень інвестицій! Як так сталося, що це призвело не до збільшення, а до скорочення видобутку на 2 млрд кубів щорічно!?" - задається питанням народний депутат Олексій Кучеренко.

Тодішній голова "Укргазвидобування" Олег Прохоренко отримував захмарну зарплату, яка з усіма надбавками ледь не дотягувала до мільйона гривень. Компанія купувала нове обладнання для видобутку, з "відкатами", яке так і не знадобилося.

"Потім ці кошти було записано в графу "прибуток", і з цих незасвоєних коштів, тобто з невидобутого в Україні газу, члени правління отримали бонуси і премії", - згадує експерт з енергетичних питань Геннадій Рябцев.

У 2016 році народний депутат 8-го скликання Дмитро Добродомов входив до парламентської робочої групи, де разом з експертами політики визначали обґрунтованість тарифів на газ.

"У нас є державна компанія "Укргазвидобування". В різні роки коливається видобуток газу в районі 15-18 мільярдів кубометрів разом з дочірніми компаніями. Тобто це газ українського виробництва, з наших надр. Згідно з Конституцією надра належать населенню. Так от собівартість його видобутку становить трохи понад 100 доларів, і, якщо з усіма накрутками, амортизаціями, грішми на розвиток нових родовищ, вона максимум становить 150-160 доларів", - говорить він.

За розрахунками експертів видобуток вітчизняного газу значно знизив би показники в платіжках для населення.

Новини за темою

"Це вдвічі менше, ніж те, що є сьогодні. По-друге, це дасть можливість заощадити в бюджеті гроші на субсидії, тому що вони тут будуть не потрібні", - вважає Юлія Тимошенко.

Нині ж українці змушені переплачувати за імпортне паливо, тоді як власне видобування майже не розвивається.

Наприкінці 2018-го "Укргазвидобування" замість Прохорова очолив Андрій Фаворов. Той одразу заявив про скорочення видобутку. Нібито "Нафтогазу" важко отримати ліцензії на розробку родовищ. Бо вони виснажені.

"Підняли увосьмеро вартість українського газу, сказали, що це реформи. Повністю провалили видобуток. Тобто вони жили окремим життям. І це навіть не їхня провина. Вони тільки використовували те, що їх свого часу не позвільняли, тільки-но вони починали цю сепаратистську діяльність компанії від держави", - говорить співголова "Опозиційної платформи - За життя" Юрій Бойко.

* * *

В Інституті газу національної академії наук України, де вже 70 років фахівці розробляють технології для ефективного використання блакитного палива, підтверджують: українські надра багаті.

"Враховуючи Крим 81% територій є реальним для видобування газу. Треба це тільки проводити. Газ - це такий продукт природи, який весь час утворюється. Якби Україна виробляла, скажімо, добувала 40 мільярдів, що майже доступно, чи були б у нас всі ці трагедії і з війнами, і з Майданами? Я впевнений, що нічого не було б, тому що ми були б самодостатні", - розповідає науковий директор Борис Ільєнко.

Але поки що, як не парадоксально, інститут газу сам без газу. Блакитне паливо їм доводиться закуповувати за промисловим тарифом, а він сягає 8 гривень за куб. Тож, аби не мерзнути в холодних приміщеннях, науковці-газовики змушені винаходити способи економії. Встановили ощадливий котел контактного нагріву.

Нині найбільше газу Україна імпортує зі Словаччини. У 2019-му отримали понад 9 млрд кубометрів. Та насправді таких вільних обсягів ресурсу, який могла б викупити Україна, в Словаччині немає. То чий же газ ми беремо?

Народний депутат Олексій Кучеренко дав відповідь на це запитання: "Той, хто ляпає язиком, що ми не будемо купувати "вонючий російський газ у Росії", то ми його і так купуємо, але тільки через європейські прокладки – так званий реверс з додатковою накруткою за ціною в 50 доларів на кожні тисячу кубів. Це мільярди доларів зайвих, які кладуться на споживача – населення, бізнес і промисловість".

З 2015 по 2019 рік Україна переплатила за реверсний газ 2 млрд доларів, купуючи той самий російський тільки на іноземних хабах. У середньому ми щороку імпортуємо 14 млрд куб. м блакитного палива.

"Укртрансгаз"

Віктор Скаршевський розповів, як багато Україна переплачує за такий газ: "Близько 30-50 доларів на тисячі кубометрів – це близько 300-500 млн доларів на рік переплати. Якби ми брали напряму в Росії, то було б дешевше".

Нещодавно президент Володимир Зеленський завізував закон “про анбандлінг”, тобто про відокремлення газотранспортної системи від "Нафтогазу". Тепер дохід від “великої труби” йтиме просто державі. З’явилася ще можливість укласти договори про транзит з європейськими компаніями через аукціон, як це робила Словаччина.

"Яка ціна американського газу, російського газу, яка ціна на сьогодні азербайджанського газу, норвезького газу? У нас на сьогодні немає одного постачальника, слава Богу. У нас є багато постачальників. І ми можемо, як ті, хто купує товар, торгуватися щодо зниження ціни", - вважає нардеп Сергій Соболєв.

Отже, російський газ ми все-таки купуємо, але спочатку переправляємо до Словаччини, а потім ще й переплачуємо за нього. Власне газовидобування у нас занепадає. Влада обіцяє зниження тарифів, якого поки що ніхто не відчув, натомість топ-менеджери “Нафтогазу” і досі жирують на народні гроші.

Таких космічних зарплат і премій не отримують у жодній державній компанії. Наприклад, одна лише премія пана Коболєва за перемогу в Стокгольмському суді становить 260 млн гривень. Для порівняння — на реабілітацію АТОвців у бюджеті 2020 закладено 240 млн. На всіх!!! Запитання: навіщо ця установа взагалі потрібна Україні?

"Нафтогаз" – найбільша національна компанія України і найбільший платник податків. Саме "Нафтогаз" відповідає за те, який газ ми отримуємо та скільки за нього платимо. 

"Якщо подивитися на досвід європейських країн, там немає таких інтегрованих компаній, в яких зібрано все докупи, які одночасно управляють тим, що видобувається, і управляють тим, що продається", - акцентує увагу політичний експерт Олександр Солонтай.

"Нафтогаз України" було створено в 1999 році рішенням президента Кучми та уряду. Компанія об'єднала державні активи української нафтогазової промисловості.

"Держава свого часу створила цю таку корупційну надбудову, яка називається "Нафтогаз України". Тобто компанія, яка не видобуває, не транспортує газ, а відповідає виключно за ціноутворення і контроль за тим ціноутворенням і розподіл цього газу", - говорить Дмитро Добродомов.

Створення "Нафтогазу" було переважно ініціативою Росії. Мотив був простим: у нас мав з'явитися суб'єкт, який би акумулював усі борги українських споживачів російського газу. А щоб ці борги гарантовано погашалися, цю компанію зробили державною.

"Це історія 97 року, коли пан Бакай переконав тодішнього президента пана Кучму створити таку вертикально-інтегровану систему. На той момент у цьому щось було, аби не дати розкрадати частинами. Але воно перетворилося на українську гру – сконцентрували все і стали розкрадати газовий ресурс. Ну, а далі, хто б не приходив, казав: О! Яка потрібна структура. Вона може поховати будь-які обсяги, цифри! І ніхто не знайде", - пояснює Олексій Кучеренко.

Відтоді минуло 20 років, а роль "Нафтогазу" не змінилася. Експерти вважають, що жодного корисного економічного сенсу він не має. Одні лише збитки та корупційні оборудки.

Остання ревізія, про яку розповідає колишній голова державної фінансової інспекції України Миколи Гордієнко, виявила у 2014-му в компанії шалені збитки.

"Ми робимо ревізію в "Нафтогазі", "Укргазвидобуванні" та "Укртрансгазі". Щодо останнього було складено акт тоді на 219 млн збитків, а щодо "Укргазвидобування" - 358 млн збитків.

Завдяки інспекції було виявлено незаконних оборудок на суму 4,6 млрд гривень. Гроші державі ніхто не повернув, і за ґрати нікого не відправили.

Нацбанк і "Нафтогаз України", в яких жодного разу не було проведено публічного аудиту, а потім ми з подивом дізнаємся, що перший керівник державного підприємства був Олексій Івченко (його ще називали Льоша Мерседес), який за мільйон купував броньований мерседес", - згадує Дмитро Добродомов.

Щомісяця ця монополія витягує з державного бюджету мільйони на власне утримання.

Зарплата самого ж Андрія Коболєва становить понад 342 млн гривень на рік, тобто щодня голова "Нафтогазу" кладе собі в кишеню майже мільйон гривень.

На додаток до мільйонних зарплат з певною регулярністю пан Коболєв та його заступники виписують собі фантастичні премії.

Протягом 2018 року членам правління НАК "Нафтогаз України" виплатили 389,3 млн грн премій. Із них 286 з половиною мільйонів - голові правління Андрію Коболєву 261 млн грн – це премія за перемогу "Нафтогазу" в Стокгольмському арбітражі проти російського "Газпрому". Окрім Коболєва бонусами від 15 до 20 млн преміювали ще декількох керівників. Мовляв, заслужили, бо якби не виграли арбітраж, то довелося б платити більше. 

"Це людина, яка свого часу була радником голови НАК "Нафтогаз". І була учасником переговорів з підписання газових контрактів у 2008-2009 роках. Тільки-но змінилася влада, він почав критикувати ті контракти, щодо яких виступав радником. А тепер завдяки саме цим контрактам він виписав 40 млн доларів премії собі та оточенню, тому що він виграв перші процеси в Стокгольмі саме завдяки тому, що контракти виписано бездоганно", - говорить Сергій Соболєв.

Тож власні заслуги кмітливі нафтогазівці оцінили навіть дорожче, аніж роботу потужних норвезьких юристів, які, власне, і виграли справу.

Чотири роки тому голова "Нафтогазу" не вказав у своїй декларації елітне житло вартістю майже мільйон доларів. Тоді пан Коболєв пояснив, що він просто орендує житло.

Нині про реальні статки Коболєва мало що відомо, адже останнього разу він подавав декларацію у 2015 році.

Автомобілі в голови "Нафтогазу" теж не прості. Він дбає і про безпеку, і про престиж. Раніше чиновник їздив на "Тойоті Хайлендер". Тепер - на броньованому повнорозмірному позашляховику "Кадилак Ескалад". Таке авто 2017 року коштує понад 155 тис. доларів.

А премія Коболєва поїхала до Америки. Майже 8 млн турботливий син завбачливо переправив мамі за океан, бо ж в Україні проти нього порушено кримінальні справи.

З Генеральної прокуратури відповіли, що їх дві: перша — за цю саму премію! Спеціалізована антикорупційна прокуратура вже півтора роки розслідує розтрату державних коштів на 45,6 млн доларів у зв’язку з перемогою у Стокгольмському арбітражі над компанією "Газпром".

Друга - Національне антикорупційне бюро України щодо закупівлі природного газу за цінами, вищими за ринкові, дочірньою компанією монополіста - NaftogazTradingEurope SA.

Новини за темою

Утім, попри порушені справи Коболєва не усунули з державної посади, він і далі успішно заробляє на тарифах і торгівлі газом.

Адже розслідування, де фігурують товсті гаманці, часто тривають роками або зникають на світових просторах.

До прикладу, ще один чарівник тарифоутворення, попередній керівник Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Дмитро Вовк. Формула накруток у ціноутворенні з електрики "Ротердам+" стала його другим ім’ям.

Нині Вовк у розшуку. Вочевидь, про нього делікатно забули. А поки справи Коболєва теж припадають пилом, його заступник пан Вітренко повідомив, що топ-менеджмент "Нафтогазу" отримає чергову премію в розмірі 1% від 2,9 млрд доларів, які виплатить Україні російський "Газпром". Це близько 29 млн доларів, або 700 млн гривень. На скількох роздерибанять винагороду, в "Нафтогазі" не зізналися. Мабуть, щоб не драконити народ, який саме отримав грудневі платіжки.

Якщо в нарахуваннях за листопад ціна газу для Ганни Білик була 6129 гривень за кубометр, то тепер майже 7 + 155 гривень окремою платіжкою за послугу облгазу, тобто за постачання. І такою вона залишиться до кінця опалювального сезону.

А от адвокат Ростислав Кравець отримав квитанції та вкрай здивувався, адже тариф на опалення в його платіжці зріс більш як утричі - з 12 гривень до 38: "Вчора ми отримали ці квитанції, і нині я готую запит до обслуговувальної компанії - компанії, яка надає ці послуги з теплопостачання: чим саме було обґрунтовано таке підвищення тарифу втричі, якщо очільник країни і керівник уряду заявляють про зменшення тарифів".

Адвокат вже має досвід розгляду тарифів у судах. Впевнений, мають місце махінації: "Поки перша особа нічого не зробить, аби навести в цьому лад - притягнути цих шахраїв до відповідальності, причому жорстко, з кримінальними справами, конфіскацією майна і реальними строками, нічого не зміниться".

30 грудня заступник голови "Нафтогазу" Юрій Вітренко повідомив, що транзитну угоду з російським "Газпромом" підписано. Тепер Росія використовуватиме нашу транспортну систему щонайменше 10 років.
Про пряме постачання до України не йдеться.

Отже, висновок, ми і далі купуватимемо російський газ у посередників за завищеною ціною. Тож про зменшення тарифів для споживачів, як обіцяли нам "слуги народу", вже не йдеться. Наші платіжки просто розбили на дві: за газ і за його транспортування.

І так буде доти, поки влада не почне видобуток власного газу, а не платитиме сотні мільйонів керівникам "Нафтогазу" та іншим чиновникам.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>