banner banner banner banner

Епопея довжиною в шість років. Як вмирали "Фінанси і Кредит"

Днями Фонд гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) заявив, що з банку "Фінанси та Кредит" до введення тимчасової адміністрації було незаконно виведено близько 5 млрд грн. Чим не привід згадати, хто до цього причетний і як все відбувалося

Епопея довжиною в шість років. Як вмирали "Фінанси і Кредит"
Фото з відкритих джерел

Ігор Смолов

журналіст, економіст

Днями Фонд гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) заявив, що з банку "Фінанси та Кредит" до введення тимчасової адміністрації було незаконно виведено близько 5 млрд грн. Чим не привід згадати, хто до цього причетний і як все відбувалося

Він входить в топ-5 найбагатших людей України, акції його компанії котируються на Лондонській фондовій біржі, а журнал Forbes визнав його наймолодшим мільярдером в Європі, який зробив свій статок сам. Бізнесмен і нардеп Костянтин Жеваго зараз на коні. Його компанія Ferrexpo (найбільший виробник і експортер залізорудних окатишів серед країн колишнього СРСР) в 2017 р. збільшила чистий прибуток на 108% - до 394 млн доларів. Сам Жеваго за рік піднявся в рейтингу найбагатших українців за версією журналу "Фокус" відразу на три позиції – на п'яте місце – з капіталом в 1 млрд доларів. А Forbes навесні цього року взагалі назвав його другим серед багатіїв України з станом 1,6 млрд доларів.

Цю практично ідеальну картину псують скандали, фігурантом яких неодноразово ставав молодий мільярдер. Наймасштабніший – доведення до банкрутства банку "Фінанси та Кредит", десятого в Україні за розміром загальних активів. В результаті цієї оборудки держава в особі НБУ та Фонду гарантування вкладів втратила понад 15 млрд грн, а загальні вимоги кредиторів до збанкрутілого банку склали майже 31 млрд грн. Незважаючи на катастрофу з банком і величезні борги перед державою, бізнес Жеваго процвітає.

Парадоксально в цій історії і інше. Лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко раніше виводила ошуканих вкладників на вулицю вимагати від влади повернення вкрадених грошей. Особливо показова історія з банком "Михайлівський", коли самі вкладники несли свої кревні в сумнівну контору, але крайнім, за логікою Тимошенко, все одно виявилося держава. У випадку з банком "Фінанси та кредит" людей "кинув" наближений до Тимошенко олігарх і спонсор її партії, а держава за свій рахунок змушена платити за цю махінацію.

"Прийшов час закінчувати цю історію"

Банкрутство банку "Фінанси і Кредит" - це епопея довжиною в шість років. За словами екс-глави НБУ Валерії Гонтарєвої, банк Жеваго фактично "помер" ще в 2009 році, а всі ці роки штучно утримувався державою на плаву. "Тільки отримані ним тоді 6,4 млрд грн рефінансування допомагали тримати його на плаву. Потім вони щось гасили, але після отримання 1,1 млрд за мого попередника Кубіва сума отриманого банком рефінансування досягла 4,9 млрд грн при капіталі банку всього 2,8 млрд. Далі історію ви знаєте", - заявила Гонтарєва в одному з інтерв'ю.

Новини за темою

"Акціонер завжди сприймав ці кошти не як зобов'язання банку, яке він повинен повертати кредитору, а як ресурси, які йому дано для того, щоб він продовжував будувати свою промислову імперію. Тобто Національний банк у цей момент перетворився з кредитора останньої інстанції у провайдера капіталу, а це категорично неприпустимо для будь-якого центробанку світу", – додала Гонтарєва.

Великі ФПГ відкривають власні банки, щоб кредитувати свій бізнес за рахунок депозитів населення і юросіб. У Жеваго все було добре налагоджено. На середину 2014 року кредитний портфель банку становив 29 млрд грн, з яких 22 млрд грн – пов'язані з акціонером (інсайдерські) кредити. Згідно із законом, їх не повинно бути більше 10%, у банку Жеваго їх було 76%.

За її словами, в липні 2014 року вона "провела серйозну розмову з Жеваго", на якій повідомила, що Нацбанк не буде допомагати "Фінансам і Кредиту" ліквідністю, "оскільки відношення коштів, отриманих від НБУ, до капіталу банку перевищує всі розумні норми, а також запропонувала акціонеру почати продаж своїх непрофільних активів або залучити під них фінансування для підтримки банку".

Костянтин Жеваго Фото з відкритих джерел

Жеваго нічого продавати не збирався. НБУ визнав "Фінанси і Кредит" проблемним і погодив план фінансового оздоровлення. Згідно з цим планом, до 2015 року акціонер вніс в капітал банку 1 млрд грн готівкою і ще 1,6 млрд грн за рахунок переведення в капітал депозитів великих клієнтів. Зі свого боку НБУ видав ще два стабілізаційні кредити - на 700 млн грн у лютому і на 750 млн грн в червні 2015 року. Вони були видані під заставу цілісного майнового комплексу "Білоцерківська ТЕЦ" (актив бізнесмена) і особисту поруку Жеваго. Гроші повинні були піти виключно для виплати за депозитними вкладами фізосіб.

Новини за темою

Також Нацбанк зажадав погасити 4 млрд грн прострочених інсайдерських кредитів, щоб зменшити інсайдерський портфель банку до 18 млрд грн. Менеджмент банку зробив це за рахунок великого депозиту (ймовірно, депозиту Ferrexpo). Разом з оголошенням докапіталізації на 2,5 млрд грн це стало підставою для зняття з банку статусу проблемного з 17 серпня 2015 року. При виході банку статусу проблемного фінустанова зобов'язана підтримувати необхідний рівень обов'язкових резервів, платити в повному обсязі Нацбанку відсотки за кредитом рефінансування, обслуговувати всі платежі клієнтів і виконувати всі пруденційні нормативи.

За її словами, після цього коррахунок при необхідному рівні 500-600 млн грн тричі падав до 330-350 млн грн, з яких 250 млн грн припадало на рефінансування Нацбанку, надане виключно на виплату вкладникам.

"Ми кожен раз дзвонили акціонеру і говорили: ви здаєте собі справу в тому, що це неприпустимо? Коли коррахунок у понеділок, 14 вересня, впав до 259 млн грн, з них 250 млн грн Нацбанку, а значить ні копійки особисто акціонера, я подзвонила йому і сказала, що настав час закінчувати цю історію", – наголосила Гонтарєва. Кінцем історії стало введення в банк тимчасової адміністрації.

Коли прийшла тимчасова адміністрація в "Фінанси і кредит", вони зіткнулися з жорсткою реальністю – балансова вартість активів банку на папері становила 45,1 млрд грн, а за фактом незалежними оцінювачами ці активи оцінені для Фонду гарантування вкладів 9,9 млрд грн, тобто в 5 раз дешевше. При цьому кредитори вже пред'явили вимоги до банку на 30,9 млрд грн, з них 6,9 млрд – вимоги Нацбанку.

Куди поділися гроші?

Сам Жеваго винуватить у банкрутстві банку менеджмент. "Менеджмент, який втік: Хливнюк (Володимир Хливнюк, екс-голова правління банку, - ред.) зокрема. Він втік у березні 2015 року. Чому? Бо з'ясувалося, що були видані шахрайські кредити. Зокрема, кредит на 120 млн доларів з відсотками на адресу афериста Поліщука (Віктор Поліщук, екс-власник банку "Михайлівський", - ред.)", - заявив Жеваго.

Так, в результаті розслідувань виявлені дії працівників банку і керівництва окремих підприємств-позичальників, які мають ознаки кримінальних злочинів, про що свідчить ЄРДР. Низці керівників банку вручено повідомлення про підозру, частина з них у розшуку, в тому числі по лінії Інтерполу.

Наприклад, мало місце дивне кредитування компаній Поліщука ("НАТ ГАЗ-2007", "Техніка Мрії", "Вояж-Т", "Арттехно-Л", що спеціалізуються на торгівлі електронікою, яким банк Жеваго видав незабезпечені заставами 3,45 млрд грн). Правоохоронці з'ясували, що протягом 2010-2015 років менеджмент банку укладав з фірмами в орбіті Віктора Поліщука непокриті кредитні договори, за якими потім проводилися факторингові (з посередниками) операції, що маскують неплатоспроможність фірм-позичальників.

Крім того, банк дивним чином фінансував фізосіб, що беруть участь у реалізації проекту бізнес-центру "Гулівер" в Києві. Виявилося, що вони заборгували банку 130 млн доларів.

Гуллівер в Києві будували в тому числі і на гроші вкладників банку Фінанси та Кредит Фото з відкритих джерел

Однак заради справедливості варто нагадати, що 22 мільярди гривень у "Фінансах і Кредиті" позичили саме компанії самого Жеваго. І вони ж не змогли погасити ці кредити, через що банк збанкрутував. Разом з відсотками компанії, пов'язані з Костянтином Жеваго, винні банку 32,6 млрд грн (станом на 1 жовтня 2018 року), причому 90% цієї суми – це прострочена заборгованість.

В ході інвентаризації було виявлено факти безпідставного завищення вартості заставного майна в 37 разів і поширення його в якості забезпечення на велику кількість позичальників. Через це банк зазнав збитків на 4,4 млрд грн.

Новини за темою

Суди стали на бік держави і присудили стягнути заборгованість з клієнтів, пов'язаних з Костянтином Жеваго. Зокрема, з "АвтоКрАз" понад 1,3 млрд грн, зі "Стахановського вагонобудівного заводу" понад 1,5 млрд грн, з "Затока Метал" понад 800 млн грн і т. д.

Однак бізнесмен задіяв усі свої ресурси, щоб не платити по боргах. Показова тут історія з готелем "Салют", що належить Жеваго. У 2016 році Господарський суд Києва повністю задовольнив позов ліквідатора банку "Фінанси та Кредит" і постановив стягнути з "Салюту" майже 400 млн гривень боргів за кредитами. Але юристи Жеваго домоглися, щоб апеляція призначила у справі судову експертизу, проведення якої було доручено Київському НДІ судових експертиз Мін'юсту. Експертиза продовжується досі.

Паралельно в січні 2018 року "Салют" ініціював розгляди з банком "Фінанси та Кредит" про визнання недійсним договору про мультивалютну кредитну лінію № 915-01-04 від 19.11.2004. А в кінці квітня Госпсуд Києва прийняв до розгляду заяву білоцерківського ПРАТ "Росава" (пов'язаний з Жеваго найбільший виробник автомобільних шин в Україні) про банкрутство "Салюту". В ході розгляду цієї справи виявилось, що претензії держави до готелю Жеваго становлять 1,7 млрд грн. Щоб не платити цю суму і не втратити майно готелю, бізнесмен запустив процедуру її банкрутства. Втім, навряд чи ми побачимо це банкрутство – подібний трюк він вже провернув із Полтавським автоагрегатним заводом. Затяжне банкрутство дозволить Жеваго надовго заморозити процес стягнення кредитних боргів та відчуження заставленого майна. Поки політична ситуація не стане більш сприятливою для нього.

"Салют" - не єдина структура Костянтина Жеваго, яка намагається в судах змінити умови кредитних договорів і договорів забезпечення, щоб уникнути штрафних санкцій за несвоєчасне виконання кредитних зобов'язань. Так, відразу кілька судів задовольнили позовні вимоги ВАТ "Київмедпрепарат" (компанія з орбіти Жеваго) і продовжили термін виконання кредитних зобов'язань кредитора перед банком "Фінанси та Кредит" до 1 жовтня 2019 року. Ліквідатор банку змушений був йти оскаржувати це у Верховний суд.

Крім того, часто протиправні дії менеджменту банку, який звинувачує Жеваго, були в інтересах пов'язаних з банком компаній, а фактично – самого Жеваго. Є кримінальне провадження щодо дій співробітників банку зі знищення договорів поручительств, чим завдано майнової шкоди на суму 180 млн грн. Таким чином, банк був фактично позбавлений права здійснювати процедуру стягнення з поручителів, пов'язаних осіб.

В іншому виробництві говориться, що менеджмент банку безпідставно видав кредитні кошти пов'язаним з банком підприємствам, чим було завдано збиток на 61,6 млн грн.

Новини за темою

У ще одній справі співробітники банку навмисне пропустили строк позовної давності по пов'язаному з банком позичальнику, внаслідок чого фінустанова була позбавлена права здійснювати процедуру примусового стягнення заборгованості з боржника і поручителя – збиток склав 33,7 млн грн.

ДФС також розслідує виведення 900 млн грн з банку "Фінанси та кредит" через дочірню структуру. Дана схема здійснювалася через заміщення ліквідних активів банку (кредити фізичних і юридичних осіб, забезпечені іпотекою і запорукою автотранспорту) на неліквідні облігації пов'язаної компанії-нерезидента Finance and Credit Ukraine BV.

Костянтин Жеваго Фото з відкритих джерел

Є також кримінальне провадження, в рамках якого СБУ підозрює самого Костянтина Жеваго у виведенні коштів з банку "Фінанси та Кредит" (№42017000000001693 до ЄРДР) через коррахунки в австрійському Meinl Bank AG і ліхтенштейнському Bank Frick & Co.AG. В результаті "Фінанси і Кредит" позбувся 113 млн доларів. Схема була проста. Пов'язана з Жеваго кіпрська компанія Nasterno Commercial LTD (кінцевим бенефіціарним власником є колишній помічник депутата Костянтина Жеваго Олександр Демченко) взяла кредит в Meinl Bank, а запорукою були записані кошти "Фінанси і Кредит". Зрозуміло, що кредит так і не було повернуто, тому австрійський банк, що списав кошти з кореспондентського рахунку банку "Фінанси та кредит" восени 2015 року. Цікаво, що саме менеджмент українського банку запропонував австрійським колегам свої гроші в якості застави. З якого дива йому вписуватись за якусь кіпрську компанію? Відповідь може бути тільки одна – тому що у них один власник.

Жеваго обіцяє, але не поспішає платити

Сьогодні Костянтин Жеваго намагається затягнути судові процеси по банку "Фінанси та Кредит", роздаючи обіцянки погасити борги перед державою. Однак ситуація більше схожа на спробу дочекатися зміни влади в країні, а потім вже вирішувати ці питання. Нагадаємо, з Юлією Тимошенко у Костянтина Жеваго вельми теплі відносини. Він деякий час був депутатом від партії БЮТ. Зараз він продовжує фінансово підтримувати "Батьківщину" і президентську кампанію самої Тимошенко, а житомирську обласну організацію "Батьківщини" очолює наближена до Жеваго екс-нардеп Анжеліка Лабунська.

Хоча деякі кроки Жеваго робить. У березні пов'язана з ним фінансова компанія "Финтакт" спробувала викупити на аукціоні Фонду гарантування вкладів права вимоги банку "Фінанси та кредит" до низки юросіб за кредитами. Нескладно здогадатися, що мова йде про інсайдерські кредити, свого часу видані банком підприємствам Жеваго – ПРАТ "Ініціатор+", ТОВ "Ініціатор-Ріелті", ВАТ "Київсоюзшляхпроект", ПАТ "Стахановський завод технічного вуглецю", ТОВ "ТРИЕЛ". "Финтакт" навіть перемогла на аукціоні ФГВФО, запропонувавши за права вимоги за 10 кредитами на 656 млн гривень всього 152 млн гривень (дисконт 77%). Втім, грошей у Фонді так і не дочекалися, а тому переможцем визнали компанію "Інтегріті".

У заставі за кредитами були вказані офісний центр площею 3115 кв. м, а також нежитлові приміщення площею 498,6 кв. м і 430 кв. м у Києві; майновий комплекс площею 28629,5 кв. м в Запорізькій області; майновий комплекс і обладнання у Луганській області; нежитлові приміщення в Полтаві, Комсомольську, Луганську, Краснодоні тощо. Костянтин Жеваго, очевидно, хотів залишити це у своїй власності.

ФГВФО станом на початок листопада 2018 року виплатив 9,93 млрд грн за вкладами фізичних осіб до 200 тис. гривень у банку "Фінанси та Кредит". Це 95% від загальної гарантованої суми. При цьому Фонд зміг погасити тільки 2,02 млрд гривень з 30,9 млрд за вимогами кредиторів. В тому числі боргів за рефінансом перед НБУ погашено лише 0,2 млрд гривень.

Однак все це не заважає Костянтину Жеваго розвивати свій бізнес і входити в п'ятірку найбагатших українців. При цьому його футбольний клуб "Ворскла" останній рік сидить без зарплати.

Ігор Смолов

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>