Електронне резидентство: Як це буде працювати в Україні

У Міністерстві цифрової трансформації виношують ідею про створення програми електронного резидентства, яка дозволить іноземним підприємцям дистанційно засновувати та вести свій бізнес в Україні. Основними перевагами для електронних резидентів повинні стати низькі податки – 5% оборотних коштів для ФОП та 18% від чистого прибутку для юросіб і відсутність паперової тяганини. В тому, як це буде працювати, чиновники орієнтуються на аналогічний досвід Естонії. А запустити пілотний проект, який принесе в державну скарбницю перші доходи, планують уже навесні 2020 року.

Електронне резидентство: Як це буде працювати в Україні
112.ua

Ксенія Цивірко

Журналіст

У Міністерстві цифрової трансформації виношують ідею про створення програми електронного резидентства, яка дозволить іноземним підприємцям дистанційно засновувати та вести свій бізнес в Україні. Основними перевагами для електронних резидентів повинні стати низькі податки – 5% оборотних коштів для ФОП та 18% від чистого прибутку для юросіб і відсутність паперової тяганини. В тому, як це буде працювати, чиновники орієнтуються на аналогічний досвід Естонії. А запустити пілотний проект, який принесе в державну скарбницю перші доходи, планують уже навесні 2020 року.

Майже кожен день в жовтому триповерховому будинку по вулиці Пушкінській українці стають щасливими власниками статусу е-резидента Естонії: тут, в посольстві, їм залишається тільки забрати спеціальну ID-карту з картрідером і залишити свої відбитки пальців. З цих пір вони отримують можливість більш доступно вести бізнес з європейськими партнерами, користуватися міжнародними платіжними системами і підписувати контракти з іноземними контрагентами, не встаючи з домашнього дивана: потрібен лише доступ в інтернет. Але, крім повністю оцифрованої бюрократії, підприємців чекає ще один бонус: в Естонії діє 20% податок на виведений капітал.

Іншими словами, поки прибуток не розподілено між співзасновниками компанії в якості дивідендів або якщо він був реінвестований на розвиток бізнесу, юрособа звільняється від сплати податків. За майже 5 років існування програми ці "плюшки" залучили до державного бюджету маленької країни понад 62 тис. е-резидентів і 25 млн євро прямого доходу. При цьому на розробку, впровадження та підтримку цієї програми Естонія витратила близько 10 млн євро. Цікаво, що найбільше компаній, що отримали е-резидентство, виявилися родом з України: за останніми даними, цей статус в Естонії отримали 862 юридичних особи. Другими за списком йдуть німецькі компанії (їх налічується 808), яких приваблює м'яка по відношенню до бізнесу система оподаткування.

112.ua

Ідея відкрити віртуальні кордони через інтернет для підприємців зі всього світу зацікавила і Азербайджан: в 2018 році там запустили е-м-резиденство, яке відрізняється від естонської прототипу тим, що керувати бізнес-процесом можна ще і за допомогою мобільного телефону. Тепер Азербайджан іменує себе Цифровим торговим хабом, хоча його сайт містить недостатньо інформації про умови отримання е-резидентства і функціонує не до кінця справно.

Реалізувати схожу програму захотіли і в Міністерстві цифрової трансформації України: поки що ідея знаходиться на стадії розробки законодавчих поправок, але вже навесні розраховують запустити пілотну версію.

Слідами цифрової історії

Е-резидентство в Естонії з'явилося своїм природним життям, ставши додатковим джерелом доходу в казну, при вже готовій і функціонуючій системі електронної взаємодії державних органів, приватних компаній і громадян X-Road. Цифрове перетворення країна почала ще на зорі своєї незалежності: в маленькій державі з населенням трохи більше мільйона були відсутні кошти на утримання апарату чиновників і бюрократичних процесів. Одного разу (у травні 1997 року) в естонському уряді виявили, що до кінця року на закупівлю паперу та обслуговування офісної техніки залишається 130 тис. дол., Кабінет міністрів дружно вирішив, що краще ці гроші витратити з розумом, направивши їх на розробку програмних засобів для впровадження електронного уряду.

Новини за темою

У 2000 році в Естонії з'явилася система e-Tax для ведення податкової звітності онлайн і система оплати мобільного паркування m-Parking, у 2002 році на території всієї країни з'явився безкоштовний wi-fi, а в 2007 естонці вперше змогли проголосувати онлайн за свого кандидата на виборах президента. Але "серце" цифрової держави складає централізована система обміну даними X-Road, яка була розроблена у 2001 році силами місцевих розробників. У 2016 "джерело" центральних компонентів системи отримало ліцензію Массачусетського технологічного інституту, відзначившись при цьому тим, що за всю історію її існування система жодного разу не була зламана. Ідентифікація громадян в X-Road здійснюється за допомогою ID-картки, яка видається з народження і захищається асиметричним шифруванням даних. У таку картку вшитий електронний чіп з частиною зашифрованого ключа, який зчитується спеціальним картрідером, а друга частина ключа "лежить" на сервері сертифікації і зіставляється з першим, коли відбувається підключення до баз даних системи. Таку ж карту отримують у своє розпорядження і новоспечені електронні резиденти Естонії. Заявку на отримання такого статусу можна оформити на сайті менш ніж за 20 хвилин, після сплати державного мита, вона відправляється на розгляд правоохоронних органів та прикордонної служби. У 97% випадків вони приймають позитивне рішення, і протягом двох місяців з дня подачі заявки в посольстві можна буде отримати ID-карту. Е-резидент отримує доступ до всіх послуг, що і естонці, не будучи при цьому податковим резидентом, не отримуючи громадянство і вид на проживання. 

Електронне резидентство. ID-карта естонської програми Фото з відкритих джерел

Зараз X-Road реалізується у Фінляндії, Азербайджані, Киргизстані, Фарерських островах, Ісландії, Японії та інших державах. Нашу країну естонська розробка теж не обійшла стороною: у жовтні 2017 року представництво Академії електронного управління і AS Cybernetica передали Державному агентству з питань електронного урядування України документацію та права на використання системи інтероперабельності, яка базується на X-Road.

В Україні її назвали "Трембіта", і, на відміну від естонської прототипу, ця система повністю децентралізована, що підвищує її відмовостійкість, збереження і захищеність даних. У травні цього року державні органи поступово приступили до інтеграції в систему "Трембіти", і зараз до неї підключено вже 30 реєстрів. Однак попереду ще довга і нелегка робота: як заявив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, всього реєстрів близько 350, причому ще не всі до кінця відомі. У планах профільного міністерства до 2024 року перевести всі державні послуги в онлайн-режим, якими українці зможуть скористатися за допомогою вже розробленого веб-сервісу "Дія" (від укр. "держава і я"). 

Наздогнати і перегнати

Якщо в Естонії програма е-резидентства з технічної точки зору повністю базується на перевіреній роками системі електронного уряду, то в Україні ці процеси планують запустити паралельно. "Насправді, поява "Трембіти" на основі естонської системи X-Road ніяк не пов'язана з нашими планами впровадити в Україні програму електронного резидентства. До цієї ідеї я прийшов взагалі з інших міркувань: коли я років 10 тому відкривав фірму в США, в штаті Невада, мені взагалі ніяк не довелося контактувати безпосередньо з податковою службою. Я всі операції проводив онлайн. Але е-резиденства в нашому розумінні цього слова там немає, хоча всі послуги і переведені в електронний формат. Я подумав, раз у нас в країні теж є така можливість, яка може дати додатковий дохід, чому б і ні? Тим більше, що наша система оподаткування здатна залучити іноземних підприємців", - вважає заступник міністра цифрової трансформації України Олександр Борняков.

Новини за темою

У міністерстві планують, що українська програма електронного резидентства буде надавати можливість заснування ФОП (з податковою ставкою 5% від обороту) і юридичної особи (з податковою ставкою 18% від чистого прибутку). "Ціна питання" для отримання українського електронного резидентства – гривневий еквівалент 100 доларів. Крім того, приватні компанії зможуть надавати іноземцям підтримку у веденні бухгалтерського обліку, якщо знадобиться, - зрозуміло, платно.

В Естонії заявка на отримання статусу е-резидента коштує приблизно стільки ж – 100 євро, але у випадку заснування юрособи треба буде заплатити 190 євро. Крім того, естонські компанії теж пропонують послуги по веденню бухгалтерії від 50 до 300 євро в рік.

За словами Олександра Борнякова, на відміну від Естонії, українським е-резидентам відразу ж буде присвоюватися географічна адреса офісу в Україні, куди буде приходити офіційна кореспонденція. В Естонії ця додаткова послуга є платною. Крім того, ведеться робота над тим, щоб зробити відкриття банківського рахунку в Україні автоматизованим, з можливістю віддаленої верифікації, в той час як естонські банки вимагають особистої присутності клієнта і додаткові обґрунтування для відкриття рахунку (після скандалів з відмиванням російських грошей статус е-резидента для естонських банків не є досить вагомим). Однак це обмеження можна обійти, скориставшись послугами фінтех-сервісів Payoneer, Holvi, Revolut, Transferwise Borderless.  

Сам механізм отримання е-резиденства в Україні буде майже ідентичний естонському: реєстрація, розгляд заявки, отримання податкового номера, а потім і електронного цифрового підпису. "Ми поки не вирішили, яким чином буде відбуватися ідентифікація е-резидента: за допомогою ID-карти, Mobile ID або Smart ID. Однак, швидше за все, іноземцям доведеться відвідати українське посольство за місцем проживання, щоб залишити відбитки пальців: так вимагає міжнародне законодавство, – пояснює Олександр Борняков. – Зараз ми знаходимося на етапі вивчення законодавства та опрацювання поправок, які необхідно внести. Сподіваюся, до кінця року ми встигнемо це зробити і внести у Верховну Раду відповідний законопроект, а вже весною запустити пілотний проект. На етапі тестування він дозволить засновувати тільки ФОП, а для відкриття розрахункового рахунку в банку треба буде приїжджати особисто. Повністю функціонуюча "Трембіта" нам для цього пілотного проекту не потрібна: досить підключити до системи реєстри Податкової служби та Єдиний державний реєстр ФОП". Втім, можливість зареєструвати ФОП онлайн для українців з'явилася два роки тому, коли почав працювати "Онлайн будинок юстиції". Тому плани щодо впровадження пілотного проекту електронного резиденства не виглядають надто утопічними, враховуючи, що в основному все впирається у розробку сайту веб-клієнта. За словами заступника міністра цифрової трансформації, на всю цю затію з бюджету не йде жодної копійки: проект фінансується іноземними донорами.

"У перспективі програма електронного резидентства дійсно може принести користь економіці країни, враховуючи досить вигідні для іноземних підприємців податки з 5%-ою ставкою для ФОП. Думаю, найбільше це може зацікавити закордонних айтішників і працівників у сфері послуг, які можуть працювати віддалено. А от розмір податків за загальною базою практично ніяк не відрізняється від інших країн, так що істотної вигоди установа юрособи для е-резидентів не несе. У випадку України впровадження програми е-резидентства – це радше спроба відповісти існуючому тренду", - міркує голова Асоціації власників малого та середнього бізнесу Руслан Соболь.

* * *

До нинішніх пір в світі залишається поки що тільки дві держави, що впровадили програму електронного резидентства - Естонія і Азербайджан. За даними ООН, у рейтингу розвитку е-урядів з 2014 по 2018 рік Україна піднялася з 87 сходинки на 82-у (у 2018 Естонія зайняла 16 місце, а Азербайджан – 70-е). З огляду на невисокі темпи розвитку електронного уряду в нашій країні, шанси на те, що Україна встигне зайняти третє місце в цьому списку "транскордонних цифрових держав" вельми сумнівні. Новий уряд намітив собі шлях в цифрову епоху куди більш прискореними темпами, семимильними кроками кваплячись нагнати упущені вигоди. Українські айтішники заслуговують найвищих похвал з боку держави в якості локомотива підвищення ВВП і цінуються у всьому світі як професіонали своєї справи. Однак саме держава продовжує говорити з ними застарілою мовою, змушуючи в свою чергу отримувати е-резидентство з більш гнучкими і зручними для роботи програмними інструментами (наприклад, PayPal) в тій же Естонії.

Ксенія Цивірко

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>