Економимо, але ризикуємо здоров'ям: Як купити алкоголь в інтернеті та не отруїтися

Напередодні Нового року, коли люди масово скуповують алкоголь, у тому числі на інтернет-майданчиках, де ціна нижча, ніж у стаціонарних магазинах, одразу дві громадські організації заявили про стурбованість ситуацією. До 90% продаваної на інтернет-майданчиках вітчизняної продукції і не менше 60% алкогольних напоїв популярних імпортних брендів, за їхніми даними, - небезпечні для життя підробки. Ще не менше 30% - продукція, ввезена як контрабанда. Те, що переважна більшість інтернет-магазинів алкоголю існують поза правовим полем, 112.ua повідомили і в Державній фіскальній службі. Ми дізналися, на що потрібно звертати увагу, щоб убезпечити себе під час купівлі алкоголю через інтернет

Економимо, але ризикуємо здоров'ям: Як купити алкоголь в інтернеті та не отруїтися
Фото з відкритих джерел

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Напередодні Нового року, коли люди масово скуповують алкоголь, у тому числі на інтернет-майданчиках, де ціна нижча, ніж у стаціонарних магазинах, одразу дві громадські організації заявили про стурбованість ситуацією. До 90% продаваної на інтернет-майданчиках вітчизняної продукції і не менше 60% алкогольних напоїв популярних імпортних брендів, за їхніми даними, - небезпечні для життя підробки. Ще не менше 30% - продукція, ввезена як контрабанда. Те, що переважна більшість інтернет-магазинів алкоголю існують поза правовим полем, 112.ua повідомили і в Державній фіскальній службі. Ми дізналися, на що потрібно звертати увагу, щоб убезпечити себе під час купівлі алкоголю через інтернет

Чому алкоголь в інтернеті – це рулетка

Напередодні Нового року, коли люди кинулися масово скуповувати алкоголь, в тому числі в інтернет-магазинах, де він коштує дешевше, ніж у стаціонарних магазинах, Асоціація "Укргорілка" на сторінці в Facebook закликала правоохоронні органи й органи державної влади відреагувати на факти нелегального продажу алкоголю онлайн: "90% алкоголю, який продається в інтернеті, – небезпечний контрафакт, з якого не сплачено податки і від якого помирають люди", - заявили в Асоціації.

Виконавчий директор асоціації "Укргорілка" Аліна Шолохман у коментарі 112.ua зазначила, що проблема інтернет-продажів давня, а вітчизняні виробники горілки вже давно намагаються домогтися її врегулювання: "Зрозуміло, що перед святами ситуація особливо погіршується, але ми вже давно говоримо про проблему торгівлі алкоголем в інтернеті. Можливо, не завжди активно коментували її в пресі, але протягом останніх двох років так точно постійно порушували цю проблему на нарадах у Мінфіні, Державній фіскальній службі (ДФС)".

За її словами, в інтернеті в кращому випадку можна купити нелегальний продукт із харчового спирту з підвищеним вмістом метанолу: від його вживання буде тільки важке похмілля. У гіршому варіанті можна придбати продукт з нехарчового спирту - після його вживання можна померти або ж осліпнути, зазначила Шолохман: "Я завжди кажу, що це лотерея, гра в рулетку".

Виконавчий директор асоціації "Укргорілка" нагадала, що, за даними Держпродспоживслужби, в 2017 році від вживання алкогольної продукції, виготовленої з технічного спирту, загинули 75 людей.

У зв'язку з особливостями попиту, простотою технологічного процесу виготовлення і рівня рентабельності, основним видом алкоголю, який незаконно виготовляється в Україні, сьогодні є горілка – близько 90% тіньового ринку алкоголю, підтвердили 112.ua у прес-службі Державної фіскальної служби.

Втім, виготовленою з технічного спирту може виявитися не тільки продавана через інтернет фальсифікована продукція вітчизняних виробників, але й підробки відомих імпортних брендів - горілка, віскі, джин, бренді, коньяк, сказала 112.ua менеджер комітету з питань імпорту та торгівлі алкогольними напоями "Європейської Бізнес Асоціації" (ЄБА) Христина Лініченко (у комітет входять шість найвідоміших у світі виробників імпортного алкоголю): "Імпортери проводили контрольні закупівлі продукції в інтернеті, відправляли її на аналіз в лабораторію. У багатьох випадках було підтверджено, що напої були виготовлені з небезпечного для життя і здоров'я людини технічного спирту. Інформація про всі ці факти передавалася в Нацполіцію".

За оцінками ЄБА, з усієї алкогольної продукції в інтернеті не менше 60% - фальсифікат, близько 30% - контрабанда. "Тільки 10% - це справжня якісна продукція, з якої сплачено всі податки та якість і безпеку якої представник в Україні гарантує", - сказала Лініченко.

Менеджер комітету з питань імпорту та торгівлі алкогольними напоями ЄБА підкреслила, що виробники, що входять в комітет, стурбовані ситуацією з нелегальною торгівлею алкоголем відомих марок через інтернет: "Безумовно, імпортерів не може не турбувати те, що якщо людина отруїться підробленим напоєм навіть відомого бренду, тінь впаде не на фальсифікаторів, а на бренд".

"Алкогольна продукція, яка пропонується на сайтах, в більшості випадків має незаконне походження: фальсифікована на території України і розлита в заборонену законодавством тару або ввезена через державний кордон поза митним контролем (контрабандна, - ред.), маркована підробленими марками акцизного податку чи взагалі немаркована", - розповіли 112.ua у прес-службі ДФС.

Продавана через інтернет контрабандна продукція за ціною практично не відрізняється від ціни офіційних імпортерів, але гарантії її якості ніхто не дасть. Що ж стосується продажу фальсифікованої продукції, то нелегальні інтернет-магазини, що торгують нею, мають серйозну маржу, розповіла Лініченко. "Приміром, візьмемо горілку торгової марки Grey Goose – 1 літр її в офіційному магазині виходить не менше 800 грн. У людей, які продають її в bag-in-box, вона коштує 200 грн за 2 літра. Та ж пляшка Finlandia 1 літр в магазині коштує близько 400 грн за літр, а тут будь ласка - цілих 3 літри за 200 грн. У той же час слід розуміти, що у пакеті (bag-in-box) ви берете зовсім інший напій – там немає того, що зазначено на коробці", - попередила менеджер ЄБА.

Новини за темою

Фото з відкритих джерел

"Ми нещодавно показували Courvoisier у пластиковому пакеті. Він продається за смішні гроші – близько 500-600 грн за 2 л. Очевидно, що про оригінальний напій і мови немає, а в пакеті, ймовірно, дешевий молдавський коньячний спирт", - додала Аліна Шолохман. Вона підкреслила, що якщо продукція продається в bag-in-box або пластику, то очевидно, що вона зроблена на території України з якогось нелегально виробленого в спирту в непризначених для цього умовах в гаражі".

В ЄБА також стурбовані тим, що нелегальні інтернет-магазини не дотримуються правила про те, що алкоголь не можна продавати дітям молодше 18 років. "Вони це ніяк не контролюють. Замовити алкоголь може хто завгодно, і вік ніхто питати не буде", - сказала Лініченко.

Також багато нелегальних інтернет-магазинів працюють без ліцензії на торгівлю алкоголем. До речі, на оптову торгівлю алкоголем вона коштує 500 тис. грн на рік. Вони не надають покупцям касові чеки і не платять податки. Цю інформацію 112.ua підтвердили і в прес-службі ДФС: "Оскільки алкогольна продукція, яка реалізується з інтернет-оголошень, у незаконному обігу, зазначений алкоголь має більш низьку ціну порівняно з ціною алкогольної продукції легального ринку, в тому числі у зв'язку з несплатою податків".

"Відправляючи товар замовнику "Новою поштою", такі магазини часто видають накладну, в якій написано, що товар не алкоголь, а, наприклад, миючий засіб. І ця одна з причин, чому представники влади не можуть припинити діяльність таких майданчиків: їм нікуди прийти для того, щоб провести перевірку. За фактом виходить, що є якась віртуальна хмара, в якій хтось чимось торгує", - сказала 112.ua представник ЄБА.

Великий організований роздріб фальсифікованим і контрабандним алкоголем не торгує, кажуть співрозмовники 112.ua: "В супермаркетах і каналах мережевої торгівлі проблема продажів нелегального алкоголю на сьогодні не стоїть. У магазинах цих форматів найпростіше перевірити хто, що і як поставив на полицю", - сказала Шолохман.

У великих торгових мережах Novus, Auchan, Metro, Fozzy, у яких є торгові площі, касові апарати та ліцензії на торгівлю алкоголем, можна навіть легально замовити алкоголь з доставкою додому, додає Лініченко. Також, за її словами, у ЄБА вважають такими, що працюють в правовому полі, інтернет-магазини "Розетка", Good wine, Wine Time: "Вони мають офіційні угоди з імпортерами, стаціонарні майданчики".

Проблема досі залишається з лінійним роздрібом (невеликі поодинокі магазини, площею від 20 кв. м, - ред.), додала Шолохман: "У ДФС нам говорять, а ми їм віримо, що фізично не мають стільки співробітників, щоб здійснювати достатній контроль лінійного роздробу. З цієї причини в магазинах цього формату на верхніх полицях продукція легальних виробників, а з-під поли вони продають і наливають невідомо що".

У прес-службі ДФС уточнили, що відповідно до вимог Податкового кодексу "співробітники податкової міліції беруть участь у перевірках суб'єктів господарювання (стаціонарних магазинів, - ред.) лише в рамках оперативно-розшукових і кримінальних справ".

У Держпродспоживслужбі, яка за ідеєю повинна контролювати питання якості алкоголю як у стаціонарній торгівлі, так і інтернеті, від коментарів відмовилися.

Хто і як бореться з нелегальними інтернет-магазинами

У прес-службі ДФС запевнили 112.ua, що боротьба з нелегальними інтернет-сайтами, що продають алкоголь, ведеться: "За 11 місяців 2017 року співробітники податкової міліції вилучили з незаконного обігу підакцизних товарів, які реалізовувалися за допомогою інтернет-контенту з порушеннями вимог чинного законодавства на суму 335,3 млн грн., у тому числі 18,3 тис. декалітрів спирту на суму 34,3 млн грн. Також 989,3 тис. дкл алкогольних напоїв на суму 278 млн грн".

пресс-служба ГФС

У ДФС також підкреслили, що "діяльність з реалізації підакцизних товарів в Інтернеті порушує законодавчі норми і здійснюється поза межами правового поля. "Таким чином, ДФС не контролює, а застосовує заходи з протидії незаконній торгівлі алкогольними напоями в мережі Інтернет", - підкреслили в прес-службі.

У той же час співрозмовники 112.ua поскаржилися, що протягом останніх років докладають величезних зусиль, щоб домогтися закриття інтернет-сайтів, що торгують фальсифікованою та контрабандною продукцією. Результатів це поки не дає. "Ми постійно передаємо списки сайтів в податкову міліцію, в ДФС, просимо закрити їх – але отримуємо відповідь, що це складно з якихось причин зробити, неможливо. Є сайти, які працюють і продають нелегальну алкогольну продукцію роками. За весь цей час, наскільки нам відомо, податкова закрила один або два сайти. Але після цього тут же з'являються їхні двійники", - розповіла виконавчий директор "Укргорілки".

Вона зазначила, що деякі сайти, як пояснюють відповідальні за їх закриття держоргани, не зареєстровані в Україні. Для закриття інших не завжди вдається отримати рішення суду.

Про недостатню ефективність відповідальних держорганів заявили в ЄБА. "Ще два роки тому ми передавали інформацію про сайти, які торгують алкоголем в інтернеті з грубими порушеннями, але вони і зараз продовжують працювати. В жодного з цих сайтів не був вказаний номер ліцензії, не було місця стаціонарної торгівлі, була вказана доставка "Новою поштою", а про наявність РРО взагалі не йшлося", - сказала Лініченко.

В ЄБА кажуть, що також порушували проблему незаконної торгівлі алкоголем через інтернет і на нещодавній зустрічі з прем'єр-міністром Володимиром Гройсманом. "Ми говорили про те, що наполягаємо на тому, щоб були встановлені чіткі та зрозумілі правила, у разі порушення яких суб'єкт господарювання втрачав право на такий вид діяльності, як торгівля через інтернет. За підсумками зустрічі є доручення прем'єр-міністра Міністерству фінансів і ДФС, які повинні спільно з нами розробити законопроект про інтернет-торгівлю", - розповіла Лініченко.

"Укргорілка" також працює над законопроектом про врегулювання інтернет-торгівлі алкоголем, повідомила Шолохман. "Саме поняття інтернет-торгівля алкоголем в Україні досі ніяк не врегульовано. За великим рахунком право торгівлі алкогольними напоями через інтернет ніде не описано", - підкреслила виконавчий директор "Укргорілки".

Новини за темою

Примітно, що інтернет-торгівля алкогольними напоями через інтернет в Україні досі регулюється законодавчими нормами, затвердженими ще в 90-х, коли інтернету не було зовсім. У прес-службі ДФС 112.ua розповіли, що вимоги щодо реалізації підакцизних товарів, у тому числі алкогольних напоїв, встановлені Законом України №481 від 19 грудня 1995 року "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а також постановою КМУ № 854 від 30 липня 1996 року.

Відповідно до цих документів, продаж алкогольних напоїв має здійснюватися суб'єктами господарювання за наявності відповідних ліцензій, а спиртом – за наявності ліцензій державними підприємствами, спеціально уповноваженими Кабміном. Призначені для реалізації спирт і алкогольні напої повинні зберігатися в місцях, інформація про які внесена до Єдиного державного реєстру місць зберігання. Приміщення для торгівлі алкогольними напоями повинні мати площу не менше 20 кв. м. Вони повинні бути обладнані реєстраторами розрахункових операцій (касовими апаратами, - ред.) або книги обліку розрахункових операцій.

Асоціації домагаються створення єдиного державного реєстру інтернет-магазинів, які мають право торгувати алкоголем. "Це потрібно для того, щоб було однозначно зрозуміло: ті сайти та інтернет-магазини, які працюють з легальними виробниками і платять податки, їм подібну діяльність вести можна, а іншим не можна. Ми припускаємо, що такий реєстр буде абсолютно безкоштовний, прозорий і вести його цілком могла б податкова", - сказала Лініченко. Ініціативу підтримує і "Укргорілка". "На нашу думку, в ідеалі також повинен бути список легальних інтернет-магазинів, які працюють з ліцензією і в правовому полі, і ми за те, щоб застосовувався такий механізм: якщо сайту немає в цьому списку, то він за замовчуванням нелегальний і повинен бути заблокований", - сказала Шолохман.

Реклама Розетки Фото з відкритих джерел

ЄБА також веде переговори з поштовими сервісами, закликаючи їх, щоб вони на рівні корпоративних правил ввели заборону на пересилання алкоголю. "Поки ніяких практичних кроків не було зроблено. Але ми плануємо і надалі порушувати ці питання", - розповіла Лініченко. Також, за її словами, нещодавно в тестовому режимі було запущено сайт http://stopbaginbox.com.ua/. "Якщо ви в Google введете "куплю алкоголь дешево", або "куплю горілку в пакеті", або будь-яке інше питання, по якому вас можуть перенаправити на сайт інтернет-магазинів, які торгують фальсифікованою продукцією, поруч із посиланнями на них буде випадати цей сайт. На ньому буде невеликий інформаційний тест про те, чому продукція в bag-in-box є небезпечною, і про те, що на сьогодні жоден з представлених на Україні брендів не виробляє продукцію в такій упаковці", - повідомила менеджер ЄБА.

Співрозмовники 112.ua відзначили, що в країнах Європи алкоголь вже давно продається через інтернет, але там встановлені правила, якими торгівля впорядкована. "Такі ж правила потрібно встановити і у нас. Щоб все було відкрито і прозоро. Ваші права як покупця повинні бути захищені. Замовляючи продукцію, ви знаєте куди можна поскаржитися, якщо щось не так. Таким чином, продукція в стаціонарній точці або інтернет-магазині нічим не буде відрізнятися, а податки будуть сплачені", - підкреслила Лініченко.

На що звертати увагу, щоб не купити контрафакт

Поки ж торгівля алкоголем в інтернеті ніяк не контролюється і не регулюється сучасним і актуальним законодавством, у більшості випадків тільки сам споживач може приймати рішення, економити на ціні покупки алкоголю або на своєму здоров'ї.

У ДФС закликають в принципі не купувати міцний алкоголь (в тому числі горілку) якщо вони розлиті в тару типу bag-in-box або Tetra Pack, або в пластикову тару: "Чинним законодавством передбачено, що розлив алкогольних напоїв (крім виноробної продукції) здійснюється виключно у скляну тару, бляшанки із харчового алюмінію, також сувенірні пляшки та художньо оформлений посуд із скла або ж глазурованої кераміки".

Переважна більшість іноземних виробників розливають горілку та інші міцні алкогольні напої тільки в скляну і керамічну тару. У ДФС також зазначили, що споживачі повинні звертати увагу на "автентичність марок акцизного податку, якими маркується алкогольна продукція, зокрема візуальні ознаки підробки акцизних марок, відповідність інформації, зазначеної на акцизних марках інформації, яка міститься на пляшці". Зокрема, повинні збігатися код регіону нанесеного на марку акцизного податку та інформація про розміщення виробничих потужностей виробника, яка наноситься на пляшку.

Новини за темою

В ЄБА та "Укргорілці" також закликали не купувати міцний алкоголь в пакетах: "Щоб убезпечити себе від покупки фальсифікованої продукції, споживач повинен розуміти: міцний алкоголь може продаватися тільки в склі, кераміці або алюмінієвій тарі".

Також потрібно звертати увагу на номер партії. "Він зазначається на етикетці або випалюється на пляшці. Це також може бути зашифрована дата виробництва. За цим кодом можна дізнатися, де вона була виготовлена, куди спрямована. Якщо немає номера партії або він затертий, - однозначно нелегальна продукція. Зазначення номера партії є обов'язковою умовою в ЄС і, відповідно, імпортна продукція відомих брендів містить цей код", - сказала Лініченко.

Крім іншого, у ДФС, ЄБА та "Укргорілці" закликали бути особливо уважними та обережними під час купівлі алкоголю в інтернеті. "Однозначно в інтернет-майданчика повинен бути стаціонарний магазин, куди ви можете прийти і де можете ознайомитись з продукцією. Це теж законна вимога для здійснення торгівлі. Якщо ж магазину немає, а товар висить у якійсь інтернет-хмарі, це привід задуматися, де взяли продукцію продавці. Під час покупки повинні надати покупцеві чек. Якщо його немає, то не може бути сумнівів у тому, що ви купуєте продукцію нелегального виробника, і ніхто не зможе вам допомогти в разі проблем при споживанні цього напою, бо доказів у вас не буде", - підкреслила Лініченко.

Олена Голубєва

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів