banner banner banner banner banner

Економіці потрібні гроші: Коли український бізнес отримає кредити?

Для розвитку економіки потрібні кредити – без них не буде не тільки 2% зростання ВВП, а навіть нульового зростання. Але на ринку банківського корпоративного кредитування склалася парадоксальна ситуація: банкіри хочуть збільшити обсяги видачі коштів, і самі клієнти планують збільшити інвестиції, на що їм необхідні позикові ресурси, але при цьому НБУ з початку року зафіксував зниження обсягу кредитування компаній. Більше того, Нацбанк збільшив облікову ставку, що негативно вплине на найближчі перспективи зниження кредитних ставок для компаній

Економіці потрібні гроші: Коли український бізнес отримає кредити?
З відкритих джерел

Юрій Григоренко

Журналіст

Для розвитку економіки потрібні кредити – без них не буде не тільки 2% зростання ВВП, а навіть нульового зростання. Але на ринку банківського корпоративного кредитування склалася парадоксальна ситуація: банкіри хочуть збільшити обсяги видачі коштів, і самі клієнти планують збільшити інвестиції, на що їм необхідні позикові ресурси, але при цьому НБУ з початку року зафіксував зниження обсягу кредитування компаній. Більше того, Нацбанк збільшив облікову ставку, що негативно вплине на найближчі перспективи зниження кредитних ставок для компаній

Статистика НБУ за 9 місяців поточного року показує, що станом на 1 жовтня 2017 року корпоративний кредитний портфель банків зменшився порівняно з даними на 1 січня 2017 року на 1,7% (14,5 млрд грн) - до 832,5 млрд грн. Водночас у Нацбанку зазначають, що в третьому кварталі збільшився попит на всі види корпоративних кредитів. На аналогічних тенденціях наголошують і банкіри.

"Звіти банків за перше півріччя 2017 року показують нам активне кредитування сегментів малого і середнього бізнесу. Всі основні гравці банківського ринку прагнуть збільшити свої кредитні портфелі. Позитивні зміни за цей рік відбулися як у пропонованих продуктах кредитування, так і в термінах їхнього надання. Якщо раніше більшість банків декларувала строк розгляду запиту клієнта на фінансування в середньому від 14 до 30 днів, то тепер для схвалення рішення банку потрібно від 2 до 7 днів", – розповідає директор департаменту з роботи з малим бізнесом ПУМБ Олена Рудик.

Очікування кредитування

В умовах поточного мінімального пожвавлення економіки потреба в позиковому капіталі апріорі зростає. Відповідно до дослідження ділових очікувань підприємств, яке здійснив Нацбанк у третьому кварталі, упродовж наступних 12 місяців компанії очікують пожвавлення ділової та інвестиційної активності, і, як наслідок, потреба в позиковому капіталі є досі високою (37,8% відповідей респондентів). Приблизно аналогічна кількість респондентів (38,5%) планує брати кредити, переважно в гривні.

Примітно, що головною перешкодою для залучення нових кредитів є занадто високі ставки за кредитами (66,1%). Однак серед факторів, що обмежують збільшення виробництва, фактор "обмежених можливостей для отримання кредиту" набирає лише 13,7% відповідей респондентів: він преебуває в кінці списку, пропускаючи вперед високі ціни на енергоносії, сировину і матеріали, політичну нестабільність та брак обігових коштів.

У свою чергу банкіри також очікують зростання кредитування. Результати опитування банкірів, проведеного НБУ у вересні-жовтні поточного року, показали, що 76% респондентів (у другому кварталі – 68%) очікують протягом наступного року пожвавлення корпоративного кредитування. Причини вагомі – зниження кредитних ставок, реструктуризація боргів, потреба компаній в оборотному капіталі та інвестиціях.

Новини за темою

Експерти зазначають, що в банків є вільні ресурси для активізації корпоративного кредитування. "Враховуючи збільшення кредитних портфелів банків, можна зробити висновок, що ресурс для фінансування МСБ у них є", – підкреслює Олена Рудик.

Втім, в очікуваннях зростання кредитування серед банкірів є заковика: навіть рік тому банкіри говорили про своє бажання активізувати кредитування, але "обіцяти – не означає одружитися", і їхнє бажання залежить від безлічі супутніх факторів, які можуть звести нанівець найдобріші наміри.

 Що заважає?

В умовах відсутності якісних позичальників банки до останнього вкладали свої кошти в ОВДП (портфель ОВДП у банків наразі перевищує 300 млрд грн) і депозитні сертифікати НБУ. Хоча дохід за них буде меншим, ніж від кредитування, але такі фінансові інструменти вважають малоризиковими.

За словами виконавчого директора напряму корпоративного малого та середнього бізнесу ПАТ "Кредобанк" Заіграєва Євгена, збільшення обсягів банківського кредитування в корпоративному секторі безпосередньо пов'язане з макроекономічною ситуацією в країні та економічними очікуваннями, а також із рішенням проблеми високого кредитного навантаження корпоративного сектору.

"Банки істотно збільшать корпоративне кредитування тоді, коли значно збільшиться попит на кредити з боку кредитоспроможних клієнтів, для яких банківське фінансування дозволить розширити обсяги виробництва і реалізації продукції, збільшити створювану додану вартість, підвищити ефективність бізнес-процесів тощо. Позитивні зміни також можуть бути пов'язані із впровадженням інфраструктурних національних та регіональних проектів та інших капіталомістких заходів", – підкреслює банкір.

Як зазначає Євген Заіграєв, більшість банкірів очікує зростання кредитування бізнес-сегменту в 2018 році: прогнозоване зростання ринку – на рівні 10% на рік, проте істотне збільшення відбудеться не раніше 2019-2020 рр.

З урахуванням того, що понад 50% банківської системи представлено держбанками, йдеться про те, що саме вони можуть стати локомотивами корпоративного кредитування. Принаймні їхнє фінансове становище (прибутковість) доволі сприятливе. За січень-вересень 2017 року держбанки (без урахування "ПриватБанку") показали прибуток на рівні 2,15 млрд грн, тоді як приватні фінустанови за той самий період – 0,91 млрд грн. "Ощадбанк" активно рекламує програму кредитування малого бізнесу "Будуй своє". Втім, наразі в банківській системі понад 50% кредитного портфеля є проблемними, і саме на держбанки припадає їхня основна частина, тобто їхні можливості кредитування обмежено.

Зі свого боку начальник відділу аналізу фінансових послуг в Україні компанії "Простобанк Консалтинг" Євгеній Копейко впевнений, що в найближчій перспективі поки не доводиться очікувати зростання банківського корпоративного кредитування. Для цього відновлення необхідно, в першу чергу, ухвалити закон про захист прав кредиторів. Однак його ухвалять не найближчою перспективою – у листопаді 2016 року Верховна Рада не підтримала відповідний законопроект.

В умовах поточного економічного зростання (квартальне зростання ВВП не перевищує 2%) складно розраховувати на істотне поліпшення платоспроможності потенційних позичальників. Крім того, в українських банків, яким поки закрито шлях залучення дешевих коштів на західних ринках, ресурсів для великомасштабного довгострокового кредитування поки що недостатньо.

Новини за темою

 Ціна кредиту

Основне, що цікавить діючих і потенційних позичальників, – це вартість кредитування, тобто рівень процентних ставок. Динаміка середніх ставок за корпоративними кредитами варіюється, але в цілому з середини поточного року вони поступово знижувалися, не перевищуючи 15% річних. "Ставки на ринку в 2017 році значно просіли – вже на 2,5-3,5 процентного пункту в гривні", – пояснює Євген Заіграєв.

Причиною зменшення ставок кредитування було зниження вартості залучення коштів: за 2017 рік середні ставки за депозитами у гривні скоротилися з 17% до нижче 14% річних. "Вартість позикових коштів в українських банках залежить від вартості ресурсної бази, в першу чергу депозитів фізичних осіб. Протягом другої половини поточного року у всіх провідних банках, що займаються кредитуванням МСБ, здійснювалося поступове зниження процентних ставок", – говорить Олена Рудик.

Класичним орієнтиром для процентних ставок вважається рівень облікової ставки НБУ (ставки рефінансування) – відсоток, за яким Центробанк видає кредити рефінансування комерційним банкам. З урахуванням рівня облікової ставки встановлюється і вартість депозитних сертифікатів Нацбанку.

І тут потенційних одержувачів кредитів чекає розчарування. З 27 жовтня - уперше з 2015 року - Нацбанк ухвалив рішення підвищити облікову ставку до 13,5% річних. Причина – перевищення рівня інфляції над прогнозованим. У поточному році регулятор очікував інфляцію на рівні 9,1%, але вже через 9 місяців цей показник становив 10,2%, у силу чого річний прогноз було переглянуто до 12,2%.

Новини за темою

Втішним моментом є те, що в сучасних реаліях ставки кредитування здебільшого залежать від поточних макроекономічних ризиків (інфляції, девальвації тощо) і захисту прав кредиторів. Тобто наразі рівень облікової ставки є радше декларативною мірою, ніж інструментом, який мотивує банки здешевлювати кредити.

Водночас банкіри стверджують, що саме у зв'язку з динамікою облікової ставки в найближчій перспективі очікувати зниження процентних ставок не доводиться: банки у ставки кредитування закладають очікування щодо інфляції і девальвації гривні, а також інші супутні ризики. Згідно з опитуванням НБУ, на думку банкірів, у третьому кварталі кредитний і валютний ризики зросли, і ця тенденція продовжиться до кінця року.

"Підвищення облікової ставки НБУ на 1 процентний пункт з 12,5% до 13,5% дало сигнал ринку про те, що ставки досягли дна і знижуватися найближчим півроком вони не будуть. Ставки в іноземній валюті вже впали до міжнародного рівня (до 5% річних)", – зазначає Євген Заіграєв.

Якщо НБУ на початку наступного року вдасться приборкати інфляцію (з урахуванням зростання пенсій це буде нелегко зробити), то поступове зниження облікової ставки і ставок корпоративного кредитування відновиться вже наступного року, приблизно навесні. До цього часу підстав для їхньої зміни ні в ту, ні в іншу сторону не буде.

Юрій Григоренко

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>