Економічний суїцид Росії: Кому погіршає від нових контрсанкцій

У Росії було розроблено нові контрсанкції проти США, щоб створити видимість захисту інтересів російських олігархів, які зазнали збитків від останнього пакету антиросійських санкцій. Ця ініціатива посилить непросте економічне становище в Росії і створить підмогу для введення нових обмежувальних заходів проти російського бізнесу

Економічний суїцид Росії: Кому погіршає від нових контрсанкцій
Російські олігархи пресс-служба Кремля

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

У Росії було розроблено нові контрсанкції проти США, щоб створити видимість захисту інтересів російських олігархів, які зазнали збитків від останнього пакету антиросійських санкцій. Ця ініціатива посилить непросте економічне становище в Росії і створить підмогу для введення нових обмежувальних заходів проти російського бізнесу

Цього тижня Держдума РФ ухвалила закон про нові контрсанкції проти США та інших держав, які підтримують обмежувальні заходи щодо Росії. Згідно із законом, Кремль може за потреби вводити обмежувальні заходи щодо окремих зарубіжних країн або фірм. Якщо об'єктом контрсанкцій стане якась американська компанія, то вона втратить можливість брати участь у тендерах, контрактах, які стосуються державних закупівель, приватизації держмайна, надавати послуги держустановам та іншим юридичним особам у Росії. Закон наділяє російські влади повноваженнями забороняти або обмежувати імпорт будь-якої продукції зі США. Росія може ввести обмеження на експорт своєї продукції до Америки. Російська влада має намір через механізми СОТ підвищити мита на імпортовані американські товари.

Новини за темою

Закон про контрсанкції було ухвалено у відповідь на квітневий пакет санкцій Мінфіну США проти 38 фізичних і юридичних осіб Росії, включаючи найбільших російських бізнесменів, їхніх компаній і введення в Америці високих мит на імпорт російської сталі (25%) і алюмінію (10%). Російські депутати вважають, що нові контрсанкції мають захистити їхню країну від дій "недружніх країн", до яких вони зарахували Штати. Однак крім негативних наслідків ці ініціативи російської влади ні до чого не призведуть.

Російські санкції? Америці байдуже

Контрсанкції могли завдати істотної шкоди американській економіці лише в тому випадку, якщо б Росія була одним із ключових торговельно-економічних та інвестиційних партнерів США. Для російських чиновників є властивим перебільшувати значення Росії як торгового партнера для США. У грудні 2017 р. торговий представник РФ в США Олександр Стадник заявив, що товарообіг між Росією та США за рік збільшився на 2,7 млрд дол. і спостерігається зростання експорту неенергетичних, високотехнологічних та інноваційних товарів. Однак ця інформація не повністю відбиває картину російсько-американських відносин у галузі торгівлі. Як випливає із заяв Стадника, торік товарообіг США і РФ збільшився з 20,3 млрд дол. (в 2016 р.) до 23 млрд дол. У глобальному плані це крапля в морі. У 2017 р. обсяг зовнішньої торгівлі США перевищив 5,2 трлн дол., в якому частка Росії становила менше 1%. Торік Росія не увійшла до топ-15 торговельно-економічних партнерів США. Обсяги російсько-американської торгівлі є неспівставними з товарообігом США і Канади (282,5 млрд дол.), Мексики (243 млрд дол.), Китаю (130,4 млрд дол.) і навіть міста-держави Сингапур у Південно-Східній Азії (29,8 млрд дол.).

Новини за темою

Якщо говорити про американський експорт, то в 2017 р. США поставили товарів і надали послуг у різних країнах світу на суму 2,329 трлн дол., з яких на російський ринок випало орієнтовно 0,5%. Штати експортують до Росії менше товарів і послуг, ніж на британські Бермудські острови в Атлантичному океані чи до Перу. Не набагато більше американці імпортують різної продукції з Росії. У загальному обсязі імпорту США (2,895 трлн дол. у 2017 р. частка Росії становила 0,7%. Продукція, що закуповується в Росії, не має життєво важливого значення для Америки. За даними Федеральної митної служби РФ, в докризовий період до США  поставляли переважно продукцію паливно-енергетичного комплексу, хімічної промисловості та метали. У 2017 р. США імпортували з Росії 2,9 млн т сталі. Російський метал вже не потрібен американцям в умовах політики протекціонізму адміністрації Трампа та захисту інтересів американських металургійних заводів, які відчувають конкуренцію з боку зарубіжних виробників металу. Росія не є ключовим постачальником нафти і нафтохімічної продукції до США. У 2017 р. частка Росії в американському імпорті нафти (понад 10 млн барелів) склала трохи більш ніж 1% (140,2 тис. барелів). У порівнянні з іншими країнами і регіонами, Росія не така вже цікава для американських торговельних організацій. Є понад 413 тис. американський фірм, які залучено до експортно-імпортних операцій. У Росії працюють 150 американських фірм, включаючи ExxonMobil, Ford Motor Co., General Electric, PepsiCo, Philip Morris, Avon Products, Visa, MasterCard, mcdonald's, KFC, Burger King.  

Не має лякати американців можлива заборона на приватизацію держмайна на території Росії. В умовах антиросійських санкцій американські нафтові компанії, як, наприклад, ExxonMobil, і так не можуть розвивати перспективні проекти в галузі видобутку нафти і природного газу в Росії. У російській економіці сконцентровано 10,6 млрд дол. американських інвестицій у галузі виробництва, інформаційних технологій і рітейлу. Американські капіталовкладення в російській економіці це 0,1% від загального обсягу прямих інвестицій США по всьому світу (6,4 трлн дол.). Від нових контрсанкцій можуть зазнати певних збитків тільки ті фірми, які працюють у Росії, але не вся американська економіка.

Новини за темою

Втім, американські підприємці мали завчасно прорахувати всі ризики для продовження ведення бізнесу в Росії, оскільки їхня країна є провідником антиросійських санкцій з 2014 р. Адміністрація Трампа провела лібералізацію корпоративних податків для повернення американських компаній на ринок США заради створення нових робочих місць всередині країни. Американським інвесторам краще шукати можливості для ведення бізнесу в Штатах, ніж іти на ризики в Росії. Враховуючи специфіку торговельно-економічних відносин США і Росії, ухвалені Держдумою контрсанкції не стануть дієвим фактором тиску на Білий Дім.

Негативні наслідки для російського бізнесу

Нові контрсанкції та високі мита стосовно американських компаній можуть обернутися на значні незручності для росіян. Якщо звернути увагу на структуру російського імпорту зі США, то складається враження, що росіяни купують в Америці товари, аналоги яких складно або неможливо знайти в інших країнах. Недарма російські депутати зробили застереження, що контрсанкціям підлягатиме продукція, яка не має життєво важливого значення.

Російські лікарні та клініки залежать від імпорту продукції зарубіжних виробників. У 2016 р. Росія імпортувала медичного обладнання зі США на суму 438 млн дол. Частка місцевих виробників на ринку медичного обладнання Росії становить 18%, а їхня продукція поступається за якістю західним аналогам. На російському ринку присутні такі американські виробники, як General Electric Healthcare і Johnson&Johnson, які виробляють апарати для діагностики в галузі ортопедії, хірургії, офтальмології, лабораторне обладнання, апарати життєзабезпечення, томографічні комплекси. Крім того, 10% російського ринку ліків займають американські препарати.

Залежать росіяни і від імпорту американського промислового обладнання, продукції авіабудування, транспортних засобів та електроприладів. Позаторік Росія закупила подібної продукції на суму 3,737 млрд дол. Парк 15 російських авіакомпаній включає літаки виробництва авіабудівної корпорації The Boeing Company. Частка імпортного обладнання в нафтогазовому секторі Росії становить 52%. До введення антиросійських санкцій компанія "Газпром" закупила обладнання для підводного видобутку природного газу в американських компаній FMC Technologies, Cameron, GE Subsea. Російський бізнес може залишитися без американської оргтехніки. Торік частка американської компанії Apple на російському ринку смартфонів склала 16,4%, а фірми HP Inc. – 21,4% у сегменті персональних комп'ютерів. Найбільшу кількість ноутбуків, поставлених на російський ринок в 2017 р., було випущено під брендом HP Inc. Четверте місце за обсягами поставок ноутбуків у Росії посідає інша американська компанія - Dell.

США затягують зашморг на шиї Путіна

Російські депутати підлили масла у вогонь непростих відносин з Америкою. Держсекретар США Майк Помпео, пославшись на агресію в Україні, підтримку режиму Асада в Сирії, отруєння Сергія Скрипаля і його дочки у Великій Британії, заявив, що Росія кидає виклик стратегічним інтересам Штатів і безпеці союзників. Помпео повідомив про те, що США продовжать вводити нові санкції проти Росії. Американці дають зрозуміти президенту РФ Володимиру Путіну, що він безсилий у протистоянні зі США і ніхто не буде скасовувати антиросійських санкцій. Трамп уже доручив підготувати новий пакет санкцій за порушення Росією договору про ліквідацію ракет середньої та малої дальності. У США обговорюють загрозу інформаційного втручання Росії в проміжні вибори до Конгресу США, що створює додаткові підстави для нових обмежувальних заходів.

Новини за темою

Своїми діями США дають зрозуміти російським олігархам, що Путін і партія "Єдина Росія" не зможуть їм посприяти. Останній пакет антиросійських санкцій спровокував різке падіння курсу рубля та фондового ринку Росії. Втрати на ринку акцій РФ склали понад 2,7 трлн руб. Збитки російських олігархів, на чиї фірми поширювалися обмежувальні заходи, склали 12 млрд дол. Власник компаній "Русал", En + Group Олег Дерипаска втратив 3,8 млрд дол. До введення санкцій його статки оцінювали в 6,7 млрд дол. Акціонер фірми "Норільський нікель" Володимир Потанін зі статками у 14,4 млрд дол. втратив 2,25 млрд дол. Санкції торкнулися керівника компанії "Газпром" Олексія Міллера. Дерипаска, співвласник компанії "Ренова" Віктор Вексельберг, власник металургійного комбінату "Северсталь" і холдингу "Силовые машины" Олексій Мордашов попросили російський уряд надати їм податкові, митні, кредитні преференції, держзамовлення, щоб пом'якшити негативні наслідки антиросійських санкцій для їхнього бізнесу.

Якщо зовнішня політика Росії не стане більш передбачуваною, то США продовжать вводити нові санкції щодо інших російських олігархів та їхніх бізнес-структур з "кремлівської доповіді". Мабуть, американці розраховують на те, що втрачаючи мільярди доларів через зовнішньополітичні авантюри Кремля, російські олігархи почнуть створювати опозиційні режимові Путіна партії. Російські олігархи разом із силовим блоком є опорою режиму Путіна. За допомогою санкцій США вирішили посіяти смуту серед олігархів і створити умови для конфлікту з чинною владою. Олігархи можуть стати реальною і дієвою опозицією партії "Єдина Росія". Олігархи можуть підкупити і переманити на свій бік частину російських військовиків, поліцейських, працівників спецслужб. Путін може почати репресії проти непокірних олігархів, як це вже було у 2000-х. Але тоді в Росії була більш сприятлива економічна ситуація і країну не було обкладено санкціями. Протистояння між Путіним і російськими олігархами це перспектива не одного року. Однак США вже почали затягувати зашморг на шиї Путіна, що підтверджує політика посилення антиросійських санкцій.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>