banner banner banner

"Джейш аль-Фатх": Що собою становить угруповання, якому приписують убивство посла Росії

Незважаючи на поразку в Алеппо, бойовики "Армії завоювання" контролюють провінцію Ідліб, у якій намагаються закріпитися до приходу військ Башара Асада

"Джейш аль-Фатх": Що собою становить угруповання, якому приписують убивство посла Росії
Reuters

Сергій Звиглянич

Журналіст, 112.ua

Незважаючи на поразку в Алеппо, бойовики "Армії завоювання" контролюють провінцію Ідліб, у якій намагаються закріпитися до приходу військ Башара Асада

Озброєний чоловік 19 грудня застрелив в Анкарі посла Росії в Туреччині Андрія Карлова. Вбивцею виявився 22-річний турецький поліцейський Мевлют Мерт Алтинташ, його ліквідували незабаром після атаки. Через два дні іракський телеканал Al Sumaria повідомив, що бойовики коаліції "Джейш аль-Фатх" взяли на себе відповідальність за вбивство російського дипломата. Було опубліковано документ арабською мовою, а в заяві бойовиків говориться, що "це була помста за жінок, дітей і людей похилого віку в Алеппо".

Проте пізніше SITE Intelligence Group, організація, яка відстежує активність і ресурси джихадистських угруповань, заявила, що "Джейш аль-Фатх" спростувала свою причетність до вбивства російського посла в Туреччині. За інформацією ресурсу, екстремісти назвали сфабрикованими заяви ЗМІ про те, що бойовики даної організації взяли на себе відповідальність за цей злочин.

SITE Intelligence Group

Згоден з американськими експертами і сирійський журналіст Кярам аль-Хамад. Він припустив, що заява, розповсюджена від імені "Джейш аль-Фатх", є підробленою. Аль-Хамад звернув увагу на відмінність у шрифтах, використаних в оформленні цього повідомлення та однієї з реальних заяв бойовиків.

Твіттер Кярама аль-Хамада

Так хто ж тоді вбив російського посла? Турецька влада вважає, що до вбивства причетні прихильники ісламського проповідника Фетхуллаха Гюлена, але російське керівництво в свою чергу закликає почекати результатів роботи слідчих. Не виключено, що Мевлют Мерт Алтинташ таки виявиться членом одного з ісламістських угруповань Сирії. Справа в тому, що організація "Джейш аль-Фатх" складається з багатьох угруповань, у яких немає єдиного командування. Не виключено, що вбивство організувало одне з них. Передсмертні слова вбивці посла чітко вказували, що злочин ним було зроблено як помста за дії росіян у Сирії. "Ми вмираємо під Алеппо, ти помреш тут. Пам'ятайте Алеппо, пам'ятайте Сирію! Тільки смерть зупинить мене", — кричав після стрілянини Алтинташ. За даними турецької Hurriyet, раніше він охороняв також президента Реджепа Таїпа Ердогана.

Давайте подивимося, що собою становить "Джейш аль-Фатх".

* * *

"Джейш аль-Фатх" (у перекладі з арабської "Армія завоювання") об'єднує низку збройних угруповань, що протистоять урядовим військам у Сирії. Організація виникла 24 березня 2015 року шляхом об'єднання сил різноманітних ісламістських рухів під керівництвом саудівського священнослужителя доктора Абдулли аль-Мухайсині. Але він не проводир коаліції. Центрального керівництва в "Армії" немає. Джихадист-євангеліст і збирач коштів аль-Мухайсині є головним суддею "Армії завоювання", а ще він вважається найбільш відомим членом "Ліги вчених". Такий моральний авторитет для місцевих ісламістів.

Коаліція діє, в основному, в області Ідліб на північному сході країни поруч з турецьким кордоном. Але деякі групи діють також у Хамі і Латакії. Через чотири дні після об'єднання, 28 березня 2015 року "Армія завоювання" зайняла місто Ідліб — центр однойменної адміністративної області. У наступні місяці Армія йшла в авангарді наступу в північно-західній Сирії, унаслідок якого урядові війська були витіснені з провінції Ідліб. Після цього успіху підрозділи Армії завоювання стали виникати і в інших районах Сирії.

Новини за темою

"Джейш аль-Фатх" своїми головними ворогами вважає режим Башара Асада і шиїтських бойовиків "Хезболли". Більшість  угруповань, які входять до об'єднання, воюють також проти ІДІЛ, але при цьому в організації є сили, які допускають співпрацю з ідеологами Халіфату. Ворогує з друзами, угруповання "Армії" вчиняли масові вбивства представників цієї релігійної групи.

"Ахрар аш-Шам"

Найбільшою фракцією у складі "Армії завоювання" є ісламістське угруповання "Ахрар аш-Шам". "Ісламський рух вільних людей Шама", у перекладі — це союз ісламських салафістських (суніти, прихильники способу життя і віри ранньої мусульманської громади) бригад, об'єднаних для війни проти армії уряду Башара Асада, а також бойовиків шабіхі (проурядових воєнізованих формувань) і "Хезболли" (шиїтські бойовики з Лівану, спонсоровані Іраном).

Організував бригаду емір Хасан Абуд. Першими її членами стали сунітські політв'язні, які утримувалися в дамаській в'язниці Седная до звільнення в рамках амністії в травні 2011 року. У першому своєму відеозверненні "Ахрар аш-Шам" заявило про те, що його мета — повалення уряду Асада і встановлення ісламської держави в Сирії. Наприкінці 2011 року "Ахрар аш-Шам", за різними даними, налічувало близько 25 загонів, розподілених по Сирії. Згодом кількість загонів збільшилася, в липні 2012 року їх було 50, а в середині січня 2013 року — вже 83. В "Ахрар аш-Шам" експерти сьогодні налічують до 20 тисяч бойовиків, що робить його одним з найбільших опозиційних збройних угруповань.

Reuters

9 вересня 2014 року терорист-смертник привів у дію вибуховий пристрій під час зустрічі командування "Ахрар аш-Шам" у місті Ідліб. Унаслідок вибуху загинуло не менше 45 осіб, у тому числі лідер угруповання Хасан Абуд і ще 27 польових командирів. Відповідальність за напад ніхто на себе не взяв, хоча 23 лютого того ж року аналогічну атаку на командувачів "Ахрар аш-Шам" здійснили бойовики ІДІЛ.

Після загибелі Хасана Абуда командиром і офіційним представником угруповання називають Абу Юсуфа аль-Мухаджира. Деякі арабські ЗМІ вказують, що це може бути псевдонім. Цікаво, що під таким ім'ям в американських зведеннях спецслужб фігурує член екстремістського угруповання "Ат-Таухіда валь-джихад", що діє на Синайському півострові. Він названий держдепом фахівцем з вибухових пристроїв. Аль-Мухаджира звинувачують у плануванні терактів у Єгипті, у тому числі спрямованих проти інтересів США. За його голову американці готові заплатити близько 3 млн доларів.

Суттєво, що через два місяці після загибелі Абуда ВПС США почали бомбити позиції "Ахрар аш-Шам" у провінції Ідліб.

"Ахрар аш-Шам" спочатку співпрацювало зі світськими опозиційними силами Вільної армії Сирії, однак не підтримувало стосунки з її політичним утворенням - Сирійською національною коаліцією. Після втрати світськими силами впливу в країні, "Ахрар аш-Шам" почало шукати союзників серед інших ісламістських груп. Журнал Time приписує фінансування угруповання донорам з Кувейту. Рух наголошує, що заснований саме для Сирії, а не для глобального джихаду.

"Джабхат Фатх аш-Шам"

Іншим великим угрупованням "Армії завоювання" є "Джабхат Фатх аш-Шам". Більш відома ця організація під колишньою назвою - "Джабхат ан-Нусра", або "Фронт ан-Нусра".

"Джабхат Фатх аш-Шам", або в перекладі "Фронт визволення Сирії" виник у липні 2016 року, але історія угруповання сягає корінням початку 2012 року. 23 січня 2012 року виникла нова сунітська ісламістська організація "Джабхат ан-Нусра".

Про лідера "Фронту аль-Нусра" відомо мало. Він виступає під псевдонімом "Абу Мухаммад аль-Джулані", що, ймовірно, пов'язано з місцем його народження на півдні Сирії, на Голанських висотах. Нібито справжнє ім'я аль-Джулані - Ахмад Хусейн аш-Шараа. Його батько був працівником нафтової промисловості, написав кілька книг з нафтовидобутку і нафторозробки. Шараа вивчав ЗМІ і медіа в Університеті Дамаска, розпочата Іракська війна змусила його кинути навчання і вирушити на допомогу джихадистам в Ірак. Був сподвижником Абу Мусаби аз-Заркаві. Потім арештований американцями і поміщений у табір Кемп-Букка. Звільнився у 2008 році. Став одним із членів угруповання "Ісламська держава Ірак", що з початком війни в Сирії і відправило аль-Джулані очолити рух у цій країні.

Новини за темою

Спочатку "Джабхат аль-Нусра" співпрацювала з "Ісламською державою Іраку і Леванту". Ідеологія "Нусри" та ІДІЛ передбачала побудову в Сирії та Іраку сунітської ісламістської держави – Халіфату. Однак згодом між ними спалахнув ідеологічний конфлікт. У "Джабхат аль-Нусру" влилося багато членів світської Вільної сирійської армії, а проти такого розширення і посилення впливу "Фронту" виступили керівники ІДІЛ. При цьому "Джабхат аль-Нусра" так і не знайшла розуміння зі світськими силами, зберігаючи свою структуру і нарощуючи вплив шляхом об'єднання з іншими ісламістськими силами. У ЗМІ писали про ліквідацію "Нусрою" члена верховної військової ради ВСА Камаля Хамамі.

Reuters

Лідер "Аль-Каїди" Айман Завахірі навіть оголосив угруповання єдиним законним представником "Аль-Каїди" у Сирії. Сирійське крило "Аль-Каїди" вважалося одним із найбільш агресивних і швидкозростаючих угруповань опозиції. "Джабхат аль-Нусрі" приписують викрадення миротворців ООН на Голанських висотах, масові страти військових урядової армії та воєнізованих угруповань, створених Дамаском, ракетні удари по містах, що контролюються силами Асада, та інші військові злочини.

Організація була визнана терористичною в ООН, США, Великій Британії, Австралії, Туреччині та Росії. Американські ВПС почали бомбардувати її позиції з серпня 2014 року. Угруповання пов'язують з катарськими шейхами.

Новини за темою

Коли позиції ісламістів у Сирії почали погіршуватися, у липні 2016 року "Джабхат аль-Нусра" змінила назву на "Джабхат Фатх аш-Шам" та оголосила про розірвання зв'язків з "Аль-Каїдою". Деякі експерти вважають, що це спроба влади Катару провести якийсь "ребрендинг" угруповання для пом'якшення позиції Заходу.

Зараз чисельність бойовиків угруповання оцінюється в 5 тисяч. За даними Al-Ahram Weekly, до 90% живої сили в "Армії завоювання" складають бойовики "Джабхат Фатх аш-Шам" та "Ахрар аш-Шам".

"Джунд аль-Акса"

Серед інших угруповань, що входять до "Армії завоювання", виділяється "Джунд аль-Акса", або "Солдати аль-Акси". Група була створена в 2012 році як підрозділ філії "Аль-Каїди" в Сирії "Джебхат ан-Нусра". Однак після офіційного виходу останньої з "Аль-Каїди" в липні 2016 р. "Джунд аль-Акса" почала діяти самостійно. Спочатку складалася переважно з несирийских арабів. "Джунд аль-Акса" відповідальна за організацію низки терактів на території Сирії і вбивства мирних жителів. У 2014 році бойовики цього угруповання вчинили масову різанину в селищі Маан провінції Хама, убивши понад 40 цивільних осіб з числа алавітів.

Ідеї "Джунд аль-Акси" схожі з ідеями ІДІЛ (побудова Халіфату, право на шаріаті), через що організація влітку 2016 року навіть вийшла з "Армії завоювання". Причиною конфлікту стали розбіжності з "Ахрар-аш-Шам" навколо застосування ісламського права в районах, що знаходяться під їхнім контролем. Між бойовиками двох угруповань навіть виникали збройні протистояння. Однак з посиленням бомбардувань російською авіацією Алеппо і наступом сирийських військ на північ "Джунд аль-Акса" повернулася в "Армію завоювання".

Reuters

Держдеп США оголосив 20 вересня 2016 р. про внесення "Джунд аль-Акса" в "урядовий списку міжнародних терористичних організацій". У заяві йдеться, що угруповання продовжує бути одним з відділень "Аль-Каїди" на території Сирії. Серед бійців "Джунд аль-Акса", чисельність яких оцінюють у 1,5-1,6 тис., багато громадян Саудівської Аравії. Фінансування угруповання приписують владі Катару, а її творець йорданець Мухаммед Юсуф Осман навіть назвав себе Абу Абдель Азіз аль-Катарі. Він був одним із засновників "Фронту ан-Нусра" і був високим чином в "Аль-Каїді". Його сини – громадяни Катару. Після смерті батька один з них очолив угруповання. Зараз "Джунд аль-Акса" очолює саудівський емір Абу Тар аль-Неджді.

"Джейш-аль-Мухаджирін валь-Ансар"

Ще одна значуща група бойовиків, що входить в "Армію завоювання" - "Джейш-аль-Мухаджирін валь-Ансар", або "Армія переселенців і помічників". Спочатку вона називалася "Катаїб аль-Мухаджирін", складалася переважно з громадян країн колишнього СРСР, а також турків та була тісно пов'язана з "Ісламською державою". Однак після розколу між ІДІЛ і "Фронтом ан-Нусра" "Бригада аль-Мухаджирін" присягнула на вірність "Аль-Каїді".

Новини за темою

У травні 2013 р. угруповання об'єдналося з двома іншими загонами ісламістів і прийняло свою нинішню назву. Командувачем угрупованням довгий час був чоловік, відомий під псевдонімом Абу Умар аш-Шишані". Пізніше він разом зі своїм загоном перейшов на бік "Ісламської держави". 1 жовтня 2015 року "Джейш-аль-Мухаджирін валь-Ансар" оголосило війну Російській Федерації. США назвали його терористичним угрупованням. Керує нею Шейх Муатассім Біллах аль-Мадані. Під його керівництвом близько 700 бойовиків.

Легіон Шама Reuters

Вищеперелічені угруповання так чи інакше пов'язані з "Аль-Каїдою". На противагу їм в "Армії завоювання" виступають бойові групи сирійських "Братів-мусульман" ("Легіон Шама"), а також інші нечисленні більш помірковані групи.

* * *

До зими 2015 року "Армія завоювання" зазнала значних втрат у ході осінньо-зимового наступу військ Асада та авіаударів ПКС РФ і почала розпадатися. Від неї тоді відокремилися як найбільш радикальні члени, які виступали за союз з ІДІЛ, так і бойовики, вірні сирійському відділенню "Братів-мусульман". Однак у травні 2016 року угруповання реорганізувалося і відновило чисельність за рахунок включення до її лав бойовиків ісламського руху Східного Туркестану і повернення "Братів-мусульман", що дозволило йому почати масований наступ у провінції Алеппо.

Провінція Ідліб, у якій до війни проживало 1,5 млн осіб, і сьогодні знаходиться під контролем опозиційних сил. "Джабхат Фатх аш-Шам" і "Ахрар аш-Шам", за інформацією Reuters, були серед основних груп бойовиків, які протягом декількох місяців чинили опір військам президента Башара Асада в східному Алеппо. Вони здалися лише 14 грудня, коли сирійські війська за підтримки російської авіації просто-таки стерли східний Алеппо з лиця Землі. Терористам, які залишилися в живих, запропонували припинити вогонь і залишити територію встановленими коридорами, у тому числі в район Ідліб.

Угруповання, які належать до коаліції, зберігають самостійність, тобто в "Армії завоювання" немає єдиного командування. Її учасники лише координують зусилля і за необхідності ділять між собою наявні ресурси. За словами джерел видання Al-Ahram Weekly, 40% коштів "Джейш аль-Фатх" отримують із Саудівської Аравії і Катару, решту ж дістають за рахунок захоплення цінностей. Американські ЗМІ неодноразово вказували на зв'язки керівництва ісламістських угруповань з військовою розвідкою Саудівської Аравії та Катару.

Сергій Звиглянич

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>