banner banner banner banner

Два роки тому відбувся наймасштабніший обмін між Києвом та ОРДЛО. Згадаймо, як це було

Два роки тому відбувся наймасштабніший обмін між Києвом та ОРДЛО. Згадаймо, як це було
Фото з відкритих джерел

Два роки тому, 27 грудня 2017-го, відбувся наймасштабніший обмін утримуваними особами між Україною і "ЛДНР". Тоді Київ, Донецьк і Луганськ погодили звільнення за формулою "306 на 74". Обмін, який було організовано Віктором Медведчуком, був і поки є найбільшим. Завтра Київ та ОРДЛО мають намір провести угоду за формулою "130 на 80". Напередодні цієї важливої події давайте пригадаємо, з чого все починалося. 27 грудня 2017 року відбувся перший етап обміну "всіх установлених на всіх установлених", який урешті так і не було доведено до кінця. Завтра, як очікується, це буде зроблено.

Обмін утримуваними особами за формулою "всіх установлених на всіх установлених" прописано в мінських угодах. Однак з його реалізацією постійно виникали труднощі. До листопада 2017 року склалася ситуація, коли 14 місяців не було жодних обмінів.

На прохання президента України обміном займався лідер руху "Український вибір" Віктор Медведчук. З 2014 року він домовився про звільнення десятків утримуваних осіб. Проте великий обмін просувався зі скрипом. "Ми підійшли до того, що треба виконувати пункт, записаний у мінських угодах і затверджений резолюцією Ради безпеки ООН, а він звучить "всіх на всіх", але Україна за окремими підставами (там були особи, яких ми повинні були віддати, але вони звинувачувалися у скоєнні особливо тяжких злочинів; особи, які, як вважала українська сторона, не були пов'язані з подіями в АТО на лінії зіткнення) не могла їх віддати. Такою була директива президента України", - розповідав Медведчук на початку 2018-го.

Справа в тому, що Київ висунув умову не віддавати людей, засуджених за особливо тяжкі злочини, а представники "ЛДНР" з цим не погодилися. Обмін виявився на межі зриву.

За словами Медведчука, коли він зрозумів, що Україна не зможе обміняти "всіх на всіх", він вирішив попросити президента РФ Володимира Путіна допомогти. Він звернувся до нього в присутності патріарха Кирила в середині листопада 2017 року зі словами: "Якщо Ви, Володимире Володимировичу, використаєте свій величезний авторитет і будете враховувати позицію принципу гуманізму і звернетеся з таким проханням до пана Плотницького, лідера невизнаної "ЛНР", і пана Захарченка, я думаю, ми зрушимо з місця і зможемо звільнити 380 осіб до Нового року та Різдва Христового".

"Я запропонував обміняти тих, щодо кого немає розбіжностей, а потім продовжити переговори з приводу решти", – сказав Медведчук. Цю його ідею підтримали голови РПЦ і УПЦ. Зокрема, патріарх Кирило теж особисто просив Путіна посприяти в обміні.

Російський лідер того самого дня зателефонував представникам ОРДЛО, і вони погодилися на формулу "306 на 74". Але і це не влаштувало Київ. Україна заявила, що в списках "ЛДНР" на обмін є громадяни Росії. Їх Порошенко теж відмовлявся міняти.

"Коли ми затверджували списки "306 на 74", там було 18 громадян Росії. Потім на останньому етапі Київ став дотримуватися позиції, що громадяни Росії повинні звільнятися відповідно до Конвенції СНД про права і основні свободи людини. Стали лунати заяви: ми проведемо заміщення цих осіб, замість цих віддамо інших, які розшукуються Донецьком і Луганськом... Я приїхав до Москви 21 або 22 грудня, і ми тиждень вели переговори з представниками голів "ДНР" і "ЛНР" і представниками керівництва РФ. У нас була дуже важка розмова, і щохвилини я розумів, що обмін може бути зірвано, тому що списки було затверджено всіма, в тому числі паном президентом", - розповідав Медведчук про перебіг переговорів.

Фото з відкритих джерел

За словами українського перемовника, обмін у кінці 2017 року став можливим саме завдяки Володимиру Путіну. Влада ОРДЛО категорично відмовлялася змінювати списки, свої вимоги. Обмін мав зірватися, оскільки сторони не могли дійти консенсусу. Тоді Путін на прохання Медведчука вдруге натиснув на керівництво "ЛДНР".

"Коли він наполіг, що ми маємо довести (обмін, - ред.) до кінця, і позиція України нехай залишається позицією України, а Україна запропонувала поміняти (росіян у списках, - ред.) на інших 18, ми їх поміняли, тобто кількість зберегли, а тих людей, які були узгоджені, ми змінили”, - згадував Віктор Медведчук. Це відкрило шлях до найбільшого обміну між Україною та "ЛДНР".

"Домовленості було досягнуто "306 на 74", що й сталося за невеликим винятком: з тих 306, що ми повинні були передати Донецьку і Луганську, частину вже було звільнено, оскільки відбули покарання або їм змінили запобіжний захід, або вони вже закінчили відбувати покарання", - розповідав Медведчук.

Міняли утримуваних осіб 27 грудня в районі окупованої Горлівки. 16 українців повернулося на підконтрольну Україні територію самопроголошеної "ЛНР". З окупованої території Донецької області повернулося 57 українців. Одна жінка захотіла залишитися по той бік лінії розмежування. Водночас Україна передала на окуповані території 233 людей, що менше, ніж планувалося. Омбудсмен Валерія Лутковська пояснила це тим, що в 43 осіб до того моменту закінчилися строки перебування під вартою і вони вирішили залишитися. А ще 15 осіб нібито відмовилося від обміну. 

Серед відомих людей, які повернулися до України: "кіборг" Олександр Морозов, учений Ігор Козловський, луганський ультрас Владислав Овчаренко, його друг Артем Ахмеров, солдат-контрактник Валентин Богдан і проукраїнський блогер Едуард Неделяєв, макіївський активіст Володимир Фомічов, АТОшник Олександр Олійник.

У Борисполі ввечері того самого дня звільнених зустрічав президент Петро Порошенко. Чомусь у камуфляжі та береті, за що отримав свою порцію критики в соцмережах. Віктор Медведчук згадував про роль Порошенка і його представників у мінській групі так: "Якщо Порошенко мав відношення, тому що якби він не помилував людей, якби він не дав добро на цей обмін, то він би не відбувся, але всі інші жодного відношення (до обміну, - ред.) не мають".

Facebook Петро Порошенко

Обмін 27 грудня 2017 року повинен був стати першим етапом обміну "всіх на всіх". Такі гарантії Петро Порошенко дав Віктору Медведчуку, а той пообіцяв це лідерам Росії та ОРДЛО, щоб розблокувати шлях до грудневого обміну.

"Коли ми домовилися про обмін і провели його 27 грудня 2017 року, то ми домовилися, що це перший етап. І там Донецьк, Луганськ і Москва пішла на поступки Україні на моє прохання. Я відстояв ці поступки і відстояв інтереси України в плані того, що ми не віддаємо всіх, кого розшукують і кого хочуть отримати в Луганську і Донецьку. Це стосувалося тих, хто був не пов'язаний зі злочинною діяльністю в районі АТО, це стосувалося громадян російської національності, хоча раніше ми їх усіх неодноразово змінювали. Але позиція Порошенка була, і він наполіг на цьому, і ми сказали, що давайте цей обмін "306 на 74", без цих людей, а наступний, другий етап буде за формулою "всіх установлених на всіх установлених". І цей другий етап мав відбутися в січні-лютому 2018 року", - каже Віктор Медведчук.

Але потім Петро Порошенко відмовився від усіх обіцянок і заблокував другий етап. Як говорять багато експертів, Порошенко вже цілився на переобрання, і вся політика була з прицілом на погляди його електорату. Після цього Медведчук залишив ТКГ.

"Цим людям давав зобов'язання я. І Путіну, і керівникам Пасічнику та Пушиліну. І після цього я сказав: "Якщо ми відходимо від наших домовленостей, а ці домовленості озвучував я, але вони були узгоджені з Порошенком, то я не хочу їздити до Мінська на засідання гуманітарної підгрупи, тим паче що питання обміну там не вирішують". Там вирішують питання підготовки до обмінів. Я заявив це публічно. Заявив це відкрито президентові України, що якщо ви хочете – міняйте далі, але я домовився і готовий це зробити, причому протягом 3-5 днів, тільки-но ви погодитеся з тими домовленостями, які ви давали мені, а я давав Москві, Донецьку і Луганську. І з урахуванням того, що ця ситуація не змінилася, з травня я фактично не їздив до Мінська. І в цій ситуації не було обмінів тому, що президент Порошенко не виявив політичної волі. Він цього не хотів. Він навмисне не хотів звільняти людей, тих, кого запитували Донецьк і Луганськ, тих, про кого ми домовилися", - говорив Медведчук.

Після зміни влади в Україні повернулася надія на завершення обміну. Але Зеленський, продовжуючи політику Порошенка, понад півроку не міг домовитися з ОРДЛО. Ситуація змінилася тільки після "нормандської зустрічі" в Парижі 9 грудня. Там лідери четвірки погодили, що обмін має відбутися протягом місяця. Здавалося б, які тут можуть бути проблеми, але вони знову виникли. Київ відмовляється віддавати ОРДЛО екс-"беркутівців", які проходять у справі Майдану. Буквально вчора, 27 грудня, в ГПУ заявили, що колишніх силовиків до списків на обмін не внесуть. Для "ЛДНР" це принципове питання. Як його буде вирішено, дізнаємося незабаром. Чи знайдеться цього разу хтось з української сторони, хто переконає Москву, Донецьк і Луганськ піти на поступки?

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>