Два прем'єрських роки Гройсмана. Чи буде третій?

14 квітня 2016 року Верховна Рада призначила Володимира Гройсмана прем'єр-міністром України. Того дня Володимир Борисович голосно заявив, що покаже, як управляти країною. Тепер депутатам належить оцінити, наскільки глава уряду виправдав покладені на нього очікування. Через два роки після призначення його становище похитнулося, при чому, не стільки через провали на посаді, скільки через конфлікти усередині владної вертикалі

Два прем'єрських роки Гройсмана. Чи буде третій?
Украинское фото

Ярослав Конощук

Парламентський кореспондент

14 квітня 2016 року Верховна Рада призначила Володимира Гройсмана прем'єр-міністром України. Того дня Володимир Борисович голосно заявив, що покаже, як управляти країною. Тепер депутатам належить оцінити, наскільки глава уряду виправдав покладені на нього очікування. Через два роки після призначення його становище похитнулося, при чому, не стільки через провали на посаді, скільки через конфлікти усередині владної вертикалі

Генеральній прокуратурі більше не цікавий диплом прем'єра Володимира Гройсмана. Відкрите у жовтні 2017 року кримінальне провадження за фактом нібито підробки документа про освіту було закрите слідчим у березні. Втім, як стверджують деякі наші співрозмовники в парламенті, прем'єру рано розслаблятися. Бажаючі посунути Володимира Борисовича з посади все ще розраховують на позитивний результат, хоча часу для маневрів у них залишається вкрай мало.

Диплом Гройсмана

Генеральна прокуратура відкрила кримінальне провадження за фактом нібито підробки диплома Володимиром Гройсманом у жовтні 2017 року. Підставою для відкриття провадження стала заява народного депутата Віталія Купрія. Однак, за словами парламентарія, першу заяву він написав ще в 2016 році. За версією депутата, прем'єр отримав диплом спеціаліста після року навчання, "тоді як законодавство передбачає, що диплом видається після 5 років навчання".

"На той момент я відразу звернувся до Генпрокурора Віктора Шокіна з відповідною заявою про злочин, проте мені було відмовлено у відкритті кримінального провадження. Потім я вирішив відновити боротьбу за справедливість і знову звернувся в Генпрокуратуру, адже Гройсман продовжував заявляти, що чиновнику не потрібна вища освіта", - написав парламентарій на своїй сторінці в одній із соціальних мереж і додав, що здивувався, коли прокуратура таки почала розслідування.

Втім, кримінальну справу стосовно керівника уряду через кілька місяців було закрито. У ГПУ заявили, що не бачать у розслідуванні справи проти прем'єра "нічого незвичайного". Джерела 112.ua у складі фракцій коаліції, орієнтовані на Володимира Гройсмана, відзначають, що актуалізація справи стосовно керівника уряду – це одна з реакцій на його політичні амбіції.

Новини за темою

Гра Гройсмана

Багато депутатів та оглядачів вважають, що прем'єр дуже віддалився від президента і веде свою гру, яка йде врозріз з грою Банкової. До речі, сам Гройсман не спростовує наявність у нього президентських амбіцій, заявляючи лише, що "не збирається брати участь у президентських виборах 2019 року".

Самостійність Володимира Гройсмана почала проявлятися далеко не вчора. Так, умовою свого переходу на прем'єрський пост він позначив призначення лояльних людей в Кабмін. Банкова і парламент поступилися – міністрами стали вихідці з Вінниці Андрій Рева, Володимир Кістіон і Олександр Саєнко. У березні 2017 року Кабінет міністрів призначив в. о. керівника Державної фіскальної служби близького до керівника уряду Мирослава Продана, а до цього, після відходу у відставку міністра аграрної політики Тараса Кутового, його тимчасовим наступником став Максим Мартинюк, якого також прийнято вважати близьким до керівника уряду. Далеко не всім у правлячій верхівці подобалася ситуація, коли Гройсман диктував умови. Співрозмовники в Раді вказують, що, приміром, ДФС прийнято відносити до сфери інтересів першого заступника голови "Блоку Петра Порошенка" Ігоря Кононенка. Але Гройсман не поступився кріслом глави відомства.

"Розмови з прем'єром зводилися до наступного: це що взагалі таке? Однак прем'єру, у багато чому завдяки недовірі між партнерами по коаліції, поки вдається зберегти своїх людей на посадах", - передають атмосферу торгів джерела 112.ua у "Блоці Петра Порошенка".

Не всі вірять в самостійність Гройсмана, вказуючи, що гра керівника уряду — це технологія Адміністрації президента, спочатку спрямована на те, щоб зруйнувати імідж прем'єра як покірного виконавця волі глави держави та його оточення. Кулуарами парламенту до певної пори ходили чутки, що прем'єра розглядають в якості технічного кандидата на президентських виборах. Проте важко заперечувати цілком реальні конфлікти Гройсмана з оточенням президента. Наприклад, після того як в липні 2017 року Верховна Рада провалила поправку нардепів Андрія Тетерука і Артура Герасимова про відшкодування ПДВ за рахунок випуску ОВДП, як запевняє нардеп Віктор Чумак, перший заступник голови фракції "Блоку Петра Порошенка" Ігор Кононенко підійшов до Гройсмана і сказав йому, що він "про це пошкодує". У кулуарах парламенту такі сутички сприймають як конкуренцію "за доступ до головного тіла".

Новини за темою

Підлив масла у вогонь і сам Гройсман. У другій половині 2017 року по кулуарах парламенту почали говорити про контакти Гройсмана з "Народним фронтом". У листопаді прем'єр, який формально є висуванцем від "Блоку Петра Порошенка", виступив на з'їзді політичної сили екс-прем'єра Арсенія Яценюка. І хоча членський квиток "Народного фронту" керівник уряду не отримав, проте заручився підтримкою НФ і "став дихати вільніше".

Удача Гройсмана

У свою чергу, на Банковій, за неофіційною інформацією, керівнику уряду запропонували перед виборами увійти в єдину партію влади, ставши її обличчям. Однак сам Гройсман тягнув час, виставляючи нові умови, і далі розмов справа не зайшла. У лютому цього року вперше за каденцію Гройсмана перший віце-прем'єр Степан Кубів заявив про передачу звіту уряду в парламент. Як відомо, за підсумками розгляду звіту уряду може бути поставлене питання про недовіру Кабміну, що у разі результативного голосування тягне за собою його відставку.   

Якщо у БПП на цю тему воліють не говорити, то політичні сили, які є супутниками влади, почали проявляти антигройсманівську активність. Сьогодні "Наш край" опублікував "5 питань до дворіччя прем'єрства Гройсмана", в яких вимагає від глави Кабміну пояснити, чому ростуть ціни, тарифи і т. д. Тиснуть на Кабмін і за допомогою вимог звільнити з посади в. о. міністра охорони здоров'я Уляну Супрун. Гройсман відкидає ці заклики.

Новини за темою

Джерела 112.ua у складі "Блоку Петра Порошенка" допускають, що лобісти дострокових парламентських виборів спробують відсторонити керівника уряду, щоб відправити Раду на перевибори вже в цьому році. Втім, за словами джерел 112.ua у складі фракцій коаліції, які орієнтуються на прем'єра, доки в парламенті немає голосів за його відставку, оскільки навіть у БПП не всі поділяють цю ідею.

"Гройсман поступово йде з президентської орбіти. До того ж, у парламенті відбувається формування депутатської групи під прем'єра. У свою чергу, керівнику уряду дають зрозуміти, що потрібно відмовитися від власних амбіцій і підтримати чинного главу держави… У травні ситуація остаточно вирішиться", - зазначає джерело 112.ua у складі фракцій коаліції, який орієнтується на прем'єра. І додає, що на Банковій і хотіли б відправити Гройсмана у відставку, але це загрожує розвалом коаліції і політичною кризою, допускати яку перед виборами влада не хоче.

Ярослав Конощук

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів