"Друзі Путіна" перемогли в Чехії. Наскільки це небезпечно для України?

Андрій Бабиш позиціонує себе як ідеологічно неангажованого технократа, який не відноситься ні до правих, ні до лівих. У зовнішній політиці він буде схильний до дотримання балансу у відносинах з ЄС і Росією. Він вважає анексію Криму доконаним фактом і не бачить сенсу в діючих антиросійських санкціях

"Друзі Путіна" перемогли в Чехії. Наскільки це небезпечно для України?
Андрій Бабиш Фото з відкритих джерел

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Андрій Бабиш позиціонує себе як ідеологічно неангажованого технократа, який не відноситься ні до правих, ні до лівих. У зовнішній політиці він буде схильний до дотримання балансу у відносинах з ЄС і Росією. Він вважає анексію Криму доконаним фактом і не бачить сенсу в діючих антиросійських санкціях

П'ятивідсотковий бар'єр на парламентських виборах в Чехії подолали дев'ять різношерстих політичних сил. Переконливу перемогу здобула центристська партія ANO 2011 ("Акція незадоволених громадян", створена в 2011 р.) олігарха і колишнього міністра фінансів, віце-прем'єра Андрія Бабиша, яка набрала 29,64% голосів виборців. Партія зможе збільшити свою присутність в парламенті з 47 до 78 місць. На цьому тижні президент Чехії Мілош Земан надасть Андрію Бабишу мандат на формування нового уряду. Для формування більшості необхідно зайняти 101 місце в парламенті. Питання формування коаліції залишається відкритим. Посол України в Чехії Євген Перебийніс вважає, що після виборів Чехія може зберегти проєвропейський і проукраїнський курс, оскільки, на його думку, у партії ANO 2011 достатньо прихильників України. Дипломат переконаний, що існує досить опцій для формування в Чехії проєвропейського уряду для подальшої підтримки України.

Сам Бабиш займає своєрідну позицію щодо української кризи. Як і президент Чехії Мілош Земан, він вважає анексію Криму доконаним фактом і не бачить сенсу в діючих антиросійських санкціях. Нагадаємо, що в середині жовтня чеський президент назвав анексію Криму "завершеною справою" і запропонував Росії виплатити Україні репарації грішми або у вигляді поставок нафти і природного газу. Андрій Бабиш дотримується, мабуть, найбільш поміркованої позиції щодо українського питання, на відміну від деяких партій, які вперше пройшли в чеський парламент.

Фіаско соціал-демократів і їх союзників

Політичним фіаско завершилися парламентські вибори для правлячих політичних сил "Чеська соціал-демократична партія" прем'єр-міністра Богуслава Соботки (7,27%, 15 місць) і "Християнсько-демократичний союз" (5,8%, 10 місць) віце-прем'єра Павла Белобрадека, які за підсумками виборів 2013 р. займали левову частку місць у парламенті. Дані партії підтримували сценарій мирного врегулювання військового конфлікту на Донбасі і не визнавали анексію Криму. Поки ці партії перебували при владі, Чехія підтримувала продовження антиросійських санкцій ЄС. В цьому році "Компартія Чехії та Моравії" (7,76%, 15 місць), яка підтримує вихід Чехії з ЄС і НАТО, скасування антиросійських санкцій, вперше обійшла соціал-демократів за кількістю голосів. За помірних консерваторів "ТОР-09" Мирослава Калоусека і STAN ("Мери і індипенденти") проголосували 5,31% і 5,18% чеських громадян. Ці партії в сукупності отримають в чеському парламенті 11 місць. Колишній міністр закордонних справ Чехії і член партії "ТОР-09" Карел Шварценберг є одним з найбільш авторитетних прихильників України в ЄС.

Переваги чеського електорату можуть здатися парадоксальними. При соціал-демократах в Чехії спостерігалося динамічне економічне зростання, збільшення зарплат і зниження безробіття. На думку керівника бюро Фонду ім. Фрідріха Еберта в Празі Анни Зайферт, есдеки не приділяли увагу питанням, що цікавлять чеську молодь, жителів столиці та великих міст. У них немає підходів щодо організації процесів глобалізації у сфері поширення цифрових технологій в Чехії, відсутня стратегія в сфері кліматичних змін та екології, на керівних посадах в партії мало молоді, немає паритету статі. Зайфер переконана, що регіональні структури "Чеської соціал-демократичної партії" очолюють політики старої закалки, які займаються корупцією.

Мілош Земан Фото з відкритих джерел

Чеський електорат стурбований проблемою міграційного кризи ЄС і не бажає, щоб уряд йшов на поступки Єврокомісії і розміщував біженців-мусульман, згідно з існуючими квотами. З 1600 біженців Чехія розмістила лише 12 осіб. На думку президента Чехії Мілоша Земана, біженці несуть терористичну загрозу. Чеське суспільство не вітає небажання мусульман інтегруватися в європейське суспільство, що загрожує національній ідентичності чехів. За даними соцопитування інституту CVVM, 61% чехів проти розміщення біженців у своїй країні.

Андрій Бабиш – угодна Росії людина президента 

Незважаючи на те, що в мас-медіа Андрія Бабиша часто порівнюють з президентом США Дональдом Трампом або колишнім прем'єр-міністром Італії Сильвіо Берлусконі, переможець виборів більше нагадує українського бізнесмена Ріната Ахметова, спонсора "Партії регіонів", яка відстоювала інтереси великих промисловців, орієнтованих на російський ринок. Андрій Бабиш є одним з найбагатших людей у Чехії зі статком у 4 млрд дол. і володіє холдингом Agrofert, який має активи в сферах сільського господарства, харчової промисловості, хімічної промисловості, будівництва, енергетики і мас-медіа. На гроші холдингу він фінансував передвиборчу кампанію своєї партії. Андрій Бабиш позиціонує себе як ідеологічно заангажованого технократа, який не відноситься ні до правих, ні до лівих. У своїй політичній програмі Партія ANO 2011 робить наголос на вирішенні проблем, що турбують чехів, адаптується під настрої чеського електорату. Бабиш обіцяв посилити міграційний режим і викорінити корупцію з державного сектору. Будучи міністром фінансів, він виступав проти розміщення на території Чехії біженців. Бабиш пропонує провести реформу держапарату: скасувати Сенат і скоротити кількість депутатів у парламенті.

У зовнішній політиці Андрій Бабиш буде схильний до дотримання балансу у відносинах з ЄС і Росією. Лідер ANO 2011 обережно ставиться до посилення впливу наднаціональних органів ЄС. Бабиш не підтримує запровадження євро та поглиблення євроінтеграції. Він вважає своїм союзником лідера "Австрійської народної партії" Себастьяна Курца, помірного євроскептика, чия політична сила перемогла на недавніх парламентських виборах. Вони можуть виступити єдиним фронтом з прем'єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном, прем'єр-міністром Польщі Беатою Шидло проти політики "відкритих дверей" для біженців, на користь реформування ЄС і збільшення впливу національних урядів на прийняті рішення.

Не дивно, чому чеський мільярдер готовий закрити очі на агресію Росії в Україні. Партія ANO 2011 розглядає можливість розробки нової стратегії відносин з Росією, заради зміцнення європейської безпеки. Мабуть, Бабиш буде відстоювати інтереси чеського бізнесу, який зазнав збитків через антиросійські санкції. В 2013-16 рр. товарообіг Росії і Чехії скоротився на 61% – з 13,9 до 5,4 млрд євро. Російський ринок привабливий для чеських машинобудівників, які постачають машини, обладнання і транспортні засоби (71% поставок в Росію). Росія поставляє в Чехію енергоресурси (83,1% російського експорту). За даними видання Russia Insider, фірми, пов'язані з Андрієм Бабишем, закуповують у російських виробників нафту і добрива. Російський бізнес має інтереси в секторі атомної енергетики Чехії. Російська компанія "ТВЕЛ" є єдиним постачальником тепловиділяючих елементів для АЕС "Дуковани" і "Темелін". Російські підприємства "Атомстройекспорт", "Гідропрес" брали участь в тендері на будівництво двох енергоблоків АЕС "Темелін", який скасували у квітні 2014 р.

Андрій Бабиш Фото з відкритих джерел

За кілька місяців до виборів депутат Іван Габала від партії "Християнсько-демократичний союз" попереджав, що Кремль намагався впливати на політичні процеси в Чехії через агентів впливу з метою домогтися зміни влади в країні. Певну роль у перемозі партії ANO 2011 на парламентських виборах зіграв президент Мілош Земан, який має репутацію проросійського політика і підтримує скасування антиросійських санкцій. Мілош Земан підтримав Андрія Бабиша в конфлікті з прем'єром Богуславом Соботкою, який хотів вибити партію ANO 2011 з передвиборної гонки. На початку травня Соботка оголосив про відставку свого уряду у зв'язку з тим, що міністра фінансів Андрія Бабиша підозрювали у фінансових махінаціях. Журналіст Катерина Сафарикова переконана, що за три роки на посаді міністра фінансів Бабишу вдалося подвоїти статки холдингу Agrofert, оскільки ця компанія отримувала найбільше дотацій Євросоюзу. За даними Guardian, холдинг Agrofert отримав 30 млн крон з бюджету ЄС у 2012-16 рр. На думку Соботки, бізнесмен не сплатив податки з обороту Agrofert, в обхід законів. Соботка хотів зіпсувати імідж його партії перед виборами. Однак, Земан відмовився відправити у відставку уряд на прохання Соботки. Бабиш сам пішов з міністерської посади і почав підготовку до виборів. Новим міністром фінансів став його однопартієць, голова економічного комітету парламенту Іван Пилни.

За даними "Інституту пам'яті словацької нації", Бабиш пов'язаний зі спецслужбами соціалістичної Чехословаччини, які були підзвітні КДБ. Він був довіреною особою Служби держбезпеки після вступу в Компартію в 1980 р. У 1982 р. був зареєстрований як агент з позивним "Буреш". Він відстежував міжнародні виставки та ярмарки в Братиславі на предмет активності іноземних розвідок.

Андрій Бабиш вигідний Кремлю в прем'єрському кріслі. У Чехії всі повноваження у сфері зовнішньої політики сконцентровані в руках уряду, а президент виконує представницькі функції. Чеський і російський бізнес розраховують на те, що партія ANO 2011 зможе вплинути на пом'якшення або скасування антиросійських санкцій, які зачіпають їх інтереси. Хоча, прихильники жорсткої лінії стосовно Росії є і серед функціонерів ANO 2011. У 2014 р. міністр оборони Мартін Стропницьки підтримав введення антиросійських санкцій. В рядах ANO 2011 є депутат Європарламенту Павло Теличка, який має репутацію критика Росії і прихильника політики санкцій.

Прихильники Путіна рвуться до влади

За підсумками парламентських виборів, міцні позиції в чеському парламенті займуть схильні до популізму та ідеї зближення з Росією євроскептики та крайні праві. За "Громадянську демократичну партію" політолога Петра Фіали проголосували 11,32% чехів. Дана політична сила отримає 25 місць у парламенті. Ця партія, як і ANO 2011, не підтримує входження Чехії до єврозони, поглиблення євроінтеграції. У партії немає чіткої позиції з української кризи. Засновник "Громадянської демократичної партії" колишній президент Чехії Вацлав Клаус займає антиукраїнську позицію, має репутацію друга Росії і є відомим євроскептиком. У вересні 2014 р. він назвав Україну штучною державою. Він вважає, що агресивні дії Росії виправдані, а винуватцем військового конфлікту на сході нашої країни є Захід. Клаус переконаний, що антиросійські санкції Заходу безглузді і не дадуть ніякого ефекту. У той же час, за інформацією видання "Європейська правда", після початку агресії Росії в Україні консерватори з "Громадянської демократичної партії", в тому числі Петро Фіал, порівнювали анексію Криму з вторгненням Гітлера в Чехословаччину, заявляли про абсурдність зняття санкцій з Росії до повернення півострова Україні, засуджували проросійську політику Земана.

У парламент пройшла ультранаціоналістична партія "Свобода і пряма демократія" підприємця Томіо Окамура (10,64%, 22 місця). Ультранаціоналісти виступають за проведення в Чехії референдуму про вихід з ЄС, зближення з Росією. Вони хочуть закрити кордони Чехії для біженців і мігрантів. Незважаючи на те, що сам Окамура має японсько-корейське походження, він є переконаним ісламофобом, противником циган і трудової імміграції. Він засуджує українських трудових мігрантів, які працюють у Чехії, звинувачує у фашизмі Верховну Раду, підтримує скасування антиросійських санкцій. Популіст впевнений в тому, що Україна нібито ніколи не існувала як незалежна держава. На думку його рідного брата християнського демократа Хаято Окамура, Томіо діє в інтересах російського уряду і піде на що завгодно, щоб послабити і підірвати ЄС.

Вацлав Клаус Фото з відкритих джерел

У чеському парламенті 22 місця отримала "Піратська партія" колишнього програміста Івана Бартоша. За них проголосували 10,79% чеських виборців. Вони підтримують введення безкоштовного інтернету, прямої демократії, поділ відповідальності за прийняті рішення між урядом і чеськими громадянами та легалізацію легких наркотиків. За партію в основному голосувала молодь. Бартош підтримує ідею рівності всіх країн-членів ЄС в плані розподілу фінансів, квот в наднаціональних органах і в питаннях вільного пересування громадян. Він виступає проти ісламського екстремізму і вважає Росію загрозою. Водночас деякі його соратники брали участь у проросійських акціях, що також говорить про неоднозначну позицію "Піратської партії" з українського питання.

Розклади можливої коаліції

"Чеська соціал-демократична партія" та її партнери з ліберального блоку відмовилися вступати в коаліцію з партією ANO 2011 до тих пір, поки не завершиться розслідування щодо причетності Андрія Бабиша до фінансових махінацій. Хоча, сукупної кількості місць (36) в чеському парламенті, які зайняли партії ліберального спрямування, вистачило б для того, щоб сформувати з ANO 2011 парламентську більшість. Лідер "піратів" Іван Бартош вважає, що його партія готова бути не тільки в активній опозиції, але і підтримати раціональні пропозиції. Однак, "піратам" не вистачає місць у парламенті, щоб створити коаліцію з партією Бабиша.

Андрій Бабиш заперечує можливість формування коаліції з відкрито проросійським комуністами і ультранаціоналістами. Кількості місць, які окремо зайняла в парламенті "Компартія Чехії і Моравії" і партія "Свобода і пряма демократія" недостатньо для формування коаліції з партією Бабиша. "Червоно-синя" коаліція за участю комуністів, "свободівців" і ANO 2011 теоретично можлива, але на практиці навряд чи життєздатна. Бабишу потрібні партнери, здатні домовлятися, балансувати між Заходом і Сходом. Радикальні євроскептики можуть цьому перешкодити.

Можливе формування парламентської більшості між партією ANO 2011 і "Громадянською демократичною партією". У такому разі за бортом коаліції залишаться інші партії. Не варто виключати і інших комбінацій коаліції, якщо керівництво деяких ліберальних партій все-таки змінить свою позицію щодо співпраці з Андрієм Бабишем. При будь-яких розкладах у чеському парламенті, українському керівництву не варто плекати ілюзій щодо підтримки "друзів" з Чехії. Зовнішню політику Праги при Бабиші будуть визначати виключно економічні інтереси, а не ідеологія чи солідарність з Києвом. Не на нашу користь грають безперервні внутрішньополітичні чвари, корупційні скандали, половинчасті реформи. Європа втомилася від українських проблем, які обходяться їй надто дорого.

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів