banner banner banner banner

Дозволити, щоб заборонити. Коли влада визначиться, що буде з продуктовими ринками?

Дозволити, щоб заборонити. Коли влада визначиться, що буде з продуктовими ринками?
112.ua

Ганна Пєшкова

Журналістка

Закрито на карантин, відкрито, знову закрито і, в перспективі, знову відкрито ще до кінця пандемії. Все це - про багатостраждальні продуктові ринки. Політика Кабміну щодо запобігання епідемії змінюється так швидко, що ані торговці, ані покупці не встигають адаптуватися.

Жодна країна не може жити з неробочою економікою. За два тижні після запровадження карантину в Україні у МОЗ вирішили все-таки дозволити владі на місцях відкрити продуктові ринки з деякими обмеженнями. Головний санітарний лікар Віктор Ляшко заявив: це робиться заради того, щоб українці мали доступ до більш дешевих продуктів, ніж у магазинах. 

Новини за темою

Ще за два тижні, після фіксації ряду порушень, замість того щоб дочекатися точкової реакції на них від правоохоронців, Ляшко скасовує свою постанову і повністю забороняє роботу ринків під час карантину. 

Але на цьому епопея не закінчилася. Тепер міністр Кабміну Олег Немчинов заявляє, що можливість роботи ринків знову розглядають. Нове рішення чекає на українців у найближчій перспективі.  

Як політика Кабміну відбивається на підприємцях і покупцях і чи все ж відкриють ринки?

Чому в Кабміні змінюють тактику

Чи безпечно дозволяти роботу ринків під час карантину – це складне питання. З одного боку, не хочеться повторення ситуації, коли 9 жителів села захворіли після відвідин ринку в Чернівцях. З іншого – велика ймовірність, що заразитися коронавірусом набагато простіше в супермаркеті.

"Як людина, що вийшла з рітейлу і керувала внутрішньою торгівлею, я не розумію, чому великим продуктовим магазинам можна працювати, а ринок продажу продуктів, який розташовано на відкритому повітрі, має зазнавати втрат", - каже економічний експерт Ігор Гарбарук.

З відкритих джерел

На практиці відкриття ринків 1 квітня було частковим і залежало від рішення місцевої влади. Мер Києва Віталій Кличко вирішив не відкривати ринки, пояснивши це тим, що поширення коронавірусу в Китаї почалося саме з прилавків в Ухані. Змій на українських ринках не продають, але розплачуватися все одно довелося українським торговцям.

Деякі місцеві власті також не відкривали торгівлю, тому що забезпечити вимоги Ляшка було складно. Далеко не всі ринки забезпечено вентиляцією, туалетами. Відстань у чергах між покупцями витримувати важко, оскільки точки розташовані близько одна до одної. Вимог вдавалося дотримуватися тільки там, де було зайнято не всі робочі місця або була невелика кількість відвідувачів. На деяких ринках викручувалися, запускаючи роботу через один павільйон. Та все одно без порушень не вийшло.

Втім, нині їх можна помітити і в багатьох супермаркетах. Далеко не скрізь є контроль кількості відвідувачів. Також на територіях мереж працюють точки з продажу аксесуарів до мобільних телефонів та інші об'єкти, які не можна віднести до критичної інфраструктури. Карантин у столиці й зовсім працює досить вибірково: в магазинах електроніки покупці без будь-якої дистанції купують колонки, а гігантові "Макдональдс" дозволено продаж кави через віконце, поки український власник маленької кава-точки цілий місяць смокче лапу.

Поки в Україні понад місяць не можуть ухвалити остаточне рішення щодо роботи ринків, в Чехії днями відкрили продуктові ринки, і не тільки їх, а й салони з продажу автомобілів, майстерні, дозволили тренування професійним спортсменам. У Словаччині крім ринків відкривають також всі магазини та установи з торговою площею до 300 кв. м, ресторани.

Чи є законною заборона на роботу ринків?

Насправді суперечка про те, можуть працювати ринки чи ні, нині не має особливого сенсу. Справа в тому, що постанова, яку нещодавно скасував Ляшко, лише регулювала умови їх роботи в час карантину. Скасувавши її, головний санітарний лікар не заборонив, а навпаки, дозволив торгівлю. Жоден з інших нормативних актів не забороняв роботу продуктових ринків у час епідемії. Навіть ті обмежувальні, які регулювали основні карантинні заходи. 

По суті, нібито обмеживши роботу продуктових ринків, МОЗ тільки зняв всі обмеження з їхньої діяльності. Нині адміністрацію ринків можливо притягти до відповідальності за недотримання необхідних карантинних правил тільки за статтями про порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням.

"Виходячи з норм постанови Кабміну, немає прямої заборони на роботу продуктових ринків. Люди, звісно, повинні виконувати умови особистої безпеки, використовувати маски, антисептики, дотримуватися відстані. Наш уряд маркетологів з незакінченою освітою досі не ухвалив рішення, яким воно має бути, тоді як в інших країнах світу його визначено ще з грудня. Ті обмеження, які є щодо ринків, нівелюються рішеннями місцевих органів влади. Це саме в їхній компетенції. Право Кабміну встановлювати будь-які заборони на роботу не передбачено. А у нас у другому пункті 211 постанови одразу слово "заборонити". Зрештою всі грубі порушення буде враховано і вивчено "незалежними правоохоронцями" за наступної влади", - зазначає адвокат Ростислав Кравець.

В Одеській ОДА ухвалили  рішення тимчасово заборонити функціонування продовольчих ринків, але в документі не було вказано термінів обмежень і не було юридичного обґрунтування. Зрештою запрацювали продавці без масок, а товар часто не прикривали. Показовим є те, що Гаранту навіть довелося доручити голові Офісу президента прискорити процес. Це не входить до його повноважень – він може тільки давати рекомендації Кабміну. По суті, через відсутність налагодженого підходу за буквою закону влада знову займається регулюванням у ручному режимі.

Через недостатнє унормування законодавства виникла колізія з відсутністю перевірок на час карантину.

"Оскільки заборонили планові перевірки, інспектор не може з'ясувати, як ідуть справи з безпекою товарів на ринках. Звісно, насамперед проблема - коронавірус, але захворіти від отруєння харчовими продуктами в епоху пандемії теж не хочеться", - каже Яна Добідовська, заступник керівника проекту ЄС з удосконалення контролю безпеки харчових продуктів.

Те, що тепер уряд розглядає можливість відновлення роботи продовольчих ринків в умовах нинішньої повної юридичної свободи для їхньої діяльності, нагадує сумнівний піар. Чого чекати від нового спеціального документа, розроблення якого анонсували в Кабміні, - незрозуміло.

Кравець зазначає, що незгодним торговцям доведеться хіба що вирушати до суду. Але процесуальний кодекс змінили так, що рішення суду не набудуть чинності до закінчення карантину. Сподіватися на те, що хтось із суддів запровадить його як забезпечення позовів, навряд чи варто. Адвокат наголошує, що судді сьогодні вкрай залякані та втратили можливість відстоювати права громадян.

Новини за темою

Тож поки фермери і малий бізнес, для добробуту яких критично важливими є ринки, нічого зробити не можуть.

Як невизначеність Кабміну впливає на українців

Сам по собі коронавірус і так вдарив по кишенях фермерів. На полях нікому працювати: люди бояться захворіти і сидять в ізоляції. Але головне, незрозуміло, як у нинішніх умовах продавати продукцію.

Як й у випадку з нафтою, яка дешевшає і яку не можна різко припинити видобувати через зміну ситуації на ринках, гальмівний шлях є й у виробництва, наприклад молочки. Просто зменшити надої молока не можна, а оптові продажі на переробні заводи не приносять необхідного прибутку. Теоретично виробники можуть підписати договори з тими ж супермаркетами. Але це просто тільки на папері.

"У нас до 90% картоплі вирощується в дрібних фермерських господарствах. Їм орієнтуватися на великі роздрібні мережі просто неможливо. Не можу я, як маленький фермер, підписати договір із великою мережею, позаяк у мене немає таких обсягів. Так і мережі брати тисячу постачальників незручно: простіше купити іноземну картоплю в оптовика", - каже Гарбарук. 

Для супермаркету співпраця з дрібними постачальниками - це проблеми з логістикою, стабільністю поставок. Деякі мережі, до речі, пішли назустріч постачальникам, але виявилося, що у багатьох із них немає сертифікатів або ж вони просять передоплату.

І добре би, якби заборона на ринки була стабільною з першого дня карантину. Через постійні зміни в законодавстві українці не можуть планувати свій бізнес і потрапляють на додаткові гроші. Частина торговців, які в надії на відкриття ринків закупили товар у постачальників, зокрема овочі, просто викидали його на вулиці. Деякі підприємці розповідали українським ЗМІ, що йшлося про суми близько 100 тис. грн.

"Та сама картопля, поки її законсервовано в спеціальному сховищі, не гниє. Тільки-но підняли цю картоплю на повітря, починають працювати певні процеси. І я вже не кажу про фрукти. А потім продукти залишаються гнити на вулиці. Всьому причина - непослідовність дій влади", - додає Гарбарук. 

При всьому цьому торговцям потрібно навіть у кризу оплачувати роботу охорони ринку. Звідки брати гроші, якщо продати товар, який швидко псується, вкрай складно, – незрозуміло. У структурі товарообігу приблизно третина - юридичні особи, третина - ФОП і ще третина - тінь. Тобто гроші на закритті ринків втрачають 30-40% торговців. Місцеві підприємці Дніпра і Миколаєва вже протестували з вимогою відновити роботу ринків.

Умовою виживання виявилася стихійна торгівля. Багатьом доводиться їздити по дворах і зазивати купити картоплю, цибулю, яйця. Продавці Житнього ринку на Подолі в столиці роздають свої номери, передаючи замовникам товар з рук у руки.

Wikimedia Commons

І тут виникає ще одне питання: чи варто забороняти дію ринків, на яких працюють спеціальні лабораторії та дотримуються хоч якихось додаткових заходів безпеки, чи простіше змусити людей торгувати сиром просто під мостом, як це відбувається нині?

Хто виграє від заборони ринків

У цій ситуації необхідно шукати або будь-яку вигоду, або злочинну недбалість. В Україні не можна виключати і того, й іншого. Екс-міністр економіки Віктор Суслов, наприклад, переконаний, що супермаркети зацікавлені, щоб ринки не працювали під час карантину. 

"Я тут бачу чисто економічний конфлікт. Останнім часом продовольчі магазини, супермаркети різко збільшили виручку, в тому числі, і за рахунок заборони торгівлі на ринках", - говорить Суслов. 

У великих містах через ринки продають більш ніж половину продуктів, в маленьких -  до 90%. Тож для кінцевого споживача критичною є заборона роботи навіть третини ринків. Повне ж закриття ринків штовхає цінники в супермаркетах на 10-20% вгору. Тому вже влітку ряд продуктів для багатьох громадян може виявитися недоступним.

А ось Гарбарук вважає, що все в непрофесіоналізмі влади.

"У нас навіть немає фізично асоціації рітейлу. Ті організації, які себе такими називають, насправді не можуть пролобіювати рішень на свою користь. Найімовірніше, наш Кабмін просто йде своїм типовим, стандартним шляхом. А от стосовно роботи ломбардів, які наживаються на складній фінансовій ситуації населення, набагато ймовірніше, що їхню діяльність лобіювали", - говорить економічний експерт. 

Держава обіцяє боротися зі зростанням цін за допомогою моніторингу. Торговці повинні будуть звітувати про зміни вартості Держпродспоживслужбі. Але конкретних механізмів для того, щоб знижувати ціни, вона не має. Крім того, моніторинг поширюватиметься лише на 10 продуктів. Сподіватися ж на запуск роботи ринків, судячи з усього, поки рано.

Адміністрації ринків не беруться оцінювати ефект від втрати покупців. Але вони наполягають: одне тільки відкриття ринків ситуацію не врятує. До карантинних обмежень потрібно підходити комплексно.

"Ми очікуємо ухвалення такого рішення. Але важливо розуміти, що воно не матиме ніякого сенсу, якщо не ходитиме громадський транспорт, позаяк українці просто не зможуть дістатися ринку. Якщо політика Кабміну зміниться, будемо розмовляти з нашими орендарями й питати, хто хоче відкритися", - розповідають у прес-службі ринку "Лісовий".

За відсутності консолідованого підходу до боротьби з епідемією з боку влади наша країна продовжує досить кострубато чинити опір Covid-19, що позначається не тільки на здоров'ї наших громадян, але й на їхніх гаманцях. Натомість  постійний інформаційний шум у питаннях карантину відволікає громадян від інших важливих питань щодо політики влади.   

Ганна Пєшкова

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>