Дострокові вибори у Великій Британії: Чи розв`яже це проблему Брекзіта

Дострокові вибори у Великій Британії: Чи розв`яже це проблему Брекзіта
112.ua

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

У грудні у Великій Британії відбудуться дострокові парламентські вибори. Прем'єр-міністр Борис Джонсон ухвалив таке рішення, незважаючи на те що домовився з Єврокомісією про зміну деяких умов угоди про Брекзіт. Євросоюз погодився відтермінувати дату виходу до 31 січня 2020 року.

Рішення Джонсона підтримала більшість депутатів британського парламенту, зокрема й опозиціонери з Лейбористської партії. Однак далеко не факт, що дострокові вибори розв'яжуть Гордіїв вузол політичної кризи у Великій Британії.

Розплата за невиконану обіцянку

За допомогою дострокових виборів Джонсон хоче перевірити, наскільки британське суспільство підтримує зміни в його політиці в питанні Брекзіта. Джонсон не зміг виконати свою обіцянку будь-якою ціною домогтися виходу Великої Британії з ЄС до 31 жовтня цього року.

Це гасло був наріжним каменем його інформаційної кампанії в боротьбі за лідерство в Консервативній партії з колишнім міністром закордонних справ Джеремі Гантом після відставки прем'єр-міністра Терези Мей. Однак британський парламент відмовився підтримати жорсткий Брекзіт - вихід з ЄС без угоди про перехідний період.

Британський прем'єр навіть звинуватив депутатів у тому, що вони перешкодили йому виконати волю більшості підданих, які проголосували за вихід з ЄС на референдумі 2016 року.

Не надто успішними виявилися недавні переговори Джонсона з екс-головою Єврокомісії Жаном-Клодом Юнкером (з 1 листопада його змінила Урсула фон дер Ляйєн). Незважаючи на внесені правки, проект угоди про вихід з ЄС далекий від очікувань Джонсона.

Новини за темоюСпочатку британський прем'єр виступав за створення зони вільної торгівлі між Великою Британією та ЄС після Брекзіта. Зрештою велика частина положень угоди, узгодженої Юнкером і Мей і яку критикував Джонсон, залишилися без змін.

Велика Британія повинна буде до кінця перехідного періоду (до грудня 2020 року) дотримуватися правил і стандартів ЄС у галузі торгівлі та соціальної галузі, відраховувати внески до бюджету ЄС без участі в роботі наднаціональних органів, надавати соцзабезпечення громадянам європейських країн на своїй території, виплатити 33 млрд фунтів стерлінгів як компенсацію за Брекзіт.

Єдине, про що вдалося домовитися, так це про перегляд найбільш непопулярної в Лондоні умови про "бекстоп" для британського регіону Північна Ірландія.

"Бекстоп" передбачав тимчасове збереження Північної Ірландії у митному союзі ЄС після виходу Великої Британії з блоку і на постійній основі, якщо до кінця перехідного періоду Лондон і Брюссель не домовляться про інший спосіб зберегти відкритий кордон ірландської автономії з державою Ірландія (бере участь в Євросоюзі).

Згідно з новими домовленостями, Велика Британія повністю залишає митний союз ЄС після Брекзіта. Однак перевірки не проводитимуться на ділянці державного кордону між Північною Ірландією та Ірландією. Мита стягуються з товарів, які ввозяться до Північної Ірландії з інших британських регіонів, якщо є ймовірність їх подальшого постачання до ЄС.

Північна Ірландія продовжить дотримуватися торговельних правил та законодавство ЄС про податок на додану вартість на товари. Нові поправки повинен схвалити парламент Північної Ірландії до 2024 року.

Більшість депутатів британського парламенту підтримали змінений варіант угоди про Брекзіт, але утрималися від ратифікації, щоб ретельно вивчити документ і внести правки до 31 січня 2020 року. Однак у британському суспільстві немає однозначної думки з цього приводу.

За даними опитування YouGov, 28% респондентів не підтримують угоду. Тільки 22% підтримують документ, а 34% британців взагалі не в курсі його деталей. Кожен п'ятий британець вважає, що Джонсон і консерватори відповідальні за те, що Сполучене Королівство не вийде з ЄС до 31 жовтня.

За даними опитування Survation, 33% британців виступають за ратифікацію парламентом угоди про Брекзіт, тоді як 25% – проти.

Хитрий маневр

Дострокові вибори потрібні Джонсону для того, щоб вплинути на розстановку сил у британському парламенті та зняти угоду про Брекзіт з порядку денного. Джонсон не приховує, що розраховує сформувати однопартійний уряд.

Також він може розглянути можливість формування коаліції з "Партією Брекзіта". Голова "Партії Брекзіта" Найджел Фаррадж вважає, що проект угоди з ЄС це не те, чого хочуть британці, і виступає за жорсткий Брекзіт.

Прем'єр зацікавлений скоротити вплив прихильників м'якого Брекзіта всередині Консервативної партії, позбутися коаліції з північноірландською Демократичною юніоністською партією, яка стоїть на більш поміркованих позиціях.

По правді кажучи, гострої необхідності в проведенні дострокових парламентських виборів у Великій Британії немає. На сьогодні Джонсон залишається найпопулярнішим консерватором. За даними опитування британського видання The Daily Mail, його діяльність як прем'єр-міністра підтримують 42% британців. Рейтинги лідера лейбористів Джеремі Корбіна (19%) і голови Ліберально-демократичної партії Джо Свінсона (15%) є непорівнянними. Корбін і Свінсон виступають за проведення другого референдуму щодо Брекзіт. Ба більше, 51% британців побоюються, що наступним прем'єром стане лівий політик Корбін, який виступає за більш активне втручання держави в економіку.

Лідер лейбористів Джеремі Корбін З відкритих джерел

Американський слід

Президент США Дональд Трамп піддав критиці угоду Джонсона з ЄС і наголосив на тому, що це завадить підписанню торгової угоди з Великою Британією. Джонсон підтримує створення зони вільної торгівлі між США і Великою Британією, а також з країнами Британської співдружності націй як альтернативи Спільному ринку ЄС.

Проте цьому заважає перехідний період до кінця 2020 року. Жорсткий Брекзіт дозволив би британцям без зволікання знизити мита для країн, які не входять до ЄС.

Трамп зацікавлений заробити додаткові очки перед президентськими виборами в США в листопаді 2020 року та розширити доступ американському бізнесу до британського ринку. Джеремі Корбін побоюється, що в умовах зони вільної торгівлі Велику Британію заполонять американські клініки і страхові фірми, а державну систему охорони здоров'я буде приватизовано.

Новини за темою

Не дивно, чому Корбін звинувачує Трампа у втручанні в британські вибори. Американський президент нещодавно піддав критиці Корбіна, заявивши, що той поведе Велику Британію "неправильним" шляхом розвитку. Американці роблять ставку на формування коаліції Консервативної партії і Партії Брекзіта".

Фаррадж запропонував Джонсону створити виборчий блок "Альянс за вихід з ЄС" до 14 листопада і реалізувати жорсткий Брекзіт спільними зусиллями. За даними опитування The Daily Mail, союз Консервативної партії і "Партії Брекзіта" підтримують 71% виборців Джонсона і 66% прихильників Фарраджа.

Голова "Партії Брекзіту" Найджел Фаррадж З відкритих джерел

Циклічність історії

Політичні маневри Бориса Джонсона нагадують дії колишнього прем'єр-міністра Великої Британії Стенлі Болдвіна в 1923 році. Після парламентських виборів у Великій Британії в 1922 році більшість місць у парламенті дісталася Консервативній партії.

Проте за станом здоров'я їхній лідер і прем'єр-міністр Бонар Ло пішов у відставку. Новим лідером і, відповідно, прем'єром став канцлер казначейства Болдвін. Він вирішив провести дострокові парламентські вибори в грудні 1923 року, розраховуючи домогтися підтримки з боку британського суспільства і зміцнити свій політичний авторитет.

Проте консерватори не змогли набрати достатньої кількості місць для формування більшості. Лідер Лейбористської партії Рамзі Макдональд сформував першу в історії Великої Британії коаліцію за участю його політичної сили і Ліберально-демократичної партії і став на чолі уряду, який проіснував десять місяців.

Джонсон пробув у прем'єрському кріслі менш ніж чотири місяці й поставив на кін свою політичну кар'єру. Він не застрахований від повторення помилки Болдвіна. Далеко не факт, що за підсумками дострокових парламентських виборів Консервативна партія отримає достатньо місць у парламенті для формування більшості.

Згідно з опитуваннями, за консерваторів готові проголосувати 36% виборців, що набагато менше, ніж за результатами попередніх парламентських виборів 2017 року, коли їх підтримало 42,4% британців. Два роки тому консерваторам довелося домовлятися про коаліцію з північноірландськими юніоністами.

У кращому випадку Джонсону доведеться розраховувати на коаліцію з "Партією Брекзіта", яку підтримують 12% британців. За Демократичну юніоністську партію готові проголосувати менш ніж 1% виборців. У гіршому випадку на Джонсона чекає підвішений парламент, де жодна партія не набере достатньої кількості мандатів для формування коаліції.

Не дивно, чому Джеремі Корбін підтримує проведення дострокових парламентських виборів. Подібно до Рамзі Макдональда, він опрацьовуватиме можливість формування коаліції за участю Лейбористської партії, яку підтримує 21% виборців, з опозиційними партіями, що виступають за збереження Великої Британії у складі ЄС: Ліберально-демократичною партією (18%), "Партією зелених" (6%), а також з "Партією Уельсу", "Шотландською національною партією".

Новини за темою

Якщо Джонсон домовиться про коаліцію з "Партією Брекзіта", то це може посилити розкол у лавах Консервативної партії. У лютому 2019 року частина консерваторів і деякі лейбористи вийшли зі складу своїх фракцій і створили центристську партію "Незалежна група за зміни", що виступає проти Брекзіта. Дострокові парламентські вибори можуть ще більше посилити політичну криз у Великій Британії.

Глас народу

Більше половини британців вважають правильним рішення провести дострокові парламентські вибори в грудні. Проте британське суспільство є занадто розколотим з приводу виходу з ЄС. За даними опитування YouGov, у Сполученому Королівстві є прихильники як жорсткого Брекзіта (20%), так і м'якого Брекзіта (23%), не кажучи про охочих зберегти членство в ЄС (37%).

Всі ці люди голосують за різні політичні сили, починаючи від Консервативної і Лейбористської партії і закінчуючи політичними силами сепаратистів. На думку Фарраджа, близько 5 млн виборців лейбористів голосували за вихід з ЄС у 2016 році.

У крайньому випадку британцям варто провести повторний референдум щодо виходу з ЄС, щоб розрубати Гордіїв вузол політичної кризи. Тільки цього разу потрібно чітко сформулювати питання: Брекзіт з угодою, Брекзіт без угоди, різні варіанти членства в ЄС - починаючи від збереження нинішнього стану справ і закінчуючи згортанням інтеграції до участі на Загальному ринку без політичної складової або створення зони вільної торгівлі.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>