banner banner banner banner

Дорогий Гарант. Чи вдалося скоротити витрати на президента під час пандемії

Дорогий Гарант. Чи вдалося скоротити витрати на президента під час пандемії
112.ua

Ганна Пєшкова

Журналістка

Місячна зарплата українського президента становить лише 1000 доларів, а ось місячні витрати на його утримання – кілька мільйонів. За охорону президента, утримання його автопарку і резиденцій, звані обіди українці щорічно викладають пристойні суми. Якими в підсумку були витрати на президента в розпал пандемії та на чому вдалося заощадити - у нашому матеріалі.

"Кортежі - на**й! Дачі - на**й"!

Грошима на забезпечення діяльності президента розпоряджається Державне управління справами, більш відоме під абревіатурою ДУС (у народі – ДУСя), яке було створено ще за другого президента України. Представники управління організовують офіційні заходи за участю глави держави, обслуговують державний автопарк, забезпечують функціонування резиденцій тощо.

Новини за темою

Необхідно розуміти, що, говорячи про витрати на президента, ми зачіпаємо і витрати на забезпечення діяльності всіх співробітників його Офісу, які щодня користуються телефонним зв'язком, канцелярським приладдям, столовими, транспортом. Крім того, витрати зачіпають також інших перших осіб держави. До витрат входять і "завдання з інформатизації". У 2020 році, наприклад, на публікації в інформаційних бюлетенях пішло ні багато ні мало 12 мільйонів 783 тисячі гривень.

І якщо частину видатків на главу держави в бюджетах раніше відображали окремими рядками, сьогодні всі вони ховаються за статтею "Обслуговування та організаційне, інформаційно-аналітичне, матеріально-технічне забезпечення діяльності президента України та Офісу президента України".

У 2020 році витрати за цією статтею було закладено на рівні 916 мільйонів гривень. Для порівняння, це трохи менше половини всіх коштів, які в 2021 році спрямовуються на вакцинацію від коронавірусу, і приблизно половина всієї субвенції на соціально-економічний розвиток територій, яку держава виділяє регіонам. Забезпечення діяльності всіх музеїв, бібліотек та просвітницьких центрів країни коштує на 100 мільйонів гривень дешевше, ніж утримання президента.

Судячи зі звітів щодо так званих перекидань коштів між програмами на сайті Кабміну, на президенті в результаті вдалося заощадити мінімум 28 мільйонів гривень. Але поки чітка цифра невідома, позаяк річного звіту про виконання держбюджету за 2020 рік ще немає.

Приблизно стільки ж, скільки і в 2020 році – 34 мільйони доларів витратили на президента в 2019 році. При цьому на попередника Зеленського в середньому витрачали близько 27,2 мільйона доларів на рік (з урахуванням діючого на той момент курсу). У доларовому еквіваленті забезпечення діяльності Зеленського є дорожчим, ніж забезпечення діяльності Порошенка.

Звичайно, з витратами на екс-президента Віктора Януковича ці суми не зрівняються. На сайті ДУС інформації про витрати на нього немає. Але, за даними "Української правди", якщо ще в 2010-му вони сягали 30,5 мільйона доларів, то в 2011 році зросли до 44 мільйонів доларів на рік.

Для простого українця суми витрат на президентів - це досить безликі цифри. Зрозуміти, наскільки істотні витрати платників податків на главу держави, допоможе співвідношення цих сум із середньою зарплатою громадянина. Для розрахунків візьмемо середній дохід українця в березні, за даними Держстату.

У 2020 році громадянин у середньому отримував близько 11 450 гривень на місяць. Щоб заробити суму, необхідну лише на один день діяльності Володимира Зеленського та його команди, українцю необхідно було би працювати 18 років. Це трохи швидше, ніж у 2019 році: один день роботи президента дорівнював приблизно 19 років роботи.

У рік, коли Порошенко поклявся на Конституції, середня зарплата українця становила 3400 гривень (19,7 років роботи на один день президента). Уже в 2016 році українцю довелося б працювати трохи більше 21 року (тоді середня зарплата по країні становила 4920 грн/міс.), у 2017 році - 27,6 років (6750 грн/міс.), у 2018-му - майже 29 років (8380 грн/міс.).

Як би це не здавалося парадоксальним, таке співвідношення є дуже близьким до існуючого ще під час правління Януковича. У 2011 році середньостатистичний українець міг накопичити на один день роботи президента і його команди лише протягом 30 років роботи.

Тобто, хоча в доларовому еквіваленті Порошенко - більш "економний" для країни президент, у розрізі співвідношення доходів українців і витрат на президента, за Зеленського на забезпечення президента спрямовують "справедливіші" суми.

112.ua

Офіційні заходи

Стаття витрат на організацію заходів традиційно передбачає доволі спірні витрати. Наприклад, під час святкування Дня Незалежності минулого року ДУС виготовило та доставило "квіткових композицій, протокольної та сувенірної продукції" на понад 100 тисяч гривень.

Зазначається, що "на проведення офіційних заходів (у тому числі, представницьких) за участю президента, його відрядження, відрядження працівників Офісу" в 2020 році витратили приблизно 14 мільйонів гривень, хоча, судячи з плану ДУС, планувалося освоїти вдвічі більше коштів. У 2018 році, для порівняння, витрати за статтею становили 29 мільйонів гривень. Найпевніше, економія вдалася завдяки пандемії.

Протягом 2020 року найбільше витрачали у вересні та жовтні. Тобто перед місцевими виборами. Найменше витратили в листопаді – лише 141 тисячу гривень.

112.ua

Переліт

Під час передвиборчої кампанії Зеленський обіцяв продати літаки президента й літати на рейсових. Однак пізніше від цієї ідеї відмовився, пояснивши це тим, що до району АТО рейсові літаки не літають.

Після Майдану ДУС передало до сфери управління Міносвіти та Міноборони два літаки і два гелікоптери. З решти літаків президент користується АН-148, АН-74, "Аеробусом" 319 і гелікоптером Мі-8.

У 2020 році на авіаційні перевезення Україною та за кордон закладали 79,1 млн грн - майже вдвічі більше, ніж у 2019 році. Але в підсумку за неповний 2020 рік (з 1 січня по 14 грудня) витратили лише 14 млн 797 тис. грн, указує ДУС у відповіді на запит 112.ua. У березні, липні та грудні не витратили ні копійки.

112.ua

Витрати, таким чином, виявилися вдесятеро менше, ніж за Януковича, і вдвічі-тричі менше, ніж за президентства Порошенка. Якщо ще в 2014 році на перельоти пішло лише 6,5 мільйона гривень, то вже в 2016 році вони сягли 32 млн гривень, у 2017 році – 29,7, у 2018 році - 26,6. Причина такої економії  є очевидною – пандемія. Чинний президент здійснив втричі менше закордонних поїздок і в 1,5 раза менше поїздок територією України, ніж його попередник у 2018 році.

Серед найдорожчих перельотів Зеленського торік виявилася січнева поїздка Київ – Цюріх – Тель-Авів – Київ". Вона коштувала українцям понад 2,5 млн гривень. Поїздка на Мюнхенську конференцію в лютому коштувала 1,05 млн грн. Переліт до Риму на зустріч із Папою Франциском – 998 тисяч грн, вереснева поїздка до Словацької Республіки – 963 тисячі, поїздка до Відня того самого місяця – 746 тисяч гривень.

Вартість самих перельотів Зеленського та Порошенка виявилася приблизно однаковою, але мінімум в 1,5 раза дешевше за середньостатистичні перельоти за Януковича.

Однак варто зауважити, що, незважаючи на економію в 2020 році, на забезпечення функціонування державного авіаційного підприємства "Україна" все одно було закладено суттєву суму – 225 мільйонів 218 тисяч гривень.

Новини за темою

Автопарк

Передбачається, що транспортними засобами з державного автопарку, крім президента, користується низка різних органів і служб. І хоча багато співробітників цих установ зізнаються, що практично не їздять на цих автівках, позаяк їх на роботу привозять особисті водії, суми під автопарк щорічно закладаються істотні.

У 2014 році в автопарку ДУС було 352 автівки і 6 раритетних авто. Відтоді від "зайвих" авто стали позбавлятися: продавати або передавати на потреби АТО. Тепер на балансі 232 автомобілі марок Range Rover, BMW, Toyota, Mercedes-Benz, Ford, Volkswagen, Skoda, Opel, Богдан, ГАЗ, ЗІЛ, КамАЗ. За часів президентства Зеленського нових автівок не закуповували.

Витрати на автопарк для Володимира Олександровича виявилися скромнішими, ніж для Петра Олексійовича. У 2019-му Держуправління спрямувало на ці потреби 5,8 мільйонів доларів, у 2020-му – на мільйон менше. За Порошенка ж витрати за цією статтею до 2016 року падали, але вже до 2018 року сягли 9,6 мільйонів доларів.

Резиденція

Після того, як ДУС спрямувало майже 20 мільйонів доларів на ремонт держдач у Криму та будівництво двох вертолітних майданчиків, у 2014 році в. о. президента Олександр Турчинов доручив Управлінню позбутися "зайвого" майна, яке не використовується для забезпечення діяльності президента. Але ні за часів президентства Порошенка, ні за часів президентства Зеленського так і не продали жодного об'єкта ДУС.

До виборів Зеленський заявляв: державні резиденції треба "віддати дітям", але пізніше його нібито переконала служба охорони. Тепер гарант тимчасово проживає в триповерховому особняку майже на 2500 кв. м.

Утриманням державних резиденцій і будівель для забезпечення діяльності президента займається Управління адміністративними будівлями ДУС. В управлінні повідомили, що трохи менше, ніж за рік (з 1 січня по 15 грудня), на всі об'єкти на його балансі витратили 85 мільйонів 447 тисяч гривень. Спостерігається економія: спочатку планувалося, що витрати будуть на 8 мільйонів гривень вищі.

Однак обґрунтованість спрямування цих коштів усе одно під питанням: одні тільки комунальні послуги для цих будівель коштували українцям понад 15 мільйонів гривень.

Найбільше коштів на функціонування будівель витратили в липні. Нагадаємо, влітку президент переїхав до резиденції в Конча-Заспі. На саму цю резиденцію – чотири спальні, кінозал, ліфт, більярдну, солярій, сауну, басейн, винний льох, масажний кабінет і мармурові санвузли – було заплановано 3,5 мільйона гривень витрат. Дружина президента Олена Зеленська повідомляла, що в приміщеннях було зроблено ремонт.

Обсяг витрат на ремонт резиденцій в управлінні адміністративними будівлями 112.ua не надали, пояснивши це тим, що така інформація окремо не підраховується.

Клерки Зеленського

Витрати безпосередньо на президента і його Офіс за неповний 2020 рік (з 1 січня по 14 грудня) становили 320 млн 574 тис грн, тоді як за весь рік планували витратити майже 324 мільйони гривень. Це на 16 мільйонів гривень менше, ніж коштувала Адміністрація Порошенка в 2018 році.

Найбільше на Зеленського витратили в серпні та вересні, по закінченню жорсткого локдауну.

112.ua

Безпека

Гроші на охоронців президента йдуть з іншої статті - витрат на оборону та безпеку. Причому найчастіше ці витрати набагато істотніші за витрати на забезпечення діяльності президента. Наприклад, у бюджеті на 2021 рік заклали 1 мільярд 651 мільйон гривень на охорону. Витрати окремо на президента виділити не можна: Управління держохорони береже ще й очільника Ради та його першого заступника, а також прем'єра, першого віце-прем'єра, деяких міністрів і голову Конституційного суду, очільника МЗС і генпрокурора. Також у сфері відповідальності УДО - безпека офіційних іноземних делегацій.

112.ua

У доларовому еквіваленті за часів президентства Януковича витрати на забезпечення безпеки зросли майже вдвічі: з 25 до 39,4 мільйонів доларів. Потім під час кризи їх довелося знову скоротити, і вже із середини правління Порошенка вони постійно зростали. Якщо в 2016 році витрати становили приблизно 24 мільйони доларів, то вже в 2018 році їх збільшили до 39,2. У 2019 році, коли до штурвалу прийшов Зеленський, витрати було заплановано на рівні 47 мільйонів доларів.

У минулому 2020 році на охорону перших осіб держави заклали 53,4 мільйона доларів. За часів правління трьох президентів це безпрецедентна сума. Скільки в підсумку було витрачено - невідомо. В УДО відповіді на цей запит не надали.

Медичне обслуговування

Лікування президента покривається за статтею "Надання послуг медичними установами". Кошти спрямовують не тільки на медичну допомогу главі держави та працівникам його Офісу, а й на народних депутатів, міністрів та інших особливо важливих чиновників. Тому сума, яка в 2020 році виділялася на лікування президента від коронавірусу, є невідомою. У самій "Феофанії" кажуть, що від статусу українця вона не залежить і в середньому становить 7800 гривень.

У 2020 році на лікування перших осіб держави заклали близько 28 мільйонів доларів. Це приблизно стільки ж, скільки коштувало забезпечення діяльності президента за часів Порошенка.

Торік на лікування чиновників закладали на 4 мільйони менше, ніж у 2019 році. Проте вже в році, що настав, витрати зростуть ще на 3 мільйони доларів.

Пандемія та плани на 2021 рік

Незважаючи на пандемію, витрати на забезпечення діяльності президента практично не скоротили у співвідношенні з 2019 роком. Наприкінці календарного року, згідно з розпорядженням Кабміну "Про перерозподіл деяких видатків бюджету", з коштів на забезпечення діяльності президента залишилося 19 мільйонів і 74 тисячі гривень. Їх перенаправили на інші потреби.

Інші ж зекономлені протягом року кошти Кабмін переспрямовував фактично на те саме забезпечення діяльності президента. У червні, наприклад, 849 тисяч гривень спрямували на реставрацію нещодавно відреставрованого Маріїнського палацу та прилеглої території. У листопаді 6,9 млн грн "перекинули" на надання медичних послуг. Тоді ЗМІ писали про філантропію – нібито Офіс президента "пожертвував кошти на медицину". Однак насправді кошти йшли за статтею 0301170 - на лікування перших осіб держави.

Ба більше, на 2021 рік заплановано істотне зростання витрат. На президента піде на 10 мільйонів доларів більше – 1 млрд 266 млн грн, або 43,7 мільйона доларів, враховуючи прогнозований курс на 2021 рік. Витрати на управління держбезпеки збільшили ще на 4 мільйони доларів.

Таке зростання фінансування пояснюють зростанням мінімальної зарплати, яка закладається в бюджет. Хоча в ОП мали намір зменшити планові витрати, обіцянку так і не було виконано. Ба більше, гігантською виявилася стаття витрат на саме Держуправління справами, яке крім обслуговування перших осіб держави займається ще й утриманням підприємств сфери культури, а також національних парків і заповідників, санаторіїв.

У 2021 році, коли пріоритети боротьби з коронавірусом здаються очевидними, вона зросла на 20 мільйонів і становила 113 мільйонів доларів. З 2014 року це абсолютний максимум, який виділяли на "ДУСю". Більше витрачали тільки за Януковича: від 160 до 170 мільйонів доларів.

Анна Пєшкова

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>