banner banner banner

Доповідь BuzzFeed про зв'язки Трампа з Кремлем: Фейк чи правда?

Американський портал BuzzFeed учинив справжній фурор, опублікувавши 35-сторінкову доповідь про зв'язки обраного президента Дональда Трампа з владою Російської Федерації. Документ було оприлюднено у день прощальної промови Барака Обами в Чикаго і за кілька днів до інавгурації Трампа. Паралельно на сайті одного з провідних американських телеканалів, CNN, з'явилася стаття чотирьох журналістів, які стверджують, що у РФ є компромат на Трампа. Дані журналістів засновано на свідченнях відставного британського розвідника, який раніше працював у РФ. Сам Трамп назвав цю інформацію фейком. Більш того, засумнівалися в її правдоподібності навіть лояльні до нинішньої адміністрації центральні ЗМІ США – The New York Times, The Washington Post та інші. Так що ж це було? І чи може ця інформація призвести до ще одного "Уотергейту"?

Доповідь BuzzFeed про зв'язки Трампа з Кремлем: Фейк чи правда?
Buzzfeed

Сергій Звиглянич

Журналіст, 112.ua

Американський портал BuzzFeed учинив справжній фурор, опублікувавши 35-сторінкову доповідь про зв'язки обраного президента Дональда Трампа з владою Російської Федерації. Документ було оприлюднено у день прощальної промови Барака Обами в Чикаго і за кілька днів до інавгурації Трампа. Паралельно на сайті одного з провідних американських телеканалів, CNN, з'явилася стаття чотирьох журналістів, які стверджують, що у РФ є компромат на Трампа. Дані журналістів засновано на свідченнях відставного британського розвідника, який раніше працював у РФ. Сам Трамп назвав цю інформацію фейком. Більш того, засумнівалися в її правдоподібності навіть лояльні до нинішньої адміністрації центральні ЗМІ США – The New York Times, The Washington Post та інші. Так що ж це було? І чи може ця інформація призвести до ще одного "Уотергейту"?

Як виник скандал?

Історія втручання Росії у вибори президента США не нова. Американські спецслужби виявили злом серверів Демократичної партії, а також ресурсів республіканців під час виборів. За дорученням Барака Обами було підготовлено спеціальну доповідь. Детальніше про це можна почитати ТУТ.

Однак, як виявилося, однією доповіддю про хакерів справа не обмежилася. За даними американських журналістів, існує інша доповідь. Про неї знали лише сам Обама, Трамп і лідери Конгресу. У ній спецслужби повідомили американській верхівці про те, що обраний президент США може бути "на гачку" у Росії.

Сьогодні на сайті CNN з'явилася стаття групи авторів, у якій вони стверджують, що розвідка США проінформувала Трампа, а також Барака Обаму про те, що у російських спецслужб є компрометуюча обраного президента інформація. За даними джерел, інформація про це була надана обом президентам у ході зустрічей, що відбулися минулого тижня, на яких було представлено секретну доповідь про "втручання" Росії у вибори. Ці твердження вмістилися на двох окремих сторінках огляду, який додавався до загального звіту про російське втручання у вибори. Частина з них ґрунтується на записах, зібраних колишнім британським розвідником, якому в розвідувальному співтоваристві США висловили довіру. Цією інформацією володіють у ЦРУ, ФБР і АНБ.

Автори кажуть, що короткий огляд не є офіційною частиною доповіді розвідувального співтовариства про втручання російських хакерів. Резюме на дві сторінки було написано без детальних особливостей і вказівки інформації про джерела. Однак усю доповідь повністю отримали лише президент Обама, новообраний президент Трамп і вісім лідерів Конгресу, так звана "Банда восьми".

У тексті нібито говориться, що під час виборчої кампанії йшов обмін інформацією між командою Трампа та посередниками російського уряду. Джерела повідомили CNN, що про зв'язок між командою Трампа та росіянами говорилося в секретних звітах для лідерів Конгресу минулого року. Дані спонукали тодішнього лідера демократів у Сенаті Гаррі Ріда в жовтні відправити лист директору ФБР Комі, у якому він писав: "Стало зрозуміло, що ви володієте вибухонебезпечною інформацією про тісний зв'язок і координацію між Дональдом Трампом, його головними радниками і російським урядом - іноземним інтересом, що є відкрито ворожим до Сполучених Штатів".

Службові записки, на яких ґрунтується доповідь, були підготовлені колишнім агентом МІ-6 (британська розвідка), який працював у Росії в 1990-і роки, а в даний час працює в приватній розвідувальній компанії. Його розслідування, пов'язане з Трампом, спочатку фінансували донори, що підтримують республіканців-противників Трампа під час праймеріз Республіканської партії. Численні джерела підтвердили це CNN. Ці ж джерела додають, що коли Трамп став номінантом, подальше дослідження фінансувалося донорами, які надають підтримку Гілларі Клінтон.

CNN також стало відомо, що 9 грудня сенатор Джон Маккейн передав повну копію записок - датованих з червня по грудень 2016 року - директору ФБР Джеймсу Комі. Однак виявилося, що ФБР вже отримала документи від цього ж джерела, але лише до серпня 2016 року. Нібито колишній агент МІ-6 передав дані в Римі.

Журналісти CNN вивчили 35 сторінок записів, з яких було зроблено додаток до звіту розвідки. Але подробиць не опублікували, оскільки багато тверджень, які там містяться, "не підтверджуються кількома незалежними один від одного джерелами", хоча автори спілкувалися з багатьма співробітниками правоохоронних органів, дипломатами, конгресменами та членами президентської адміністрації.

У той же час відзначається, що деякі звинувачення, які містяться в документі, вже фігурували минулого літа. Відтоді американські спецслужби перевірили колишнього британського розвідника і його мережу в Європі та визнали його джерела досить надійними, щоб включити деяку інформацію у представлений Обамі і Трампу документ.

У ФБР і національній розвідці відмовилися від офіційних коментарів.

Хто автор статті?

Варто також сказати кілька слів про авторів резонансного матеріалу. Це одні з найкращих спеціалістів у США, журналісти з великим ім'ям.

Так, Карл Бернштейн – людина-легенда, один з найбільш відомих у США журналістів-розслідувачів. Довгий час працював у The Washington Post. Разом з Бобом Вудвордом він провів велике розслідування, яке призвело до Уотергейтського скандалу. Завдяки цій роботі держава провела чимало досліджень, які в результаті призвели до відставки президента Річарда Ніксона. За свою роль у цьому процесі Бернштейн отримав безліч нагород, а разом з Бобом Вудвордом у 1973 році отримав Пулітцерівську премію. Бернштейн написав дві книги про справу Уотергейт: "Уся президентська рать" і "Останні дні".

Надалі Бернштейн розслідував багато резонансних тем – таємні відносини між ЦРУ й американськими ЗМІ під час холодної війни, союз між Папою Римським Іоанном Павлом II і президентом Рональдом Рейганом, був у Іраку під час війни в Затоці. Пізніше видав нову папську біографію під назвою "Своя Святість". А в 2007 році опублікував біографію Гілларі Клінтон "Відповідальна Жінка: Життя Гілларі Родем Клінтон". Вона стала національним бестселером.

Джим Шутто – випускник Єля, фахівець з китайської історії, зараз старший кореспондент CNN з теми національної безпеки. До початку роботи на телеканалі в 2013 році служив дипломатом у Пекіні як начальник штабу посла Гері Лока. А до цього працював старшим кореспондентом ABC News у Лондоні, об'їздив близько 50 країн, працював у розташуванні американського спецназу під час вторгнення в Ірак. Написав гучну книгу "Проти нас: Новий вигляд ворогів Америки в мусульманському світі".

Еван Перес – ще один відомий журналіст, фахівець з юстиції. Народився в Белізі, вивчав журналістику в Університеті Південної Флориди. Потім працював в Associated Press. Зробив собі ім'я в The Wall Street Journal, де розкривав теми правосуддя, криміналу і національної безпеки. Його команда розслідувала секс-скандал з директором ЦРУ Девідом Петреусом, який призвів до його відставки. Також Перес проводив розслідування після вибухів на марафоні в Бостоні. Його команда була номінована на Пулітцерівську премію за висвітлення сезону ураганів у Флориді в 2004 році. У 2013 році Перес перейшов на канал CNN.

Джейк Теппер – журналіст, карикатурист, ведучий новин. До роботи в CNN трудився в ABC News, був там старшим кореспондентом у Білому домі. За висвітлення інавгурації Обами отримав премію Еммі, а за сюжет про смерть Усами бен Ладена отримав нагороду Едварда Р. Мерроу. Зробив безліч репортажів про ветеранів та військовослужбовців, за що удостоєний низки нагород. Був модератором декількох праймеріз республіканців у 2015-2016 роках, які стали одними з найбільш рейтингових ефірів на CNN. Веде на каналі своє шоу The Lead with Jake Tapper. Випуск його програми після вибухів на марафоні в Бостоні було відзначено нагородами.

Після виходу статті CNN на американському порталі BuzzFeed з'явилася нібито повна 35-сторінкова доповідь, про яку без подробиць писали Бернштейн і колеги. Вона викликала палкі суперечки – багато хто взагалі сумнівається в її достовірності.

Що таке BuzzFeed? У 2005 році бізнесмен Джона Перетті, творець успішного онлайн-ЗМІ The Huffington Post, заснував компанію Contagious Media, яка досліджувала вірусний маркетинг в інтернеті. У результаті з'явився BuzzFeed – проект невеликої інтернет-лабораторії із впровадження нативної реклами. Згодом ця концепція знайшла підтримку інвесторів, які вклали мільйони доларів у проект. Його популярність бурхливо зростала, хоча контент був розважальним. Сьогодні це міжнародний медіа-портал, який висвітлює широкий спектр тем: від міжнародної політики до телевізійних серіалів і творчих майстер-класів. І хоча головний редактор BuzzFeed News Бен Сміт запевняє, що його дітище може стати новим CNN, на порталі досі близько 22,5 тис. матеріалів присвячено котам, а 20 тис. — собакам. У масовій свідомості BuzzFeed – це "жовтий" сайт, де офіційні новини йдуть упереміш із чутками.

І ось сьогодні BuzzFeed опублікував всі 35 сторінок доповіді про збір російськими спецслужбами компромату на обраного президента США Дональда Трампа. Його автор – все той же невідомий екс-розвідник МІ-6. Доповідь – це набір записок за датами, у яких висвітлюються аспекти співпраці команди Трампа з Росією.

Путін, Іванов і Пєсков "грали" Трампом?

У документі стверджується, що російський режим надає Трампу допомогу останні 5 років. У цей час той отримав низку преференцій на ведення бізнесу в Росії та інформацію від російської розвідки про політичних суперників у США, зокрема про політиків від Демократичної партії.

Також говориться, що ФСБ зібрала достатньо інформації про Трампа, щоб шантажувати його. На думку деяких достовірних джерел", бізнесмена сфотографували під час збочених статевих актів у готелі "Рітц Карлтон". У президентському сьюті Трампа нібито задовільняли кілька повій. Інші джерела кажуть, що сексуальні оргії Трамп влаштовував не один раз.

Компромат на Гілларі Клінтон в основному містить прослуховування російською розвідувальною службою її розмов під час різних візитів у Росію і перехоплені телефонні дзвінки. Зауважимо, що слово "компромат" у доповіді йде транслітерацією в лапках – "kompromat".

Окремо йдеться про кібер-злочини РФ. Так, йдеться, що в Росії діє програма державного кібер-шпигунства. Спецоперації діляться на кілька типів за пріоритетністю: проти іноземних урядів, проти іноземних корпорацій, стеження за російською елітою, атаки проти політичних опонентів усередині країни і за кордоном. ФСБ часто використовує примус і шантаж, щоб набрати найбільш здібних хакерів. Зламувати найважливіші структури країн G7 і НАТО не так просто, тому хакери атакують "вторинні цілі" - банки, сервери держорганів країн-союзників США.

Завербовано сотні агентів, що працюють в IT за кордоном. Співробітників фірм вербують, щоб через їхні комп'ютери отримати доступ до комп'ютерів, їхнього керівництва і через комп'ютери їхнього керівництва - до даних більш великих західних політичних структур.

Під вербуванням розуміється саме доступ до даних комп'ютерів, коду програм і можливість використовувати комп'ютери агентів та їхні програми для розширення мережі шпигунського софта. Наприклад, іноземним громадянам російського походження, що працюють в IT на Заході, платять гроші за впровадження шкідливого коду і троянів у їхній комерційний софт.

Неназване джерело наводить приклад західного стартапу, якому було запропоновано венчурне фінансування від ФСБ в обмін на впровадження шкідливого коду. Російські комп'ютерні ігри містять шкідливий код ФСБ. Telegram викликав найбільше занепокоєння ФСБ, оскільки за допомогою цього месенджера спілкуються багато опозиціонерів, але, за словами джерела, був зламаний і тепер небезпечний.

Центральний банк РФ знає про виплати агентам і прикриває відмивання грошей на подібні спецоперації через російську фінансову систему. Рахунок йде на мільярди рублів.

Як з'ясував агент, у Росії є близько 15 найбільших кібер-банд, які продовжують працювати переважно поза контролем ФСБ.

За взаємний обмін розвідувальною інформацією між штабом Трампа і Москвою відповідав Пол Манафорт, колишній радник Віктора Януковича, який користувався для цього допомогою радника з питань зовнішньої політики Картера Пейджа. Обидва нібито мали зуб на Гілларі Клінтон і бажали її поразки, а Путін навіть "боявся і ненавидів". Манафорт влітку очолював штаб Трампа, але потім у серпні пішов у відставку.

Команда Трампа нібито знала і підтримувала витік вкрадених Москвою даних у WikiLeaks. В обмін на це Трамп обіцяв не піднімати в ході кампанії тему України, що в той час було необхідно Путіну.

Мережа проти Клінтон включала агентів у структурі Демократичної партії, хакерів з числа російських емігрантів у США і хакерів у Росії. Були задіяні консульства в Нью-Йорку, Вашингтоні і Майамі. Гроші на операцію - десятки тисяч доларів - переводилися під виглядом пенсій російським емігрантам.

Штаб Трампа шукав і передавав Москві дані про активність російських олігархів у США.

Штабу Трампа було важливо, що у США під час виборчої кампанії говорили про його бізнес у РФ, де знайти щось кримінальне було неможливо, на відміну від бізнесу, наприклад, у Китаї, де мільярдер роздавав хабарі і відкати, що могло зашкодити його кампанії.

Радник Трампа Картер Пейдж таємно зустрічався в Москві з одним з найближчих до Путіна людей Ігорем Сєчиним і Ігорем Дівєйкіним - співробітником Адміністрації президента РФ по роботі з регіонами, колишнім співробітником Служби безпеки президента. Сєчин обговорював в основному співробітництво в енергетичній сфері і зняття санкцій. Дівєйкін відповідав за компромат на опонентів Трампа.

Кремль був стурбований тим, що політичні наслідки від хакерської операції на сервер Демократичної партії виходять з-під контролю. Росіяни прагнули охолодити ситуацію і заперечували свою участь в атаці.

Глава адміністрації Путіна Сергій Іванов у серпні злився через розвиток політичної кризи з атакою на сервери демократів, він стверджував, що частина співробітників АП на чолі з Дмитром Пєсковим у США "займаються чорним піаром як слон у лавці посуду".

Пєсков же був "наляканий", що його зроблять цапом-відбувайлом за те, як у США всі раптом стали ненавидіти Росію після скандалу з атакою на DNC. Було прийнято рішення на час припинити витоки даних.

Дмитро Медвєдєв, як і Іванов, був незадоволений кризою і Пєсковим, при цьому підкреслюється, що уряд хотів підтримувати позитивні відносини зі Штатами незалежно від того, хто переможе на виборах. Прем'єр-міністр та його колеги хотіли їздити в Штати в майбутньому як офіційно, так і в приватному порядку.

Кандидат у президенти від партії зелених Джилл Стейн і колишній директор DIA Майкл Флінн приїжджали в Москву разом з Картером Пейджем. Поїздка, можливо, спонсорувалася Росією, Москва пропонувала цим фігурам допомогу і розраховує використовувати їх при збиранні розвідувальної інформації та поширенні компромату. Після виборів Трамп назвав Майкла Флінна своїм майбутнім радником з національної безпеки.

Іванов у серпні заявляв, що нові витоки буде спрямовано на освічену молодь в Америці, тому що існує надія, що їх вдасться переконати проголосувати за Трампа як протест проти вашингтонського істеблішменту. Сенс дій був у тому, щоб у разі обрання Клінтон вона зіткнулася з політичним розколом усередині країни і не могла займатися зовнішньою політикою.

Іванов у серпні також заявив, що Путін задоволений прогресом операції проти Клінтон, хоча і недооцінив інтенсивність реакції американських медіа на зв'язки Трампа з Росією. Іванов вважав, що США не змогли розколоти російську еліту санкціями, а ось Росія навпаки досягла успіху в розколі вашингтонських яструбів. Очевидно, мова йшла про те, що Джон Маккейн, Ліндсі Грем та ін. радикальні республіканці в підсумку відмовилися підтримувати Трампа як кандидата на посаду президента.

Інсайдер у штабі Трампа повідомляв, що останні витоки (документ датувався 10 серпня) мали на меті схилити прихильників Берні Сандерса від Клінтон до Трампа. Ці виборці сприймаються як противники статус-кво та істеблішменту, і в цьому сенсі поділяють багато тез кампанії Трампа, включаючи нелюбов до Гілларі. Картер Пейдж - прихильник того, щоб активно домагатися цієї мети.

Штаб недооцінив негативну реакцію як з боку лібералів, консервативної еліти та медіа, так і членів власного штабу, і змушений був змінювати курс. Тоді ж Манафорт і Пейдж пішли у відставку.

Юрист Трампа Майкл Коен зустрічався з представниками Москви в серпні в Празі в офісі Росспівробітництва, у зустрічі, можливо, брав участь депутат Держдуми Костянтин Косачов. Коен обговорював, як непомітно змити все, що зробили Манафорт і Пейдж.

15 серпня Путін зустрічався з Віктором Януковичем у Волгограді. Янукович запевнив Путіна, що хоча він у далекому минулому платив очільнику штабу Трампа Манафорту, жодних документальних підтверджень цьому не знайдуть. Хоча в той час скандал з "амбарною книгою" Партії регіонів в Україні вирував. Багато експертів припускали відставку Манафорта саме у зв'язку з публікацією цих даних.

Проте в штабі Трампа стверджували, що серед причин відставки Манафорта був не тільки скандал з українською корупцією, але і те, що ним було невдоволене оточення Трампа, зокрема Корі Левандовські, який просто ненавидить Манафорта.

Путін видав прямі розпорядження співробітникам Кремля й уряду не обговорювати ні публічно, ні в приватному порядку участь Росії в американській передвиборчій гонці.

У Путіна було 3 групи радників з питання участі РФ у виборах у США. Перша група (посол у США Кисляк і МЗС) разом з другою групою (помічник президента Юрій Ушаков і його таємнича мережа) застерігали і просили бути обережними унаслідок можливих негативних наслідків операцій для Росії. Але Сергій Іванов і зовнішня розвідка стверджували, що операції будуть ефективними і за них у підсумку нічого не буде. Перші дві групи виявилися праві, і це прискорило процес ухвалення рішення про відставку Іванова з посади голови адміністрації. Антон Вайно, який змінив його, жодним чином не був залучений до операції.

Наступні витоки проти Клінтон повинні були бути оприлюднені Кремлем після виборів у Держдуму. У Кремлі були прихильники й у позиції, що росіяни можуть виставити Клінтон "слабкою і тупою" просто провокуючи її навіть без будь-якої публікації її листів. Пєсков залишався ключовою фігурою в операції, але ключові рішення про поширення витоків Путін повинен був приймати самостійно.

Дипломат Михайло Кулагін був відкликаний з Вашингтона через побоювання, що медіа стане відомо про його участь в операції.

Російські джерела повідомили, що Петро Авен і Михайло Фрідман з "Альфа-Груп" (тут явна помилка в написанні назви - Alpha Group) були в хороших відносинах з Путіним і були його неформальними радниками з питань зовнішньої політики та з питань, пов'язаних з США. Тому що Путін не довіряв порадам, які йому давали офіційні особи.

Сполучна ланка між "Альфою" і Путіним - Олег Говорун, який у 1990-і виступав кур'єром, який возив Путіну "сірий нал" від Фрідмана та Авена. У "Альфи" і Путіна нібито є взаємний компромат один на одного.

Нібито Трамп кілька разів відвідував Петербург, де через афілійовані з ним кампанії платили хабарі за просування його інтересів. Але довести це дуже важко, пише розвідник. Там же Трамп нібито брав участь у секс-вечірках, але всі прямі свідки цього нещодавно були підкуплені або зникли. Ключова фігура, залучена в бізнес з Трампом у Росії, - азербайджанець Араз Агаларов. Це власник групи компаній Crocus Group, будує торгові центри та житло.

Путін був злий на МЗС, що ті переоцінили шанси Трампа, його надійність і його здатність впоратися з нападами через звинувачення у зв'язках з росіянами. Операція з підтримки Трампа якийсь час керувалася з МЗС, потім контроль над нею перейшов до ФСБ і потім - до президентської адміністрації. Джерело навіть чуло, що міністр Лавров міг піти з посади. Джерело в Кремлі запевняло, що призначення Вайна главою АП Путіна було безпосередньо пов'язано з необхідністю прикрити операцію підтримки Трампа.

Згідно з даними, отриманим від близького до Сєчина джерела, в липні відбулася секретна зустріч Сєчина з радником Пейджем. На ній Сєчин запропонував 19% "Роснефти" партнерам Трампа в обмін на зняття персональних і корпоративних санкцій. Пейдж підтвердив, що в разі обрання санкції будуть зняті. (Трамп у підсумку виграв вибори, а Росія заявила про приватизацію 19,5% акцій "Роснефти". Схема приватизації досить незрозуміла, а один з покупців, Glencore, стверджує, що в його непрямому володінні виявиться лише 0,5% акцій).

Представник Трампа Коен у серпні та у вересні зустрічався в Празі з представниками Кремля. Порядок включав у себе дії у разі перемоги Клінтон, плани прикриття операцій і забезпечення надійних потоків кешу для хакерів у Європі.

З березня по вересень 2016 року компанія XBT/Webzilla використовувала ботнети і порнотрафік для пересилання вірусів, крадіжки даних і виконання інших операцій проти керівництва Демократичної партії. Важливу роль у цьому грали Олексій Губаров і Сєва Капсугович, які працювали під тиском ФСБ.

На вересневій зустрічі у Празі було прийнято рішення, що в разі обрання Клінтон всі "румунські хакери" та інші європейські оперативні співробітники повинні залягти на дно в болгарському Пловдиві. Хоча всі вони були зав'язані на Сергію Іванові, російська верхівка обіцяла оплатити всі рахунки навіть після його відставки.

На цьому доповідь закінчується. І починають говорити оглядачі.

У чому проблема?

Що журналісти CNN, що їхні колеги з BuzzFeed вказують, що факти у доповіді "гучні, але неперевірені", з низкою неточностей і навіть "явних помилок". Так, автор кілька разів зробив опечатку в назві "Альфа-Груп" і називає підмосковну Барвіху місцем, де живуть виключно представники вищих гілок російської влади та наближені до неї.

BuzzFeed зазначає, що ця доповідь кілька місяців обговорювалася в середовищі журналістів, парламентаріїв та представників розвідки. Кореспонденти видання намагалися перевірити факти, які містяться в документі, але не змогли підтвердити або спростувати їх.

Сам Дональд Трамп відреагував на публікацію з притаманною йому експресією, написавши великими літерами: "ФЕЙКОВІ НОВИНИ – тотальне політичне полювання на відьом!". Потім випустив ще кілька твітів, де запевняє, що не має ніяких справ з росіянами, що РФ не маніпулює ним. Доповідь він називає фейком.


Радник обраного президента Келліенн Конвей також заявила, що їй нічого не відомо про те, що представники американської розвідки доповідали Трампу про компромат, який міститься в документі. Згаданий у доповіді Майкл Коен також запевняє, що звинувачення помилкові.

Про те, що уся доповідь – це фейк, запевняє і WikiLeaks. "Це не доповідь розвідки. Подивіться на стиль, факти і дати – вони не викликають жодної довіри", - пише "Твіттер" співтовариства.


Низка американських журналістів розкритикували публікацію BuzzFeed, називаючи її "руйнуванням журналістської етики". Вони вказують, що немає ніяких доказів автентичності тексту. "Навіть Дональд Трамп заслуговує журналістської справедливості", - написав у "Твіттері" Девід Корн, голова вашингтонського бюро журналу Mother Jones, який давно займається цією темою.

Багато журналістів з ним згодні. "Не так журналістика працює. Є річ, яка може або не може бути правдою, без підтверджуючих доказів. Вирішуйте для себе, наскільки це правильно", - пише Бред Гіт, репортер USA Today.

Адам Голдман з New York Times теж незадоволений. "Послідовність подій: CNN пише про доповідь, і BuzzFeed використовує це як причину для публікації доповіді", - пише він.

У ЗМІ теж обговорюють, чи варто публікувати неперевірені дані. Багато критиків Трампа скептично сприйняли цей крок. "Анонімна людина, нібито колишній британський агент, який зараз працює на демократів, заявляє, що якісь анонімні джерела розповідали йому ці речі", - пише Гленн Грінвальд, журналіст, який зіграв важливу роль у публікації витоків Сноудена з приводу урядового нагляду за громадянами.

112.ua

Низка ЗМІ вийшли із заголовками, які явно засуджують публікацію. Як ось, наприклад, The Guardian.

112.ua

"Наша позиція повинна бути прозорою – ми зобов'язані поділитися тим, що ми маємо, з нашими читачами. Цей документ отримав широке поширення на найвищих рівнях американського уряду", - написав на свій захист головний редактор BuzzFeed Бен Сміт.


До чого призведе доповідь?

Деякі коментатори заговорили, що доповідь може привести Трампа до чогось на кшталт "Уотергейту". Що проти Трампа почнуть розслідування, яке призведе до його відставки. На щастя, Карл Бернштейн причетний до обох скандалів. Проте все не так просто.

Очевидно, що нинішня адміністрація в останні свої дні робить все можливе, щоб виправдати свою поразку на виборах. Не виключено, що російське втручання у вибори було. Сам Трамп визнав, що РФ і Китай проводять кібератаки проти Штатів. Однак настільки слабо аргументований документ не може змінити результат виборів. Трамп 20 січня стане президентом, змінить керівництво розвідки. А поки цього не сталося, Барак Обама розставляє маячки для Трампа, за які виходити буде непристойно. І спецслужби тут хороший інструмент. Новому президенту йти на поліпшення відносин з Путіним після такого скандалу буде небезпечно. Заперечуючи дані спецслужб, Трамп йде з ними на конфлікт.

"Спецслужби не повинні були допустити, щоб ця фейкова новина просочилася. Останній постріл у мене. Ми живемо в нацистській Німеччині?" - написав він у "Твіттері".

Розмови про імпічмент не вщухають, і не виключено, що ця зачіпка може бути використана істеблішментом у майбутньому, якщо Трамп переступить межу в зовнішній політиці.

Тому Трампу доведеться маневрувати між Кремлем, Конгресом і армією. Є підозра, що він на гачку у всіх сторін цього трикутника. Трамп уже змушений виправдовуватися, що негативно позначається на іміджі.

112.ua

Інша справа, що вся ця історія підриває імідж самих Сполучених Штатів як країни. Колись найсильніша і наймогутніша країна тепер раптом стала вразливою. А з її президента тепер можуть насміхатися не тільки американці, але й інші світові лідери.

Сергій Звиглянич

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>