banner banner banner

Доплатіть їм за шкідливість: Чому б'ються народні депутати

Мандат українського депутата в чомусь схожий з ягодою-малиною: для багатьох солодкий, і хочеться, і колеться. У політичних розборках запросто можуть розтрощити голову або подряпати обличчя. Знаки любові перетворюються на свою повну протилежність. Досить згадати обійми і букети останніх декількох місяців. Чи не бояться парламентарі працювати в такій нервозній обстановці?

Доплатіть їм за шкідливість: Чому б'ються народні депутати
"Вести"

Мандат українського депутата в чомусь схожий з ягодою-малиною: для багатьох солодкий, і хочеться, і колеться. У політичних розборках запросто можуть розтрощити голову або подряпати обличчя. Знаки любові перетворюються на свою повну протилежність. Досить згадати обійми і букети останніх декількох місяців. Чи не бояться парламентарі працювати в такій нервозній обстановці?

На війні як на війні

Не бояться, але усвідомлюють ризики. Інакше не буде результату. Адже у країні, яка воює, війна в парламенті є логічним продовженням бойових дій в АТО.

Народний депутат (фракція БПП) Сергій Каплін в коментарі 112.ua так і порівняв нинішнє парламентське життя – з війною: "Вчора (17 березня, цього дня в Раді були бійки через законопроект про спецконфіскацію, - Авт.) був черговий доказ такої небезпеки, і я думаю, що попереду у нас ще будуть прецеденти. Але я до цього якось звик, бо усвідомлюєш, що перебуваєш у зоні політичної АТО".

Новини за темою

Це відчуття посилюється ще й тим, що в депутатському корпусі є люди, які дійсно пройшли війну. До того ж Верховна Рада, особливо з 2014 р., є справжнім полем бою за Україну. З усіма небезпеками, що виникають. Причому, як і на реальній війні, внутрішній ворог є страшнішим від зовнішнього. "Тут може статися що завгодно - починаючи від захоплення Верховної Ради і закінчуючи провокаціями. У кульмінаційні моменти деякі говорили, що приходили зі зброєю, з гранатою", - припускає Сергій Каплін. Небезпечною для депутатів стає і сесійна зала, і в деяких випадках навіть парламентські комітети. Через бойовитість колег.

"Вести"

У відповідь на ризики довелося виробити і контрзаходи: намагатися не залишатися одному за кермом, побоюючись провокацій, не ходити в темних місцях, супроводжувати соратників, які не мають охорони або не можуть її собі дозволити.

Емоції через край

У бойовитості Верховної Ради може бути й інше підґрунтя. Війна війною, а депутати – живі люди, переживають за країну, ось і зриваються. На щастя, є мирний прогрес.

Новини за темою

Перший заступник голови фракції "Народний фронт" Андрій Тетерук вважає, що нинішнє скликання Верховної Ради є менш"забіякуватим", ніж попередні, і питання щодо зростання агресії в залі вважає некоректним: "Під час роботи парламенту 8-го скликання фізичних контактів між депутатами можна на пальцях однієї руки перелічити. Якщо ж згадати 6-е або 7-е скликання, то там майже щодня були інциденти, та й депутатів певні політсили набирали спеціальної бійцівської якості". Сутичку навколо законопроекту про спецконфіскацію та інші подібні випадки вважає сплеском емоцій і засуджує: "Депутати - такі ж люди, у них є емоції, і вони переймаються своєю справою. Просто одні краще себе контролюють, інші – гірше. Через це і трапляється, що депутати або б'ються один з одним, або емоційно висловлюють свою позицію, або використовують підручні предмети. Я не прихильник цього і щиро сподіваюся, що якщо й будуть ще такі випадки, то поодинокі, властиві будь-якому колективу". Тим більше "парламент – це інтелектуальний майданчик, тому необхідно інтелектом, працею здобувати перемогу своєї позиції".

Силовий шлях, навіть якщо міркувати прагматично, є непродуктивним. Як вважає Андрій Тетерук, якщо всі питання вирішувати силою, то "що, набирати чемпіонів з боксу, щоб завжди перемагати? А якщо є ще й майстер спорту зі стрільби, то йому використовувати зброю? Це шлях в нікуди".

Втім, емоції, навіть виражені не зовсім по-парламентськи, не завжди негативні. Народний депутат (позафракційний, за даними офіційного порталу "Рада") Олег Барна, згадуючи про інцидент грудня 2015 р. з Арсенієм Яценюком, підкреслив, що "дав зрозуміти: маску напівбогів з них зірвано". При цьому "якщо депутат так амбітно виступає на підтримку свого закону, напевно, ще не все померло в цій державі... Я - депутат і відстоюю інтереси держави і виборців. Коли я бачу цинізм і не виходить по-доброму, то буде так, як повинно бути".

Тут є нюанс. Бійка – відмінний привід попіаритися. Як відрізнити реальний вибух емоцій від імітації? Дуже просто: за хвилями, розповідає Андрій Тетерук. "Якщо людина починає "колихати" інформпростір, то це піар, тому що вона хоче, щоб до неї була підвищена увага. Якщо ж людина розуміє ганебність такої ситуації, вона, навпаки, вибачиться або максимально ситуацію локалізує", - говорить Тетерук.

Новини за темою

Таким чином, емоційні небезпеки стають не стільки політичною, скільки поведінковою проблемою, вирішити яку допоможуть не кастети-пістолети, а гарні манери.

Культура є надійнішою за бронежилет

Лідер фракції "Самопоміч" Олег Березюк звертає увагу на те, що робота депутата є небезпечною, якщо він відстоює інтереси людей і держави, а не олігархів. Але проблема, на його думку, насправді полягає в іншому: "Настільки знецінено справжню роботу професійного політичного діяча, що про це навіть не варто говорити, тому що люди не вірять, що політик може бути нормальним, відстоювати інтереси громадян і держави".

І самі парламентарії вносять в це знецінення вагомий вклад. Володимир Литвин (група "Воля народу") нарікає, що якщо Верховна Рада буде й надалі так працювати, депутатам скоро доведеться уникати ходити вулицями і ховатися від людей.

"Вести"

А депутат фракції БПП Оксана Продан чітко визначає, що небезпеки для депутатів в залі – це питання культури: "Я абсолютно переконана, що завдання депутатів це насамперед гарантувати загальну безпеку і зростання рівня культури. Якби депутат знав, що після такої витівки його не візьмуть ні в який список, що він не пройде ні в якому окрузі, він би так ніколи не робив".

Лідер фракції Радикальної партії Олег Ляшко вважає, що депутат повинен бути позитивним прикладом для громадян, це породжує високу дисципліну і відповідальність. Тому, з одного боку, можна вітати зусилля колеги, яка готова заради боротьби за справедливість і очі видряпати. З іншого, такі непарламентські методи не прикрашають народних депутатів". Щоб захистити один одного, політик вважає не зайвим для деяких курс хороших манер. Наприклад, в дитячому садку.

Новини за темою

Жарти жартами, а самовиховання депутатів є актуальним, якщо врахувати ті найважливіші законопроекти, які очікують на розгляд у Верховній Раді. Чого варта децентралізація! Та й законопроект про спецконфіскацію ще повинен пройти процедуру другого читання.

Біг між кактусів

На Заході популярним є страхування: життя, роботи, будинку, здоров'я і навіть частин тіла. У нас, як зауважив один із депутатів, поки грім не вдарить, Гройсман не перехреститься. І хоча робота депутата і небезпечна, і важка, парламентарі відкидають будь-які натяки на компенсацію "за шкідливість".

Андрій Тетерук вважає питання дуже чутливим і бажав би просто отримувати зарплату в тому обсязі, який покладено законодавчо, інакше є ризик, що деякі депутати потраплять у залежність. Володимир Литвин відкинув саму ідею компенсації ризиків, пов'язаних з роботою депутата. Оксана Продан пояснила, чому: "Ніхто не змушує працювати депутатом, це вибір кожного". Тим більше, зазначив Олег Березюк, в Україні не завжди достатньо компенсовано ризики в тих професіях, де вони дійсно високі. Наприклад, медсестри у фтизіатрії, шахтарі. І говорити про це стосовно депутатів – це спекулювати і викликати ще більшу агресію.

Украинское фото

До речі, про агресію. Депутати не виключають, що у Верховній Раді є загроза почути свист куль. Про гіпотетичну перспективу застосування зброї в парламенті говорили Сергій Каплін і Андрій Тетерук. Про реальну можливість перестрілки згадав Олег Барна. Якщо, на його думку, влада втрачає совість і честь, у людей з'являються сила і жорстокість. Тому "нехай моляться, щоб не дійшло не просто до фізичної розправи, а фізичної із застосуванням зброї".

Страх як двигун прогресу, парламентського у тому числі

Отже, головна загроза для депутатів – вони самі. І якщо справдяться "кульові" прогнози, образно висловлюючись, самі ж політики натиснуть на спускові гачки. Поки що в рамках розумного депутатів тримає, як не дивно, страх. Олег Березюк вважає, що "вони бояться людей. І цей страх з'явився після другого українського повстання 2013-2014 рр. Він, цей страх, є єдиним забезпеченням того, що цей парламент хоч трохи працює".

Новини за темою

Причому, якщо врахувати, що приблизно дві третини депутатського корпусу, вважає Олег Березюк, є васалами олігархів, цей страх змушує їх враховувати інтереси людей і захищає тих депутатів, які мають вільну (від олігархів) волю. "Це дуже серйозно, такого в Україні ще не було, і це елемент поступального розвитку", - переконаний парламентар. Страх передує взаємній повазі, яка виникає, коли всі усвідомлюють, що саме взаємна повага ефективніше захищає, ніж страх.

Лілія Брудницька, журналіст, головний редактор сайту "ЗамПоліт"

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>