Донбаський синдром каталонського сепаратизму

Донбаський синдром каталонського сепаратизму
112.ua

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Ситуація в Каталонії загострилася вкрай. Після судового процесу 14 жовтня над дев'ятьма лідерами сепаратистів разом з колишнім віце-президентом Каталонії Оріолем Жункерасом, які незаконно організували референдум щодо незалежності Каталонії два роки тому, в Барселоні почалися масові акції протесту. Цієї суботи на вулиці міста вийшло щонайменше 350 тис. каталонців. Вони вимагають від уряду в Мадриді надати їм право на самовизначення. Їх підтримали мери 814 із 947 населених пунктів Каталонії. Президент Каталонії Куім Торра закликав демонстрантів об'єднатися проти "репресивної" політики і змусити іспанські власті почати переговори.

Новини за темою

Мирні акції протесту переросли в запеклі сутички з поліцією. Понад 200 осіб було заарештовано. Близько 600 осіб, зокрема кількасот правоохоронців, дістали поранення. Каталонські сепаратисти запозичують досвід прихильників "русского мира", які влаштовували схожі провокації в містах південного сходу України у 2014 р. Нова хвиля каталонського сепаратизму є випробуванням для іспанських властей, а від їхніх дій і рішучості залежатиме не тільки збереження територіальної цілісності Іспанії, але й політичної стабільності в інших європейських країнах.

Донбаський афтершок

Спостерігаючи за подіями в іспанському автономному регіоні Каталонія, мимоволі проводиш асоціації з подіями на південному сході України після Євромайдану. Як у випадку з Каталонією, проросійських сепаратистів підтримали представники місцевої влади. У лютому 2014 р. в Харкові відбувся з'їзд депутатів південного сходу і Криму, які поставили під сумнів владу перехідного уряду Арсенія Яценюка та Олександра Турчинова, оголосили про те, що беруть забезпечення конституційного ладу в Україні на себе. Харківський з'їзд став відправною точкою для активізації відцентрових настроїв на південному сході України. На рішення з'їзду посилався один із лідерів донбаських сепаратистів Павло Губарєв, який з піною в роті доводив нелегітимність української влади, відстоював ідею створення конфедерації "Новоросія" і її виходу зі складу України. Учасники з'їзду навіть використовували георгіївські стрічки, які згодом стали атрибутом збройних формувань донбаських сепаратистів і російських найманців.

Місцеві власті не перешкоджали анексії Росією півострова Крим у березні 2014 р., закрили очі на демонстрації проросійських сепаратистів й агентів впливу Кремля в містах південного сходу України із закликом до президента РФ Володимира Путіна ввести війська. До початку проведення Антитерористичної операції Яценюк і Турчинов поводилися нерішуче і не припинили спроби порушення територіальної цілісності України в самому зародку, коли на Донбасі ще не було російських військовиків і найманців, а Крим ще перебував у юрисдикції Києва.

Мери каталонських міст і протестувальники, які вимагають від Мадрида дати добро на проведення референдуму щодо самовизначення їхнього регіону, розраховують на те, що Санчес дасть слабину. Історично склалося так, що іспанські центристи і ліві дотримуються поступливішої позиції щодо регіональних сепаратистів, ніж партії правого спрямування. Уряд центриста Адольфо Суареса і соціаліста Феліпе Гонсалеса сприяли розвитку автономії Каталонії. За прем'єра-соціаліста Хосе Сапатеро іспанський парламент ухвалив новий статут автономії Каталонії у 2006 р., в якому прописано право каталонців визначати своє політичне майбутнє.

Новини за темою

Каталонські сепаратисти проводять свої акції протесту на тлі політичної невизначеності в Іспанії, наслідуючи приклад однодумців із Донбасу. У листопаді відбудуться вже другі за цей рік парламентські вибори. За підсумками парламентських виборів у квітні цього року прем'єр-міністр і лідер Соціалістичної партії, що перемогла, Педро Санчес не зміг домовитися про формування коаліції з лівопопулістським рухом "Подемос", правоцентристською "Народною партією" і центристською політичною силою "Громадяни". Між іншим, сепаратистські мітинги в Україні навесні 2014 р. відбувалися в умовах міжвладдя, до проведення позачергових президентських і парламентських виборів. За даними опитувань, перемогу можуть знову здобути соціалісти, отримати близько 120 місць у парламенті й право першими розпочати коаліційні переговори.

Для каталонських сепаратистів є невигідним прихід до влади в Іспанії партій правого спрямування, оскільки вони дотримуються твердої позиції в питанні збереження територіальної цілісності Іспанії. Режими Прімо де Рівери, Франсіско Франко брали сепаратистів у шори, проводили переслідування їхніх лідерів. Колишній прем'єр-міністр Маріано Рахой із "Народної партії" не пішов на поступки каталонським сепаратистам під час схожих акцій протесту у 2017 р. Він провів чистку органів місцевої влади Каталонії, заарештував організаторів несанкціонованого референдуму щодо незалежності регіону. У відповідь на виступи сепаратистів "Народна партія" готує мітинги на підтримку територіальної цілісності Іспанії. Лідер опозиційної ультраправої партії Vox Сантьяго Абаскал закликає уряд вжити більш жорстких заходів для придушення каталонського сепаратизму, критикує Соціалістичну партію.

Перевага Мадрида

Іспанській владі ніщо не заважає провести чищення місцевих органів влади Каталонії від реакціонерів, завести кримінальні справи щодо найбільш активних учасників сепаратистських маршів. Президент Каталонії Куїм Торра і мери-сепаратисти не мають ніякого конституційного права вимагати права на самовизначення Каталонії. Основний закон Іспанії не містить положень щодо правао окремих регіонів на вихід зі складу королівства. Іспанія є унітарною державою, а не федерацією за своїм устроєм. Нинішні події порушують конституційний лад іспанської монархії.

У нинішніх умовах незалежність Каталонії є юридично неможливою. Для цього потрібно провести конституційну реформу в Іспанії і закріпити право регіону на самовизначення в Основному законі. Піти на такий крок не готові ані консерватори, ані соціалісти, ані центристи. Для соціалістів немає сенсу йти на такий ризик, оскільки поступок сепаратистам не зрозуміють у "Народній партії" і партії "Громадяни", які не захочуть навіть розмовляти із Санчесом про коаліцію. Представлені в іспанському парламенті каталонські партії "Разом за Каталонію", "Ліві республіканці Каталонії" сукупно займають лише 17 місць у сенаті та 22 місця в палаті депутатів. Щоб провести конституційну реформу, потрібно схвалення з боку двох третин депутатів обох палат парламенту (616 місць).  

Потім парламент розпускається, і за підсумками дострокових парламентських виборів дві третини депутатів повинні знову проголосувати за проект реформи, а більшість громадян - схвалити це рішення на загальнонаціональному референдумі. Каталонці становлять 16% населення 46-мільйонної Іспанії. Серед них немає єдиної думки щодо незалежності свого регіону. За даними дослідження "Центру дослідження громадської думки", проведеного  цього року в інтересах місцевої влади Каталонії, тільки третина каталонців хочуть незалежності, тоді як близько 60% жителів так чи інакше бачать майбутнє Каталонії у складі Іспанії. Більшість каталонців однозначно виступають за розширення автономії Каталонії. Чверть населення регіону підтримує ідею федералізації Іспанії.

Розколу Іспанії хоче активна меншість, зокрема й частина чиновників, які в умовах незалежності Каталонії хочуть зав'язати на собі всі фінансові потоки. Частка Каталонії у ВВП Іспанії становить 19%. Каталонія є одним із найбільш розвинених регіонів Іспанії з високим рівнем життя. Однак на сьогодні Каталонія і так має фінансову автономію у складі Іспанії, місцева влада самостійно проводить інвестиційну політику, збирає податки з населення для поповнення бюджету регіону.

На відміну від донбаських сепаратистів, яких контролює і спонсорує Росія, прихильники незалежності Каталонії не мають сильної підтримки ззовні. Росія співчуває каталонським сепаратистам, але це обмежується лише освітленням російськими ЗМІ подій у Каталонії у вигідному для сепаратистів ракурсі.

Провідники дезінтеграції

Для Євросоюзу є невигідною незалежність Каталонії, оскільки це створить прецедент для процесів дезінтеграції в країнах-членах. Якщо Мадрид надасть Барселоні право на самовизначення, то вимагати проведення референдумів щодо незалежності або розширення автономії почнуть сепаратисти Фарерських островів і Гренландії від уряду Данії, активізують діяльність "Фронт національного визволення Корсики" у Франції, ультраправа партія "Фламандський інтерес" у Бельгії, яка відстоює ідею незалежності регіонів, де використовують голландську мову. Про ідею створення держави Паданія на півночі Італії можуть згадати італійські ультраправі. Їхня партія "Ліга Півночі" опинилася за бортом керівничої коаліції внаслідок політичної кризи цьогоріч. Вимоги проведення референдуму щодо незалежності стоять на порядку денному у сепаратистів Північної Ірландії та Шотландії у зв'язку з виходом Великобританії з ЄС.

Не дивно, чому Євросоюз не підтримує каталонських сепаратистів. У Брюсселі вважають нинішні заворушення в Каталонії внутрішнім питанням Іспанії. Каталонські сепаратисти розраховують зберегти членство в ЄС після виходу зі складу Іспанії, оскільки економіка регіону заточена під європейський ринок. Однак у разі виходу зі складу Іспанії регіон автоматично опиниться за межами ЄС. Враховуючи нинішні настрої у Франції, повернутися до ЄС буде не просто. Президент Франції Еммануель Макрон виступає проти політики розширення ЄС, вважає, що її потрібно реформувати, зробити більш впорядкованою. Нещодавно він блокував початок переговорів про вступ до ЄС Північної Македонії та Албанії. Винятків для каталонців він не робитиме. Без збереження членства в ЄС незалежність Каталонії - це шлях в нікуди. Іспанській владі не залишається нічого іншого, як час від часу приборкувати запал каталонських сепаратистів репресіями, оскільки їхні ідеї є деструктивними як для Іспанії, так й інших європейських країн.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>