Донарахування в платіжках за газ: Платити чи не платити?

У минулому опалювальному сезоні у значної частини споживачів виникли борги з оплати за газ у зв'язку з донарахуваннями, які були зроблені після так званого приведення до стандартних умов. І хоча і НКРЕКП, і уряд вважають ці нарахування незаконними, облгази налаштовані домагатися оплати дуже рішуче, аж до того, що у новому опалювальному сезоні боржникам не відновлять газопостачання. 112.ua розбирався, чи справді така загроза реально існує і що необхідно робити в таких випадках.

Донарахування в платіжках за газ: Платити чи не платити?
Фото з відкритих джерел

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

У минулому опалювальному сезоні у значної частини споживачів виникли борги з оплати за газ у зв'язку з донарахуваннями, які були зроблені після так званого приведення до стандартних умов. І хоча і НКРЕКП, і уряд вважають ці нарахування незаконними, облгази налаштовані домагатися оплати дуже рішуче, аж до того, що у новому опалювальному сезоні боржникам не відновлять газопостачання. 112.ua розбирався, чи справді така загроза реально існує і що необхідно робити в таких випадках.

Що таке донарахування "за приведення до стандартних умов" і звідки вони взялися?

Кілька днів тому прес-служба НАК "Нафтогаз України" попередила про загрозу невідновлення газопостачання споживачам газу, які відмовляються оплатити облгазам (збуту) донарахування за так зване приведення до стандартних умов. "Днями облгази почали розклеювання оголошень на багатоповерхівках, в яких йдеться про відключення для перевірки газових приладів. Відновити газопостачання обіцяють після перевірки та в разі відсутності боргів. Все б нічого, але деякі облгази всупереч чіткій і неоднозначної позиції уряду і регулятора продовжують робити незаконні донарахування "за приведення газу до стандартних умов". Може так статися, що для того, щоб відкрити вентиль, облгази будуть вимагати від людей оплатити віртуальні борги", - йдеться в повідомленні НАК на Facebook. "Нафтогаз" закликав НКРЕКП і Антимонопольний комітет "звернути увагу на це і не допустити чергового порушення прав споживачів".

Фото з відкритих джерел

Примітно, йдеться про донарахування з початку опалювального сезону, який щойно закінчився. Раніше вони не застосовувалися. Принцип такий: облгази, аргументуючи свою позицію тим, що обсяги газу можуть коливатися залежно від температури, стали вказувати в платіжках суми різниці між стандартними умовами, якими вважають температуру 20 градусів Цельсія, тиск 760 мм ртутного стовпчика, і робочими умовами, які виникали у зв'язку з коливаннями температур протягом опалювального сезону. В платіжці це виглядає таким чином.

Фото з відкритих джерел

"Ваш побутовий лічильник не вимірює тиск та температуру газу і відповідно не здійснює автоматичного приведення показників до стандартних умов. Тому обсяг природного газу за показниками вашого лічильника приводиться до стандартних умов за формулою: Vс = V x К, де V – обсяг газу (спожитого) за показниками побутового лічильника, який не оснащений спеціальними приладами для вимірювання температури і тиску, а К – коефіцієнт приведення до стандартних умов, затверджений методикою Мінпаливенерго", - йдеться в повідомленні на сайті "Регіональної газової компанії". 

У зв'язку з цим з жовтня-листопада минулого року споживачі стали отримувати "листи щастя" від збутових компаній, в яких споживачам пропонували доплатити за втрати газу, у зв'язку з поставкою в умовах, що відрізнялися від стандартних. Причому залежно від того, де знаходиться лічильник (на вулиці або в приміщенні), також в залежності від профілю споживача, перерахунок здійснювався з різними коефіцієнтами. У тих споживачів, які відмовлялися сплатити цю різницю, виникли борги. 

НКРЕКП і Кабмін: за донарахування можна не платити 

Регулятор НКРЕКП, який по ідеї є головним арбітром у цій ситуації, виступив проти ініціативи облгазів і заявив, що споживачі не повинні платити за донарахування в зв'язку з приведенням до стандартних умов. Глава Нацкомісії Оксана Кривенко неодноразово заявляла, що компенсація за виробничо-технічні втрати газу, які відбувалися у зв'язку з коливаннями вуличних температур, включені в тариф на послуги з розподілу природного газу, та споживач не повинен платити двічі. У зв'язку з тим, що облгази не стали виконувати рекомендації Нацкомісії і продовжили донараховувати суми за втрати газу через різниці температур споживачам, у березні НКРЕКП, за дорученням Кабміну, почала позапланову перевірку облгазів.

За її результатами на 850 тис. грн був оштрафований "Житомиргаз". Також були оштрафовані ще 10 облгазів: ВАТ "Запоріжгаз", ПАТ "Чернівцігаз", ПАТ "Львівгаз", ВАТ "Вінницягаз", ПАТ "Волиньгаз" та ПАТ "Київоблгаз", ПАТ "Хмельницькгаз", ПАТ "Закарпатгаз", ПАТ "Івано-Франківськгаз". "Харківгаз", "Миколаївгаз", "Сумигаз" і "Дніпрогаз" були оштрафовані на загальну суму 4,15 млн грн (підприємствам були виписані санкції в сумі 850 тис. грн кожному). У комісії підкреслили, що головним порушенням було застосування ліцензіатами "коефіцієнтів для приведення обсягів газу до стандартних умов в жовтні-грудні 2018 року". НКРЕКП зобов'язала компанії провести перерахунки для споживачів і зробити перерахунок додаткових нарахувань за весь період — з жовтня 2018 року по 26 квітня 2019 року.

Аналогічну позицію займає і Кабмін. Борги за незаконні донарахування в платіжках споживачів додаткових обсягів природного газу за приведення до так званих стандартних умов управліннями соціального захисту населення при перепризначенні субсидій братися до уваги не будуть, ідеться в повідомленні, опублікованому на сайті Кабміну.

Раніше в Мінсоцполітики повідомили, що, "зважаючи на позицію НКРЕКП про неправомірність дій операторів газорозподільних мереж, ініціювали зміни до постанови № 848. Згідно з ним, субсидіанти будуть мати право на автоматичне перепризначення допомоги на новий період навіть при наявності "сумнівного" боргу за газ".

Облгази будуть нараховувати і далі

Неофіційно в облгазах кажуть, що здаватися не збираються і будуть як вимагати оплати донарахувань від споживачів, так і продовжувати їх робити в новому опалювальному сезоні. "Приведення газу до стандартних умов при розрахунках облгази продовжують застосовувати, оскільки заборона НКРЕКП суперечить затвердженим ними самими документами", - сказало джерело 112.ua в одному з облгазів "Регіональної газової групи". Він уточнив, що боржники можуть бути відключені від газопостачання після попередження. Також відключення можуть провадитися за результатами планових або позапланових перевірок герметичності системи. Отримати офіційний коментар у РГК не вдалося. 

"На мій погляд, позиція облгазів щодо необхідності приведення показників лічильників побутових споживачів до стандартних умов юридично і по суті обґрунтована", - сказав 112.ua директор ТОВ "Нафтогазбудінформатика" Леонід Уніговський. За його словами, питомі витрати облгазів, позначені регулятором (мова про компенсації виробничо-технологічних втрат, які, за твердженням НКРЕКП, вже включені в тариф), нижчі, ніж ті, які передбачені Методикою (згідно з якою облгази розраховували коефіцієнт для донарахування у зв'язку з коливаннями температури). "Крім того, вартість цих витрат, яка встановлена регулятором, істотно менше, ніж була в 2017-2018 роках", - сказав Уніговський, підкресливши, що НКРЕКП востаннє встановлювала тарифи для операторів газорозподільних мереж в кінці 2016 року. "Варто додати, що в роздрібній ціні на газ для населення України (тарифи затверджені НКРЕКП) транспортна складова – 11%, тоді як у Чехії – 22%, Польщі -26%, Латвії – 33%, а в Болгарії більше 50%", - заявив директор ТОВ "Нафтогазбудінформатика".   

У той же час "Методика визначення питомих втрат природного газу при його вимірюванні побутовими лічильниками в разі неприведення об'єму газу до стандартних умов", затверджена наказом Мінпаливенерго від 21 березня 2003 року №595 (використовується для розрахунку коефіцієнта, за допомогою якого робляться донарахування споживачам через різницю температур і відхилення від стандартних умов), повинна бути переглянута з урахуванням поділу облгазів на постачальні компанії (облгаззбути) і розподільні структури (облгази), а також з урахуванням нових матеріалів і обладнання, які використовуються в сучасних умовах, каже Уніговський.

У самих облгазах стверджують, що, забороняючи їм робити донарахування, НКРЕКП діє в спайці з "Нафтогазом", який прагне встановити контроль над ними і робить все, щоб не допустити зменшення заборгованості. Відзначимо, що поки НАК отримав контроль лише над одним "Кировоградоблгазом". "Їхня ("Нафтогазу", - ред.) стратегія полягає якраз в тому, щоб наростити борги і збитки облгазів до максимуму і потім встановити над ними контроль. Встановлення контролю над розподільною галуззю, до речі, було прописано у презентації стратегії "Нафтогазу" за 2017 рік", - сказав співрозмовник 112.ua в одному з облгазів.

НАК дійсно веде десятки судових спорів із облгазами-боржниками і готовий стягувати борги як грошима, так і майном за допомогою виконавчої служби. Також не можна не відзначити, що питання виробничо-технологічних втрат всі ці роки стоїть особливо гостро в контексті того, що "Нафтогаз" підозрює облгази в тому, що вони примудряються продавати промисловим підприємствам газ за ціною, за якою він продавався населенню. Відзначимо, що в 2015-2018 рр. ціни істотно відрізнялися, що створило можливість заробляти на різниці, зрозуміло, незаконно. Слід сказати, що незважаючи на заяви керівників НАК про те, що такі схеми навіть вдалося викрити після переходу на добове балансування, про порушення кримінальних справ поки не чути. 

А що робити в цій ситуації споживачам? 

Поки титани борються за контроль над трубами, споживачі дійсно мають всі підстави не платити за зроблені їм в опалювальному періоді донарахування, вважає низка експертів. Так звані облгази не мають законних підстав проводити донарахування, оскільки наказ Мінпаливенерго, на який вони посилаються, застосовується тільки для промислових споживачів (підприємств та організацій) і не стосується побутових споживачів (населення), сказав 112.ua начальник відділу дослідження ринків газу та енергетики ДП "Держзовнішінформ" Мінекономрозвитку України Любомир Васюник: "Саме в цьому і полягає суть початку некоректних дій і порушень з боку регіональних газорозподільних компаній. Це майже так само, якщо б, наприклад, виходить постанова Кабміну "щодо зниження ціни на природний газ для побутових споживачів (населення)", а знижку замість цього отримують промислові споживачі (підприємства та організації), тоді як для населення ціна збільшується".    

Васюник сказав, що не береться стверджувати, з якої причини норми перекручуються: "Чи є тут політика, обговорювати не буду, оскільки це не в компетенції моєї посади. Але, як експерт ринків газу та енергетики, можу відзначити, що це абсолютна юридична безграмотність і свідоме перекручування суті вимог і поправок регуляторних актів, які повинні виконувати облгази. Побутовим і будь-яким іншим споживачам потрібні справедливі умови розподілу газу в їхні приміщення, усунення практики шантажу і по суті аналогу рейдерства з боку регіональних газових розподільчих організацій". 

Крім іншого, облгази (навіть при наявності боргів) не мають законних підстав не відновлювати побутовим споживачам постачання газу, оскільки це випливає з тексту постанови НКРЕКП від 23 листопада 2018 року, впевнений Васюник.

Споживачі повинні сплачувати лише за фактично спожитий обсяг природного газу (згідно з показами своїх лічильників). Якщо ж приходить платіжка з донарахуваннями, то споживач повинен "звернутися з письмовими претензіями до облгазу і облгаззбуту". "Оскільки обсяг спожитого природного газу для платіжок розраховують в облгазі, а рахунок виставляє газзбут, важливо спрямовувати претензії в обидві компанії одночасно". Паралельно необхідно подати скаргу в НКРЕКП", - порадив начальник відділу дослідження ринків газу та енергетики ДП "Держзовнішінформ". "У заяві необхідно вказати, що газові компанії, яким надані ліцензії, не дотримуються ліцензійніх умов, надають споживачеві неякісні послуги (у відповідності зі статтею 21 закону "Про НКРЕКП"), говорить він.    

До речі, Оксана Кривенко також закликала споживачів скаржитися в комісію. Вона запевнила, що НКРЕКП вважає дії з донарахувань порушеннями і буде застосовувати санкції до підприємств у вигляді штрафів та заборони нараховувати додаткові суми.

"Якщо облгази відмовляють в задоволенні претензій і не перераховують суми, продовжуючи приписувати "коригуючі коефіцієнти", споживач може звернутися з позовом у суд", - говорить Васюник.  

Але ось в суді шанси на перемогу невисокі, заперечує Уніговський. За його словами, приведення до стандартних умов вимагається у відповідності з низкою нормативних актів, зокрема Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу", Кодексу газорозподільних систем (затверджено постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року №2494, типовим договором розподілу природного газу (затверджено постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2498), також Правилами постачання природного газу, які теж затверджені постановою НКРЕКП.  

В сухому залишку очевидно, що необхідність платити чи не платити за приведення до стандартних умов – одне з найбільш спірних питань, яке в найближчому майбутньому може бути врегульовано тільки за допомогою політичної волі. На підставі тверджень експертів робимо висновок, що, безумовно, користуючись нинішньою позицією регулятора, споживачі можуть спробувати відстояти своє право не платити за донарахування, але це не означає, що вони будуть гарантовано позбавлені сюрпризів у майбутньому, що може настати вже нинішньої осені з приходом нового опалювального сезону.

Олена Голубєва

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>