Доля Кличка: Навіщо Зеленський вирощує опозиціонера?

Доля Кличка: Навіщо Зеленський вирощує опозиціонера?
сайт Киевсовета

Наталія Лебідь

Журналіст

Популярність Зе-команди не падає, а тільки росте. Група "Рейтинг" фіксує у вересні 55% задоволених тим, в якому напрямку рухається Україна (у липні таких було лише 41%). Але в кожній перемозі зріє зерно поразки, а кожен тріумфатор власними руками виліплює того, хто зрештою його здолає. Голосування за розпуск ЦВК (проти якого виступили фракції "Голос" та "Європейська солідарність"), показало, що опозиційні до Зеленського центри в недалекому майбутньому можуть формуватися довкола Святослава Вакарчука та Петра Порошенка.

Але це – в парламенті. А поза парламентом президентська команда також успішно працює над створенням "антиЗеленського". Останні події виводять в опозиціонери ще й Віталія Кличка, котрий цілком міг би лишатися діячем містечкового рівня.

Хід конем

Після того, як Кабмін дав добро на звільнення Віталія Кличка з посади голови КМДА, в експертному середовищі заговорили про можливе проведення дострокових виборів Київради, а також і мера столиці. Наше видання не стояло осторонь і оформило всі думки з цього приводу в один матеріал.

Новини за темою

В ньому йшлося, зокрема, про те, що шляхом до проведення таких виборів може стати вотум недовіри, який Київрада оголосить Кличку. Чергове засідання столичного "парламенту" мало відбутися 12 вересня. Проте замість вотуму недовіри сталося взагалі дещо дивне. Депутати Київради… попросту не з’явилися на засідання. М’яч, таким чином, опинився на полі Кличка. І тоді вже сам мер заговорив про дострокові вибори Київради. Він зазначив, що проведе консультації з лідерами депутатських груп та фракцій, а відтак рішення про розпуск міської ради може бути ухвалене.

Тим часом депутат від "Слуги народу" (і, як подейкують, можливий кандидат в мери Києва) Олександр Ткаченко зазначає, що його політична сила буде ініціювати дострокові вибори і Київради, і столичного голови. Інсайдери називають конкретну дату проведення таких виборів – 8 грудня. Ткаченко уточнює, що вибори відбудуться після написання та ухвалення нового закону "Про столицю". Поки що його тексту не існує навіть в проекті, тож що саме хочуть поміняти "слуги" у діючому законі – невідомо.

Та ясно одне: у битві за Київ (і не тільки) виграє не той, хто має наразі вищий рейтинг, а той, хто вчасно перехопить ініціативу. Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов говорить про це так: "Кличко прекрасно розуміє, чому немає кворуму в Київраді. Але він також розуміє й те, що йому навряд чи вдасться виграти вибори мера, бо, згідно з усіма соціологічними замірами, зараз перемагає кандидатура Зеленського. Але при цьому він може програти гідно і залишитися в політиці або ж просто плентатися у хвості подій, які нав’язує команда Зеленського. Все таки Віталій Кличко – це великий спортсмен, і як досвідчений боєць він обирає боротьбу до останнього".

На що розраховує Кличко

Але що означає "боротьба до останнього"?

Передусім зауважимо, що навіть якщо дострокові вибори мера та Київради відбудуться 8 грудня, "строкові" все одно пройдуть восени 2020 року. Тобто у Віталія Кличка є майже рік, аби вибудувати шкалу власних пріоритетів, зібрати однодумців та здійснити тріумфальне повернення хоч до Київради, хоч до Ради Верховної. В контексті останнього політолог Євген Булавка слушно згадує ситуацію п’ятирічної давнини, коли саме Кличко, а не Порошенко очолював топ найпопулярніших політиків.

"Суперництво між Кличком та Зеленським матиме затяжний характер. Сторони будуть використовувати будь-які методи боротьби. Але у Зеленського не враховують, що своїми діями вони фактично повернули Кличка у велику політику. Останнім часом він займався виключно київськими справами і, здавалося, забув про 2014 рік, коли він був найбільш рейтинговим кандидатом в президенти. До речі, певною мірою нинішній Зеленський нагадує тодішнього Кличка", – говорить Булавка.

Отже, перше, що зробить Кличко, це – видихне і збереться із силами. До речі, "відповідь від Кличка може бути і політичною, і навіть зовнішньополітичною. Візитом до Джуліані Кличко вже намагався нагадати, що він – фігура не лише українського, але й глобального масштабу. Назріває цікавий двобій, ухилятися від участі в якому Кличко не стане", – додає Євген Булавка.

facebook Виталий Кличко

Крім того, не лише не опираючись, а навіть заохочуючи дострокові вибори, Кличко випробовує Зе-команду. "Ініціюванням дострокових виборів Віталій Кличко доводить ситуацію у Києві до патового стану. Аби вже з цих позицій вести боротьбу із владою. Він сигналізує "Слузі народу", що одними виборами мера вона не обійдеться. Сьогодні влада не готова до виборів ще й Київради – на це потрібні додаткові кошти, яких в бюджеті просто немає. Але, окрім фінансового аспекту, є ще й таке питання: чи спроможна "Слуга народу" взяти владу в Києві? Кличко якраз і сподівається на те, що у партії Зеленського надто коротка лава запасних", – зауважує засновник аналітичного центру "Інститут Горшеніна" Кость Бондаренко.

Новини за темою

Власне, кадри – це дійсно слабке місце команди Зеленського. Президентська сила заледве склала перелік імен для списку кандидатів в народні депутати, заледве змогла сформувати Кабмін. Тепер же вона постане перед новим викликом – підібрати когорту тих, хто піде на штурм Київради. А якщо у Зеленського захочуть провести вибори ще й до районних рад Києва, то завдання ускладниться й поготів.

Спостерігати за подібними потугами найкраще за все з опозиційної ніші, яку займе Віталій Кличко. І це його персональна вигода номер два. Вигода номер три – розділити відповідальність за завжди складний київський опалювальний сезон з кимось іще. Якщо мерські вибори відбудуться в грудні і Кличко їх програє, то "половина" сезону дістанеться його наступнику. Вадим Карасьов вважає, що для останнього це буде некритично, але все таки за будь-які негаразди й холодні батареї відповідатиме вже новий мер.

Четвертий позитивний момент для Кличка – чим би не завершилися дострокові вибори, він закриє для себе нинішнє болюче питання відносин з Київрадою. А вона після президентських виборів (тобто вже чотири місяці) не збиралася на жодне засідання та взагалі вийшла з-під контролю.

Але на взаєминах чинного мера та Київради слід зупинитися трохи детальніше.

Втрата контролю

"Розглядати протистояння лише Кличка і Зеленського не зовсім вірно, варто говорити також і про протистояння Кличка та депутатів Київради, які помалу тяжіють до Зеленського. Сама по собі Київрада стала недієздатною: востаннє депутати збиралися на засідання в травні, а це ненормальне явище. На цей орган зараз тиснуть як зсередини (Кличко), так і ззовні (Зеленський). Тому логічно, що Кличко перехоплює ініціативу і заявляє, що дострокові вибори неминучі", – коментує для 112.ua політолог Кирило Сазонов.

Після обрання Володимира Зеленського президентом України Київрада й справді почала перевзуватися у стрибку. Віталій Кличко завбачливо спробував сконцентрувати в своїх руках якомога більше влади. В цьому відношенні він дійсно трохи нагадує діючого президента – тут політолог Євген Булавка справді мав рацію. На четвертий день після поразки Порошенка Кличко подав на розгляд до Київради проект рішення про виконавчі органи міськради, котрі підмінять функції адміністрації. Він передчував, що функцій голови КМДА його можуть невдовзі позбавити.

Але Київрада не підтримала ідею Кличка. Паралельно з цим окреслився й головний опонент мера в стінах столичного парламенту, і це – депутат Київради Сергій Гусовський. Не далі як 11 вересня, тобто напередодні засідання міської ради, котре так і не відбулося, Гусовський разом з екс-мером Києва Олександром Омельченком та ще одним депутатом Київради Іллею Сагайдаком провели брифінг на Хрещатику, 36, на якому наголосили на "небезпечних ініціативах" Віталія Кличка.

Не секрет, що Сергій Гусовський належить до "пулу" президента Зеленського. А ще він є співзасновником руху "Люди важливі", куди, окрім самого Гусовського, входить також нинішній прем’єр-міністр Олексій Гончарук, заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов, радник міністра внутрішніх справ Арсена Авакова Антон Геращенко та інші персони різного ступеня близькості до Зе-команди.

Витримувати "бунт на кораблі" у виконанні Гусовського та всіх, хто переорієнтувався на нову владу, для Кличка і енергозатратно, і недоцільно. Краще "відпустити з миром" нинішню Київраду. Плюс "нав’язати свою гру і свій темп саме зараз, коли у Зеленського ще нема своєї ЦВК і коли суперник для Кличка ще не готовий. Віталій Володимирович як спортсмен і як боксер прекрасно розуміє, як важливо нав’язати свою тактику", – переконаний Кирило Сазонов.

Щоправда, нова Київрада може вийти ще більш "зеленою", аніж нинішній її склад. Але це вже буде турботою нового мера. За попередніми прогнозами, Віталій Кличко програє будь-якому кандидату від Зеленського, хоча в даному випадку "перемагають не персоналії, а рейтинг "Слуги народу" в цілому. Якщо з часом рейтинг Зеленського почне падати, зміняться і столичні розклади", – зазначає Євген Булавка.

"Соціологія – справа ненадійна, – додає Кирило Сазонов. – Як жартують з цього приводу політтехнологи, якщо вам не подобаються результати опитувань, замовте свої. Соціологія буває стопроцентною тільки тоді, коли це – результати виборів. Тож побачимо. Мерська кампанія триватиме як мінімум пару місяців, протягом яких багато що може змінитися".

Зміни грядуть?

Власне, кілька слів про те, що і як може змінитися вже в недалекому майбутньому. Зовсім свіжих мерських рейтингів нема, але є соцопитування, яке засвідчує, що киянам не сподобалося усунення Кличка з посади голови КМДА. Більшість жителів Києва, а саме – 72% (майже стільки, скільки підтримали Володимира Зеленського на президентських виборах) вважають, що влада не має політичного права призначати на роль керівника КМДА іншу особу, аніж ту, котру обрали кияни на виборах міського голови. Це – згідно із соціологічними замірами групи "Рейтинг".

Соціологи "Рейтингу" фіксують також наступне: 39% респондентів вважають, що вибори міського голови Києва повинні відбутися якомога швидше, вже у цьому році, 7% виступають за дострокові вибори навесні, натомість 43% – за проведення їх у жовтні 2020-го, як і заплановано. Однак 43% вважають, що меру Кличко потрібно дати можливість допрацювати свій термін і замінити його на іншого в результаті виборів, а 39% підтримують негайне переобрання мера Києва. І, щоправда, тільки 8% – за те, щоб Кличко переобрали міським головою на наступну каденцію.

Сам Кличко, не дивлячись навіть на згадані 8%, налаштований і рішуче, і оптимістично. "Я вибори виграю", – так, за свідченням кореспондента "Лівого берегу", він заявив в кулуарах щорічної зустрічі Ялтинської європейської стратегії (YES). А на питання про конкурентів Віталій Кличко відповів: "Головний конкурент – ті виклики, які є в місті Києві, і цих викликів дуже багато". Мовляв, хай нова команда впорається із ними краще, аніж це виходило у нього.

Що ж, нічого неймовірного в тому, що протягом найближчих місяців електоральні симпатії хитнуть шальки терезів в бік Кличка, немає. Тим паче, що українці завжди мали пієтет до переслідуваних владою (або незаконно нею звільнених) осіб. Волею Зеленського Кличко потрапляє саме в цю категорію. Плюс він демонструє одночасно і готовність до боротьби, і те, що на даному етапі не тримається за своє крісло. І перше, і друге є технологічно правильними ходами.

Нарешті, як зазначає Кирило Сазонов, "Кличко – достатньо помітна фігура, але, на відміну від Порошенка або інших гравців, довкола нього майже не було серйозних скандалів, а це дуже важливо". Отже, поєдинок мера Києва та президента України триватиме. Чим він завершиться для обох – покаже час. 

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>