Добрий поганий Зеленський: Як російські ЗМІ змінюють тональність стосовно українського президента

Добрий поганий Зеленський: Як російські ЗМІ змінюють тональність стосовно українського президента
Фото з відкритих джерел

Наталія Лебідь

Журналіст

Тоді як частина українського соціуму побачила у Володимирі Зеленському політика з проросійськими нахилами, у Москві його викрили як затятого русофоба. Рубіконом стала інавгураційна промова нового президента. Але знову ж таки: поки співвітчизники шпетили Зеленського за те, що фразу "Росія – ворог й агресор" не було ним чітко проартикульовано, в РФ дійшли до повного розчарування в українському лідерові.

"Обережний оптимізм"

Хоча якщо пригадати хронологію останнього місяця, почати варто з того, що очільник РФ Путін не привітав свого колегу з обранням. А от Петро Порошенко свого часу отримав з Москви всі належні ґратуляції. Чому цього не було зроблено щодо Зеленського? У Росії вирішили, що реверанси є передчасними, адже "судити треба на підставі конкретних справ, конкретних кроків", пояснив речник Путіна Дмитро Пєсков, якого процитували російські "Ведомости".

Це видання навело й слова московського політтехнолога Євгена Мінченка, який зазначив, що "сам по собі український режим, незалежно від прізвища президента, небезпідставно вважається ворожим щодо Росії. Тому давати зараз якісь аванси Зеленському особливого сенсу немає". Один раз Росія вже помилилася, продовжує розвивати думку Мінченко, бо думала, що для Порошенка головне – це гроші та цукерки. "Але вийшло інакше – із "шоколадного короля" постав головнокомандувач. Подивимося, що вийде з артиста", – говорить він.

Інше російське ЗМІ – Газета.ру – одразу після другого туру писало про те, що "перемога Зеленського дає підстави для обережного оптимізму" (…) "Свою першу заяву Зеленський зробив до теми звільнення українських затриманих, моряків зокрема. Таким чином, Зеленський повинен вийти на діалог з Росією", – припускало видання.

В архівах росмедіа нам пощастило знайти дуже показову статтю, датовану ще січнем 2019 року. Матеріал, надрукований на ресурсі "Взгляд", містить досить-таки компліментарні відгуки про Зеленського. Автори навіть називають його "останнім джедаєм" та "символом нової надії": "Він проти того, щоб російськомовних в Україні "ламали" і робили людьми другого сорту (…) Загалом, Зеленський – це такий "компромісний кандидат". Патріот, але не фанатик. Західник, але не русофоб. Євромайдан, але без Порошенка".

Захопившись розповіддю про чесноти тоді ще кандидата в президенти, "Взгляд" доходить висновку, що Зеленський є навіть… надто хорошим лідером для України. "Для Росії видима адекватність кандидата – це і плюс, і мінус одночасно. Необхідно усвідомити те, що у багатьох у РФ, не виключаючи її владні кола, зберігається досить зворушливе (щоб не сказати "братське") ставлення до України. Україну нам досі шкода, й адекватна людина на чолі цієї держави може забезпечити українській державі, яка казна-куди котиться, деякий "перепочинок".

"Та чи потрібно давати такий "перепочинок" відверто ворожій державі, яка при цьому не збирається відмовлятися від планів щодо євроінтеграції, українізації та декомунізації? Радше  ні, ніж так. Знесилених ворогів слід дочавлювати до кінця, а не годувати доти, поки черговий Майдан не відкриє нову главу української історії – ще більш антиросійську", – писав "Взгляд".

"Хунта 2.0"

Та не минуло й півроку, як тональність того самого "Взглядау" докорінно змінилася. Слід зауважити, що з поміж інших фнтернет-видань це приділяє українській тематиці максимум уваги. На порталі поскаржилися, що правовласник серіалу "Слуга народу" заблокував для росіян його показ на YouTube і що студія "Квартал 95" відмовилася відповідати "Інтерфаксу" про причини такого рішення. Не сподобалося "Взгляду" й те, що глава АП Зеленського Андрій Богдан пообіцяв Москві "політику батога та пряника".

А 24 травня "Взгляд" розмістив статтю під назвою "На що перетворять Україну лібертаріанці?", де висловив щиру надію на те, що починання Зеленського проваляться. "Якими є шанси на те, що у безнадійного державного утворення, де піднесені мрії про світле майбутнє легко народжуються і швидко вмирають, під керівництвом політичних дилетантів вийде щось добре? Ще жодного разу не виходило, а тут раптом раз – і вийде", – іронізує "Взгляд". І висловлює сподівання, що лібертаріанство в Україні зазнає такого самого краху, як лібералізм у Росії.

Цікаво відстежувати й еволюцію поглядів на Зеленського двох відомих російських телепропагандистів Дмитра Кисельова та Володимира Соловйова. Для обох кандидат Володимир Зеленський на початку президентських перегонів був радше позитивним героєм. Все змінилося ще до оприлюднення офіційних результатів голосування. Нині на російських федеральних каналах про нього говорять так само різко, як про Петра Порошенка протягом останніх кількох років.

Фото з відкритих джерел

"В Україні починається новий серіал: як ми йому довіряли, як ми його вибрали і як швидко він втрачатиме популярність" – цими словами Володимир Соловйов почав одну зі своїх недільних програм на каналі "Росія-1". При цьому до другого туру Соловйов (до речі, член партії "Єдина Росія") був налаштований до Зеленського набагато тепліше. 4 квітня в ефірі програми "Хто проти" він з гостями обговорював батл відеороликами, який влаштували кандидати в президенти України напередодні дебатів. І не приховував при цьому, на чиєму боці його симпатії. "З одного боку – Голлівуд, а з іншого – кіностудія Довженка, 1978 рік, ще й музичку наклали… Насправді Зеленський – це наступний пункт у розвитку, в еволюційному розвитку української політичної реальності", – говорив Соловйов.

Новини за темою

Загалом Зеленський був позитивним героєм на російському ТБ доволі довго: він "близький до Росії", з ним "можна вести" діалог, проти нього ведеться "брудна кампанія Порошенка". Те, що шоумен непогано показав себе на дебатах, визнав навіть Дмитро Кисельов. "Зеленський просто поставив Порошенка на коліна. А трибуни за підсумками словесної дуелі скандували "Зеленський, Зеленський!" – розповідав глядачам телеведучий.

До речі, Кисельов був одним із тих, хто провів паралель між кар'єрою Зеленського і кар'єрою 40-го президента США Рональда Рейгана, а також президента Гватемали Джиммі Моралеса. Він же, випереджаючи події, заявляв про те, що Зеленський - "без п'яти хвилин президент України" і що якби Петро Порошенко знав про таку перспективу, то "вбив би Зеленського в буквальному сенсі".

Риторика російських телеканалів почала змінюватися, коли після другого туру голосування Зеленський як президент-елект почав робити перші заяви з приводу ситуації на Донбасі. "Позитиву поки мало. Кампанія була видатною, тому що він примудрився не сказати нічого, це кампанія, заснована на порожнечі, це кампанія – ніщо", – зауважив ведучий 1-го каналу Петро Толстой.

"Коли питаєш, а яка команда у людини, яку вони обрали, – вони не здатні відповісти. А які перші кроки він збирається зробити? Вони не здатні відповісти. І вся Україна дико радіє. Чому?" – запитував Соловйов. "Ніхто з кандидатів не запропонував шляхів виходу країни з найжорстокішої кризи. Та й чекати цього було безглуздо. Розрахунок був на виставу", – говорив Кисельов.

А загалом з легкої руки видання "Настоящее время" епоха правління Зеленського, яка щойно розпочалася, вже дістала назву "Хунта 2.0". І це, можливо, одна з найважливіших характеристик нинішньої президентської каденції.

"Президент миру на словах"

Однак чим саме прогнівив Зеленський російську спільноту, зокрема журналістське та експертне середовище? Передусім зазначимо, що російським медіа дуже заімпонували слова президента Зеленського, який у своїй інавгураційній промові сказав, що готовий до непопулярних рішень і до діалогу з Росією для припинення війни на Донбасі. Медійники будували безліч версій щодо того, про які саме непопулярні рішення могло йтися. І лише "Комерсант" обережно зауважив, що ця частина промови Зеленського видається доволі "проблемною", оскільки незрозуміло, як Зеленський досягне миру без значних поступок Путіну. А на ці поступки він, мовляв, навряд чи піде.

Фото з відкритих джерел

Нещодавня поїздка Володимира Зеленського до району бойових дій остаточно підірвала віру московських медіа в його проросійськість. На сайті телеканалу RT про цей візит написали таке: "Президент України Володимир Зеленський вперше після вступу на посаду відвідав позиції українських військовослужбовців на Донбасі (…) При цьому раніше Зеленський заявляв, що готовий на все заради припинення конфлікту на Донбасі. Однак експерти вважають, що новий глава держави не поспішатиме виконувати мінські угоди".

RT одразу охрестив Зеленського "президентом миру на словах", звинувачуючи його в тому, що він як верховний головнокомандувач не віддав наказу припинити обстріли позицій бойовиків. "Якби він по-справжньому хотів вирішити конфлікт, то вже дав би доручення Раді ухвалити закони, передбачені мінськими угодами. Зокрема, про статус Донецької та Луганської областей. Я думаю, що ніяких реальних рухів і кроків до того дня, як відбудуться вибори до Ради, не буде", – цитує RT політолога Юрія Свєтова.

Не припало до смаку росЗМІ й те, що ідея референдуму щодо шляхів досягнення миру з Росією (про неї, нагадаємо, говорив не сам Зеленський, а голова його адміністрації Богдан) помалу сходить з порядку денного. У гніві та роздратуванні пропагандист Соловйов передрік, що "в разі референдуму не буде вашого дегенеративного походу в НАТО, не буде у вас війни на Донбасі. Ви покаєтеся перед жителями Донбасу, на колінах приповзете і скажете: "Вибачте нас за це!". У вас буде російська мова, у вас не буде ніякої бандерівщини!".

Тим часом російська "Независимая газета" інформує, що в Україні Зеленському закидають "капітуляцію" та "зраду", однак новий президент пояснює своїм опонентам, що саме він мав на увазі й чого сподівався досягти. У статті, датованій 23 травня, НГ пише про те, як на Банковій зібралися категоричні противники референдуму і як Зеленський "запросив на бесіду учасників акції".

"Про зміст розмови написав у соцмережі один з її учасників Тім Златкін. За його словами, новий президент України заявив, що бачить своїм першим завданням припинення вогню на Донбасі. Активісти зразу ж таки виправили президента: "Ми хочемо перемоги у війні". Тема переговорів з РФ, за словами того самого джерела, перетекла в обговорення кадрових питань, адже на сьогодні Україна не має навіть складу нової переговорної групи в Мінську", – розповідає "Независимая газета".

І додає: "Володимир Зеленський відкинув можливість переговорів з РФ. Відповідаючи на запитання журналістів перед початком виступу на iForum-2019 у Києві, чи будуть переговори з Росією, президент України сказав: "Ні".

Цікавий момент: як би не оцінювали російські масмедіа події в Україні, інколи в їхніх публікаціях відчувається певною мірою заздрість до того, що відбувається на наших теренах. Стосується це здебільшого ситуації всередині країни – не економічної, але тієї, що характеризує рівень української демократії.

"Президент – кожен українець, заявив Зеленський: не тільки 73%, які проголосували за нього, але все 100% українців. А значить, відповідальність за побудову нової, успішної і щасливої ​​країни – це справа кожного. Ці прості та сильні слова звучать, напевно, крамолою для Кремля", – зауважують "Ведомости".

"Слова Зеленського перекреслюють поширене в Росії ставлення влади до людей як нової нафти – джерела податків, легітимації схвалених нагорі рішень або кандидатів, – пише газета. – Прикро, напевно, чути, як президент сусідньої країни цитує президента нашого головного геополітичного ворога: "Уряд не вирішує наших проблем, уряд і є наша проблема!".

"І зовсім дивно, мабуть, звучать слова Зеленського, що "президент – не ікона, не ідол", тому його портрети не повинні висіти в кабінетах чиновників. Нехай краще вони повісять фотографії своїх дітей. Це перекидає вертикаль влади, встановлюючи її відповідальність перед майбутнім, а не перед вищим", – зазначають "Ведомости".

Зрештою не варто впадати в передчасні ілюзії. Стаття "Ведомостей" - це радше виняток із загального потоку. Значно більше на розум росіян впливають такі люди, як Соловйов та Кисельов. А у них, як ми знаємо, "ету нашу дємократію" зовсім не шанують.

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>