banner banner banner banner

Держсекретар Тоні Блінкен: Яких змін чекати в зовнішній політиці США

Держсекретар Тоні Блінкен: Яких змін чекати в зовнішній політиці США
112.ua

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Новообраний президент США Джо Байден визначився з кандидатурою держсекретаря: ним стане 58-річний Ентоні Блінкен, який тривалий час обіймав посади другого-третього плану в американській державній системі. З 2021 року в його веденні опиниться зовнішня політика США. Щоб мати уявлення про те, які зміни чекають зовнішню політику США, як вони вплинуть на Україну та інші країни і як команді президента Володимира Зеленського вибудовувати мости з новою адміністрацією у Вашингтоні, варто проаналізувати послужний список і погляди майбутнього глави Держдепартаменту в різних міжнародних питаннях.

Послужний список

Ентоні "Тоні" Блінкен народився в 1962 році в Нью-Йорку в єврейській родині з українським корінням. Його батько Дональд Блінкен, ветеран Другої світової війни, був послом США в Угорщині, дядько Алан Блінкен очолював американське посольство в Бельгії, а дідусь, письменник Меїр Блінкен, народився в Києві та емігрував до Америки. Тоні жив у Франції, куди емігрувала його мати Юдіфь Блінкен разом із новим чоловіком, адвокатом-євреєм Семюелем Пізаром, який пережив Голокост у таборах смерті Аушвіц і Дахау. Блінкен навчався в елітному французькому навчальному закладі Еколь Джанін Мануель, закінчив Гарвардський університет, школу права Колумбійського університету з науковим ступенем. У 80-х він працював репортером журналу The New Republic, юристом у Нью-Йорку і Парижі.

Новини за темою

Тоні Блінкен з молодих років залучений в американську політику і має тривалий стаж держслужби. У 1988 році разом зі своїм батьком він брав участь у зборі коштів на підтримку кандидата в президенти від Демократичної партії Майкла Дукакіса (програв Джорджу Бушу - старшому). У 1994-2001 роках Блінкен працював у Раді національної безпеки США, обіймав посади спеціального помічника президента Білла Клінтона і писав для нього промови, курирував питання відносин з Європою і Канадою. У 2002-2008 рр. він займав пост директора канцелярії комітету Сенату з міжнародних відносин, куди входив сенатор Джо Байден.

У 2013-2017 рр. Блінкен займав пости заступника держсекретаря Джона Керрі, радника з національної безпеки віце-президента Джо Байдена і заступника радника з питань національної безпеки президента Барака Обами. Тоді він курирував зовнішню політику США в Афганістані, Лівії, в Азіатсько-тихоокеанському регіоні. У період його роботи було проведено спецоперацію з ліквідації терориста "номер один" Усами бен Ладена у 2011 році, відбулася зміна режиму в Лівії, було підписано торговий пакт "Транстихоокеанське партнерство". Блінкен був радником Байдена із зовнішньополітичних питань у період виборчої кампанії у 2020 році.

Тоні Блінкен (визирає з-за плеча) в ситуаційній кімнаті з президентом Обамою в 2011 році Белый Дом

Блінкен заробив репутацію компетентного й авторитетного чиновника, серйозного аналітика, який розуміється на геополітиці та питаннях міжнародних відносин. Він працював в американських "мозкових центрах", таких як "Центр стратегічних і міжнародних досліджень", "Центр дипломатії Пенн Байден", є членом "Ради з міжнародних відносин" й автором статей про зовнішню політику у виданнях The New York Times, CNN. У 2017 році Блінкен разом із колишнім заступником міністра оборони Мішель Флурнуа заснував консалтингову фірму WestExec Advisors, яка аналізує геополітичні ризики для інвесторів.

Блінкен не є політичним "яструбом", він глобаліст і прихильник багатостороннього співробітництва в рамках міжнародних організацій, зміцнення демократії у світі. Він критикував зовнішню політику адміністрації президента Дональда Трампа, якій був притаманний ізоляціонізм та односторонні дії. На його думку, доцільно відродити довіру до США у світі як до надійного партнера, повернутися до Паризької угоди про захист клімату, укласти нову ядерну угоду з Іраном, залишитися у ВООЗ, приділяти більше уваги глобальним проблемам і намагатися врегулювати кризи.

Українська криза

Тоні Блінкен вважає агресію Росії на сході України серйозною проблемою, яка розкрила слабкі місця зовнішньої політики США, з недовірою ставиться до президента РФ Володимира Путіна. Він визнає, що в 90-х демократи припустилися помилки, вважаючи, що Росія здатна стати демократичною державою, зав'язаною на відносинах із США і НАТО. США сприяли вступу Росії до СОТ у 2006 році. Блінкен вважав, що після приходу до влади Путіна в 1999 році той буде поглиблювати співпрацю із Заходом, але цього не сталося через те, що демократичні цінності несумісні з корупцією, завдяки якій збагачується російська влада.

Блінкен брав участь у розробленні "політики перезавантаження" Обами, який чомусь бачив в обраному у 2008 році президенті Дмитрі Медведєві прогресивного незалежного лідера, здатного розгорнути Росію в бік Заходу, але прорахувався в тому, що в тандемі з Путіним він грав роль веденого, а не рівного гравця. Незважаючи на стереотип про те, що Байден був прихильником жорсткої лінії щодо Росії в команді Обами, в одному зі своїх інтерв'ю Блінкен зізнався, що його шеф бачив у "політиці перезавантаження" можливість ефективно співпрацювати Москвою на глобальному рівні за умови поваги Кремлем демократії, територіальної цілісності та кордонів пострадянських країн.

Недоліком Блінкена в контексті врегулювання конфлікту на сході України є двояке сприйняття Росії як партнера і противника одночасно. Наприклад, він підтримує політику антиросійських санкцій з 2014 року і водночас розраховує на підтримку Кремля у відновленні переговорів з Іраном щодо нової ядерної угоди. Блінкен проти завершення будівництва невигідного для України газопроводу "Північний потік - 2" і бачить у ньому перешкоду на шляху диверсифікації ЄС напрямків поставок енергоносіїв, але у 2016 році стверджував, що США не мають на меті витіснити російську нафту і газ з європейського ринку.

Блінкен надмірно обережний і прагматичний, тоді як будь-яке геополітичне протистояння пов'язане з ризиком. Він із розумінням поставився до рішення Обами не надавати Україні протитанкових комплексів, оскільки побоювався, що після знищення українськими військовиками великої кількості російської бронетехніки Кремль почне діяти на Донбасі жорсткіше і буде ще більше жертв. Блінкен вважає, що Росія має більше переваг для впливу на розвиток ситуації на сході України, ніж США. Після приходу до влади адміністрації Трампа і посилення санкцій проти Росії його погляди стосовно цього змінилися - він рекомендував господареві Овального кабінету не зволікати з передачею Україні летальної зброї.

Він не має чіткого розуміння того, як примусити Росію до миру на сході України. Санкції не зробили Росію поступливішою в плані виконання мінських домовленостей. На його думку, стримуванню Росії та її лібералізації в перспективі посприяє розвиток демократичних процесів в Україні, що схоже на утопію, враховуючи пишну корупцію, непотизм, занадто повільні темпи реформ. У будь-якому випадку США не скасовуватимуть антиросійські санкції до повернення Криму до складу України і врегулювання конфлікту на Донбасі.

Майбутній держсекретар вважає НАТО ефективним інструментом захисту демократії в країнах Балтії і Центрально-Східної Європи, які убезпечили себе від повернення в орбіту впливу Росії. На його думку, якби Україну прийняли до альянсу, це дозволило б уникнути агресії Росії. На Бухарестському саміті НАТО у 2008 році Німеччина і Франція заблокували приєднання України до "Плану дій щодо членства в НАТО". Блінкен підтримує збільшення витрат на оборону країн - членів НАТО до 2% від ВВП до 2024 року.

Близькосхідна політика

Основним завданням Блінкена на Близькому і Середньому Сході є переконати Іран припинити збагачувати уран і закрити ядерні об'єкти. Він не збирається реанімувати ядерну угоду Обами, з якої вийшов Трамп у 2018 році, а хоче пов'язати Ісламську Республіку такими зобов'язаннями, які зведуть до нуля будь-які спроби відновити ядерну програму в майбутньому. Допоки Тегеран не піде на поступки, санкції адміністрації Трампа залишатимуться в силі, що є невигідним для країн - членів ЄС, які хочуть купувати дешеву нафту.

Важливий пріоритет Блінкен віддає відносинам з Ізраїлем, де його вважають "другом" у політичних та експертних колах. Він підтримав посередництво адміністрації Трампа в переговорах Ізраїлю, ОАЕ та Бахрейну і досягнуті домовленості щодо встановлення дипломатичних відносин між країнами. Однак він вважає небезпечним для Ізраїлю рішення американського президента припинити надавати допомогу в галузі безпеки Палестині, відійти від принципу "двох держав" у врегулюванні палестино-ізраїльського конфлікту, а також скоротити військову присутність у Сирії без консультацій з Ізраїлем.

Трамп визнав Єрусалим столицею Ізраїлю і його право на анексію 30% Західного берега річки Йордан. Палестинці хочуть створити свою державу на цих територіях. Новому держсекретареві буде нелегко переконати прем'єр-міністра Беньяміна Нетаньягу, який не захоче віддавати назад те, що вже отримав. Тим паче Блінкен виключає варіант заморожування військово-технічного співробітництва з Ізраїлем навіть у разі розбіжностей у палестинському питанні. Під час ескалації конфлікту в секторі Гази і масованого ракетного обстрілу ізраїльських міст у 2014 році Блінкен посприяв виділенню Штатами чверті мільярда доларів Ізраїлю на виробництво протиракетних комплексів "Залізний купол".

Зміна влади в США є неприємним сюрпризом для Саудівської Аравії. Блінкен сумнівається в тому, що 35-річний наслідний принц Мухаммед Салман підходить на роль регіонального союзника США. Демократи не підтримують військову операцію Саудівської Аравії в Ємені, результатом якої стали великі жертви серед цивільного населення (понад 11 тис. осіб). Хоча у 2015 році Блінкен підтримав інтервенцію Ер-Ріяда до сусідньої держави, де шиїтська організація "Ансар Аллах", яку спонсорує Іран, намагалася повалити світську державу і влаштовує ракетні обстріли території королівства.

Вбивство журналіста Джамаля Хашоґджі, який критикував принца Салмана, суперечить демократичним цінностям. Блокада Катару, який Саудівська Аравія, ОАЕ і ряд арабських країн підозрюють у спонсоруванні міжнародного тероризму, йде врозріз з інтересами США, яким потрібна єдність серед країн Перської затоки для стримування Ірану. У Катарі розташована американська авіабаза. Можливо, демократи порушать питання заморожування постачання озброєнь до Саудівської Аравії, як це зробили європейські країни. Блінкен збирається переглянути частину оборонних контрактів з ОАЕ, зокрема плани постачання багатоцільових винищувачів F-35, щоб не позбавляти Ізраїль військової переваги в регіоні.

Протистояння і співробітництво з Китаєм

Команда Байдена продовжить жорстку політику Трампа щодо Китаю, позаяк бачить у ньому основного конкурента у світі в політичній, економічній і військовій галузях, схилятиме до поступок у галузі торгівлі й домагатиметься захисту інтелектуальної власності американських компаній, які там працюють. Тільки замість односторонніх мит завдання Блінкена - переконати європейські та азійські країни підтримати в цій справі США. Дипломат вважає, що противагою економічної потужності Піднебесної міг стати торговий пакт "Тихоокеанське партнерство" за участю США і країн Азійсько-Тихоокеанського регіону, на частку яких припадає 40% світової торгівлі. За президентства Трампа США припинили участь в цій угоді.

Водночас Блінкен збирається домовлятися з керівництвом Китаю про співпрацю в галузі захисту клімату, боротьби з коронавірусом і розраховує на його сприяння в переговорах з Іраном у питанні ядерної угоди. Його фірма WestExec Advisors сприяла американським компаніям у виході на китайський ринок в умовах торговельної війни. Однак далеко не факт, що в Пекіні підуть назустріч новій адміністрації. Китайці вимагатимуть скасування всіх мит, які запровадила адміністрація Трампа, в обмін на допомогу в інших питаннях.

Георгій Кухалейшвілі

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>