banner banner banner banner

Держбюджет-2018: Кому на що розраховувати наступного року

Перед нами лежить урядова версія бюджету, а як ми знаємо, підсумковий документ зазвичай перекроюють в інтересах різних лобістських груп та окремих депутатів. При наявності коаліції, в якій немає голосів для затвердження документа, Кабмін буде змушений піти на фінансові поступки позафракційним депутатам, а, можливо, навіть окремим фракціям, як це було у попередні роки

Держбюджет-2018: Кому на що розраховувати наступного року
Укрядовий портал

Ярослав Конощук

Парламентський кореспондент

Перед нами лежить урядова версія бюджету, а як ми знаємо, підсумковий документ зазвичай перекроюють в інтересах різних лобістських груп та окремих депутатів. При наявності коаліції, в якій немає голосів для затвердження документа, Кабмін буде змушений піти на фінансові поступки позафракційним депутатам, а, можливо, навіть окремим фракціям, як це було у попередні роки

В Україні офіційно запущено бюджетний процес. У понеділок, 18 вересня, на сайті парламенту оприлюднено урядову версію головного фінансового документа країни, а вже в п'ятницю відбудеться його офіційне представлення народним депутатам. Втім, джерела 112.ua у Кабінеті міністрів зазначають, що проект уряду практично не враховує "побажання депутатів", а значить, його чекають суттєві зміни до другого читання. 112.ua розбирався, як уряд поділив майже 900 мільярдів бюджетних грошей.

Силовики отримають більше за всіх

"Витрати на оборону збільшаться до 164,9 мільярда гривень. Це зарплати наших воїнів, якісне технічне обладнання і переозброєння", - заявив під час представлення проекту бюджету прем'єр-міністр Володимир Гройсман. Втім, безпосередньо на армію, згідно з проектом бюджету, піде 83 мільярди гривень, що майже на 19 мільярдів гривень більше, ніж у бюджеті цього року. Хоча Міністерство оборони, за даними джерел 112.ua у військовому відомстві, просило 110 мільярдів. При цьому на закупівлю і модернізацію озброєння планується витратити на 6 мільярдів гривень більше, ніж у бюджеті 2017 року. Військовикам також обіцяно підвищення зарплати.

Новини за темою

Міністерство внутрішніх справ, згідно з урядовою версією бюджету, отримає додатково майже 13 мільярдів гривень і в цілому 63 мільярди гривень. Серед іншого, на центр по боротьбі з корупцією планується витратити 4,7 мільярда гривень.

Прикордонники отримають додатково майже 2 мільярди гривень. В цілому бюджет Адміністрації Державної прикордонної служби, згідно з планами уряду, складе понад 9 мільярдів гривень, а власне охоронців кордону чекає зростання зарплат.

Який вже рік уряд не забуває і про скандальний проект "Стіна". Уряд пропонує виділити в 2018 році на його реалізацію 200 мільйонів гривень. Таку ж суму Кабмін розраховує витратити і на житло для прикордонників та бійців Національної гвардії. В цілому витрати на останню уряд планує збільшити практично на 10%, до понад 200 мільйонів гривень.

Витрати на СБУ планується збільшити майже на 1 мільярд гривень, до 7,6 мільярда гривень. Майже на таку ж суму зросли видатки на Генеральну прокуратуру.

Новини за темою

Варто зазначити, що майже 15% офіційно заявлених витрат на оборону становлять видатки на Національну поліцію. Уряд пропонує збільшити витрати на поліцейських на 6 мільярдів гривень, до понад 23 мільярдів гривень.

Українське ФБР під питанням, але з бюджетом

Урядова версія проекту бюджету 2018 передбачає виділення 651,5 мільйона гривень на функціонування Державного бюро розслідувань. Це на 10% більше, ніж було передбачено в бюджеті 2017 року. Варто зазначити, що згідно з законопроектом про прокуратуру, функції слідства повинні були перейти саме до Державного бюро розслідувань ще кілька років тому, проте терміни кожного разу переносили, а на сьогоднішній день у вітчизняного аналога американського ФБР немає навіть директора. У той же час, не дивлячись на рядок у бюджеті, впевненості в тому, що бюро з'явиться, немає і зараз, хоча генеральний прокурор Юрій Луценко анонсував появу бюро ще цьогоріч.

Експортери пролобіювали захист

Як і анонсував прем'єр-міністр Володимир Гройсман, в Україні заплановано появу експортно-кредитного агентства, створення якого лобіював голова комітету з питань промислової політики Віктор Галасюк. Варто зазначити, що закон, що передбачає створення цього агентства, прийнято ще в грудні 2016 року. Кабмін планує створити агентство у формі публічного акціонерного товариства. Агентство, як очікується, буде частково компенсувати виплати по кредитах для експортерів, а також надавати гарантії за договорами, які забезпечують розвиток експорту. В уряді розраховують, що діяльність агентства буде стимулювати експорт товарів українського походження. На діяльність нової структури в бюджеті Кабінет міністрів заклав 200 мільйонів гривень. Час покаже, чи стане агентство дійсно рятівником для експортерів та одним із двигунів економічного зростання, або ж буде просто лобістським проектом.

Мораторій на землю знімають?

Уряд заклав у проекті Держбюджету-2018 проведення земельної реформи. На ці цілі планується витратити 452,8 мільйона гривень. Зазначені кошти планується, серед іншого, витратити на проведення загальнонаціональної оцінки земель, підготовку до продажу земель сільгосппризначення. Нагадаємо, що раніше МВФ називав однією з умов отримання чергового траншу кредиту скасування мораторію на продаж землі сільгосппризначення. Пізніше представники Фонду заявили, що для них відміна мораторію не є пріоритетом, проте за даними джерел 112.ua у фракції "Блоку Петра Порошенка", вже в кінці цього року законопроект про легалізацію продажу землі сільгосппризначення може бути прийнято у першому читанні. Та й президент України Петро Порошенко під час виступу в парламенті з посланням дав зрозуміти, що буде наполягати на затвердженні земельної реформи.

Через дороги на вибори

Уряд планує за рахунок бюджетних коштів ремонт автошляхів за маршрутом Львів-Тернопіль-Умань; Біла Церква-Одеса-Миколаїв-Херсон. На ці цілі планується витратити близько 4 мільярдів гривень.

Новини за темою

На ремонт дороги М-03 Київ-Харків-Довжанський Кабмін планує витратити 2 мільярди гривень. Частину доріг уряд планує відремонтувати за рахунок кредитних коштів. Зокрема мова йде про дороги Олександрівка-Кіровоград-Миколаїв на ділянці Кіровоград-Миколаїв. В цілому, за словами прем'єр-міністра Володимира Гройсмана, на дороги в 2018 році планується витратити 40 мільярдів гривень.

"Рік тому саме тут я пообіцяв розпочати капітальний ремонт країни. Всі дороги повинні виглядати саме так. Моє завдання - не витратити кошти, а побудувати дороги. І в цьому році в доступності маємо 30 млрд гривень. Наступного року обсяг робіт буде збільшено, а бюджет складе 40 млрд гривень", - заявив глава Кабміну, перебуваючи з візитом у регіоні.

Як зазначають джерела 112.ua в Адміністрації президента, тему ремонту доріг може взяти на озброєння і глава держави під час виборів. А власні починання уряд має намір піарити за кошти платників податків. Згідно з проектом бюджету, планується витратити 47,5 мільйона гривень у рамках програми Міністерства інформаційної політики "Здійснення заходів у сфері захисту національного інформаційного простору", серед іншого, на піар урядових реформ.

До речі, в проекті бюджету передбачено зростання витрат на діяльність президента - на третину, з 680 млн грн до майже мільярда. Загалом Держуправління справами отримає 2,4 млрд грн. При цьому Верховній Раді дістанеться 1,7 млрд грн.

Субсидії будуть не всім

На субсидіантах уряд вирішив заощадити. Кабмін пропонує скоротити витрати на субсидії до 55 мільярдів гривень. Як пояснив міністр соціальної політики Андрій Рева, в уряді вважають, що в зв'язку зі зростанням доходів казна буде менше витрачати на компенсації з оплати комунальних послуг. За розрахунками уряду, в 2018 року середня зарплата номінально зросте до 8623 грн за оптимістичним сценарієм. Втім, за даними джерел 112.ua у Кабміні, незважаючи на запевнення влади про те, що тарифи на комунальні послуги зростати не будуть, зберігається вже в цьому році можливість підвищення тарифів на газ та опалення на 20%. Раніше про можливе підвищення тарифів заявили і в "Київводоканалі". Таким чином, не зрозуміло, як Кабмін збирається обійтися 55 мільярдами на субсидії, з урахуванням того, що борг перед постачальниками послуг вимірюється понад дев'ятизначною сумою у гривнях.

Мінімалку підвищать

Також Кабмін пропонує продовжити практику законів про державний бюджет попередніх років у частині призупинення виконання окремих державних зобов'язань. Зокрема уряд хоче реструктуризувати борги за рішеннями Євросуду з прав людини на суму понад 7,5 мільярда гривень шляхом випуску векселів строком на 7 років і за ставкою 9,3% річних. При цьому протягом 1 року уряд хоче зовсім не платити за боргами. Варто зауважити, що на виплати за рішеннями судів передбачено 804 мільйони гривень.

Традиційно будуть економити і на соціалці. Зокрема припинено знову на рік норму про надання житла поліцейським, які потребують поліпшення житлових умов, а також аналогічну норму щодо нацгвардійців.

Що ж стосується мінімальних соцстандартів, то Кабмін, як відомо, планує збільшити мінімалку до 3724 гривень, а прожитковий мінімум для працездатних з 1 січня складе 1762 гривні, а з 1 грудня - 1921 гривню.

Однак слід зауважити, що бюджет побудовано з прогнозом курсу гривні до долара на рівні 29,3, з його потенційним зростанням до 30 грн до кінця року. А це означає можливий виток зростання цін.

Новини за темою

Бюджет Пенсійного фонду заплановано на рівні 141 млрд грн, що навіть менше, ніж цьогоріч.

Бюджет наповнять курці і борги

Бюджет уряду, всупереч заявам прем'єр-міністра Володимира Гройсмана, планують виконати, серед іншого, за рахунок підвищення ставки акцизу на тютюнові вироби (плюс 7,3 мільярда гривень, за розрахунками уряду до 2017 року, - ред.). Як відомо, глава уряду, а слідом за ним перший віце-прем'єр Степан Кубів заявили, що зростання доходів у бюджеті 2018 року планується забезпечити без підвищення податків, а "за рахунок економічного зростання".

Також планується підвищити ренту за користування радіочастотним ресурсом, що може призвести до нового зростання тарифів на мобільний зв'язок для абонентів. Уряд хоче отримати додатково майже 2 мільярди гривень від видачі ліцензій операторам лотерей. Також у Кабміні розраховують на пожвавлення роботи прибуткових підприємств і в цілому розраховують на 80 мільярдів гривень податку на прибуток. Крім того, НБУ, згідно з планами уряду, перерахує до держбюджету 47 мільярдів гривень прибутку. Експерти неофіційно цю суму називають емісією. Традиційно уряд розраховує продати підприємств на 17 мільярдів гривень. Втім, як ми пам'ятаємо, цьогоріч на Грушевського також розраховували виручити 17 мільярдів.

Новини за темою

Як і минулого року, одним з джерел доходів скарбниці стануть запозичення на внутрішньому і зовнішньому ринку. Зокрема уряд планує розмістити євробонди за ставкою близько 9% річних і позичити на внутрішньому ринку майже 215 мільярдів гривень під приблизно 12%, що становить близько 20% доходів зведеного бюджету та майже чверть доходів загального фонду держскарбниці. За інформацією джерел 112.ua, у Кабміні зазначають, що розмір запозичень буде залежати від ситуації на зовнішніх ринках. Однак за підсумками 2018 року сукупний держборг України може досягти 84,6% ВВП.

* * *

Варто додати, що перед нами лежить урядова версія бюджету, а як ми знаємо, підсумковий документ зазвичай перекроюють в інтересах різних лобістських груп та окремих депутатів. При наявності коаліції, у якій немає голосів для затвердження документа, Кабмін буде змушений піти на фінансові поступки позафракційним депутатам, а, можливо, навіть окремим фракціям, як це було в попередні роки.

Ярослав Конощук

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>