banner banner banner

Держава пішла проти бізнесу: Чому затримки з поверненням ПДВ гублять економіку

Держава пішла проти бізнесу: Чому затримки з поверненням ПДВ гублять економіку
Олексій Гончарук Пресс-служба Кабмина

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

У грудні уряд, латаючи дірки в бюджеті, затримував відшкодування ПДВ підприємствам із практично всіх економічних галузей, зокрема й локомотивів української економіки, що приносять найбільшу валютну виручку, – аграрної та металургійної галузей. Багато хто з експертів списував це на необхідність наприкінці року звести кінці з кінцями в бюджеті. Але в січні проблеми тривали. Бізнес б'є на сполох, заявляючи, що наслідки дій ДФС можуть призвести до катастрофи й краху як окремих підприємств, так і цілих галузей. Експерти вважають, що тут вже варто втрутитися президенту Володимиру Зеленському, якщо він не хоче втратити рейтинг і політичну вагу, перетворившись на весільного генерала.

Проблеми з відшкодуванням ПДВ тривають

Як повідомляв 112.ua у грудні минулого року, Державна фіскальна служба (ДФС) закривала дірки в бюджеті шляхом штучного перенесення частини відшкодування експортного ПДВ на січень 2020 року шляхом призначення додаткових документальних перевірок. Тільки підприємствам ГМК, які забезпечують 12% ВВП України, 30% валютних надходжень і близько 700 тис. робочих місць з урахуванням суміжних виробництв, у грудні "притримали" понад 80% заявленого ними до відшкодування ПДВ, що в сумі становить близько 2 млрд грн. Про проблеми зі штучним блокуванням виплат відшкодувань ПДВ повідомляли і в компаніях аграрної, машинобудівної галузей.

У січні ситуація особливо не покращилася. "ДФС продовжує призначати масові перевірки для підтвердження сум відшкодувань ПДВ, хоча ця практика суперечить нормам чинного законодавства. Ми минулого тижня проводили зустріч з представниками бізнесу в Чернігівській області. Отримали 110 звернень від підприємців з різних галузей діяльності (це тільки в одній області), яким відшкодування ПДВ гальмується через перевірки", - розповіла 112.ua народний депутат України, член парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ніна Южаніна.

Металургійні та аграрні підприємства, які в грудні били на сполох через невиплати відшкодування експортного ПДВ, як і раніше, чекають, поки держава поверне їм борг, розповів президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко. За його словами, невеликий відсоток підприємств свої виплати отримав, решту ж просто попросили почекати. Експерт зазначив, що говорити про всі виплати всім підприємствам, найімовірніше, не доведеться й зовсім.

Металургам у січні, хоч і зі значним запізненням, більшу частину заборгованості було закрито, повідомив 112.ua президент об'єднання підприємств "Укрметалургпром" Олександр Каленков. "Але занепокоєння нікуди не зникло. Подібні дії ДФС можуть свідчити про стан казначейського рахунку, який, не виключено, що порожній. І якщо це так, то означає одне: практика затримки відшкодування шляхом призначення безпідставних документальних перевірок може тривати. Наголошую, таку ситуацію ми спостерігаємо вперше за останні три роки, причому після завершення перевірок, коли не було виявлено жодних порушень, що вкотре довело їх безпідставність, кошти підприємствам було виплачено не одразу в терміни, встановлені законом, а зі значним запізненням", - заявив він. 

"Створюється враження, що податковим органам на місцях спущено зверху циркуляр: у будь-який спосіб гальмувати процеси відшкодування та підтверджувати суми перевірками. І дуже схоже, що в нинішніх керівників податкової така практика переходить у постійну і матиме місце на постійній основі", - говорить Южаніна. За її словами, "саме з метою уникнення ручного регулювання і, відповідно, можливої в таких випадках потенційної корупції і було запроваджено практику електронного адміністрування ПДВ, яка нині докорінно руйнується. Цю систему запровадили саме для того, щоб повернення ПДВ здійснювалося в автоматичному режимі".

Річ у тім, що в січні бюджет не було виконано приблизно на 25%, пояснив економіст, експерт в Growford Institute Олексій Кущ. "Це говорить про те, що бюджетна криза, яка почала формуватися в грудні минулого року, продовжує розвиватися і набирати обертів. Одним із перших індикаторів бюджетної кризи (поряд із заморожуванням незахищених статей бюджету, зокрема й інфраструктурних інвестицій) завжди був початок проблем із відшкодуванням ПДВ. І якщо ми подивимося на історію минулих періодів, то завжди, тільки-но виникають діри в бюджеті, це відбивається на виплаті з відшкодування. Цього разу алгоритм знову чітко спрацював: простежується явний зв'язок між проблемами з бюджетом і проблемами з відшкодуванням", - говорить Кущ.

"Від квітня 2017 року діяла процедура автоматичного відшкодування ПДВ. Три останні роки вона працювала без збоїв, і те, що вони почалися в грудні минулого року, не може не викликати серйозної стурбованості. За законодавством після подачі заяви на суму відшкодування ПДВ ДФС має 30 днів на проведення камеральної перевірки (проводиться в офісі податкового органу і не вимагає присутності чи участі заявника). Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. І тільки у випадках, визначених п. 200.11 Податкового кодексу, може призначатися документальна перевірка (проводиться безпосередньо на підприємстві). Останню перевірчий орган має право провести протягом 60 календарних днів, які йдуть за граничним терміном подання податкової декларації. Для призначення документальної перевірки необхідні серйозні підстави. Цілком очевидно, що стосовно підприємств металургійного комплексу, які є великими, прозорими, добропорядними бізнесами, їх знайти неймовірно складно. Таким чином, якщо податкова все ж примудряється притягти підстави за вуха, щоб призначити документальну перевірку, це може свідчити тільки про одне: її хочуть використовувати як основу для затримки в часі відшкодування ПДВ", - зазначив і Каленков.

Наслідки можуть бути дуже серйозними

Через затримку відшкодування підприємства металургійної галузі опинилися в ситуації надзвичайного стану. Вони були змушені в терміновому порядку залучати кредитні кошти, щоб виплатити людям до новорічних свят зарплату, розповів Каленков. "В умовах гострого дефіциту обігових коштів, який виник унаслідок затримки з відшкодуванням, перед ними постала необхідність створити величезні суми. Без перебільшення, металурги йшли на безпрецедентні кроки, щоб працівники та їхні сім'ї зустріли свята не з порожніми столами", - розповів він.

Президент об'єднання підприємств "Укрметалургпром" зазначив, що удар у вигляді затримки виплат було завдано металургійним підприємствам у період гострої кризи, яка продовжує набирати обертів. За IV квартал 2019 року ціни на продукцію металургів на світовому ринку впали в середньому на 18%. Через це підприємства були змушені скорочувати обсяги виробництва. Негативний ефект від несприятливої цінової кон'юнктури посилює зміцнення гривні, яка б'є практично по всіх українських виробниках, не тільки по експортерах. Звідси для металургійних підприємств собівартість продукції у валюті зросла в середньому на 14-16%. Синергетичний ефект від негативних явищ для метпідприємств призвів до збитків, які за 9 місяців 2019 року перевищили 18 млрд грн.

"Ті фактори, які ми продовжуємо спостерігати, на жаль, не дають підстав сподіватися на швидкий вихід із кризи, вона ще навіть не досягла дна. Це говорить про те, що металурги залишаються гострочутливими до явищ, що підсилює негативний вплив на їхній фінансовий стан. Якщо би дії представників нинішньої влади, посилення податкового тягаря, штучні затримки з відшкодуванням, які ведуть до дефіциту обігових коштів, відбувалися би в умовах зростального ринку, це мало би менш болісний ефект, ніж нині. У ситуації кризи, коли собівартість продукції зростає, а ціни її збуту падають, критичне значення має кожен долар. Якщо ПДВ і далі відшкодовуватимуть несвоєчасно, підприємства будуть змушені виходити на ринок запозичень, збільшувати свій робочий капітал, що ще більше ускладнить їхнє фінансове становище. Наслідки зрештою можуть бути вбивчими: будемо мати різке скорочення обсягів виробництва металургійної продукції, скорочення персоналу", - розповів Каленков.

Для металургів ситуація ще більш ускладниться в разі падіння дамоклового меча, який завис над галуззю після ухвалення у Верховній Раді законопроекту 1210, згідно з яким буде значно підвищено ренту для ЗРС. Якщо президент Володимир Зеленський підпише цей документ і той набере чинності, рентні платежі зростуть на 30-40%. Незважаючи на те що ми неодноразово закликали депутатів почекати з цією ініціативою або відмовитися від неї, позаяк вже нині  співвідношення ренти до комерційного прибутку в Україні втричі вище, ніж у Росії, нашого головного конкурента на ринках збуту металургійної продукції. Ми намагалися донести їм, що в жодній країні світу під час кризи податки не підвищують, адже посилення податкового тиску буквально позбавляє підприємства можливості продовжувати роботу й вижити. Збільшення податкового тягаря, створення для підприємств штучних труднощів у вигляді затримки з відшкодуванням ПДВ посилює хворобливий ефект від кризи в сотні й сотні разів. На жаль, депутати нас не почули, і 1210 було ухвалено. Нам вдалося лише переконати народних обранців відмовитися від норми про зміну бази оподаткування для ЗРС. Якщо би її було ухвалено, це означало би повне вбивство металургійної галузі в Україні: для підприємств не було би жодного економічного сенсу продовжувати свою діяльність", - розповів Олександр Каленков.

Аграрії зіткнулися з проблемою невиплати відшкодування ПДВ напередодні посівної компанії, коли вони традиційно мають закуповувати насіння, добрива, паливо. У неофіційних бесідах представники галузі говорять, що якщо компаніям продовжать затримувати виплати, з рекордними врожаями зерна можна буде розпрощатися, посівну буде зірвано. У коментарі 112.ua Леонід Козаченко говорив, що, як мінімум, нинішня посівна буде не такою ефективною в силу відсутності в аграрних компаній обігових коштів для закупівлі всього необхідного. Ситуація ускладнювалася ще й тим, що в грудні агрокомпанії все ще не могли отримати виплат за бюджетними програмами держпідтримки, зокрема щодо компенсації ставок кредитів, підтримки на садівництво, компенсації при будівництві нових тваринницьких комплексів, придбання сільгосптехніки, Також вони не могли отримати коштів від продажу зерна, оскільки через неповернення ПДВ у фінансових коштах були обмежені й зернотрейдери.

"У Чернігівській області ми зустрічалися саме з невеликими, середніми, аграрними компаніями, для яких питання повернення ПДВ є питанням життя і смерті – наявності або відсутності обігових коштів. Ці компанії не мають запасу фінансової міцності, і подібні ситуації можуть дійсно призвести до краху", - розповіла 112.ua Ніна Южаніна.

"На підприємствах унаслідок затримок з відшкодуванням ПДВ виникають проблеми з наявністю обігових коштів. Відшкодування ПДВ, особливо в експортоорієнтованих галузях, закладається в базові бізнес-моделі, зокрема й у норму рентабельності. Якщо прибрати відшкодування ПДВ з експортоорієнтованого бізнесу, то там рентабельність може знизитися до нуля або ж стати негативною. Тому якщо не відшкодовувати ПДВ на регулярній основі, бізнес втратить обігові засоби, деякі бізнес-моделі стануть збитковими. Крім того, підприємства більшу частину капітальних інвестицій (приблизно 70%) роблять за рахунок власних обігових коштів. І тільки 7-8% капіталовкладень робиться за рахунок кредитних ресурсів банків. Відповідно, вимивання обігових коштів шляхом невідшкодування ПДВ призводить до гальмування росту капітальних інвестицій, що є одним із головних негативних факторів впливу на економіку загалом", - наголосив Олексій Кущ.

Президент повинен відреагувати на проблему

Судячи зі злитих в інтернет аудіозаписів розмов головних фінансистів країни, президент Володимир Зеленський, напевно, не в курсі ситуації з проблемами держбюджету. І вже тим паче з латанням бюджетних дірок шляхом штучних затримок відшкодування ПДВ. Опитані експерти вважають, що така ситуація призведе до проблем в економіці, а це потім позначиться і на рейтингах глави держави. Деякі політологи і зовсім допускають, що ряд кадрів прийшли в команду Зеленського не з його волі, і не виключено, що хтось прагне дестабілізувати ситуацію в країні за допомогою невиплати ПДВ і, як наслідок, різкого зростання невдоволення українців. Метою такої активності може бути втрата репутації і рейтингу президента Зеленського, яким у кризовій ситуації буде легше маніпулювати. Тому для Зеленського саме час втрутитися і розв`язати проблему, яка ще не зайшла у глухий кут.

"Сподіваюся, що президент в курсі нововведень, які просуває та ухвалює його команда, і якщо такі дії виявляться неправильними, точніше, навіть згубними для бізнесу, то він повинен миттєво реагувати на ситуацію і виправляти її", - сказала 112.ua Ніна Южаніна.

Про те, що Зеленському варто звернути увагу і відреагувати на ситуацію з несистематичною виплатою ПДВ, говорить і політолог Руслан Бортник: "Систематичні проколи з боку членів команди президента свідчать про те, що президент має всі підстави для повного переформатування Офісу президента та уряду. Якщо він цього не зробить, то закінчить у кращому випадку, як Віктор Ющенко. Він розгубить свій політичний рейтинг і стане весільним генералом і громовідводом для громадської думки".

Олена Голубєва

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>