banner banner banner

Дерибан майна і корупційні скандали: Зворотний бік львівської історії Андрія Садового

Площа ринок. Візитівка галицької столиці. Охайні фасади старовинних будівель, чиста бруківка, затишні кнайпи та кав’ярні. А посередині - Львівська ратуша, де вже понад 10 років керує містом мер Андрій Садовий. Саме той, хто й створив ось цю славнозвісну туристичну візитівку. Ми ж зазирнемо за її фасад і разом з львів’янами розкажемо, що приховує зворотний бік яскравої обгортки.

Дерибан майна і корупційні скандали: Зворотний бік львівської історії Андрія Садового
Главком

Зворотний бік

Программа на "112 Украина"

Площа ринок. Візитівка галицької столиці. Охайні фасади старовинних будівель, чиста бруківка, затишні кнайпи та кав’ярні. А посередині - Львівська ратуша, де вже понад 10 років керує містом мер Андрій Садовий. Саме той, хто й створив ось цю славнозвісну туристичну візитівку. Ми ж зазирнемо за її фасад і разом з львів’янами розкажемо, що приховує зворотний бік яскравої обгортки.

Щира майже голлівудська посмішка, відкритість до спілкування та непересічна гра на телевізійні камери – все це складові образу безкорисного реформатора, доброчинця та благодійника. За цей виплеканий роками самопіар іронічні львів’яни прозвали свого міського голову "Сонцесяйним".

"Сонцесяйний - тому що він, як падишахи, дуже любить, коли про нього гарно кажуть. Дуже любить сам гарно поговорити, він такий єлейний – знаєте? Ось такий солодкуватий. Подивіться його ті нові ролики: він з собачкою, він вчить, як треба робити какао. Хто його близько знає, той розуміє, наскільки то далеко від істини", - розповідає головний редактор газети "Ратуша" Микола Савельєв.

Однак господарник-альтруїст, який зі щирою посмішкою вирішує питання громади, – у телевізорі. А у реальності це зовсім різні речі. Втім, про усе із самого початку.

* * *

Народився Андрій Садовий у Львові у серпні 1968 року у сім’ї вчительки та інженера львівського автомобільного заводу. Зростав у рідному місті. Здобув освіту за фахом інженер електронної техніки. Навчання поєднував із роботою на виробничому об’єднанні "Львівприлад". Також підпрацьовував м’ясником на місцевому ринку. На початку 90-х майбутній міський голова Львова робить перші кроки у бізнесі - прочинає возити на перепродаж різні дрібнички з Польщі. Та в 92-му йде у чиновники - обіймає посаду заступника директора у Львівському відділенні фонду соціальної адаптації молоді. Саме там набуває перших корисних знайомих.

Новини за темою

У середині 90-х років працювати дрібним держслужбовцем було не дуже вигідно. Але молодий Андрій, який вже мав бізнесову клепку та потрібні зв’язки, пішов у фірму "Галицькі інвестиції". І одразу членом наглядової ради. На Львівщині цю контору і досі згадують незлим тихим словом. По суті, це була перша інвестиційна компанія, яка почала працювати з цінними паперами. У ті роки в Україні був пік ваучерної приватизації: працівники колишніх радянських підприємств отримували сертифікати та обмінювали їх на сертифікати "Галицьких інвестицій".

"За загальними даними, галицькі інвестиції - це близько 200 тисяч сертифікатів, які люди довірили цій компанії, яка мала ними управляти. Якщо це взяти в грошах, перевести цю суму до мінімальних зарплат нинішніх і перевести в долари, то це десь 200 мільйонів доларів у реальних грошах", - вважає голова громадської організації "Великий Львів" Юрій Ситник.

До управлінського портфелю Галицьких інвестицій входили такі потужні колись підприємства, як Дрогобицький нафтопереробний завод, Миколаївський глиноземний завод та хіміко-металургійний комбінат "Хлорвініл". І з цими та іншими активами плідно попрацював Андрій Садовий із соратниками.  

Наприкінці 90-х "Галицькі інвестиції" збанкрутували. Куди поділися кошти від придбаних майнових сертифікатів, а це майже 21 мільйон гривень за курсом 1998 року, правоохоронні органи так і не дізнались. А от стратегічні підприємства внаслідок ваучерних оборудок перейшли під контроль олігархів. Втім, офіційно довести провину Андрія Садового не змогли – справа до суду так і не дійшла.

Надалі інвестор Садовий спрямував отримані кошти у розбудову власної медіакорпорації – основою для цього стала радіостанція "Люкс". Сьогодні ж до медіахолдингу входять національний телеканал "24", радіостанції "Радіо Люкс" і "Радіо 24", а також інтернет-видання Zaxid.net та інтернет-портал "Футбол 24".

Новини за темою

Саме створена медіаімперія допомагає Садовому у 1998 році стати депутатом Львівської міської ради, а 2006-го пересісти у крісло міського голови. До цього він йшов і готувався не один рік: у 2004 році за порадою польських політтехнологів було створено громадсько-політичне об’єднання "Самопоміч". Головна фішка активістів – піар-акції проти безпорадних ЖЕКів та комунальників. В такий спосіб Андрій Садовий під об’єктиви телекамер критикував місцевих чиновників, роздавав обіцянки та здобував популярність серед мешканців львівських подвір’їв та вулиць.

"Ми пам’ятаємо, що у Львів увійшла "Самопоміч", і фактично на плечах "Самопомочі" в’їхав і Садовий. Основним гаслом "Самопомочі" було реформуємо львівські ЖЕКи. Реорганізація завершилася у перейменування ЖЕКів у ВЛКП. Закінчилося просто розкраданням комунальної власності: майна та землі, що попадалися на очі Садовому", - розповідає колишній службовець департаменту управління майном м. Львова Анатолій Семенюк.

Ще одна технологія, яку тоді на сто відсотків використав політик нового зразку, - роздавання їжі безпритульним під телекамери. Так, так! Цей невідпорний хід уперше застосував не Леонід Черновецький у Києві, а Андрій Садовий у Львові.

Коли Андрій Іванович очолив Львів у 2006 році, місто справді перетворилося на туристичну Мекку: у середмісті відремонтували фасади будинків, відновили парки та переклали бруківку на центральних вулицях. Втім, уся ця яскрава обгортка зроблена за кредитні кошти, які влада залучала ще за старим курсом.

"Якщо порахувати кредити, облігації, які місто випустило, порахувати лізинг – а минулого року ми взяли в лізинг 150 автобусів, відповідно це 600 мільйонів плата та 200 мільйонів лізингових платежів, – то за моїми підрахунками набігає близько 6 мільярдів гривень – це гарантійні забов’язання міста на ці кредити", - каже депутат Львівської міської ради, голова фракції "Народний контроль" Валерій Веремчук. 

Повертатиме ці борги місто буде ще дуже довго. Втім, робитиме це вже не Андрій Садовий. Натомість, у спадщину від нього львів’яни отримають міф про мера-новатора.

Якщо місто стає привабливим для туристів, відповідно, людей потрібно десь поселити, нагодувати та створити відповідну інфраструктуру. Здавалося б і добре, адже це поштовх для розвитку бізнесу. Якби не одне але. Це практично неможливо без участі Андрія Садового, якому вдячні львів’яни дали прізвисько "Доля".

"Має долю в тих своїх бізнесах, які у Львові є перспективні, і на які він в той чи інший спосіб може впливати. Він в тих бізнесах хоче мати свою частку, як він там її оформляє, важко сказати, це питання до правоохоронних органів, якщо вони до цього докопаються", - каже голова громадської організації "Великий Львів" Юрій Ситник.

Втім, найбільші скандали за каденції мерства Садового виникали через продаж комунальної власності за заниженими цінами. 2009-го міська рада оцінила 11 тисяч квадратних метрів готелю "Львів", розташованого в самісінькому центрі, у… два мільйони доларів. Того ж року прокуратура відкрила кримінальне провадження, але справа виявилась безперспективною.

"Як ми можемо говорити про об’єктивну оцінку в місті Львові, якщо фактично основним оцінювачем майна львівської громади є чоловік сестри Садового Андрій Сарахманевич. Він при ділі й далі оцінює майно громади – можете уявити? І найласіші об’єкти кидають йому на оцінку", - говорить Анатолій Семенюк.

Ще один приватизаційний скандал стався з універмагом на площі Ринок. Його також проводив Андрій Сарахманевич. У підсумку, за майже 2000 квадратних метрів комерційної нерухомості у самісінькому серці Галицької столиці місто отримало лише 812 тисяч доларів. При тому, що на той час ринкова ціна будівлі становила щонайменше 5 мільйонів доларів. Ну а власником став чоловік куми Андрія Садового Олексій Курилишин.

* * *

"В Україні не "стоїть" питання відремонтувати дороги. "Стоїть" питання, щоб був процес. Бо на цьому процесі заробляють мільйони доларів", - заявляв якось Андрій Садовий.

Ми поцікавилися у місцевих активістів: яка ситуація у Львові із дорогами, що відремонтували от нещодавно.

"Ми перебуваємо на одній із вулиць, що сполучають спальний район з однією з центральних вулиць міста Львова, – це вулиця Шевченка. Бачимо, що більшу частину дороги вкрито вибоїнами, також на так званому відрізку дороги 2-3 тижні назад проводили ямковий ремонт Залізничною районною адміністрацією міської ради, але цього ремонту вистачило буквально на тиждень", - розповідає Назар Лисяк з громадської організації "Розвиток Громади".

За словами Лисяка, кілька тижнів тому на ремонт близько 100 метрів цієї ділянки дороги міська влада витратила майже 20 тисяч гривень. Якщо такі ремонти проводити раз на місяць, набігає кошторис з шістьма нулями, який просто закатують у землю.

Так, у бюджеті поточного року лише на ремонт дороги по вулиці Шевченка передбачено 20 мільйонів гривень. Втім, для державного політика Садового це вже дрібниці місцевого масштабу.

Аби хоч якось привернути увагу місцевої влади до проблем із дорогами, активісти поклали у вибоїни повітряні кульки. Коли по них проїхала машина, вони полопалися. Це наочно демонструє якість ямкового ремонту, який роблять у місті.

Ще до минулої п’ятниці Андрій Садовий опікувався бордами, політичними заявами та зверненнями. Він ходив у "наступ" на президентські вибори. Тим часом весна настала першою та принесла до його рідного Львова ями нечуваної ширини та глибини. Відкрився містянам і зворотний бік передвиборчого гасла "Візьми і зроби!"

До речі, деякі дороги також робилися завдяки кредитам до Євро-2012. Тепер уже доводиться ремонтувати дороги, за які навіть не повернуто гроші.

* * *

Коли у 2007 році Мішель Платіні у Кардіффі витягнув конверт із написом "Україна - Польща, Євро -2012", Андрій Садовий у емоціях зміг би позмагатися із будь-яким футбольним уболівальником.

Втім, згодом стало відомо і про інший бік його бурхливих почуттів. За вимогами УЄФА потрібно було зводити новий стадіон вартістю у 75 мільйонів євро. До міста одразу поринули інвестори, серед них австрійська фірма "Альпіна", яка згодом виявилась першою корупційною ластівкою. Лише за виготовлення проекту стадіону австрійці взяли 37 мільйонів євро! А після цього…  кудись поділися. Після такої зухвалої оборудки місто могло втратити право на проведення Євро-2012. Але минулося. На думку наших експертів, Садового врятувало те, що він був не один.

Врешті-решт стадіон обійшовся українським платникам податків у 267 мільйонів євро – Арену Львів вже добудовувала українська компанія "Альтком". А ось такий стадіон через 7 років після здачі в експлуатацію: незаасфальтовані парковки та купа сміття. Через незручне розташування тут майже не проводять масових заходів: заробляють на весіллях, нечисленних концертах та поодиноких футбольних матчах. Лише за перший квартал 2018 року збиток Арени Львів сягнув майже двох мільйонів гривень.

* * *

Травень 2016-го. Трагедія на Грибовицькому сміттєзвалищі, яка сколихнула усю Україну: тут загинули троє рятувальників, які гасили пожежу. Їх просто завалило відходами...

А це 2006-й. Тоді ще кандидат в мери Андрій Садовий розповідає місцевим мешканцям про загрозу, обіцяє вирішити проблему та жорстко критикує владу за бездіяльність. 

Відтоді минуло 13 років, а віз і нині там. Щороку бюджет Львова виділяє шалені кошти на вивезення сміття по усій області та за межами регіону.

Чому за 13 років не збудовано сміттєпереробного заводу? Наступного дня після трагедії Андрій Садовий заявив, що не міг нічого зробити, бо у міста не було таких коштів.

Але за цей час до Андрія Садового зверталися понад 30 інвесторів: і великі, і малі, кожен пропонував свої умови. Однак жоден так і не влаштував міського голову.

"Кілька було дуже серйозних і поважних інвесторів, це факт, це видно з того списку, які це були компанії, з чим вони приходили. А ті чутки, що він звідти хотів мати свою частку, — це ж чутки, але знову ж таки є факт, що з інвесторами не вийшло", - каже голова громадської організації "Великий Львів" Юрій Ситник.

Друга лінія захисту Садового - він скаржиться на численні безрезультатні спроби отримати нову ділянку під полігон або сміттєпереробний завод.

Проте факти свідчать про інше. Ще 2013 року обласна прокуратура Львівщини подала позов проти Львівської міської ради та особисто міського голови Андрія Садового. Підстава – з 2006 року мерія жодного разу офіційно не звернулася до ЛОДА щодо виділення земельної ділянки для полігону.

Зараз питанням вивезення сміття з міста займається обласна адміністрація, однак на сесії, що відбудеться 12 березня, депутати облради збираються з 1 квітня повернути повноваження з вивезення сміття міській владі. Причина проста: поки область опікується проблемами міста, міський голова гастролює країною з виборчими гаслами.

"Якщо цього не зробити, то міська влада і не почне робити дієвих кроків. І я розумію логіку депутатів, які ініціювали прийняття такого рішення, щоб змусити міського голову повернутися сюди на місце і працювати на такій посаді, на якій він є, і здійснювати ті повноваження, що безпосередньо є в його функції. Та шумиха і тема про те, що вони будуть будувати завод чи планують будувати – насправді окрім популізму нічого немає", - розповідає директор департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської облдержадміністрації Назарій Романчук.

* * *

Можливо, тому уся політична риторика Садового нині далека від рідного міста. Він знову робить те, що так гарно вміє. Звинувачує опонентів у невмінні господарювати, нестачі патріотизму та зраді.

Втім, гасла гаслами, а справи справами. Особливо, коли справи стосуються грошей. У 2017-му за ініціативою міського голови Львівська міська рада намагалась віддати майже 20 мільйонів гривень, які місто нібито заборгувало дружині російського олігарха Ігоря Чуркіна. Це небіж колишнього представника РФ в ООН Віталія Чуркіна. Того самого, котрий так палко відстоював позиції Росії під час агресії в Криму та Донбасі.

Гроші громади вдалося відстояти лише завдяки вчасному реагуванню міських депутатів, журналістів та активістів.

"Підставою для виділення цих 20 мільйонів було нібито надання автобусів до Євро-2012. Але вони були абсолютно несправні. Оплачувати кошти за автобуси, які несправні, ще й сепаратисту - російському олігарху в обхід львів’ян, котрі працювали на тих заводах, – це було абсолютно недоречним", - розповідає керівник Львівської міської організації ВО "Свобода" Любомир Мельничук.

А вже наступного, 2018-го року, Андрій Садовий на день Львова нагородив подякою такого собі Анатолія Бобришева. Він є головою російських громад західних областей України. Також він фінансує газету "Русский вестник" з антукраїнськими поглядами та вимогами реабілітації Сталіна.

"У 2018 році у Львові розгорівся величезний скандал. Абсолютно проросійський олігарх, власник хімічного заводу Геннадій Бабришов отримав з рук мера міста відзнаку. Людина, яка на сайтах Московського патріархату відзначається як один зі стовпів руського міра у Львові. Абсолютно проросійський бізнесмен отримує з рук мера міста відзнаку та пропагує тут наповну проросійську політику", - додає Мельничук.

* * *

Сміттєвий колапс, звинувачення в корупції та ще й протекції проросійському бізнесу. Львів стає по-справжньому токсичним активом для мера Садового.

Він їхав до Києва дорогами, увішаними бордами з гаслами кандидата в президенти Андрія Садового. Але у перший день весни, рівно за місяць до виборів, Андрій Садовий вирішив зійти з президентських перегонів.

Воно й не дивно, адже в міського голови були ну дуже мізерні шанси виграти перегони. Соціологи давали йому від 2 до 4%. Політологи кажуть, що таке рішення правильне, аби на майбутніх парламентських виборах очолити свою фракцію в парламенті та сховатися від усіх звинувачень за депутатським мандатом.

Чи вдасться Садовому нова політична гра і що отримає від такого союзу Анатолій Гриценко, покаже час. А поки тандем збирає попутників до компанії непрохідних.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>