Депутатська недоторканність: В яких країнах і як вона діє

Депутатська недоторканність: В яких країнах і як вона діє
Униан

Ірина Шостак

Журналістка

Питання зняття депутатської недоторканності порушували протягом багатьох років — чи не від дня ухвалення Конституції України у 1996 році, стаття 80 якої подарувала депутатам важливу конституційну гарантію. Ця гарантія в теорії мала сприяти ефективній роботі депутатів та гарантувати їм безперешкодну реалізацію своїх прав та обов’язків. Проте на практиці за депутатським значком багато хто з "народних" обранців банально ховався від правоохоронців. Сьогодні Верховна Рада значно обмежила депутатський імунітет, залишивши нардепам лише недоторканність за політичну позицію. Довкола цього в залі Ради вирували дискусії – варто знімати чи не варто. Більшість вирішила, що варто.

Новини за темою

А як за кордоном? Який захист мають депутати в інших країнах?

Існує два механізми захисту законотворців від політичного тиску: депутатський індемнітет і депутатський імунітет, де першим член парламенту захищений від юридичної відповідальності поза парламентом за свої висловлювання і голосування в парламенті та його органах, а другий термін говорить про неможливість притягнення депутата до юридичної відповідальності за діяння, які містять ознаки злочинів та/або правопорушень, без попереднього санкціонування парламентом.

У різних країнах світу діють абсолютно різні механізми набуття конституційного захисту парламентарями, його дія та умови зняття.

Перш ніж говорити про особливості застосування найбільш дискусійного механізму недоторканності (імунітет), варто зазначити два аспекти: термін його дії та відповідальність депутатів за злочини, скоєні до його набуття.

Термін дії депутатського імунітету

Імунітет зазвичай діє протягом строку повноважень парламенту з дня обрання чи з дня складання присяги, або ж протягом сесії та в 40-денний період до та після неї.

З дня обрання депутата

Австралія, Індія

З дня складання присяги або підтвердження мандату

Бангладеш, Хорватія, Україна

Протягом строку повноважень парламенту

Велика Британія, Бельгія, Франція, Україна

Протягом парламентської сесії

Чехія, Швейцарія, США, Філіппіни, Південна Корея, Японія

З моменту оголошення результатів виборів, протягом сесії та 40 днів після її закінчення, а також протягом 40 днів після розпуску парламенту

Канада

Відповідальність за злочини, скоєнні до набуття імунітету

Кримінальне переслідування, що розпочалося до набуття імунітету, не зупиняється, якщо парламент не ухвалить рішення щодо його зупинення

Польща

Кримінальне переслідування, що розпочалося до набуття імунітету, не зупиняється

Велика Британія, Естонія, Фінляндія, Філіппіни, Замбія

Кримінальне переслідування припиняється з моменту набуття імунітету та може бути продовжено за згодою парламенту

Данія, Єгипет, Греція, Німеччина, Чехія, Угорщина

Кримінальне переслідування припиняється з моменту набуття імунітету

Україна

Особливості застосування депутатського імунітету

Як вже було зазначено, депутатський імунітет означає юридичну недоторканність депутата, завдяки якій його не можна притягнути до кримінальної відповідальності, затримати чи заарештувати без згоди парламенту. Однак у більшості країн при затриманні народного обранця на місці здійснення злочину він автоматично позбавляється імунітету й арешт відбувається без санкцій парламенту. До прикладу, в таких країнах, як Болгарія, Литва, Молдова, ФРН, Угорщина, Франція, Японія.

Новини за темою

Проте є країни, де навіть у цьому випадку необхідна згода парламенту для притягнення винуватця до кримінальної відповідальності ( Австрія, Болгарія та Угорщина).

Також тоді як низка країн обмежує недоторканність кримінальними злочинами, в Бельгії, Німеччині, Франції, Італії, Литві, Латвії, Словаччині, Іспанії, Ірландії, Колумбії, Великій Британії та інших країнах розширюють її до адміністративних, цивільних чи дисциплінарних порушень.

У США, Ірландії та Норвегії депутата не можна заарештувати дорогою до парламенту або в приміщенні парламенту. Однак у тій же Ірландії за зраду чи порушення громадського порядку можна засуджувати без згоди парламенту. В Іспанії, Румунії та Нідерландах кримінальні справи, порушені проти депутатів, розглядає Верховний суд.

Випадки, коли не вдасться скористатися депутатським імунітетом:

- тяжкі кримінальні злочини, державна зрада та порушення громадського порядку: США;

- випадки вчинення будь-якого тяжкого злочину: Албанія, Білорусь, Болгарія, Туреччина, Хорватія;

- випадки вчинення злочину, покарання за який може становити 5 і більше років позбавлення волі: Сербія, Словенія, Чорногорія;

- випадки вчинення злочину, покарання за який може становити 3 і більше років позбавлення волі: Португалія;

У Латвії крім чітких правил позбавлення депутатської недоторканності за злочини та правопорушення є норма, яка позбавляє мандату за нехтування своїми обов’язками (пропуск більшої половини засідань поточної сесії без вагомої причини). Таку ж практику хочуть запровадити в Україні.

У низці країн депутат не може бути позбавлений імунітету через скоєння злочину без наявності вагомих доказів його винуватості (Албанія, Бельгія). Також є випадки, коли один із законотворців позбавляється мандату через те, що злочин, в якому його звинувачують, не має жодного стосунку до його парламентської діяльності (до прикладу, в Австрії). У Туреччині парламентське рішення щодо зняття імунітету може бути оскаржено в Конституційному суді протягом тижня будь-яким депутатом та має бути розглянуто протягом 15 днів.

Важливо зазначити, що за будь-яких умов під час розгляду справ про зняття депутатської недоторканості має бути дотримано принципу презумпції невинуватості.

Однак норми щодо скасування недоторканності діють не всюди. До прикладу, в Аргентині, Індонезії та Індії депутати за будь-яких обставин забезпечені абсолютною недоторканністю.

У країнах Європейського Союзу відповідальним за зняття недоторканності є парламент, у Андоррі  — Кримінальний суд, у Чилі – Апеляційний суд відповідної юрисдикції, а на Кіпрі скасування недоторканності відбувається за рішенням Верховного суду. Також цікавою є особливість зняття недоторканності в Німеччині, де депутати кожного нового скликання Бундестагу ухвалюють своє загальне рішення щодо порядку розгляду незаконних дій депутатів.

З огляду на те, що країни світу починають підтримувати тенденції до обмеження дії принципу недоторканості у випадках скоєння кримінальних злочинів, можна сказати, що Україна зробила правильний крок. Адже справедливо говорити про існування народовладдя в країні, де не порушується принцип рівності перед законом, як ключовий компонент верховенства права.

Ірина Шостак

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>